gibanje za pitno vodo

Izrael v Gazo znova napotil vojake, prevzema nadzor nad koridorjem Netzarim
19. 03. 2025 16.05Število smrtnih žrtev v Gazi je v zadnjih dveh dneh naraslo za 970, je sporočilo ministrstvo za zdravje v palestinski enklavi. Od torka je bilo v okrepljenih izraelskih napadih ubitih najmanj 436 ljudi. Po podatkih ministrstva v Gazi je bilo od zgodnjih jutranjih ur v torek ubitih najmanj 183 otrok. Izraelska vojska je medtem sporočila, da prevzema nadzor nad koridorjem Netzarim, s katerega so se v skladu s prvo fazo dogovora o prekinitvi ognja umaknile februarja.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini
10. 05. 2024 06.00Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

Izpuščena talka: Odpeljali so nas v tunele, kjer smo jedli sir in kumarice
24. 10. 2023 08.34Hamas je v ponedeljek izpustil še dve talki. Ena od njih je 85-letna Yocheved Lifschitz, ki je iz bolnišnice sporočila, da so jo pripadniki Hamasa v Gazo odpeljali na motorju. Več kot dva tedna je skupaj z drugimi talci preživela v tunelih pod zemljo, kjer jih je na vsake dva do dni obiskalo tudi zdravstveno osebje. Tako kot Hamasovci so tudi talci jedli sir in kumarice. Izraelska vojska je v prizadevanjih za osvoboditev talcev območje Gaze zasula z letaki, na katerih prebivalce poziva, naj posredujejo podatke o talcih v zameno za denarno nagrado

Deček z modrim dežnikom in vrečko prigrizkov
07. 08. 2023 08.13Ko je helikopter Slovenske vojske pristal na travniku v Letušu, je k posadki pristopil tudi mali deček. V eni roki je držal moder dežnik s pošastjo, v drugi belo vrečko s prigrizki zanje. Tako je sprejel pomoč, ki je prišla v njegov kraj. Ganljiv trenutek, ujet v objektiv, s pripisom "vsi za enega, eden za vse", nedvoumno povzame dogajanje zadnjih nekaj dni in simbolizira fazo, v katero po katastrofalnem neurju prehaja Slovenija. Pomoč. Solidarnost. Hvaležnost. Slovenija ob vsaki krizi dokazuje, da ima cel kup dečkov z modrimi dežniki.

Uporabniki vodovodnega sistema Celje morajo vodo še vedno prekuhavati
24. 07. 2023 09.58Vodovod-Kanalizacija Celje uporabnike, oskrbovane iz vodovodnega sistema Celje, obvešča, da je treba vodo za pitje in pripravo hrane še vedno predhodno prekuhavati. To velja za celotno Mestno občino Celje, Vojnik in Štore ter del naselij Zavrh nad Dobrno in Vrba na Dobrni, del naselij Galicija v občini Žalec ter del naselij Vrbno, Zlateče pri Šentjurju, Proseniško, Marija Dobje in Cerovec v občini Šentjur, ki so tudi oskrbovana iz vodovodnega sistema Celje. Še vedno je odsvetovano gibanje v gozdu.

Na položnicah Mariborčanov spet višji zneski: kaj in za koliko se draži?
23. 06. 2023 15.00Še ena maratonska, skoraj osemurna seja mariborskega mestnega sveta je prinesla nov sveženj podražitev. Mariborčane bodo po novem pričakali višji zneski na položnicah za vodarino in odvoz odpadkov, draži se vožnja z mestnim avtobusom, več bodo odšteli tudi za pogrebne storitve. Še vedno pa občina ni našla denarja za šport, socialo in kulturne dejavnosti. Svetniki so mestno upravo zato pozvali k izdaji končnih odločb za sofinanciranje teh programov – tako kot so potrjeni v proračunu za letošnje leto. Je pa županstvo medtem vendarle 'našlo' dodaten denar za gradnjo atletske ogrevalne dvorane.

