geologi

Sila potresa v Mjanmaru enakovredna več kot 300 atomskim bombam
30. 03. 2025 07.22Mjanmar, ki je razdejan že zaradi državljanske vojne, je v petek prizadel še močan potres. Število smrtnih žrtev se je povzpelo čez 1600, dejanska škoda pa bi lahko bila znana šele čez nekaj tednov, saj je zaradi otežena tudi komunikacija in transport po državi. Geologi medtem ocenjujejo, da se je med potresom z magnitudo 7,7 sprostila energija, ki je enakovredna 334 atomskim bombam.

'Mesto duhov': zaradi niza potresov Santorini zapustilo že več tisoč ljudi
04. 02. 2025 08.41Znanstveniki in geologi skušajo ugotoviti, kaj se dogaja v Egejskem morju, politiki pa že preučujejo morebiten gospodarski vpliv na znamenite turistične destinacije. Grške otoke je namreč v zadnjih dneh streslo že več kot 500 potresov, najmočnejši je presegel magnitudo 5. Že včeraj so bili tako dodatni poleti s priljubljenega Santorinija, ki dodatno nevarnost predstavlja zaradi še vedno delujočega vulkana, razprodani v le nekaj sekundah, preplašeni turisti in lokalni prebivalci pa so polnili tudi pristanišča. Nočne fotografije pa ne kažejo nič kaj drugačnih podob.

Manj kot dve leti po nastanku 400-metrskega otoka ni več
02. 02. 2025 18.04Pred skoraj dvema letoma se je v Kaspijskem morju po izbruhu vulkana pojavil otok, konec lanskega leta pa je skorajda že izginil, je razvidno s fotografij Nasinih satelitov. Kaj se dogaja ob azerbajdžanski obali?

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Ne le plaz, v dolino drsi tudi gora z vasjo
15. 11. 2024 11.08Prebivalci švicarske alpske vasice Brienz zopet zaskrbljeno pogledujejo na goro in plaz za svojimi domovi. Do nedelje morajo zopet zapustiti svoje domove, saj se je ogromna gmota kamenja zopet začela premikati, tudi po več kot 25 centimetrov na dan. Geologi sicer opozarjajo, da zaradi mehke sestave tal proti dolini drsi gora skupaj z vasjo.

Vučićev paradoks: 'Zahod podpira proteste', a hkrati želi litij
19. 08. 2024 09.16Srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću je uspelo skleniti dogovor o dobavi litija, ki ga Evropska unija potrebuje za napajanje svojega električnega voznega parka, obenem pa mu je uspelo tudi razjeziti srbske državljane, ki ostro nasprotujejo takšnemu dogovoru. Z dogovorom je obudil množično gibanje proti velikemu rudarskemu projektu, ki sta ga sicer blagoslovila tako Bruselj kot Berlin. Zaradi strahu je protestnike, ki so se 10. avgusta zbrali v velikem številu, obtožil, da načrtujejo njegovo strmoglavljenje.

'Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu'
30. 07. 2024 10.00Odločitev o tem, kateri od 343 objektov s seznama za odstranitev zaradi poplavne ogroženosti bodo na njem ostali, naj bi bila znana do konca meseca, je dejal vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic. Ljudi je pozval, naj jim ne bo nerodno poiskati pomoč. Nimamo čarobne paličice, a nikogar ne bomo pustili na cedilu, je dejal.

50 objektov bo umaknjenih s seznama za rušenje
18. 06. 2024 19.30Seznam objektov, ki so po lanskoletnih ujmah predvideni za odstranitev, je fleksibilen in se bo lahko spreminjal, dokler stroka ne bo podala končne odločitve, je dejal vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic. Do zdaj so sicer zaključili 28 cenitev. Na seznamu za odstranitev je 343 objektov, a jih bodo 50 že kmalu odstranili z njega.

Staro hišo je odnesla voda, novo lahko odnese počasnost države
18. 06. 2024 19.45Več kot 10 mesecev je že minilo od katastrofalnih poplav 4. avgusta in kljub številnim obljubam ljudje še vedno živijo v negotovosti. Eden izmed njih je tudi Renato Vastl s Prevalj, ki mu je povodenj odnesla vse. Preselili so se v občinsko stanovanje, konec januarja pa je, kot pravi, po obljubah državne tehnične pisarne, da bodo pogodbe, cenitve in odškodnine pri prizadetih že maja, plačal aro za novo hišo. Pogodba velja do konca avgusta, Vastl pa niti dva meseca pred potekom še vedno ne ve, ali bo do takrat država sploh opravila cenitve ali bo tudi nakup bodočega doma splaval po vodi.

