gibalno

Mladi borec z redko boleznijo, ki mu je prisluhnil tudi Beckham
13. 04. 2025 07.19To ni zgodba o zbiranju pomoči, ampak zgodba o življenju in enakosti. Jane Velkovski se je rodil z redko boleznijo. O svojem svetu pa govori v jeziku, ki ga razumemo vsi. 16-letnik, ki se mu oči zasvetijo ob besedi nogomet, a mu je bolezen odvzela zmožnost hoje, se že od devetega leta bori za svoje pravice in pravice ostalih v njegovih čevljih. Nogomet je, kot pripoveduje, igra, ki je narejena za vse – del nje so lahko vsi, ne glede na omejitve, vsak k tej umetnosti prispeva malo drugače. In če se na nogometnem igrišču to da, je njegov vsakdanjik in vsakdanjik ostalih oseb z gibalno oviranostjo še vedno prepogosto posejan z ovirami. Kot so odsotnost klančin, dvigal, neprilagojenost šol in enakih možnosti. Danes dijak šolskega centra BIC in strasten navijač Rdečih vragov je na svoji poti borca za bolnike z redkimi boleznimi srečal svoje idole. Med njimi tudi legendo zelenic Davida Beckhama, s katerim se je celo fotografiral. Jane od vas ne potrebuje denarja. Želi si le, da bi vsak po svoje prispeval k svetu, ki bo ponujal enake možnosti za vse.

Kopališče Ilirija: je cena – 62,5 milijona evrov – dokončna?
13. 03. 2025 06.0018 aneksov, 9,5 milijona evrov dražji projekt, leto in pol zamude pri gradnji ... To je popotnica novega Kopališča Ilirija. Ponos ljubljanskega župana Zorana Jankovića, kot pravi sam. Po vseh zapletih je novo kopališče v ponedeljek le dobilo uporabno dovoljenje. Odprtje, ki so ga prestavili že večkrat, bo tako v torek, 18. marca. Bo kdo odgovarjal za zamude in podražitve? Pa tudi, če je cena bazena – 62,5 milijona evrov, res dokončna?

Gradnja bazena na Iliriji končana, odprli naj bi ga februarja
22. 01. 2025 12.56Gradnja bazena na Iliriji v Ljubljani, ki je bil skupaj z dodatnimi objekti vreden 62,5 milijona evrov, je končana. "Imeli smo tehnični pregled, podane so bile določene pripombe, te se odpravljajo," je pojasnil župan prestolnice Zoran Janković in napovedal, da bo odprtje februarja namesto konec tega meseca.

Tako bo videti nova železniška postaja v Ljubljani, zaradi gradnje možne zamude
09. 01. 2025 15.00Gradnja nove ljubljanske železniške postaje je v polnem teku. Dela, ki so se začela septembra, bodo po napovedih trajala 22 mesecev. Slovenske železnice pa so nedavno objavile nekaj več vizualnih upodobitev, s pomočjo katerih si lahko predstavljamo, kako bo videti sodobna železniška postaja v prestolnici. Zaradi gradnje je na železniških progah do Ljubljane več sprememb in prilagoditev, zaradi omejenega števila tirov pa so možne zamude.

Acro Connection: Pozirala sva tudi na skali, okoli katere je bil samo prepad
20. 12. 2024 06.00V deseti in s tem tudi zadnji epizodi spletne oddaje POPIN: Slovenija ima zvezde, smo tokrat gostili Aljo in Matjaža, par, ki ju poznamo tudi pod imenom Acro Connection. Aljo in Matjaža smo spoznali v deveti sezoni šova Slovenija ima talent, kjer sta tako žirante kot tudi gledalce navdušila s svojo eleganco med izvajanjem akrobatike v paru. Prepričala sta tako gibalno kot tudi z ljubeznijo, ki sta jo na odru vedno znova pokazala kot del svoje točke. Danes par poučuje akrobatiko v paru tudi amaterje in pravita, da se s trdim delom tega lahko nauči kdorkoli.

Doživite čarobni december v Izoli in se prepustite radostim na Ledenem otoku
18. 12. 2024 00.15V Izoli vas čakajo nepozabne izkušnje za vso družino ali romantičen oddih v dvoje. Prepustite radostim na drsališču, uživajte v bogatem programu in začutite praznični duh ob morju.

