gensko spremenjeni

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?

08. 04. 2025 16.45

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo

17. 08. 2023 07.16

Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

Higienski vložki: ali so narejeni iz naravnih materialov?

02. 03. 2023 09.25

Higienski vložki so pripomoček, ki spada v kategorijo izdelkov za intimno nego. V času menstruacije ženskam predstavljajo oporo in jim lajšajo tegobe v teh posebnih dneh.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Z novo gensko terapijo 58-letniku delno povrnili vid

24. 05. 2021 21.05

Da je zdravljenje deluje, je 58-letniku, ki je popolnoma oslepel pred približno 20 leti, postalo jasno, ko je med sprehodom ugotovil, da vidi bele črte na prehodu za pešce. Delno so mu znanstveniki uspeli povrniti vid s pomočjo nove tehnologije, optogenetike.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje

20. 08. 2020 10.50

Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.

Ali napis 'bio' na kozmetiki res pomeni, da gre za naravno kozmetiko?

15. 02. 2020 07.00

Številni proizvajalci kozmetike želijo potrošnike z različnimi 'kreativnimi' rešitvami prepričati, da so njihovi izdelki naravni. A besede 'bio', 'natur', 'herbal' ali 'brez' še ne pomenijo, da je to res.

Kitajski znanstvenik, ki je ustvaril gensko spremenjeni dojenčici, v zapor za tri leta

30. 12. 2019 08.16

Kitajski znanstvenik He Džjankuj, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, je bil obsojen na tri leta zapora. Ob tem so mu dosodili še denarno kazen v višini 385.000 evrov. Obtožili so ga, da je deloval nelegalno, neetično in z namenom, da si zagotovi slavo in bogastvo.

Sodišče EU: Monsanto lahko prodaja sojo v EU

12. 09. 2019 17.35

Sodišče EU je danes zavrglo tožbo treh nemških nevladnih organizacij zaradi dovoljene uporabe Monsantove gensko spremenjene soje in presodilo, da lahko Monsanto proizvode, ki vsebujejo gensko spremenjeno sojo, prodaja tudi v EU.

Preiskava potrdila: še ena nosečnica nosi gensko spremenjenega otroka

22. 01. 2019 08.37

Preiskava dela kitajskega znanstvenika, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, je potrdila, da obstaja še ena nosečnica, ki nosi gensko spremenjenega otroka. Zdravniki jo bodo, tako kot dvojčici, podrobno opazovali.

Kitajski znanstvenik, ki je ustvaril gensko spremenjeni dvojčici, v hišnem priporu

21. 01. 2019 17.18

Kitajske oblasti so sporočile, da je znanstvenik, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, deloval nelegalno, neetično in z namenom, da si zagotovi slavo in bogastvo. Trenutno je v hišnem priporu. Gensko spremenjeni dvojčici sta zdaj pod nenehnim medicinskim nadzorom.

BLOG: Prehranjevanje in zdrava kmečka pamet

10. 06. 2018 09.04

Sol ubija, moka in sladkor sta tiha ubijalca, zelenjava in sadje sta polna pesticidov, jajca so krivec za povišan holesterol, mlečni izdelki škodujejo zdravju, rdeče meso povzroča raka, ribe so polne težkih kovin, morski sadeži največji alergeni, ogljikovi hidrati, krompir in na splošno ves škrob redi ... Kaj nam potem sploh še ostane za jesti?

Zloglasni Monsanto pod zastavo Bayerja: ime v zgodovino, sloves 'Monsatana' ostaja

07. 06. 2018 10.26

Ameriški agro-gigant Monsanto gre pod dežnik nemškega Bayerja. S tem se poslavlja tudi ime Monsanto - sinonim za osovraženo korporacijo, ki so ga ljudje medtem tudi spremenili v Monsatan ali Mutanto. A sloves korporacije s sumljivo poslovno prakso, ki je razvijala gensko spremenjena semena in strupe za to, da so iz njih rastle rastline, ostaja.

Znanstveniki naredili nov korak, da bi bili lahko prašiči darovalci organov za ljudi 

11. 08. 2017 09.33

Znanstveniki ustvarjajo gensko spremenjene živali, da bi bile primerne tudi za darovalce organov. A imunski sistem človeškega telesa marsikdaj zavrne darovani organ že od sočloveka, kaj šele od živali. Zato se trudijo, da bi iz živalskega DNK izločili vse potencialno nevarne viruse.

V Kanadi na policah trgovin tudi gensko spremenjeni lososi

09. 08. 2017 13.43

Regulatorji v Kanadi so prižgali zeleno luč za prodajo gensko spremenjenega lososa in prodaja naj bi bila uspešna, so sporočili iz podjetja, ki ga proizvaja. V katerih trgovinah je taka riba na prodaj, niso želeli povedati. Prav tako naj ribe ne bi bile označene kot gensko spremenjene. Nasprotniki menijo, da so kanadski potrošniki tako postali poskusni zajčki. 

Kitajska postaja eden od treh agrokemičnih oligarhov

21. 04. 2017 13.11

V agrokemičnem poslu se dogajajo tektonski prelomi, ki peljejo v vladavino peščice držav. Sektor, v katerem se obračajo milijarde, bodo v bližnji prihodnosti obvladovale zgolj tri: ZDA, Nemčija in Kitajska. Slednja je že dobila zeleno luč evropskega in ameriškega regulatorja za 40 milijard evrov vredno združitev državne ChemChina in Syngente.