'Kmete bodo prisilili, da se odrečejo prvovrstnim zemljiščem'
30. 03. 2023 06.00Načrti za postavitev suhih vodnih zadrževalnikov razburjajo prebivalce Savinjske doline. "Ti načrti ogrožajo bivanjsko okolje, kmetijstvo, gospodarstvo in naravo naše doline," se bojijo prebivalci pod okriljem Civilne iniciative Savinja. Na Direkciji za vode mirijo, da se kakovost bivanja prebivalcem na teh območjih ne bo poslabšala, bodo pa naselja na tem območju manj poplavno ogrožena. Zemljišč, na katerih bodo zgrajeni nasipi suhih zadrževalnikov, sicer res ne bo več možno obdelovati, priznavajo. Na stran kmetov pa so stopili na kmetijskem ministrstvu, kjer poudarjajo, da predlog pomeni trajno izgubljen kmetijski potencial.

Pred drugim krogom: 5374 glasov prednosti ni bilo dovolj
02. 12. 2022 07.54V nedeljo se bodo znova odprla volišča, tokrat v 47 občinah, kjer še niso izvolili župana. V Mariboru bomo gledali ponovitev "spopada" izpred štirih let, ki pa je po napovedih raziskav praktično že odločen. Še lažja zmaga se najbrž obeta kranjskemu županu Rakovcu, svojega nasprotnika je v prvem krogu premagal za 5374 glasov. V Novi Gorici po drugi strani aktualnemu županu ne kaže najbolje, medtem ko se v Krškem in Murski Soboti obeta izenačena tekma. A večino zanima predvsem Celje, kjer Bojana Šrota prvič po 24 letih čaka drugi krog.

Je novogoriška brezposelnost najnižja doslej?
14. 11. 2022 06.00V tretjem soočenju pred lokalnimi volitvami na 24UR ZVEČER so se pomerili kandidati za župana oz. županjo Nove Gorice – aktualni župan Klemen Miklavič, Samo Turel (Gibanje Svoboda), Tomaž Horvat (SD) in Damjana Pavlica (SDS). Ali se v Novi Gorici kaže trend odseljevanja občanov? Je stopnja brezposelnosti na najnižji ravni? So okoliške občine bolj uspešne pri črpanju sredstev?

Kadrovske menjave, ukrepi zoper draginjo in spopad z ognjeno stihijo
08. 09. 2022 06.00Vlada Roberta Goloba je z delom začela junija, za njo pa je prvih sto dni. Miru ni bilo kaj dosti, za zdaj pa uživa eno rekordnih podpor javnosti. Prvo delovno poletje je namenila zlasti pripravam na izzive na področju draginje in covida-19, prav tako je posegla v Janšev kadrovski cunami in opravila nekaj najpomembnejših menjav.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?
14. 05. 2022 07.41Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak
22. 04. 2022 07.00Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

Macerl ob vstopu v stranko Vesna odstopil z mesta predsednika Eko kroga
13. 12. 2021 11.37Novi zeleni politični stranki Vesna se pridružuje Uroš Macerl, ki je zaradi tega odstopil z mesta predsednika društva za naravovarstvo in okoljevarstvo Eko krog. "Prav je, da Eko krog ostaja apolitičen," je ob tem povedal Macerl, ki sicer ostaja član društva.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega
15. 11. 2021 09.351100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

'Do čiste pitne vode v Anhovem še trije glasovi'
12. 11. 2021 13.53Do čiste pitne vode v Anhovem manjkajo še trije glasovi podpore v državnem zboru, potem ko je Gibanje za pitno vodo zagnalo kampanjo za zagotovitev pitne vode v Anhovem, pa se je pozitivno odzvalo tudi okoljsko ministrstvo. Projekt mora zdaj podpreti še lokalna oblast, je povedala Nika Kovač z Inštituta 8. marec.