Evtanazija v porastu, povprečna starost 77 let
12. 12. 2024 10.09V Kanadi so objavili novo, peto letno poročilo, odkar so legalizirali evtanazijo v letu 2016, ki je pokazalo, da je evtanazija v porastu, čeprav se stopnja rasti umirja. V zadnjem letu je s pomočjo evtanazije umrlo 15.300 oseb, kar predstavlja 4,7 odstotka vseh smrti. Skoraj vsaka 20. smrt je torej posledica evtanazije.

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
28. 11. 2024 15.09Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

'Nobena uporaba drog ni varna, lahko pa jo naredimo manj tvegano'
24. 11. 2024 16.47Slovenija ima čisto prvo varno sobo za uporabnike prepovedanih drog. Tehnično so v Novi Gorici pripravili dve, eno za injiciranje, kot je na primer heroin, drugo pa za snifanje in kajenje. "Nimamo utvar, da bodo ljudje zaradi nas preprosto nehali uporabljati droge," je ob tem jasen strokovni vodja projekta Luka Mrak, ki poudarja: "Nobena uporaba drog ni varna. Lahko pa jo naredimo manj tvegano." Zato v varni sobi zasledujejo predvsem tri cilje: umik drog z ulice, preprečevanje širjenja obolenj, kot sta hepatitis B in hepatitis C, ter preprečevanje smrti zaradi predoziranja. Ob tem pa uporabniku zagotoviti varen prostor, družbo pa narediti vsaj malce bolj sočutno.

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala
16. 11. 2024 07.23Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Pri 18 postal tetraplegik, danes slika z usti, razstavljal je tudi v Louvru
12. 11. 2024 17.24Prav gotovo vsi poznamo Ivano Kobilco in njena dela, ki jih je razstavljala med drugim tudi v Louvru. A med Slovenci, katerih slike so visele v znamenitem pariškem muzeju, je tudi Vojko Gašperut, ki slika z usti, saj je v nesreči leta 1966 postal tetraplegik. Tokrat se je pridružil udeležencem slikarske delavnice na URI Soča, ki jo je organiziralo Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nekaterim od njih slikarstvo predstavlja hobi, medtem ko so drugi v njem našli svoje življenjsko poslanstvo in poklic, ki jih osrečuje. Prav vsem pa umetnost predstavlja dragocen izraz moči in volje.

Na železniški postaji začetek del: 'Pomen projekta presega meje Slovenije'
19. 10. 2024 12.08V okviru nadgradnje osrednjega dela Železniške postaje Ljubljana se začenjajo gradbena dela. Pričetek nove faze so simbolično zaznamovali z odkritjem spominske plošče, slavnostni govornik pa je bil premier Robert Golob.

Vrnili ukradenega kužka: 'Smo tatovi, a pošteni'
02. 10. 2024 15.59Konec tedna se je v Italiji zgodila tatvina, ki se je spremenila v zgodbo s srečnim koncem. Med sobotnim vlomom v hišo v bližini Neaplja so tatovi med drugim ukradli psa pasme nemški špic, ki je pripadal gibalno ovirani deklici. Potem ko jih je dekličin oče javno pozval, naj ji vrnejo ljubljenčka, so ga tatovi na koncu pripeljali nazaj.

8-letni Edvard in 7-letna Frida očarala, Lado stisnil zlati gumb
29. 09. 2024 19.53V prvi oddaji jubilejne, desete sezone Slovenija ima talent, se nam je predstavilo obilo vrhunskih talentov. Popeljali so nas preko smeha, solz in navdušenja celo do zlatega gumba, ki ga je komaj 8-letnemu Edvardu in 7-letni Fridi, izjemnima matematikoma in šahistoma, namenil Lado!

Ljubljanska železniška postaja: 244-milijonski posel konzorciju na čelu s SŽ-ŽGP
24. 09. 2024 10.53Direkcija RS za infrastrukturo je po dolgotrajnem postopku izbire in opravljenih pogajanjih izvedbo osrednjega dela nadgradnje ljubljanske železniške postaje oddala konzorciju vodilnih slovenskih gradbincev na čelu z družbo SŽ-Železniško gradbeno podjetje. Dokončna dogovorjena cena je 199,9 milijona evrov brez davka oz. 243,9 milijona evrov z DDV.

Top v zraku, hudournik na nebu in filmska zvezda med tanki
16. 09. 2024 14.30Že pogled na nabito polno parkirišče in množica obiskovalcev pred vhodom sta v nedeljo dala vedeti, da se v Parku vojaške zgodovine Pivka dogaja nekaj posebnega. Ob vstopu pa – policisti, vojaki, gasilci, pripadniki civilne zaščite, konji in psi. Vozila, orožje, tanki, roboti. Pokanje in streljanje, hrumenje in brnenje, dimna zavesa, preleti letal, pristanek helikopterja ... Tretji dan ZgodoVikenda, prireditve ob zaključku sezone, je navdušil starejše, najmlajše pa pustil odprtih ust.

