geopolitika

Zavzetje Grenlandije: Predlog, ki bi lahko ustavil Trumpa
09. 03. 2025 15.39Trump že lep čas razburja z odkritimi grožnjami po zasedanju ozemelj Grenlandije, Kanade in Paname. Član predstavniškega doma ZDA Seth Magaziner je zato zdaj predstavil zakon o prepovedi vdora k zaveznikom. Kot pravi, je to zakonodaja, ki bi predsedniku Trumpu prepovedala napad na Grenlandijo, Kanado ali Panamo brez glasovanja kongresa.

Čeferin: Evropa bo na žalost še izgubljala, in to po lastni krivdi
22. 02. 2025 16.16Predsednik Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin je ocenil, da Evropa v geopolitičnem vidiku izgublja, saj jo duši drastična regulacija. Trenutno ne vidi tudi nobene moči evropske politike, niti enotnosti. Kritičen je do politične korektnosti, češ da v zahodnem svetu svobode govora ni več.

'Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci'
11. 01. 2025 09.30Nočemo biti Danci. Nočemo biti Američani. Želimo biti Grenlandci, je jasen grenlandski premier Mute B. Egede. Pred mediji je zavrnil špekulacije, da bi otok lahko zaplenili, potem ko je novoizvoljeni predsednik Združenih držav Amerike Donald Trump ta teden sprožil pravi politični vihar z napovedjo, da bi lahko nanj krenil tudi z vojaško silo.

Finančni POPkast: Volitve, inflacija in globalna ekonomija
14. 11. 2024 07.23Trenutni globalni gospodarski izzivi, kot so inflacija, vpliv Trumpovih politik in nihanja cen energentov, nastajajo zaradi nepredvidljivih globalnih trendov, medtem ko Evropa kljub administrativnim oviram in demografskim izzivom, ohranja konkurenčnost. V Sloveniji smo gospodarsko odporni na globalne šoke.

Pod Trumpom višje cene nafte in okrepitev dolarja, pod Harrisovo razcvet OVE?
31. 10. 2024 12.18S finančnim analitikom Tilnom Šarlahom iz podjetja Acex smo se pogovarjali o tem, kaj bo na gospodarskem področju prineslo, če se v ovalno pisarno preseli Trump ali če jo zavzame Harrisova. Kot pojasnjuje, bo na ceno nafte bolj kot same volitve verjetno vplivala geopolitika na Bližnjem vzhodu, ki se ne umirja. Eskalacija bi lahko kratkoročno pognala cene precej višje, opozarja. Zmaga Trumpa bi povečala pričakovanja glede gospodarske rasti v sektorjih, kot so nafta, obramba in bančništvo. Zmaga Harrisove pa bi lahko povzročila negotovost v nekaterih sektorjih, kot so finance in energija, koristilo pa bi drugim, kot sta obnovljiva energija in zdravstvo, pojasnjuje.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence
05. 09. 2024 07.00Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana
22. 08. 2024 07.00Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Tajvanski otok Matsu, prvi korak na poti Kitajske
07. 01. 2024 16.12Topel svež morski zrak subtropske tajvanske zime nas objeme na stopnicah letala po pristanku na otoku Matsu. Let nad Tajvansko ožino je bil miren, v enem najbolj nevarnih morskih prehodov na svetu je morje spokojno, pod letalom pa vidimo na desetine tovornih ladij, še več je ribiških. Svoboda odprtega morja, neovirana navigacija v tej ožini je trenutna rdeča črta geopolitičnih odnosov med Kitajsko in demokratičnimi državami. Rdeča črta, ki jo kitajska partija poriva vedno dlje v svobodni svet.

Borut Pahor začenja novo kariero
08. 09. 2023 18.31Borut Pahor, ki je v karieri zasedal bolj ali manj vse najvišje politične položaje v državi, začenja novo kariero. Kot govorec in svetovalec bo predaval mednarodnim korporacijam, tujim vladam ter nevladnikom. Postal je sodelavec ugledne angleške agencije London Speaker Bureau, ki trži storitve mnogih nekdanjih vplivnih voditeljev; od nekdanjega francoskega predsednika Francoisa Hollanda do nekdanjega guvernerja Kalifornije Arnolda Schwarzeneggerja. Pa zaslužek?

'Pa drugič'
10. 05. 2023 21.20Arman je imel nalezljiv nasmeh. Vedno se je zdel polno zaposlen, dva telefona v roki. Na enega je odgovarjal v angleščini, na drugega v francoščini, lahko bi tudi v italijanščini, z nami pa je govoril v tisti čudoviti spevni bosanščini. Čeprav je iz Sarajeva pred vojno pobegnil, ko je bil star eno leto, ga je vojna na koncu našla. V jarku blizu Časiv Jara, le kakšnih pet kilometrov od Bahmuta. Arman Soldin, novinar francoske AFP, je umrl v torek popoldne v ruskem raketnem napadu.

