geografska

Iz Kopra proti Madagaskarju 11 ton težek konvoj pomoči

12. 03. 2025 13.23

V Luki Koper so na pot slovesno pospremili donirana sredstva v sklopu projekta Slovenija za Madagaskar, ki se je začel pred poldrugim letom, ko je predsednico republike Natašo Pirc Musar obiskal slovenski misijonar na Madagaskarju Pedro Opeka. Na otok je odpotoval več kot enajst ton težek konvoj pomoči za novo šolo in medicinsko oskrbo.

'Čas iluzij je minil': kako bo Slovenija poskrbela za svojo obrambo?

11. 03. 2025 18.52

Čas iluzij je minil, mir v Evropi ni več samoumeven, je opozorila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in evroposlance pozvala, naj podprejo prizadevanja za ponovno oborožitev Evrope. Evropska komisija je pripravila štiriletni načrt oboroževanja v skupni vrednosti 800 milijard evrov, von der Leynova pa je ob tem poudarila tudi pozitivne učinke za gospodarstvo in konkurenčnost EU. Na ministrstvu za obrambo medtem zaradi zaostrenih varnostnih razmer preverjajo, ali imamo v Sloveniji dovolj kapacitet za ponovno uvedbo obveznega služenja vojaškega roka.

'Kaj slovenska policija počenja v Bratislavi?'

15. 02. 2025 16.45

Na več spletnih platformah je gnev kometatorjev sprožil znani uporabnik, ki je v eni izmed računalniških geografskih iger zamenjal Slovenijo in Slovaško. "Je to enako? Prekleto," se je pridušal, ko je skušal na zemljevidu umestiti policijsko postajo. Komentatorji so mu očitali, da se vede kot Američan, ki mu je evropska geografija španska vas. Prepričani so, da bi moral bolje poznati bližnje države, glede na to, da je Nemec.

Švicarski boben mladim Slovencem namenil Nemčijo, Kanado in Kitajsko

01. 02. 2025 07.09

Slovenska moška mladinska košarkarska reprezentanca si je z odličnimi nastopi in osvojeno bronasto medaljo na lanskem evropskem prvenstvu priigrala nastop na letošnjem svetovnem prvenstvu fantov do 19. leta starosti. Mladi Slovenci so na žrebu dobili tekmece v skupinskem delu.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Odkrijte Biaystok: Potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo

23. 11. 2024 00.15

Vabimo vas, da se skupaj podamo na potovanje skozi kulturo, zgodovino in naravo dragulja severovzhodne Poljske – Biaystok. To mesto skriva številne zaklade.

Balkan Boys: Po 15 letih nismo kot dobro vino, temveč kot dober viski

12. 10. 2024 08.00

Skupina Balkan Boys obeležuje 15. obletnico delovanja, kot pravijo, pa so v glasbenem smislu še vedno mladi, če se primerjajo z mački, ki so na sceni že več desetletij. Na odrih se počutijo vedno bolj doma, kljub temu da se je v tem času zamenjalo že skoraj toliko članov, kot štejejo let obstoja. Prav vsak med njimi je prinesel nekaj svojega in pripomogel k boljšemu in drugačnemu zvoku, s katerim so pred dnevi na četrtem albumu razveselili oboževalce.

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde

05. 10. 2024 15.20

V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh

20. 09. 2024 05.36

Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Von der Leynova pojasnila, kdo so po njenem mnenju kompetentni kandidati

04. 09. 2024 12.19

Ključnega pomena pri sestavljanju prihodnje Evropske komisije je kompetentnost kandidatov, vendar pa mora biti tudi spolno uravnotežena, je povedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Merilo kompetentnosti po njenih besedah izpolnjujejo nekdanji premierji, ministri, namestniki ministrov, visoki diplomati in visoki uradniki EU.

'Vsakdo, ki ga ne skrbi, da ima sovražnik jedrsko orožje, ne razmišlja trezno'

04. 09. 2024 08.56

"Soočamo se z dolgoročno strateško tekmo z Rusijo," pravi pomočnik generalnega sekretarja Nata za obrambno politiko in načrtovanje Angus Lapsley. Zato ni presenetljivo, da zavezništvo trenutno prav Rusiji namenja največ pozornosti, čeprav ne manjka niti drugih izzivov. "Razumeti moramo, da nas Rusija vsakodnevno izziva s hojo po robu vojne in ta pritisk le še narašča. Dezinformacije, sabotaže, usmrtitve, agresivna špijonaža; na to se moramo odzivati. Prav tako jim moramo dati jasno vedeti, da jih bomo ustavili na Natovih mejah, če bi se kdaj odločili, da nas vojaško izzovejo. Jasno pa mora biti tudi, da jo bodo slabo odnesli, če pride do tega."