Pogled s palube in v notranjost mogočne 'stoenajstke'
14. 09. 2024 07.33Novembra 2021 smo Slovenci napeto opazovali, kako so 40-tonsko 'stoenajstko', najstarejši in največji policijski čoln P-111, po 26 letih uporabe upokojili in ga s "prevozom stoletja" pospremili v zasluženi pokoj – svoj poslednji pristan je našel v Parku vojaške zgodovine Pivka. Ne samo, da so tam plovilo rešili pred razrezom, v zadnjem letu so ga restavrirali do te mere, da lahko obiskovalcem omogočijo, da se povzpnejo nanj in si ogledajo njegovo notranjost. Slovesna otvoritev bo na t. i. ZgodoVikendu, ki obiskovalcem ponuja še marsikaj.

Ljubljani je uspelo tisto, 'o čemer lahko avtodežela Nemčija le sanja'
08. 09. 2024 08.29Pri nemškem Focusu so pohvalili dosežke Ljubljane, ki jo opišejo kot najbolj zeleno evropsko prestolnico. "Mirna slovenska prestolnica Ljubljana je svoje središče začela urejati brez avtomobilov leta 2007. Od takrat velja za pionirja ekološkega urbanega razvoja. Kako je mesto to doseglo in kaj se lahko nemška mesta iz tega naučijo?" pišejo.

Novo šolsko leto in nova šola za učence v Kamniku
02. 09. 2024 12.19Več kot 500 učencev v Kamniku je z novim šolskim letom sedlo v nove klopi. Po manj kot treh letih gradnje je namreč vrata odprla popolnoma nova Osnovna šola Frana Albrehta Kamnik. Investicija v novo šolo, ki ima več kot 30 učilnic, je stala 18,8 milijona evrov. Šolo sicer gradi 250 ton jekla za nosilno konstrukcijo, 5000 kubičnih metrov betona in 550.000 kilogramov armature.

Planinci invalidi osvojili 4164 metrov visoki Breithorn
05. 08. 2024 15.41Prejšnji ponedeljek se je 19 planincev invalidov s spremljevalci povzpelo na 4164 metrov visok zahodni vrh Breithorna. Med udeleženci so bili slepi, slabovidni, gluhi, gibalno ovirani, nevrorazlični in invalidi. S svojim podvigom so dokazali, da vztrajnost, volja in medsebojna pomoč vodijo visoko, so poudarili na Planinski zvezi Slovenije.

Pogajanja glede nadgradnje ljubljanske železniške postaje še potekajo
22. 07. 2024 11.10Pogajanja s ponudnikoma za izvedbo osrednjega dela nadgradnje ljubljanske železniške postaje, ki bo med drugim vključevala gradnjo novega nadhoda s postajno dvorano, še potekajo, so pojasnili na Direkciji RS za infrastrukturo. V dosedanjih postopkih za izbor izvajalca so bile sicer ponudbe gradbincev precej nad razpoložljivimi sredstvi.

Ministrstvo predstavilo predlog nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja
01. 07. 2024 09.27Strokovna delovna skupina pod vodstvom Janeza Vogrinca je pripravila končni predlog Nacionalnega programa vzgoje in izobraževanja za obdobje 2023–2033 in ga predala ministru za izobraževanje Darju Feldi. Predlog prinaša nekatere spremembe na področju predšolske vzgoje in srednješolskega izobraževanja, pa tudi pri poučevanju učencev priseljencev.

Kakšne so sankcije za vožnjo brez vozovnice in kje je javni prevoz brezplačen?
16. 06. 2024 15.59Je ukrep, po katerem je morala dijakinja drugega letnika gimnazije na sodišče, ker ni plačala vožnje z avtobusom LPP, pretiran? Preverili smo, kako je s sankcijami pri drugih prevoznikih. Družba Arriva je v letu 2023 obravnavala 163 primerov vožnje brez vozovnice, od tega 72 pri mladoletnikih. Primera, ki bi ga obravnavalo sodišče, še niso imeli. Tudi pri Marpromu v vseh letih delovanja niso podali nobenega predloga za postopek na sodišču zaradi vožnje brez vozovnice. Kaj pa mesta, ki ponujajo brezplačen javni prevoz? In zakaj bodo Jesenice že čez nekaj dni ostale brez mestnega avtobusa?