Geologi zaradi padavin opozarjajo na povečano nevarnost zemeljskih plazov
10. 02. 2024 07.38Slovenija bo danes vremensko razdeljena na dva dela. Na vzhodu bo večji del dneva suho, skozi oblake se bo lahko prebilo tudi nekaj sončnih žarkov, zahodno polovico države pa bodo po krajšem premoru že do sredine dneva spet zajele padavine. Snežilo bo le v visokogorju. Pozno popoldne in zvečer se bo dež okrepil in razširil nad večji del države. Ob tem geologi opozarjajo na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo že obstoječih, predvsem v zahodni Sloveniji.

Prve pogodbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah poleti
26. 01. 2024 14.16Prve odločbe o cenitvi v ujmi prizadetih objektov in o preselitvah bodo pristojni začeli izdajati junija ali julija. Prioritetno bodo prve odločbe prejeli tisti občani, ki jim je ujma popolnoma uničila stanovanjske objekte.

Od avgusta zabeležili 1600 plazov
17. 11. 2023 13.12Za pregled nad zemeljskimi plazovi je bila pred časom vzpostavljena aplikacija e-Plaz, kamor občine lahko, ni pa to obvezno, vnašajo podatke. Po avgustovski ujmi se je število vpisov močno povečalo, doslej jih je bilo okoli 1600. Država medtem spremlja tudi od prej znane večje plazove, med drugim plaz Stovže, ki se je usodno sprožil pred 23 leti.

Nova tehnična pisarna odprla vrata, po Črni tokrat na Ljubnem
13. 11. 2023 09.05V prostorih Občine Ljubno ob Savinji je začela delovati nova enota državne tehnične pisarne. V njej bodo trije stalno zaposleni iz podjetja Projekt Nova Gorica, ki bodo na voljo vsem prizadetim občinam Savinjske doline in njihovim prebivalcem. Župan Ljubnega Franjo Naraločnik od pisarne pričakuje razbremenitev.

Vsaj deset hiš iz Strug bodo morali preseliti
08. 11. 2023 16.23Struge niso več varne za normalno življenje. Vsaj deset objektov iz naselja bo treba preseliti, je po sestanku s predstavniki vladne službe za obnovo po poplavah povedal župan Luč Klavdij Strmčnik, ki ga je odločitev pristojnih šokirala. Število objektov za preselitev bi sicer lahko naraslo do 21, je dodal in opozoril, da novih lokacij v Zgornji Savinjski dolini, ki je izjemno ozka, ni veliko Državni sekretar za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je krajanom obljubil, da bi nove domove lahko dobili v roku dveh let.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada
07. 11. 2023 08.33Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Župan Mežice: Ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa
07. 11. 2023 13.00Glavna prometnica skozi Mežiško dolino, ki jo ogroža obsežen Nužijev plaz, je odprta, potem ko so ponoči spet usposobili alarmni sistem. Promet poteka izmenično enosmerno, odgovora, kako dolgo bo še tako, ni. "Cesto moramo rešiti, ne moremo imeti eno leto enosmernega prometa," je ob tem znova ponovil župan Mežice Mark Maze, ki pravi, da v avgustovski ujmi prizadeto gospodarstvo zaradi tega doživlja nove udarce.

Šefic napovedal nov sestanek s krajani Strug, ki se bodo selili
06. 11. 2023 09.32Državni sekretar in vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je na novinarski konferenci spomnil na ključne ukrepe, ki jih vpeljuje novela zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov. Eden od ukrepov so denimo predplačila za obnove stanovanj, s katerimi želi vlada pospešiti sanacijo poškodovanih objektov. Za vse, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa je predvidena nadomestitvena gradnja. Prebivalcem Strug bodo medtem geologi v sredo še enkrat predstavili vse okoličine v zvezi s plazom, ki ogroža naselje.

V kamniški občini gasilci budno spremljajo plaz Blate
02. 11. 2023 17.30V kamniški občini ob napovedanih obilnih padavinah v noči na petek gasilci budno spremljajo stanje plazu Blate, ki bi v primeru proženja ogrozil okoli 60 hiš. Stanje plazu je po besedah podžupana Kamnika Uroša Pirca za zdaj nespremenjeno, še vedno poteka montaža zank za alarmiranje prebivalcev, evakuirali pa za zdaj niso še nikogar.