Odkrijte skrivnost pristnega okusa

18. 05. 2024 00.15

Priprava in uživanje hrane naj bi prinašala veselje, a kaj, ko je na policah toliko možnosti. Ko kupujemo hrano, ni dovolj razmišljati le o okusu in videzu, pozorni moramo biti tudi na kakovost, varnost in trajnost. Odličen kažipot pri izbiri živil so evropske sheme kakovosti, ki zagotavljajo visoko kakovost in pristnost, hkrati pa prispevajo k ohranjanju tradicije in identitete posameznih geografskih območij.

Zeleno zlato, ki razvaja brbončice

17. 05. 2024 00.15

Bučno olje je ena največjih kulinaričnih dragocenosti Štajerske in Prekmurja,ima značilen aromatičen vonj in okus ter lahko pozitivno učinkuje na zdravje. Bučno olje se namreč ponaša z zelo ugodno maščobno kislinsko sestavo in je bogato s številnimi vitamini in minerali.

Priprava potice bo letos cenejša kot lani

27. 03. 2024 11.42

Priprava potice za veliko noč bo letos nekoliko cenejša kot lani, saj so bile cene večine osnovnih sestavin za njeno pripravo februarja nižje kot pred letom dni, pred prihajajočimi prazniki ugotavlja državni statistični urad. Moka, sladkor in mleko so se pocenili, jajca so se podražila, za ceno orehov pa svežih podatkov statistiki še nimajo.

Prava izbira za vsak okus

01. 12. 2023 00.15

Slovenija je kulinarično bogata, naše tradicionalne jedi pa navdušujejo ljubitelje kulinarike ne le doma, ampak po vsem svetu. Med posebnostmi kraljuje kranjska klobasa, nedvomni simbol tradicionalnih okusov naše lepe dežele. Ta odlična mesna delikatesa ima bogato tradicijo in edinstven okus ter ponosno nosi evropski simbol kakovosti Zaščitena geografska označba.

ZDA odobrile prvo cepivo proti virusu čikungunje

10. 11. 2023 13.40

V ZDA so odobrili prvo cepivo na svetu proti čikungunji, virusni vročinski bolezni tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Ameriška uprava za hrano in zdravila, ki je odobrila cepivo, je virus označila za "nastajajočo globalno grožnjo zdravju".

Začetek prodaje vstopnic za nogometni EP 2024

02. 10. 2023 08.28

V torek se bo začela prva faza prodaje vstopnic za evropsko prvenstvo v nogometu 2024, ki ga bo med 14. junijem in 14. julijem gostila Nemčija. Vse do 26. oktobra bo na voljo kar 1,2 milijona vstopnic.

Blur so Beograd prestavili kar v Rusijo

22. 07. 2023 11.00

Brit-pop šampioni na novem albumu o sedanjosti povsem odkrito.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov

25. 05. 2023 00.15

Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Naj bo velikonočna miza obložena z lokalno hrano

07. 04. 2023 09.27

Pirhi, šunka, jajca, hren in potica. Velike noči brez velikonočne hrane ni. Na kmetijskem ministrstvu si želijo, da bi bile letos dobrote na naših mizah čim bolj lokalnega izvora. Slovenska hrana je kakovostna in okusna, hkrati pa s tem podpiramo domače kmete, poudarjajo.

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki

17. 03. 2023 07.38

Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

'Geografska lega Slovenije precej pripomore k delovanju vohunov pri nas'

31. 01. 2023 06.00

Lovke Putinove tajne službe so segle tudi v Slovenijo. V ospredju sta dva domnevno argentinska državljana, ki sta pripadnika tuje obveščevalne službe. Kot je potrdila zunanja ministrica Tanja Fajon, gre za pripadnika ruske obveščevalne službe. Pojasnila je, da ruskega veleposlanika na zagovor še ni poklicala, ker bi bilo to za zdaj še "neprimerno". Nekdanji prvi mož Sove Andrej Rupnik je medtem pojasnil, da je Slovenija za vohune zaželena tudi zaradi geografske lege in razkril, da tuje obveščevalne službe na tem območju že dlje časa intenzivno delujejo.

Starostniki čakajo v dolgi vrsti na dom, čeprav so postelje prazne, ker ni kadra

18. 01. 2023 06.00

V domovih za starejše kadra kritično primanjkuje. Nekateri domovi zato novih stanovalcev več ne sprejemajo. Kader v domovih je izčrpan do skrajnosti, domovi ustvarjajo nove bolniške in delovne invalide. Za svoje delo pa več kot polovica dobi manj od minimalne plače. Domovi razpise ponavljajo, interesa za skrb za starejše je vse manj ali ga celo ni. Na vhodu v domove čaka 14.457 ljudi, kdo bo skrbel zanje?

Pirc Musarjeva obiskala Čeferina: 'Je človek, ki ga neizmerno cenim'

04. 11. 2022 15.20

Predsedniška kandidatka Nataša Pirc Musar je obiskala nekdanjega sošolca in kolega pravnika. "Aleksander Čeferin je velik človek in poznava se dobro polovico svojih življenj," je zapisala in dodala, da sta se ob obisku pogovarjala tudi o podpori, ki jo lahko kot prvi mož Uefe ponudi pri še večji mednarodni uveljavitvi Slovenije v svetu.