Macerl: Politiki s takim načinom komunikacije ne morejo voditi države v boljšo prihodnost
13. 07. 2021 06.00Smo priča generacijskemu preobratu, novemu zavedanju pomena zdravega okolja in solidarnosti pri njegovi zaščiti? Udeležba na referendumu zakona o vodah je zgovorna. Glasovnico je, sredi poletne vročine, oddalo več kot 783 tisoč volilnih upravičencev in velika večina, v vseh volilnih enotah, je glasovala proti zakonu ministrstva Andreja Vizjaka. Gre samo za okolje ali tudi za nestrinjanje s trenutnimi politikami vlade?

Gre za zmago ljudi, civilne družbe in zaušnico vladi
12. 07. 2021 14.33Kampanja Za pitno vodo je združila široko mrežo mladih aktivistov, civilno družbo, stroko, ne glede na politične barve. "Gre za mrežo in generacijo, na katero bo moral vsak, ki bo v Sloveniji hotel upravljati z javnim življenjem, računati," pravi Aljaž Pengov Bitenc. Izid referenduma predstavlja zmago civilne družbe, obenem pa prvo ljudsko glasovanje po nastopu Janševe vlade predstavlja tudi zaušnico vladajoči koaliciji. Referendum je pokazal tudi, da je prav okolje tista tema, ki bo na volišča pripeljala tudi mlade.

Volivci s skoraj 87 odstotki glasov zavrnili novelo zakona o vodah
11. 07. 2021 07.13Neuradni izidi po skoraj vseh preštetih glasovnicah kažejo, da je proti noveli zakona o vodah glasovalo 86,58 odstotka volivcev, za pa 13,42 odstotka. Referendumska udeležba je bila druga najvišja doslej; višjo je imel le referendum, ki je leta 2007 potekal hkrati s predsedniškimi volitvami. Pobudniki referenduma ocenjujejo, da imajo ljudje dovolj oviranja demokratičnih pravic, v delu opozicije pa izid vidijo predvsem kot nezaupnico vladi.

Opozicija: Ljudstvo te vlade ne podpira! Janša: Brez drame
11. 07. 2021 20.48Referendum o noveli zakona o vodah se je po besedah ministra Vizjaka ugrabil in zlorabil za druge cilje, tudi politične. "Ljudje so odreagirali čustveno. Bodrilo in spodbujalo se jih je z nekimi pamfleti, ki nimajo veze s samim namenom zakona," je dejal v prvem odzivu. "Vlada je močno izgubila zaupanje, ljudje so glasovali za spremembe," so sporočili iz SD in Janšo pozvali k odstopu. Ta je izid referenduma pospremil z besedami: "Brez drame."

Zaključne besede pred volilnim molkom: 'Vse nas je povezala voda'
09. 07. 2021 10.52Organizatorji referendumske kampanje imajo le še danes čas, da volivce in volivke prepričajo v glasovanje za novelo Zakona o vodah ali proti njej na referendumu to nedeljo. Opolnoči bo namreč nastopil volilni molk. Zanimanje volivcev za referendum je sicer veliko – v dveh dneh predčasnega glasovanja jih je glas oddalo skoraj 54.500. Ob 11. uri so na sklepni novinarski konferenci svoje stališče še zadnjič predstavili člani gibanja Za pitno vodo: "Narave in skupnosti ne damo in zanju se bomo borili še naprej."

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Ministrstvo: Pozno obveščanje DSO o glasovanju je bila nenamerna napaka
05. 07. 2021 06.49Gibanje za pitno vodo ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve očita, da je nedopustno oviralo stanovalce domov za starejše pri njihovem uresničevanju volilne pravice na referendumu o noveli zakona o vodah. Ministrstvo je domove, kot so navedli, o možnosti glasovanja varovancev po pošti obvestilo tik pred iztekom roka za prijavo. Na ministrstvu odgovarjajo, da je šlo za človeško napako, in nikakor za načrtno ali namerno oviranje referenduma.