FOTO: V Hannovru pred Obamovim obiskom proti TTIP protestiralo najmanj 35.000 ljudi

23. 04. 2016 15.28

V Hannovru so dan pred obiskom Baracka Obame na množičnem protestnem shodu nasprotovali prostotrgovinskemu sporazumu med ZDA in EU (TTIP). Obama bo namreč s svojim obiskom spodbujal sporazum, ki ga zagovarja tudi Angela Merkel. "Dogovor je zelo nevaren za demokracijo, za našo naravo in za pravice delavcev," nasprotujejo protestniki.

Slovenski profesor v bran genskemu inženiringu in GSO: Krave brez rogov, koruza, ki ubija škodljivce, komarji brez Zike imajo prednosti

29. 01. 2016 06.30

Približno trideset let so stari gensko spremenjeni organizmi, dobri dve desetletji se jih uporablja tudi v praksi in enako dolga je vroča javna debata o tem, ali gre za "frankenštajnsko hrano" ali hrano prihodnosti. Se pa domet tehnologije še zdaleč ne konča na njivi in krožniku.

KOMENTAR: Ko evropolitike bolj od potrošniških pravic zanima 'fuzbal'

16. 06. 2015 07.39

Preteklo sredo bi moral Evropski parlament razpravljati in odločati o enem najbolj pomembnih sporazumov modernega časa - Čezatlantskem trgovinskem sporazumu. A namesto prihodnosti 400 milijonov prebivalcev Evrope so se raje posvetili - nogometu.

Evropski poslanci o trgovinskem sporazumu

19. 05. 2015 11.32

Več pesticidov, meso s hormoni, antibiotiki, večja moč multinacionalk, izguba suverenosti držav - to so pomisleki o najpomembnejšem trgovinskem sporazumu med EU in ZDA, o katerem potekajo pogajanja. Številni so proti njegovemu sprejetju, nekateri naši evropski poslanci pa ga podpirajo.

Je prepoved gojenja GSO res zagotovilo, da tega ne bomo jedli?

28. 04. 2015 18.09

Naše kmetijsko ministrstvo pod vodstvom Dejana Židana si prizadeva, da bi bilo gojenje gensko spremenjenih organizmov pri nas prepovedano. Pa je to tudi zagotovilo, da taka hrana na koncu ne bo pristala na naših krožnikih?

Genetsko spremenjeni organizmi velika ovira na poti do TTIP

25. 04. 2015 08.42

Glavna ovira na poti do največjega območja proste trgovine na svetu so se pokazali genetsko spremenjeni organizmi. EU želi posameznim 28 članicam omogočiti, da se same odločijo, ali bodo uvažale genetsko spremenjene organizme.

Gensko spremenjene poljščine: države EU se bodo lahko same odločile, ali bodo dovolile pridelavo

14. 01. 2015 07.33

Evropski parlament je potrdil nova pravila za gensko spremenjene organizme, ki državam članicam omogočajo omejitev ali prepoved pridelave gensko obdelanih poljščin na svojem ozemlju, tudi če je ta dovoljena na evropski ravni.

Bo EU pokleknila pred ZDA in sprejela sporazum, ki bo odprl vrata gensko spremenjeni hrani?

10. 10. 2014 12.34

Pogajanja med EU in ZDA glede trgovinskega sporazuma, s sklenitvijo katerega bo nastalo največje prostotrgovinsko območje na svetu, so do sedaj potekala v tajnosti. Zdaj je Bruselj popustil zahtevam javnosti, ki opozarja, da odpiramo vrata gensko spremenjenim živilom, in umaknil oznako zaupno.

Predsodki in napačne informacije o gensko spremenjeni hrani

10. 06. 2014 17.10

Javnost, posebej v Evropi, zelo nasprotuje gensko spremenjeni hrani, čeprav veliko znanstvenikov meni, da gre za eno od najbolj preizkušenih in testiranih metod. Ko so preučevali, zakaj je javnost tako zelo proti, so naleteli na veliko predsodkov in napačnih informacij.

Gensko spremenjeni prašiči preživeli transplantacijo človeških matičnih celic

07. 06. 2014 06.40

Novo odkritje ameriških znanstvenikov bi lahko močno pospešilo raziskavo zdravljenj s pomočjo matičnih celic. Na primeru gensko spremenjenih prašičev jim je namreč uspelo doseči, da telo gostitelja ni zavrnilo presajenih človeških matičnih celic.

Članice bi lahko na svojih tleh prepovedale gojenje tudi v EU dovoljenih GSO rastlin

03. 06. 2014 16.20

Kompromis veleposlanikov pri EU dopušča pridelavo GSO v uniji z možnostjo izjeme - članicam omogoča, da pod določenimi pogoji omejijo ali prepovedo pridelavo GSO na svojem ozemlju, tudi če je ta na evropski ravni odobrena.

Odobrili gensko spremenjene komarje: ne pikajo, hitro umrejo. A kako nevarni so zares?

28. 04. 2014 09.09

Gensko spremenjeni komarji naj bi iztrebili komarje, ki prenašajo mrzlico denga. Številni opozarjajo, da lahko eksperiment, ki je doslej potekal le v kontroliranem okolju, v naravi povzroči katastrofo.

Slovenija proti gensko spremenjeni koruzi

14. 02. 2014 13.45

Skupina držav članic EU je Evropsko komisijo pozvala, naj ne odobri gensko spremenjene koruze 1507 z odpornostjo na koruzno veščo. Naše kmetijsko ministrstvo opozarja, da bi ta koruza lahko vplivala tudi na konvencionalno koruzo.