geografska označba

Odkrijte skrivnost pristnega okusa

18. 05. 2024 00.15

Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

Zeleno zlato, ki razvaja brbončice

17. 05. 2024 00.15

Bučno olje je ena največjih kulinaričnih dragocenosti Štajerske in Prekmurja,ima značilen aromatičen vonj in okus ter lahko pozitivno učinkuje na zdravje. Bučno olje se namreč ponaša z zelo ugodno maščobno kislinsko sestavo in je bogato s številnimi vitamini in minerali.

Priprava potice bo letos cenejša kot lani

27. 03. 2024 11.42

Priprava potice za veliko noč bo letos nekoliko cenejša kot lani, saj so bile cene večine osnovnih sestavin za njeno pripravo februarja nižje kot pred letom dni, pred prihajajočimi prazniki ugotavlja državni statistični urad. Moka, sladkor in mleko so se pocenili, jajca so se podražila, za ceno orehov pa svežih podatkov statistiki še nimajo.

Prava izbira za vsak okus

01. 12. 2023 00.15

Slovenija je kulinarično bogata, naše tradicionalne jedi pa navdušujejo ljubitelje kulinarike ne le doma, ampak po vsem svetu. Med posebnostmi kraljuje kranjska klobasa, nedvomni simbol tradicionalnih okusov naše lepe dežele. Ta odlična mesna delikatesa ima bogato tradicijo in edinstven okus ter ponosno nosi evropski simbol kakovosti Zaščitena geografska označba.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov

25. 05. 2023 00.15

Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Naj bo velikonočna miza obložena z lokalno hrano

07. 04. 2023 09.27

Pirhi, šunka, jajca, hren in potica. Velike noči brez velikonočne hrane ni. Na kmetijskem ministrstvu si želijo, da bi bile letos dobrote na naših mizah čim bolj lokalnega izvora. Slovenska hrana je kakovostna in okusna, hkrati pa s tem podpiramo domače kmete, poudarjajo.

O opoziciji

10. 10. 2020 07.57

V trenutnem sklicu državnega zbora, nasproti tretji vladi Janeza Janše, stoji t. i. bipolarna opozicija. Na eni strani imamo Jelinčičevo SNS, ki skladno z lastnim cenikom nudi podporo Janezu Janši pri legalizaciji določenih odločitev. Lahko bi rekli, da SNS predstavlja neko vrsto tihega partnerja vladi, s katero je tudi uradno podpisala sodelovalni sporazum. Na drugi strani imamo plejado opozicijskih strank, ki so po svoji naravi, moči in funkciji v političnem prostoru popolnoma različne.

Paški sir dobil zaščito na evropski ravni

25. 11. 2019 14.52

Evropska komisija je odobrila zaščiteno geografsko označbo za paški sir, znano hrvaško blagovno znamko ovčjega sira z otoka Pag, so objavili v Bruslju. Paški sir je vpisan v register zaščitenih označb porekla in zaščitenih geografskih označb, kar pomeni, da je sir dobil zaščito tudi na evropski ravni.

Test medu: slovenski med v vrhu

22. 11. 2019 11.44

Rezultati vzorcev medu so pokazali razveseljivo sliko – kot najboljši se je izkazal slovenski med, so ugotovili na Zvezi potrošnikov Slovenije. Prav vsi vzorci so bili skladni z zakonodajo, potvorb niso našli. Tudi po okusu je slovenski med zasedel prvo mesto. Problem pa je, da potrošniki pogosto ne morejo razbrati, od kod točno je med.

Pri hrvaški zaščiti slavonskega kulna in varaždinskega zelja komisija ugodila slovenskemu ugovoru

06. 10. 2017 17.28

Varaždinsko zelje se bo zaščitilo kot hrvaški proizvod, vendar lahko Slovenija še naprej, brez časovne omejitve, uporablja imena sort varaždinsko 2 in varaždinsko 3. Slavonski kulen se bo zaščitil kot hrvaški proizvod, vendar se slovenskemu proizvajalcu odobri petletno prehodno obdobje za uporabo tega imena.

Štajerski hmelj zaščiten na evropski ravni

08. 08. 2017 15.07

Evropska komisija je v uradnem listu EU objavila registracijo štajerskega hmelja kot proizvoda z zaščiteno geografsko označbo. Ta je tako že 24. slovenski proizvod, zaščiten pri Evropski komisiji. Glede zaščite omenjenega hmelja sta se Slovenija in Avstrija dogovorili že v začetku marca.

Vinarji v bran Židanovi borbi za teran

30. 05. 2017 18.31

Proizvajalci terana so se postavili v bran kmetijskemu ministru Dejanu Židanu in izpostavili, da bi morali politiki različne poglede postaviti na stran ter enotno nastopiti v bran teranu. Razočarani pa so nad delom slovenskih evropskih poslancev glede boja za teran.

Ponti balzamični kis iz Modene IGP HD

16. 05. 2017 07.41

Za solate, meso ali omlete, jagode in celo s čokolado: vedno bolj je razširjena neobičajna uporaba balzamičnega kisa, cenjenega in vsestranskega dodatka.

Ne glejte zgolj na ceno, lahko ostanete brez vsega

19. 09. 2014 10.38

Ponarejevalski trg cveti. Do konca julija so v Sloveniji zasegli skoraj 300 tisoč ponaredkov, kar je 100 tisoč več kot v celotnem lanskem letu. Največkrat so to baterije, ure, obeski, parfumi, denarnice, očala in kape. Finančna uprava opozarja: bodite pozorni, ko naročate prek spleta.

Kraški med tudi uradno zaščiten v EU

06. 08. 2013 14.31

Poleg bovškega sira, ekstra deviškega oljčnega olja Slovenske Istre, kočevskega gozdnega meda in nanoškega sira je zdaj Evropska komisija tudi uradno registrirala zaščiteno označbo porekla za kraški med.

Švicarji si želijo zaščititi sir

29. 07. 2007 09.43

Švica je na Unijo naslovila prošnjo, naj njihovemu znanemu siru Gruyere podeli status živila z zaščiteno označbo porekla.

Rejci lipicancev kritični do države

23. 02. 2002 00.00

Na zboru rejcev lipicancev v Lipici so rejci skupaj z Bojanom Pretnarjem, ki je prvi patentiral Lipicanca kot blagovno znamko, izrekli vrsto pripomb na kmetijsko ministrsvo, saj so prepričani, da lipicanec še vedno ni dovolj zaščiten.

Danes začela veljati uredba o geografski označbi Lipicanec

23. 01. 1999 11.05

Danes je začela veljati uredba o geografski označbi Lipicanec, ki jo je slovenska vlada sprejela na četrtkovi seji. S to uredbo se ime geografskega porekla Lipicanec zavaruje kot geografska označba za avtohtono plemenito pasmo konjev svetovnega ugleda, ki izvirajo z območja Lipice. Varstvo označbe Lipicanec vključuje tudi krajevno ime Lipica ter njune izpeljanke in prevode v druge jezike.