'Letak strank SDS, NSi in SMC o zakonu o vodah poln laži'
02. 07. 2021 16.22Letak, ki so ga gospodinjstvom ob referendumu o noveli zakona o vodah poslale stranke SDS, NSi in SMC, je poln laži, ljudje pa so zato zmedeni in ne vedo, kaj pomeni glas za ali glas proti noveli, pravijo v Gibanju za pitno vodo, ki je pobudnik referenduma. "Glas proti noveli je glas proti uničevanju narave," so poudarili.

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah vladi očitajo izkrivljanje dejstev
21. 06. 2021 14.13Gibanje Za pitno vodo, pobudnik referenduma o noveli zakona o vodah, vladi očita netransparentne, neresnične izjave in izkrivljanje dejstev o predlagani noveli v času referendumske kampanje. Spomnili so na sodbo ustavnega sodišča iz leta 2018, ki vlado zavezuje k celovitemu podajanju informacij tako v prid zakonu kot proti njemu.

'Referendum o zakonu o vodah je praznik demokracije'
15. 06. 2021 14.32Referendum o zakonu o vodah je po oceni gibanja Za pitno vodo, ki je njegov pobudnik, praznik demokracije in priložnost, da ljudje povedo, v kakšni prihodnosti želijo živeti. Na novinarski konferenci so organizacije iz gibanja znova podčrtale škodljivost zakona o vodah in pozvale na volišča.

Začetek kampanje: 'Ne želimo, da voda postane privilegij bogatih'
10. 06. 2021 14.36Začela se je kampanja pred referendumom o noveli zakona o vodah, ki bo 11. julija. Pobudniki referenduma so znova opozorili na škodljivost novele. V kampanjo se bodo vključili kot organizatorji, pri čemer na velika finančna sredstva ne računajo. Noveli ostro nasprotujejo tudi v opoziciji. V Levici pravijo, da je treba vodo ubraniti pred vlado, v SAB, da novela olajšuje izkoriščanje obrežij in s tem pitne vode, v SD, ki prav tako vstopa v kampanjo, pa, da gre za "eno od zelo pomembnih dobrin, ki ne sme biti ogrožena".

Začetek volilnih opravil za referendum o noveli zakona o vodah
31. 05. 2021 07.11Z današnjim dnem začenjajo teči volilna opravila za izvedbo referenduma o noveli zakona o vodah. Ta bo 11. julija, njegovi pobudniki pa so volivci, združeni v gibanju Za pitno vodo, ki opozarjajo, da novela širi možnost posegov na vodna priobalna zemljišča. Vlada trdi obratno.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi
19. 05. 2021 09.58Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Sodišče zavrglo pobudo za zadržanje zbiranja podpisov za referendum o zakonu o vodah
17. 05. 2021 15.47Upravno sodišče je zavrglo pobudo gibanja Zdrava družba za zadržanje postopka zbiranja 40.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah. Zavrglo je tudi zahtevo za presojo o načinu izvedbe postopka zbiranja podpisov. Za referendum o zakonu o vodah sicer teče zbiranje podpisov pod dvema pobudama z enako vsebino.

Ministrstvo zavrača navedbe pobudnikov referenduma o vodah glede overjanja podpisov
28. 04. 2021 14.50Ministrstvo za javno upravo zavrača očitke pobudnikov referenduma o vodah, da so lahko ljudje podpis na upravnih enotah overili samo po predhodnem naročanju. "V dopisu smo načelnice in načelnike pozvali, naj se za zbiranje podpisov zagotovi učinkovito, varno in sprotno sprejemanje podpor volivcev," so pojasnili. V civilni iniciativi Za pitno vodo so doslej zbrali nekaj več kot 10.000 podpisov za referendum o zakonu o vodah.