'Popolna ekonomska odvisnost nas dela ranljive za politično izsiljevanje'
24. 10. 2022 11.09Bi moral odnos Nemčije in Kitajske vzbujati evropsko nelagodje? Nemški kancler Olaf Scholz namreč vztraja pri vezeh s Kitajsko, ki so morda pretesne, v svoji analizi ocenjuje Politico. V času, ko Ši Džinping začenja nov petletni mandat, se tako pojavlja vprašanje – ali Nemčija ponavlja napako, ki jo je storila, ko se je preveč približala Rusiji? Scholz je sicer pretekli teden v Bruslju evropskim kolegom dejal, da ne bi smelo biti 'ločitve' od Kitajske.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'
15. 02. 2022 17.38Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Geopolitika Velikega etiopskega renesančnega jeza
11. 09. 2021 07.07Ko beseda nanese na vojne za vodo, ponavadi govorimo o prihajajočih konfliktih v neki postapokaliptični realnosti, kjer so klimatske spremembe, človeško opustošenje okolja in demografske spremembe privedle do kroničnega pomanjkanja ključnih naravnih virov, med njimi vode. Toda tovrstni konflikti se pojavljajo že danes, ko manjko naravnih virov še ni tako akuten, mednarodne in nacionalne politične institucije pa so še vedno razmeroma stabilne (oziroma vsaj obstoječe) in se zdi, da za svetovni red še vedno velja reklo business as usual.

Premik na evropski vzhod: Slovenija z ZDA pripravlja izjavo o varnosti 5G
11. 06. 2020 16.17Skupna izjava ZDA in Slovenije o varnosti omrežij 5G bi na prvi pogled predstavila skupne poglede na varnostne elemente pri vzpostavljanju omrežij 5G, po drugi strani pa je pomenljivo, da so to izjavo podpisale večinoma države iz vzhodne Evrope – Poljska, Češka, Estonija, Latvija. Največji "osmoljenec" spremembe politike Slovenije pa bi bilo kitajsko podjetje Huawei.

Borrell najprej v Prištino, Jourova za bolj demokratično Evropo
07. 10. 2019 18.44V Evropskem parlamentu se nadaljujejo zaslišanja kandidatov za evropske komisarje. Španec Borrell je poudaril, da bo njegova prioriteta dogovor med Kosovom in Srbijo, medtem ko je Jourova izpostavila bolj demokratično in transparentno Evropo.

'Še malo in ljudje bodo hodili na digitalne počitnice, da se odklopijo'
13. 06. 2018 06.00"Umetna inteligenca spreminja svet v vseh panogah. To ni temačen in nevaren novi svet. To je upanje in navdih za nove priložnosti," je prepričan Jeremy White. Ki pa opozarja – posvetiti se bomo morali tudi etičnim, moralnim in filozofskim vprašanjem, povezanim z novimi tehnologijami.

Pahor: Slovenija potrebuje Slovensko vojsko
14. 05. 2018 15.23Predsednik republike Borut Pahor se je pred dnevom Slovenske vojske zavzel za celovito prenovo in okrepitev sistema nacionalne varnosti. Prihodnja vlada bo morala takoj sprejeti nekaj kratkoročnih ukrepov, je dejal. Hkrati pa zatrdil, da "Slovenija Slovensko vojsko potrebuje" in da jo imajo ljudje radi. "Na našo vojsko smo ponosni," je dejal.

Smučanje po stebru, ki podpira svet
08. 02. 2017 07.11Gruzija doživlja pravi turistični razcvet. Po pobočjih Kavkaza, le nekaj deset kilometrov od še nedavno zelo nemirnih republik, se rojeva smučarski in snowboarderski raj. Ogromno celega snega, malo pravil in omejitev ter cenovna dostopnost. A zahteve po švicarski urejenosti ter nemški natančnosti raje pustite doma.

Rusija: Na Evroviziji je politika premagala umetnost
15. 05. 2016 10.44Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je bil med prvimi, ki je čestital ukrajinski pevki Jamali za zmago na 61. tekmovanju za pesem Evrovizije. Rusi pa menijo, je evropska žirija ukradla zmago Lazarevu in razmišljajo, da jih naslednje leto ne bo na Evroviziji.

