gibalna

Dve slovenski zdravnici med finalisti 11. International Medis Awards for Medical Research
11. 02. 2025 00.15Mednarodna strokovna komisija ocenila 251 znanstvenoraziskovalnih prispevkov iz 11 držav in izbrala 18 finalistov

'Ob Andrejevem komentarju mi je šlo na jok'
02. 12. 2024 11.04V četrtem polfinalu oddaje Slovenija ima talent smo dobili nove finaliste. V finale sta se uvrstila bratec in sestrica Edvard in Frida, ki sta navdušila s svojim spominom in citiranjem števila pi ter novogoriška gibalna skupina (Duo) Kamikazete.

(Duo) Kamikazete
25. 11. 2024 05.55Duo Kamikazete je skupina talentiranih plesalk in artistk, ki s svojim gibanjem na drogu, svili in krogu pripovedujejo čustvene in dih jemajoče zgodbe. Tinkara in Eva, ustanoviteljici skupine, sta svoje strasti razvili skozi leta trdega dela in odprli lasten DK dance studio, kjer svoje znanje prenašata na nove generacije. Skupino vodi skupna ljubezen do umetniškega izražanja in neomajna predanost, ki jih je pripeljala na največje odre doma in v tujini. S svojo inovativnostjo, izjemno tehnično dovršenostjo in čustveno globino navdušujejo občinstvo ter dokazujejo, da slediš sanjam le, če vanje vložiš srce in dušo.

Sentido project: Ljudje radi čutijo, a še raje razumejo
12. 10. 2024 12.45Zasedba Sentido project predstavlja prvenec ECOS, ki odraža enost glasbe in plesa, saj se v skladbah kot tolkalski inštrument pojavi tudi glasba telesa v plesu flamenka. Več nam je razložila plesalka in pevka Urška Centa.

Športno-vzgojni karton: mladostniki se premalo gibajo, številni predebeli
11. 06. 2024 19.54Naši otroci so spet manj aktivni. Tretje šolsko leto po epidemiji covida-19 se je trend izboljševanja gibalnega razvoja otrok in mladostnikov ustavil. Analiza športno-vzgojnega kartona je pokazala, da ti ne dosegajo želenega napredka, po dveh letih napredka je spet več predebelih. Kar kaže na to, da si s trenutnim obsegom in kakovostjo športne vzgoje oziroma gibanja v šolskem prostoru ne moremo več obetati napredka, opozarjajo strokovnjaki. Zato si želijo razmere popraviti s projektom zMIGAJ.

Kako so se ginekologinja, dietetičarka in psihiatrinja lotile PCOS
17. 09. 2023 16.38September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov - gre za najpogostejšo bolezen pri ženskah, ki povzroča hormonske in presnovne motnje. Pacientke poudarjajo, da od ginekologov v javnem zdravstvu ne dobijo ustrezne obravnave, iz ambulant pa odhajajo razočarane, saj jim pogosto predpišejo zgolj kontracepcijske tablete. Ginekologinja primarij Darija Strah se je zato odločila, da bo ubrala drugačen pristop, ki bo PCOS obravnaval celostno.

E-skiroje bi lahko vozili le starejši od 15 let, za vse pa bi bila obvezna čelada
05. 09. 2023 19.51V nekaj letih naj bi se spremenila pravila za vožnjo električnih skirojev. Tako vsaj predlaga stroka, ki bi e-skiroje rada prepovedala vsem mlajšim od 15 let, za 15-letnike organizirala tečaje vožnje, čisto vsem voznikom pa na glavo nataknila čelade. Mnogi vozniki e-skirojev se s tem v resnici strinjajo, kajti to je postalo pomembno prevozno sredstvo, predvsem v mestih, za varnost pa ni vedno dobro poskrbljeno.

