ginekologi

'Uspelo nam je': zbrali 1,2 milijona podpisov za varen in dostopen splav v EU
26. 03. 2025 16.08Pobuda Inštituta 8. marec Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi je zbrala 1,2 milijona podpisov. "Imamo jih in imamo skupnost, ki je pripravljena fajtat dalje," je ob tem sporočila Nika Kovač. Mejnik milijon podpisov so izpolnili decembra, a so se odločili zbrati še dodatnih 200.000 podpisov, če bi bili kateri od zbranih neveljavni.

Z zdravilom za sladkorno bolezen do zanositve: kdo so 'Ozempic dojenčki'?
15. 03. 2025 09.05Številne ženske na družabnih omrežjih objavljajo zgodbe o tem, kako so po dolgih letih boja z neplodnostjo zanosile s pomočjo zdravila Ozempic, ki se uporablja za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 in klinične debelosti. Ali je Ozempic oziroma njegova učinkovina semaglutid res čudežno zdravilo za zdravljenje neplodnosti ali pa lahko nepremišljeno jemanje celo škodi plodu?

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben
08. 03. 2025 11.47Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Inštitut 8. marec zbral milijon podpisov za varen in dostopen splav v EU
23. 12. 2024 08.32Pobuda Inštituta 8. marec Moj glas, moja izbira (My Voice, My Choice) za varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti v Evropi je zbrala milijon podpisov, so v nedeljo sporočili z inštituta. S tem so izpolnili še zadnji pogoj za predložitev državljanske pobude Evropski komisiji.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?
15. 12. 2024 15.35Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Oploditev z biomedicinsko pomočjo: obsežen postopek in dolge čakalne vrste
27. 11. 2024 20.26Kje so meje sodobne medicine? V porodnišnici v Skopju je svojega prvega otroka rodila 61-letna ženska, ki je zanosila z biomedicinsko pomočjo z lastnimi celicami. Pri nas je Ustavno sodišče pred leti odpravilo starostno omejitev pravice do umetne oploditve. Kljub temu strokovne smernice in izkušnje kažejo, da je pomoč z umetno oploditvijo z lastnimi jajčnimi celicami po 45. letu večinoma neuspešna in je zato večinoma ne izvajajo. Ena najstarejših porodnic pri nas, šlo je za spontano zanositev, pa je bila stara 51 let, se spominjajo ginekologi.

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'
08. 11. 2024 06.00"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

40 ur rotila za pomoč, zdravniki citirali zakon: 'Morali bi zagotoviti, da je klinično stabilna'
03. 11. 2024 08.36Josseli Barnica je ena od najmanj dveh nosečnic iz Teksasa, ki sta umrli, po tem, ko so zdravniki odložili nujno oskrbo. Možu je povedala, da medicinska ekipa ne more ukrepati, dokler se srčni utrip ploda ne ustavi. Kar pa niti v skladu s strogo zakonodajo o splavu v Teksasu – ne drži, opozarjajo kritiki, ki izpostavljajo, da zdravniki slabo poznajo zakonodajo oziroma pretiravajo s poudarjanjem njene strogosti. Pa tudi, da gre v konkretnem primeru, ki je močno razvnel tudi že tako vroče predvolilno politično prizorišče – predvsem za zdravniško napako.

Zdravniki čakali, da je plodu nehalo biti srce. Ženska po treh dneh umrla
02. 11. 2024 15.34Na dan je prišla tragična zgodba iz leta 2021 v Teksasu. Ženski v 17. tednu nosečnosti, katere plod je bil skoraj že zunaj, njegova glava pa je pritiskala na maternični vrat, zdravniki niso ponudili pospešitve poroda ali izpraznitev maternice, da bi preprečili smrtonosno okužbo. Plod je namreč še imel utrip, zdravniki pa niso smeli pospešiti splava, čeprav je bil ta že "v teku". Tri dni kasneje je ženska umrla zaradi infekcije.

Med mojo pravico in mojo tišino: kako sem nekoč umetno prekinila svojo nosečnost
12. 10. 2024 11.41Še preden sem se pred leti začela profesionalno ukvarjati z enakostjo spolov, sem kot ženska neenakost seveda že živela. Tako kot druge sem na svoji poti, na svoji koži in v svojih razmišljanjih večkrat občutila pritiske ženske manjvrednosti. Tako je bilo tudi pred leti, ko sem se soočila z neželeno nosečnostjo in se odločila, da izkoristim to z ustavo zagotovljeno selektivno, temeljno pravico vsake ženske.