Zgodba o 'vrtu' in 'džungli' – breme evropskega človeka v 21. stoletju

29. 10. 2022 07.20

Josep Borell, visoki predstavnik EU za zunanje zadeve in varnostno politiko, sicer pa dolgoletni politik in član socialistične stranke v Španiji, je na odprtju programa Evropske diplomatske akademije v Brugesu v okviru Collège d'Europe svoj uvodni nagovor koncipiral v kontekstu teze o barbarih in civiliziranih ljudstvih, v okviru zaščite "vrta" pred "džunglo" ter moralni dolžnosti "vrtnarjev", da civilizirajo "džunglo".

Neoliberalizem ni pošast, kot jo prikazujejo levičarji, a tudi ne panaceja, kot se motijo desničarji

22. 10. 2022 11.13

V knjigi Kratka zgodovina neoliberalizma, ki je v manj kot dveh desetletjih nabrala več kot 40.000 citatov, kritični geograf David Harvey brezkompromisno sklepa, da je bil neoliberalizem katastrofa za človeštvo. Ugotavlja, da sistem "ni uspel stimulirati gospodarske rasti po svetu" in da je privedel do "katastrofičnih izgub", "stagnacije" in "ekonomskega kolapsa" v večjem delu sveta v razvoju. Naomi Klein ugotavlja podobno v svoji široko brani knjigi Doktrina šoka, pri čemer poudarja ne le rast, ampak predvsem revščino. Neoliberalne reforme, pravi, so ustvarile ogromen in "trajen" podrazred državljanov, ki zajema med 25 in 60 odstotkov prebivalstva. Oba, Klein in Harvey, nadalje vztrajata, da je neoliberalizem v svojem jedru antidemokratično gibanje in da je v nekaterih primerih že uničilo vrsto temeljnih državljanskih in političnih svoboščin, v mnogo primerih jih je vsaj deloma spodrezalo, v spet tretjih pa jih še bo čez čas.

Prihodnost mirovnih misij? 'Ne obstaja le en način zagotavljanja stabilnosti sveta'

30. 08. 2022 20.08

Blejski strateški forum je proti koncu dogodka postregel s še eno aktualno temo – "Afganistan, Sahel, Ukrajina: Konec stabilizacije, kot jo poznamo". Da zaupanje v mirovne misije Združenih narodov počasi kopni, saj da vidnega napredka ni, so poudarili nekateri sogovorniki. A kako bi lahko "rigiden" sistem modernizirali in izboljšali? Predvsem z več posluha, elastičnosti in z razumevanjem, da konflikt ni vedno homogen in da bi morale biti v reševanje regionalnih težav vpletene tudi regionalne države. "Zgodovinska in geografska povezava je tu izrednega pomena," je izpostavil sekretar ministrstva za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ki je prepričan, da lahko svoj delček k sestavljanki pristavi tudi Slovenija.

V Padovi več hospitalizacij zaradi okužb z virusom Zahodnega Nila kot covida

25. 08. 2022 14.13

Zdravstvena stroka v Italiji z zaskrbljenostjo spremlja porast okužb z virusom Zahodnega Nila. Do začetka avgusta so v štirih italijanskih regijah zabeležili več kot 140 primerov, umrlo je 10 oseb. Skrbi jih predvsem povečano število bolnikov, ki potrebujejo intenzivno nego. Virus se na človeka običajno prenaša s pikom okuženega komarja. Število slednjih se je na območju Benečije povečalo za 27 odstotkov.

Letos v zraku nadpovprečna količina cvetnega prahu

26. 05. 2022 10.49

Letošnja sezona pojavljanja cvetnega prahu je v Sloveniji izstopajoča, ugotavlja stroka. Sezona se je začela nadpovprečno zgodaj, doslej pa smo imeli že več obdobij z visokimi obremenitvami zraka s cvetnim prahom. Trenutno je v zraku predvsem cvetni prah trav, večina dreves pa zaključuje sezono sproščanja cvetnega prahu. V naši državi so glavni alergen trave. Visoke obremenitve se bodo sicer zmanjševale tudi s košnjo, a stroka še nekaj časa ne pričakuje izrazitejšega znižanja.

Prvi primer okužbe z opičjimi kozami tudi v Italiji

19. 05. 2022 11.48

Zdravstvene oblasti v Severni Ameriki in Evropi od začetka maja beležijo vse več primerov okužbe z virusom opičjih koz, zaradi česar se pojavljajo strahovi, da bi se lahko ta bolezen, ki je endemična v delih Afrike, razširila drugod po svetu. Prvi primer opičjih koz so potrdili tudi v Italiji. Bolezen so odkrili pri moškemu, ki se je vrnil s Kanarskih otokov.