gibalna sposobnosti

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Gibalna sposobnost otrok do desetkrat slabša kot pred epidemijo
07. 05. 2022 09.38Začetni rezultati meritev športnovzgojnega kartona v letošnjem letu kažejo, da se gibalna sposobnost otrok po tistem, ko so otroci po daljših obdobjih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 spet sedli v šolske klopi, ni izboljšala. Vodja sistema športnovzgojnega kartona Gregor Starc zato predlaga uvedbo ure športa v šolah na dan.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Šolsko ministrstvo osnovnim šolam ne bo odmerilo denarja za izvedbo dodatnih športnih dejavnosti
24. 03. 2021 20.42Doslej so lahko šole dobile denar za vsaj eno uro športne vzgoje več na teden za učence prve triade. Medtem pa so osnovnošolski ravnatelji na nogah, saj da je epidemija precej poslabšala gibalne sposobnosti otrok. Gibalna učinkovitost je upadla za več kot 13 odstotkov, prav tako so zabeležili 20-odstotni dvig deleža debelih otrok v zgolj enem letu. Ministrstvo odgovarja: "Denar bomo namenili za poletne športne dejavnosti. Še več. Ta znesek naj bi celo precej zvišali."

Dijaki ne želijo postati izgubljena generacija
06. 02. 2021 07.00Bojimo se, da bomo iz te krize izšli kot stroji, ne ljudje. Matura je postala nočna mora, vsak od nas je v zadnjih mesecih že pristal na dnu – in niso si vsi opomogli. To so besede slovenskih dijakov, ki zahtevajo čimprejšnjo vrnitev v šolske klopi, a na varen način – zaradi znanja, socializacije in tudi gibanja. Svoje zahteve so sporočili vladi in resorni ministrici Simoni Kustec, ki pa posluha zanje očitno nima.

'Debelost otrok povezana z nezdravimi navadami v družini'
25. 09. 2020 12.32Potem ko je analiza pokazala, da je splošna gibalna učinkovitost pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov, so se odzvali na ministrstvu za izobraževanje. Pravijo, da nad podatki o slabši vzdržljivosti otrok niso presenečeni, jih pa skrbijo podatki o debelosti. Menijo, da je to lahko povezano z slabimi prehranjevalnimi navadami v družini.

'Govorili bomo o korona generaciji, ki bo imela hude zdravstvene težave'
22. 09. 2020 13.02Splošna gibalna učinkovitost je pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov. Da so rezultati izredno skrb vzbujajoči, v en glas poudarjajo avtorji analize s Fakultete za šport. 14 odstotkov deklic je dosegalo tako dobre rezultate, da bi lahko o njih govorili kot o naslednicah Tine Maze in Ilke Štuhec, a po dvomesečni omejitvi gibanja se je stanje drastično poslabšalo.

Ste že slišali za minimoto?
01. 10. 2018 10.17Matija Kodarin se je prvič usedel na motor, ko je dopolnil štiri leta. Strast po dirkanju je podedoval po dedku Ediju Žgavcu, ki ga motorji in dirke obkrožajo že od malih nog, leta 2011 pa je osvojil tudi naslov slovenskega državnega prvaka v kategoriji minimoto. Čeprav je ta šport pri nas prisoten že več kot 10 let, pa v javnosti ostaja dokaj neznan.

Vodene vadbe - enostavno in učinkovito do cilja
23. 08. 2016 06.30Ljudje že od nekdaj radi izvajamo različne športne aktivnosti v skupini. Moderen način, tj. izjemno hiter in neusmiljen tempo današnjega življenja, nam vse te vadbene timske užitke življenja izpodkopava oz. oddaljuje (težko je zbrati ekipo ljudi za nogomet, partnerja za košarko ali odbojko v točno tistem terminu, ki ga imamo na razpolago).

V Sloveniji živi skoraj 170 tisoč invalidov
03. 12. 2009 06.30Ob mednarodnem dnevu invalidov se spomnimo, da lahko k lažjemu in predvsem samostojnejšemu življenju invalidov pripomoremo tudi mi.