Neplodnost: z njo se spopade vsak šesti par v Sloveniji
21. 09. 2024 13.11Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije ima težave z zanositvijo od 8 do 10 odstotkov svetovnega prebivalstva. Tako kot v drugih evropskih državah, ima tudi pri nas težave s plodnostjo vsak šesti par. Pojavnost neplodnosti je najbolj in v prvi vrsti odvisna od starosti, predvsem žensk. Tako je po podatkih WHO v starosti do 30 let neploden vsak deseti, v starosti do 40 let pa že vsak četrti par.

V prihodnjih petih letih bi lahko brez ginekologa ostalo še 200.000 žensk
10. 09. 2024 17.26Več kot 230.000 deklet in žensk, starejših od 13 let, je trenutno brez izbranega ginekologa. Še bolj zaskrbljujoč je podatek, da bo do konca letošnjega leta pogoje za upokojitev izpolnilo že 43 ginekologov, v naslednjih petih letih pa skupaj kar 89. Glede na najbolj črn scenarij bi lahko v tem času tako brez ginekologa ostalo še dodatnih 200.000 žensk.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta
06. 09. 2024 15.23Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

'Do leta 2026 bi lahko brez ginekologa ostalo še 150.000 Slovenk'
10. 05. 2024 10.20Stavka zdravnikov traja že od sredine januarja, rešitve, s katero bi bili zadovoljni obe strani, pa še vedno ni. Zdaj so ginekologi in zasebni zdravniki na vlado naslovili poziva k ureditvi razmer v zdravstvu. Ginekologi so v javnem pismu s 157 podpisniki opozorili na težke razmere v primarni ginekologiji. Opozorili so tudi na možni črni scenarij, po katerem bi še 150.000 Slovenk po letu 2026 ostalo brez osebnega ginekologa, če bi se upokojili vsi ginekologi, ki imajo za to pogoje.

Poskus iniciative Glas ljudstva naletel na parlamentarni zid
07. 03. 2024 19.08DZ je s 64 glasovi proti in 12 glasovi za odločil, da predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, s katerim želi civilna iniciativa Glas ljudstva dvigniti prag, nad katerim lahko zdravniki odklanjajo nove paciente, ni primeren za nadaljnjo obravnavo.

V Postojni odprli center za oploditve z biomedicinsko pomočjo
05. 03. 2024 13.16V Bolnišnici za ženske bolezni in porodništvo Postojna so februarja končali urejanje prostorov za izvajanje postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo. Center so slovesno odprli ob prisotnosti predsednika vlade Roberta Goloba in ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel. Prisotne je na odprtju pozdravila soproga znanega slovenskega kolesarja Lora Roglič, ki je prinesla rožnato majico vodilnega na lanski kolesarski dirki po Italiji. Dres bo krasil avlo porodnišnice.

Glas ljudstva napovedal stavko pacientov
04. 01. 2024 14.23Civilna iniciativa Glas ljudstva je v DZ vložila predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Na novinarski konferenci so izrazili tudi nestrinjanje z napovedano zdravniško stavko, zato bodo na isti dan, 9. januarja, organizirali dogodek, ki so ga poimenovali druga opozorilna stavka pacientov. Na ministrstvu pa pot do dostopnega in kakovostnega zdravstva vidijo drugače kot Glas ljudstva.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Debelost, prekomerna poraščenost in depresija – kaj pa, če so krivi jajčniki?
16. 09. 2023 11.27Najpogostejša bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje, je sindrom policističnih jajčnikov. Pogosto se bolnic drži stigma, da so "lene in debele", čeprav gre pravzaprav za, kot pravi ginekologinja primarij Darija Strah, kronično bolezen. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane. Pa vendar obstaja pomoč – objavljamo izpovedi žensk, ki so se s pomočjo celostne obravnave uspešno spoprijele s simptomi sindroma PCOS. "Če bi me ginekologinja videla več kot le debelo punco, bi lahko bila zdaj že šest let na poti, na kateri sem sedaj," pravi 25-letna Katje.

Glas ljudstva bi s svojim zakonom reševal zdravstvo
12. 09. 2023 14.49V iniciativi Glas ljudstva so kritični do usmeritev ministrstva za zdravje za leti 2024 in 2025, ki da ne naslavljajo ključnih problemov v zdravstvu – pacientov brez izbranega zdravnika, dolgih čakalnih vrst in privatizacije. Za reševanje teh problemov so pripravili novelo interventnega zakona in v državni zbor vložili pobudo za vložitev predloga zakona. "Zakon vlagamo v Državni zbor s prošnjo za razpis roka za zbiranje 5000 overjenih podpisov volivk in volivcev," so sporočili.