Spremljali 50 tisoč otrok: rasli so hitreje kot vrstniki
06. 06. 2023 12.39Najnovejši rezultati meritev športnovzgojnega kartona na osnovnih in srednjih šolah niso vzpodbudni. Kar 60 odstotkov otrok se namreč po poslabšanju gibalnih sposobnosti med epidemijo ni vrnilo na predkoronsko raven, medtem ko se je pri 40 odstotkih stanje izboljšalo. Kot poudarja vodja meritev, so bili otroci "branik zdravstvenega sistema", in poziva pristojne, naj zdaj "poplačajo dolg." Pediatrinja pa ob tem opozarja, da bodo mladostniki s težavami v gibanju vstopili na trg kot odrasli, ki bodo neproduktivni in veliko bolniško odsotni.

V BTC prihaja Hiša športa za otroke. Cilj: Da šport postane del vsakdana
17. 05. 2023 19.33Skoraj vsak četrti otrok v Evropi je pretežek, debelost in slaba gibalna učinkovitost otrok pa sta tista izziva, ki vplivata na vso družbo in kakovost življenja. In prav s tema izzivoma se namerava skupaj z Olimpijskim komitejem Slovenije spoprijeti Hiša športa v ljubljanskem BTC-ju. Njen cilj namreč je, da šport, še posebej po obdobju epidemije, ko so otroci še več časa presedeli pred ekrani, spet postane del njihovega vsakdana. Projekt Šola športa bo zaživel jeseni, namenjen pa bo predvsem najmlajšim, torej predšolskim otrokom in učencem do tretjega razreda.

Nina Grilc ter Tim Marovt: Z gibanjem in novo kolekcijo H&M Move do mentalne moči
27. 01. 2023 00.15Novo kolekcijo športnih oblačil H&M Move predstavljata Nina Grilc ter Tim Marovt, ki izpostavljata pomembnost gibanja za premagovanje vseh življenjskih izzivov.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Posledice koronaomejitev na otroke
14. 06. 2022 13.45Tako slabih rezultatov ne pomnimo že skoraj 40 let, odkar merimo telesno zmogljivost otrok, pravijo strokovnjaki, ki spremljajo vpliv zaprtja šol zaradi korone. Kar nekaj otrok ima težave že z osnovnimi vajami, kot je na primer preval ali stoja. Vendar težava ni samo v tem, da so otroci sedaj bolj nerodni, temveč da bodo veliko težje dosegali učne uspehe, saj je gibalna zmogljivost neposredno povezana z delovanjem naših možganov.

Otroci še vedno precej bolj zamaščeni kot pred pandemijo
23. 05. 2022 14.51Izboljšanje gibalne učinkovitosti kljub normalizaciji šolskega procesa ni doseglo ravni poslabšanja v prvih dveh letih pandemije. Medtem ko so fantje nadoknadili skoraj polovico izgubljene gibalne učinkovitosti, so dekleta nadoknadile zgolj tretjino, kažejo rezultati meritev za Športnovzgojni karton. Zamaščenost otrok in debelost sta ostali na bistveno višji ravni kot pred pandemijo. Za doseganje stanja pred njo pa bomo potrebovali vsaj desetletje, če bomo povečali obseg telesne dejavnosti v šoli in večje število otrok vključili v redno športno vadbo.

Gibalna sposobnost otrok do desetkrat slabša kot pred epidemijo
07. 05. 2022 09.38Začetni rezultati meritev športnovzgojnega kartona v letošnjem letu kažejo, da se gibalna sposobnost otrok po tistem, ko so otroci po daljših obdobjih šolanja na daljavo zaradi epidemije covida-19 spet sedli v šolske klopi, ni izboljšala. Vodja sistema športnovzgojnega kartona Gregor Starc zato predlaga uvedbo ure športa v šolah na dan.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?
21. 04. 2022 09.38V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Edinstvena raziskava o propadanju človeškega telesa v vesolju: 20 žensk bo lebdelo na vodi
20. 11. 2021 14.44Kako hitro propade človeško telo v vesolju? Ker se raziskave, v kateri bi iskali odgovor na to vprašanje, v vesolju ne da izvesti, so raziskovalci pripravili najboljši približek bivanja v vesolju oziroma mikrogravitaciji – lebdenje na vodi. Raziskava bo kot prva preučevala ženske, 20 jih bo v okviru raziskave kar pet dni lebdelo na vodi. Znotraj raziskave bodo med drugim preučevali upadanja mišične mase in spremembe mišične presnove. Raziskava bo potekala šest mesecev, pri njej pa bo sodeloval tudi slovenski inštitut za kineziološke raziskave.