Športno-vzgojni karton: mladostniki se premalo gibajo, številni predebeli
11. 06. 2024 19.54Naši otroci so spet manj aktivni. Tretje šolsko leto po epidemiji covida-19 se je trend izboljševanja gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ustavil. Analiza športno-vzgojnega kartona je pokazala, da ti ne dosegajo želenega napredka, po dveh letih napredka je spet več predebelih. Kar kaže na to, da si s trenutnim obsegom in kakovostjo športne vzgoje oziroma gibanja v šolskem prostoru ne moremo več obetati napredka, opozarjajo strokovnjaki. Zato si želijo razmere popraviti s projektom zMIGAJ.

Dom brez ovir: stopniščno dvigalo za enostaven prehod med nadstropji
05. 06. 2024 00.15Osebe z gibalnimi oviranostmi in starejši ljudje se soočajo s težavami pri hoji, največji problem pa jim predstavljajo vzponi ter spusti po stopnicah. Stopniščno dvigalo je v tem primeru hitra in varna rešitev za dostop do zgornjega nadstropja v stanovanjski hiši ali bloku, saj se z njegovo pomočjo brez naprezanja povzpnemo na vrh stopnišča.

Nekdanja zapornica Gypsy spoznala Kim Kardashian: Zelo prijazna ženska je
01. 06. 2024 07.00"Ko bereš članke, misliš, da veš, kdo je, a ko sem jo spoznala, sem videla, kako preprosta je," je po srečanju s Kim Kardashian o zvezdnici resničnostne televizije povedala nekdanja zapornica Gypsy Rose Blanchard. Skupaj sta klepetali o zaporniški reformi, Gypsy pa je med pogovorom imela priložnost Kim spoznati tudi na osebni ravni.

Multipla skleroza: bolezen tisočerih obrazov
28. 05. 2024 16.41Multipla skleroza je bolezen tisočerih obrazov, kot ji pravijo nevrologi. V Sloveniji z njo živi približno 3500 ljudi, številka pa narašča tako doma kot tudi v svetu, temu botruje tudi, da bolezen hitreje odkrijejo. Za multiplo sklerozo so značilna vnetna žarišča, ki povzročajo gibalno oviranost, težave z vidom, ravnotežjem. Bolezen ne izbira, z njo se borijo tudi nekatere znane osebnosti. Igralka Christina Applegate je bila zaradi diagnoze primorana končati kariero, njena stanovska kolegica Selma Blair pa pravi, da je s pomočjo presaditve matičnih celic in kemoterapije njena bolezen v remisiji.

E-skiroji: nevarna cestna nadloga ali zelena rešitev za prometni kaos?
04. 05. 2024 13.30Električni skiroji, idealni za premagovanje krajših razdalj po mestnih središčih, so iz leta v leto bolj priljubljeni. A ker e-skiroji nikakor niso igrače, pač pa resna prevozna sredstva, je vse več tudi težav in izzivov: narašča število prekrškov, prometnih nesreč in poškodb, ki so zaradi visokih hitrosti podobne poškodbam mopedistov in motoristov. Dva voznika električnih skirojev sta doslej umrla. Čeprav je z električnimi skiroji dovoljeno voziti največ 25 kilometrov na uro, številni blokado hitrosti odpravijo in vozijo precej hitreje. Bi morali torej še zaostriti zakonodajo? Dvigniti starostno mejo za vožnjo z e-skiroji, uvesti tehnične preglede, obvezno zavarovanje odgovornosti, možnost odvzema tehnično neustreznih vozil? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Nekdanja zapornica Gypsy Rose Blanchard piše knjigo spominov
30. 04. 2024 09.49Sveže svobodna in samska Gypsy Rose Blanchard piše knjigo spominov. Nekdanja zapornica bo v njej delila nove podrobnosti svojega pestrega življenja. Knjiga z naslovom 'My Time to Stand' bo luč sveta ugledala januarja prihodnje leto.

Novi ponudbi za železniško postajo v Ljubljani še vedno krepko nad 200 milijonov
29. 04. 2024 08.12Na drugo javno naročilo direkcije za infrastrukturo za izbor izvajalca gradnje nove železniške postaje v Ljubljani sta ponovno prispeli dve ponudbi. Nižjo v višini nekaj manj kot 247 milijonov evrov z davkom je oddal konzorcij z družbo SŽ-Železniško gradbeno podjetje na čelu. Družba VOC Objekti bi dela opravila za 259,6 milijona evrov.