Porod v Paklenici: turistka za nosečnost vedela, njen novi partner ne
01. 08. 2023 14.07Nedavni porod turistke v Paklenici v resnici ni bil tako zelo nepričakovan, kot je sprva trdila. Novopečena mamica je namreč razkrila, da je za nosečnost vedela, vendar pa zanjo ni povedala nikomur. Tudi svojemu novemu partnerju ne, s katerim se je odpravila na dopust na Hrvaško, kjer je naposled rodila na stranišču narodnega parka. Luksemburžanke pa ni mogel presenetiti niti datum poroda, saj se je ta zgodil v določenem roku.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Končno brezplačen pregled nuhalne svetline za vse, na vidiku pa nove težave
19. 05. 2023 19.05Preiskava nuhalne svetline, ki je ključna pri zgodnjem odkrivanju nepravilnosti ploda, od Downovega sindroma do srčne napake in trisomij, je po novem brezplačna za vse. Zdravstvena zavarovalnica bo za to namenila dodatnih pet milijonov letno. A se pri izvedbi zatika, svarijo ginekologi. Ker jih ima v Sloveniji licenco za tovrstne preglede le približno 60, ZZZS pa čistim zasebnikom ne more povrniti stroškov opravljenih storitev, se bojijo, da izvajalcev za vse preglede ne bo dovolj.

'Nobena teorija te ne more pripraviti na vodenje tihega poroda'
02. 04. 2023 12.00Na drugi strani staršev, ki se spopadajo z izgubo otroka med nosečnostjo, porodom ali kmalu po rojstvu, stojijo zdravstveni delavci. Profesionalci. Ginekologi, babice, medicinske sestre, osebni zdravniki. Kljub naučenim pristopom in prijemom ob izgubi tudi njim ni lahko, čeprav se nosečnicam in porodnicam zdi drugače. "Definitivno mi ni bilo tako težko kot paru, vseeno pa je hudo tudi za zdravstvenega delavca. Mislim, da je bil to eden hujših dni v mojem življenju," svojo izkušnjo vodenja poroda mrtvorojenčka opisuje babica Maja Golob.

Koliko mladi vedo o spolnosti pri 16 letih, ko imajo prvi spolni odnos?
27. 03. 2023 15.00Mladi vse bolj zgodaj vstopajo v svet spolnosti. Rezultati ankete so pokazali, da se je večina vprašanih v spolne odnose podala pri 16 letih. Kako dobro so mladi sploh pripravljeni na prvi spolni odnos pri tej starosti? Prve informacije o kontracepciji naj bi mladi dobili pri ginekologu, ki naj bi ga obiskali pred prvim spolnim odnosom. A je dostop do strokovnjaka otežen, še posebej, ker je ginekologov na primarni ravni pri nas premalo.

'Neplodnost ne izgine. To je diagnoza, ki bo vedno moja'
26. 03. 2023 15.42Devet let, dve zunajmaternični nosečnosti, šest postopkov umetne oploditve, devet prenosov zarodkov. To je zgodba Katarine, ki se je končala brez otroka. A zanj je bila pripravljena narediti vse. "Pila sem praške, 'informirano vodo' za 40 evrov ... Od bioresonance in raznih terapij do karmične diagnostike. Ti povej, jaz sem zagotovo poskusila." Po več letih sta se nato s partnerjem odločila, da je bilo dovolj. A kot dodaja, bo neplodnost vedno njena diagnoza.

Bi zakon o bolniški ob boleči menstruaciji povečal diskriminacijo žensk?
20. 02. 2023 19.53V Španiji lahko sedaj zaposlene ženske, ki imajo zaradi menstruacije hude težave, ostanejo doma. S tem je Španija po zgledu Japonske, Indonezije in Zambije postala prva država v Evropi in ena redkih na svetu s tovrstno zakonodajo. Kako pa je možno takšno posebno vrsto bolniške odsotnosti nadzorovati in kako bi delodajalec ali zdravnik lahko potrdil plačano odsotnost? Slovenski ginekologi so do tega kritični, za razliko od stranke Levica, ki bi španski zakon sprejela tudi pri nas.

'To je šele začetek prostega pada slovenske in ljubljanske ginekologije'
17. 02. 2023 19.37Ne le družinskega zdravnika, vedno težje je dobiti tudi ginekologa. V Zdravstvenem domu Ljubljana novih pacientk ne sprejema več noben ginekolog, polni so tudi skoraj vsi koncesionarji. Po odhodu ginekologinje iz Zdravstvenega doma Bežigrad pa je brez osebnega ginekologa ostalo še več kot 4000 žensk, ki si bodo v Ljubljani težko našle novega zdravnika.