Slovenija, športni fenomen
18. 07. 2021 07.00Ta dan se bo nedvomno vpisal v zgodovino slovenskega športa, v zgodovino naših največjih športnih uspehov. Tadej Pogačar bo še drugič zmagal na kolesarski dirki vseh dirk, na prestižni Dirki po Franciji. Za 24UR Fokus bosta njegovo drugo zaporedno zmago na francoski pentlji v živo komentirala izjemna poznavalca športa, nekdanji košarkar in komentator košarkarskih tekem Peter Vilfan in Andrea Massi, partner in nekdanji trener najuspešnejše slovenske športnice Tine Maze.

Še več predebelih otrok: 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone na dan
22. 06. 2021 12.22Najnovejši rezultati meritev Športnovzgojnega kartona razkrivajo neprijetne posledice (pre)dolgih izolacijskih ukrepov. Telesni in gibalni razvoj otrok po drugem zaprtju šol je še na nižji ravni kot po prvem. Povprečen dan šolarja je pomenil kar 7 ur 9 minut in 51 sekund strmenja v zaslone. "Ta generacija otrok bo vsako leto za pol milijarde manj denarja prinesla podjetju, državi, kot če bi bila tako fit kot pred korono."

Šolsko ministrstvo osnovnim šolam ne bo odmerilo denarja za izvedbo dodatnih športnih dejavnosti
24. 03. 2021 20.42Doslej so lahko šole dobile denar za vsaj eno uro športne vzgoje več na teden za učence prve triade. Medtem pa so osnovnošolski ravnatelji na nogah, saj da je epidemija precej poslabšala gibalne sposobnosti otrok. Gibalna učinkovitost je upadla za več kot 13 odstotkov, prav tako so zabeležili 20-odstotni dvig deleža debelih otrok v zgolj enem letu. Ministrstvo odgovarja: "Denar bomo namenili za poletne športne dejavnosti. Še več. Ta znesek naj bi celo precej zvišali."

Dijaki ne želijo postati izgubljena generacija
06. 02. 2021 07.00Bojimo se, da bomo iz te krize izšli kot stroji, ne ljudje. Matura je postala nočna mora, vsak od nas je v zadnjih mesecih že pristal na dnu – in niso si vsi opomogli. To so besede slovenskih dijakov, ki zahtevajo čimprejšnjo vrnitev v šolske klopi, a na varen način – zaradi znanja, socializacije in tudi gibanja. Svoje zahteve so sporočili vladi in resorni ministrici Simoni Kustec, ki pa posluha zanje očitno nima.

Sproščanja ukrepov na področju športa v rdeči fazi ne bo
22. 01. 2021 14.04Kljub temu da devet slovenskih regij izpolnjuje pogoje za vstop v rdečo fazo, v kateri naj bi bile po vladnem načrtu sproščanja dovoljene brezkontaktne športne aktivnosti na prostem, individualna vadba in vadba družin, pa je vlada do 29. januarja podaljšala veljavnost Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov. To pomeni, da se omejitve na področju športa niso v ničemer spremenile.

Kaj je spet dovoljeno in katere ukrepe je vlada podaljšala?
08. 01. 2021 09.40V soboto se spreminja režim na mejnih prehodih. Mejo bo možno prehajati tako z negativnimi PCR kot negativnimi hitrimi antigenskimi testi, ki pa jih ne bodo več izvajali na petih mejnih točkah. Šolanje še naprej poteka na daljavo. Znova se zapirajo fitnes centri, telovadnice, bazeni, muzeji in galerije. Žičnice so obstale. Je pa po novem dovoljena medicinska pedikura.