'Strah nas je, spimo oblečeni, da bi bili pripravljeni, če se plaz sproži'
29. 10. 2023 19.30Nad Slovenijo spet prihaja močnejše deževje. Kaj to pomeni za ljudi, ki živijo na območjih, ki jih ogrožajo plazovi? "Strah nas je, spimo oblečeni, da bi bili pripravljeni, če se plaz sproži," pripovedujejo na Kamniškem, kjer približno 60 hiš ogroža plaz Blate. Gasilci ga nadzorujejo noč in dan, v ponedeljek bo civilna zaščita vzpostavila tudi alarm, ki bo domačine opozoril na nujno evakuacijo. Kar osem hektarjev velik plaz trenutno miruje, a nihče ne ve, kako bo, če bodo padavine dodatno razmočile zemljino. Stanje plazov pa civilna zaščita in gasilci budno spremljajo tudi v Baški grapi. Hkrati pa se nadaljuje odstranjevanje posledic petkove ujme. V Strugah pa so zaradi ogromnega plazu, ki se je ta teden znova sprožil in se z vsakim dnem dodatno premika, prebivalce iz približno desetih stanovanjskih hiš že preventivno evakuirali.

Šefic vsem, ki še živijo v Strugah: Preselite se v začasne namestitve
25. 10. 2023 15.55V Strugah pri Lučah je nekaj po 15. uri del grozečega plazu, ki je nastal po avgustovski vodni ujmi, zgrmel v reko Savinjo. To je zdaj zelo velika nevarnost za tamkajšnje krajane, je povedal predstavnik v ujmi prizadetih družin Paul Orešnik. Župan Luč Klavdij Strmčnik je zatrdil, da kljub plazu Savinja teče normalno. Vodja Službe za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je že govoril z županom in mu naročil, da nemudoma preselijo na varno vse, ki so še v svojih hišah in jim zagotovijo nastanitev.

Šefic: Plaz je nevaren, predlagamo preselitev v začasne nastanitve
20. 10. 2023 15.49Vodja službe vlade za obnovo po poplavah in plazovih Boštjan Šefic je obiskal naselje Struge v občini Luče, ki ga je razdejala avgustovska ujma in ga ogroža plaz. "Plaz je nevaren, predlagamo takojšnjo preselitev v druge začasne nastanitve," je povedal Šefic in dodal, da to sicer ni trajna rešitev. V naslednjih 14 dneh bodo Struge obiskali tudi geologi, ki bodo pojasnili nevarnosti bivanja na tem območju. To je bilo sicer šele prvo srečanje, na katerem so govorili tudi o več rešitvah in načrtu sanacije.

Prebivalci zaselka Struge razočarani: kdaj se bo začela obljubljena sanacija?
03. 10. 2023 11.40Rana zaradi avgustovskih poplav se še zdaleč ni zacelila, prebivalci Strug se še vedno sprašujejo, kako naprej. Kot so zapisali v odprtem pismu medijem, so njihove hiše spodkopane, razžrte in nevarne za življenje. Od države pričakujejo rešitve in želijo odgovore, saj njihovi domovi propadajo.

Kdaj bodo prebivalci Strug dobili pomoč po katastrofalnih poplavah?
21. 09. 2023 18.23"Prihajali so k nam, se z nami večkrat slikali, marsikaj obljubljali, do danes pa se razen prometne povezave ni zgodilo še nič." Tako več kot mesec in pol po katastrofalnih poplavah državo k takojšnji pomoči pozivajo prebivalci zaselka Struge, kjer je podivjana Savinja odnesla domove vsaj dvajsetih družin. Ne le, da struga Savinje ni še niti blizu ureditve, zaselku se resno približujejo in grozijo tudi zemeljski plazovi. Te morajo najprej pregledati geologi, šele nato bodo na vrsti vodarji, kot zadnji pa bodo usodo stanovanjskih hiš lahko zapečatili še statiki. Toda kdaj?