Del Islandije bi lahko postal kitajski
07. 10. 2011 21.53Kitajski milijarder naj bi hotel za šest milijonov evrov kupiti 0,3 odstotka države, kar znaša 300 kvadratnih kilometrov. Poslovnež pravi, da nima nikakršnih političnih motivov. Nasprotniki mu očitajo, da hoče uresničiti kitajske geopolitične interese.

Milan Balažic gre v Avstralijo
17. 06. 2011 12.40Uradni govorec in sekretar za strateške zadeve na zunanjem ministrstvu Milan Balažic odhaja iz Slovenije. Zasedel bo mesto slovenskega veleposlanika v Avstraliji.

Izšel zbornik Svet umetnosti
10. 02. 2000 11.04V okviru Sorosovega centra za sodobne umetnosti pri Zavodu za odprto družbo Slovenija je lani že tretjič potekal neformalni izobraževalni program Svet umetnosti, namenjen mladim kustosom sodobne umetnosti. Lanski program predavanj s temo <i>Geopolitika in umetnost</I> je predstavljen v zborniku, ki so ga včeraj predstavili v prostorih Zavoda za odprto družbo. Besedila v zborniku so objavljena v slovenskem in angleškem jeziku.

Predavanje o umetnosti na Češkem
15. 04. 1999 11.16Tretje predavanje v okviru izobraževalnega programa Svet umetnosti na temo Geopolitika in umetnost bo danes, ob 20. uri, v ljubljanski galeriji Škuc, kjer bo umetnostni zgodovinar in kustos Jaroslav Andel na primeru Češkoslovaške oziroma Češke govoril o spreminjajočih se stališčih umetnosti.

Predavanje Edija Muke: Permanentna nestabilnost
11. 03. 1999 16.31V okviru niza predavanj s področja sodobne umetnosti pod skupnim naslovom Geopolitika in umetnost bo danes, ob 20. uri v ljubljanski galeriji Škuc, nato pa 12. marca ob 19. uri še v galeriji sodobne umetnosti v Celju predaval Edi Muka, umetnik, kustos in profesor na Akademiji za likovno umetnost v Tirani. Naslov predavanja bo Permanentna nestabilnost.

Geopolitika in umetnost
21. 02. 1999 10.13V okviru izobraževalnega programa Svet umetnosti Sorosev center v Ljubljani pripravlja serijo predavanj s področja sodobne umetnosti. Po Konceptualni umetnosti 60-ih in 70-ih let v letu 1997 ter Teorijah razstavljanja v letu 1998 bo tema letošnje serije predavanj Geopolitika in umetnost. Predavalo bo sedem domačih in tujih strokovnjakov. Predavanja bodo v soorganizaciji z galerijo Škuc in Zavodom za kulturne prireditve Celje od februarja do junija potekala v Ljubljani in Celju. Prvo bo 22. februarja v Celju. Angleški zgodovinar Charles Harrison bo govoril na temo Nekompetentnost in njene prednosti.

Predstavitev zbornika Svet umetnosti
05. 11. 1998 14.06Včeraj so v prostorih Sorosovega centra za sodobne umetnosti predstavili zbornik Svet umetnosti, s podnaslovom Tečaj za kustose sodobne umetnosti 1998. Zbornik povzema delo na tečaju, ki je namenjen praktičnemu in teoretičnemu izobraževanju na področju sodobne umetnosti, ki je v današnjem času precej nepredvidljiva. Poleg uvoda, katerega avtorji so Alenka Pirman, Igor Zabel in Liljana Stepančič - sicer tudi mentorji tečaja- predstavi zbornik potek 8-mesečne delavnice in študijske izmenjave ter razstavo, ki smo si jo v bližnji preteklosti lahko ogledali v Galeriji Škuc, z naslovom Ko umetnost nabija. Posebej pomembni so povzetki predavnaj na temo teorije razstavljanja, ki bodo marsikomu olajšali orientacijo v svetu sodobne umetnosti. Najavili pa so tudi program za leto 1999. Naslov naslednjega tečaja bo Geopolitika in umetnost. Slednja se namreč mnogokrat razglaša za nepolitično, a je vseeno (čeprav nehote) vpeta v ideološke sisteme in je bila v preteklosti nemalokrat izrabljena v čiste konkretne politične naloge. Vpletenost v ideološke sisteme pa je včasih bistvena za položaj in razumevanje umetniški del. Za ta naslov so se odločili, ker se v zadnjem času veliko govori o globalizaciji umetnosti. Tega pojma ni mogoče razumeti, če ne upoštevamo razporeditev in prerazporeditev svetovne ekonomske in politične moči. Predavanja na to temo bodo potekala od februarja do junija 1999 v Galeriji Škuc in bodo odprta za javnost.