Smučanje s 1. januarjem dovoljeno, a ob predložitvi negativnega testa
31. 12. 2020 17.08Vlada je na današnji dopisni seji sprejela več odlokov z ukrepi za zajezitev epidemije. Prvi teden januarja se odpirajo šole in zavodi za izobraževanje otrok s posebnimi potrebami. Vožnja z žičniškimi napravami oziroma smučanje je s 1. januarjem dovoljeno osebam, ki predložijo negativni test. Vlada je določila tudi nove izjeme za prehod meje brez testa in karantene.

BLOG: Kaj pa priporočila in ukrepi za zdrav način življenja?
27. 09. 2020 13.26Zakaj pri vseh priporočilih manjkajo najbolj pomembna? Vse razumem – maske, razkuževanje, skrb za distanco ... Kaj pa navodila in priporočila za krepitev imunskega sistema? Zdrava prehrana, izogibanje stresu, spanec in seveda gibanje? Ali niso to prav tako izjemno pomembni ukrepi, kako si pomagati zoperstaviti koronavirusu?

'Debelost otrok povezana z nezdravimi navadami v družini'
25. 09. 2020 12.32Potem ko je analiza pokazala, da je splošna gibalna učinkovitost pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov, so se odzvali na ministrstvu za izobraževanje. Pravijo, da nad podatki o slabši vzdržljivosti otrok niso presenečeni, jih pa skrbijo podatki o debelosti. Menijo, da je to lahko povezano z slabimi prehranjevalnimi navadami v družini.

'Govorili bomo o korona generaciji, ki bo imela hude zdravstvene težave'
22. 09. 2020 13.02Splošna gibalna učinkovitost je pri povprečnem slovenskem otroku upadla za več kot 13 odstotkov, delež otrok z debelostjo pa se je povečal za več kot 20 odstotkov. Da so rezultati izredno skrb vzbujajoči, v en glas poudarjajo avtorji analize s Fakultete za šport. 14 odstotkov deklic je dosegalo tako dobre rezultate, da bi lahko o njih govorili kot o naslednicah Tine Maze in Ilke Štuhec, a po dvomesečni omejitvi gibanja se je stanje drastično poslabšalo.

Meritve: največji porast deleža debelih otrok v zgodovini spremljanja
21. 09. 2020 13.46Meritve v okviru spremljanja telesnega in gibalnega razvoja otrok SLOfit-športnovzgojni karton po preklicu epidemije covida-19 kažejo največji upad gibalne učinkovitosti otrok in največji porast deleža otrok z debelostjo v zgodovini spremljanja. Avtorji analize pozivajo k ukrepanju.

Slovenska atletika obeležila stoletnico delovanja
17. 09. 2020 15.34Slovenska atletika je na dvorišču Tivolskega gradu obeležila stoletnico delovanja, ob tem pa so odprli tudi razstavo zgodovinskih mejnikov kraljice športa pri nas, ki bo do 15. decembra na ogled v Jakopičevem sprehajališču ljubljanskega parka Tivoli.

Klemen Janežič pri novem projektu moči združil z ženo
12. 03. 2020 13.31Klemen Janežič, član igralskega ansambla Drama in glavni igralec uspešnice Usodno vino, se predstavlja z novim projektom Postaja samobitno. V ekipo je tokrat povabil tudi svojo ženo, igralko Nino Ivanišin, ki ima prav posebno nalogo v predstavi.

Ste že slišali za minimoto?
01. 10. 2018 10.17Matija Kodarin se je prvič usedel na motor, ko je dopolnil štiri leta. Strast po dirkanju je podedoval po dedku Ediju Žgavcu, ki ga motorji in dirke obkrožajo že od malih nog, leta 2011 pa je osvojil tudi naslov slovenskega državnega prvaka v kategoriji minimoto. Čeprav je ta šport pri nas prisoten že več kot 10 let, pa v javnosti ostaja dokaj neznan.