Posnetki s Havajev: ognjenik se je znova zbudil, bruha visoko v zrak
11. 09. 2023 16.38Ognjenik Kilauea na Havajih že tretjič letos iz skalnatih tal v zrak bruha živo rdečo lavo, pepel in nevarne pline. Območje nacionalnega parka je sicer že skoraj dve desetletji zaprto za obiskovalce, kljub temu pa bi bila za okoliške prebivalce lahko nevarna žveplov in ogljikov dioksid. Ameriški geološki zavod je zato zvišal stopnjo nevarnosti z oranžne na rdečo.

Glavnina padavin zapušča Slovenijo, ponoči center ciklona nad Kvarnerjem
29. 08. 2023 06.10"Prinašam dobre novice tudi za vzhodno Slovenijo, glavnina padavin se s tudi teh območij umika," je sporočil hidrolog Janez Polajnar. Arso je okoli 18. ure za Koroško sicer preklical rdeče opozorilo zaradi nevarnosti novega poplavnega vlada, ostaja pa strah pred plazovi. Do nadaljnjega bo zaprta ena glavnih prometnih žil med Ravnami in Dravogradom, kjer cestni odsek in železnico ogroža kar pet plazov. Ljudi skrbi tudi velik plaz med Mežico in Prevaljami, ki se že tedne razprostira čez polovico cestišča. Na Prevaljah pa so včeraj preventivno evakuirali štiričlansko družino, ki že od začetka avgusta živi v strahu pred plazom. Danes jim je močno deževje zalilo tudi dvorišče hiše.

Zemeljski plazovi še vedno ogrožajo hiše v Kamniku
12. 08. 2023 17.23Veliko dela čaka tudi prebivalce občine Kamnik, tam se je ob usodnem neurju sprožilo več kot sto zemeljskih plazov, ki še vedno ogrožajo številne hiše. Svoje roke za pomoč ljudem, ki jim je ujma spremenila življenja, je tam ponudilo več sto prostovoljcev, civilna zaščita pa bo v prihodnjih dneh število ljudi, ki lahko pomagajo, predvidoma omejila. Razmere na terenu so še vedno nevarne, geologi intenzivno pregledujejo plazove in ocenjujejo, ali se lahko tisti, ki so bili izseljeni, vrnejo v svoje domove.

Hiš na fotografiji ni več, odnesel jih je plaz
08. 08. 2023 19.30Razmere na Savinjskem ostajajo težavne. Luče so s cesto povezane le čez avstrijsko stran, zaselki med Ljubnim in Lučami pa so stik s civilizacijo za silo dobili šele sinoči. Območje ves čas preletavajo helikopterji, po zasilnih cestah in močno poškodovanih mostovih se k ljudem zdaj prebijajo tudi intervencijske službe iz tujine. Tam so že nemški gasilci in pripadniki hrvaške vojske, pomoč torej prihaja, ljudem je treba zdaj vliti še optimizem, pravijo pristojni.

Na Gorenjskem grozi 170 plazov, Koroško Belo bi lahko izbrisal v 10 minutah
07. 08. 2023 10.15Na Gorenjskem, kjer so se razmere po ujmi v preteklih dneh sicer nekoliko umirile, čeprav sanacija vse škode še zdaleč ni končana, grozijo plazovi. Trenutno je uradno zabeleženih 170 plazov, ki ogrožajo objekte in ceste, število pa bo gotovo še naraščalo, je povedal poveljnik Civilne zaščite Gorenjske Klemen Šmid.

V Braslovčah brez strehe nad glavo 236 družin, plazovi grozijo v Šmartnem ob Paki
07. 08. 2023 19.45Zaradi obilnega deževja v velenjski občini ni prevoznih več cest, nekatere so prevozne pogojno. Še vedno sta ogrožena stanovanjska objekta pod Velenjskim gradom, plaz ogroža tudi stanovanjsko hišo v Lazah. Veliko škode je ujma naredila tudi v Braslovčah, kjer je brez strehe nad glavo ostalo 236 družin. V Šmartnem ob Paki grozijo plazovi.

52 dni po odrejeni evakuaciji se v švicarsko vasico vrača življenje
03. 07. 2023 20.19Prebivalci švicarske vasi Brienz, ki ji je junija za las prizanesel skalni podor z bližnje gore, se lahko vrnejo na svoje domove, so sporočile švicarske oblasti. Vseh nekaj več kot 80 prebivalcev je moralo skupaj z domačimi živalmi vasico zapustiti sredi maja, potem ko so pristojne oblasti opozorile na veliko možnost skalnega podora z gore, ki se dviga nad naseljem.