gensko spremenjena

Prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku

27. 03. 2025 15.15

Znanstveniki na Kitajskem so prvič presadili jetra gensko spremenjenega prašiča človeku. Transplantacijo so izvedli raziskovalci četrte vojaške medicinske fakultete v Šianu z jetri gensko spremenjenega miniaturnega prašička, da bi zmanjšali tveganje zavrnitve organa.

Kmetijske organizacije proti predlaganim spremembam, ministrica presenečena

26. 03. 2025 14.20

Kmetijske organizacije ne bodo več sodelovale v delovnih skupinah, ki preučujejo področni zakonodajni paket, saj menijo, da se s predlaganimi spremembami pogoji za kmetovanje le še bolj zaostrujejo in ne gredo v pravo smer. Nadaljnjim pogovorom se bodo priključile, ko bodo od kmetijskega ministrstva prejele konkretne odgovore na svoje zahteve, kar pa je presenetilo kmetijsko ministrico Matejo Čalušić. V odzivu je poudarila, da osnutkov zakonov niso pripravljali v tajnosti ter da namere organizacij po izstopu ne more razumeti drugače kot izsiljevanje.

Evropska komisija registrirala 'seneno meso'

19. 11. 2024 16.52

Evropska komisija je zaščitila "seneno meso" kot zajamčeno tradicionalno posebnost. Za seneno meso goveda, drobnice in kopitarjev je značilno, da se proizvaja po tradicionalnih proizvodnih postopkih, saj je kombinacija krmljenja sena in paše - ter ima prednosti, ki so značilne za seneno mleko in pašno meso.

Umrl prvi pacient, ki so mu presadili prašičjo ledvico

12. 05. 2024 10.58

Prvi bolnik na svetu, ki so mu presadili modificirano prašičjo ledvico, je umrl dva meseca po operaciji, poročajo ameriški mediji. 62-letnemu Ricku Slaymanu so gensko spremenjeno prašičjo ledvico marca presadili kirurgi splošne bolnišnice v Massachusettsu.

Moški s presajeno prašičjo ledvico že doma in ne potrebuje več dialize

04. 04. 2024 08.13

V ZDA jim je je pred 12 dnevi uspelo uspešno presaditi gensko spremenjeno prašičjo ledvico živemu 62-letnemu bolniku. Kot so sporočili, je moški zdaj zapustil bolnišnico in ne potrebuje več dialize.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

Ste vedeli? Ta rastlina vsebuje več beljakovin kot meso

17. 11. 2023 06.00

Sestri Metličar v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju predstavljata Poljko – linijo izdelkov iz črne soje, ki predstavlja čudovit spoj tradicije in inovacij. Črna soja je namreč ohranitvena sorta z Dravskega polja, iz katere na modernizirani kmetiji izdelujeta najrazličnejše beljakovinsko bogate izdelke, ki predstavljajo izvrsten nadomestek mesa.

Dekleta Metličar pozabljeno črno sojo znova postavile na trgovske police

10. 11. 2023 18.57

Ko nam nekdo reče soja, hitro pomislimo na gensko spremenjeno stročnico. In to upravičeno. Skoraj 60 odstotkov celotne tržne pridelave vseh gensko spremenjenih rastlin predstavlja prav soja. A ni vsa soja uvožena in gensko spremenjena. Že pred stotimi leti je na Dravskem polju rasla avtohtona črna soja, ki je prebivalce reševala pred lakoto v času, ko je tu primanjkovalo mesa. Kitajci so črno sojo uporabljali zaradi zdravilnih učinkovin, analize NIJZ pa so pokazale, da gre pravzaprav za super živilo, saj vsebuje ogromno beljakovin. Dekleta Metličar so obudila pozabljeno stročnico in jo v obliki testenin postavile na trgovske police v sklopu projekta Štartaj Slovenija - na podeželju.

Poglejte, kaj so storili slovenski kmetje!

20. 10. 2023 07.27

Oddaja Štartaj, Slovenija! se je z osmo sezono vrnila na POP TV v prenovljeni podobi. Preimenovala se je v Štartaj, Slovenija: na podeželju, v njej pa bo tekom sezone svoje izdelke predstavljalo sedem podjetnih slovenskih kmetov. Več o novih inovativnih izdelkih, ki jih lahko kupite na trgovskih policah v Intersparih širom Slovenije, si lahko preberete spodaj.

Projekt Štartaj Slovenija se seli na podeželje

10. 10. 2023 16.05

Dobrodošli, slovenski kmetje, v novem formatu oddaje Štartaj, Slovenija: na podeželju. Izdelke lahko že najdete v Intersparih širom Slovenije, njihove zgodbe in problematiko, s katero se na kmetijah vsakodnevno srečujejo, pa boste spoznali 15. oktobra ob 18.45 na POP TV.

Nov preboj v medicini: uspešno presadili prašičjo ledvico v človeško telo

17. 08. 2023 07.16

Kirurgi v New Yorku so presadili prašičjo ledvico možgansko mrtvemu človeku – in ta že več kot mesec dni deluje normalno. Gre za odločilen korak k operaciji, ki naj bi jo newyorška ekipa sčasoma preizkusila tudi pri živih bolnikih.

GSO na evropskih krožnikih? 'Tehnike genskega spreminjanja so čudovite'

05. 10. 2022 19.15

Letošnja poletna suša, ki velja za najhujšo v zadnjih 500 letih, je v Evropi povzročila veliko opustošenje pridelkov. Uničila je sončnična polja na Madžarskem, za tretjino zmanjšala pridelek oljk v Španiji in ogrozila industrijo medu v Romuniji. Kmetje se podnebnim spremembam, ki prinašajo nepredvidljivo vreme in vse več ekstremov, zelo težko prilagajajo. Vse več evropskih zakonodajalcev pa na to odgovarja, da je rešitev na dosegu roke – v obliki gensko spremenjenih pridelkov z novo metodo, pri kateri DNK rastline z genomom druge 'le preuredimo'. A ker gre za novo tehnologijo, je EU kljub stari regulativi na tem področju zadržana. Komisija je vseeno napovedala, da bo do junija pripravila nov zakonodajni predlog.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez

20. 04. 2022 06.09

Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Perth po zaprtju zaradi ene potrjene okužbe znova zaživel

06. 02. 2021 10.54

Četrto največje avstralsko mesto Perth je znova zaživelo, potem ko so oblasti zaradi ene same potrjene okužbe za pet dni ustavile javno življenje. Na Novi Zelandiji pa so zabeležili peti primer okužbe, povezan s hotelom, v katerem potniki po prihodu iz tujine preživljajo 14-dnevno obvezno karanteno.

'Nobeno cepivo proti SARS-CoV-2 ne povzroči spremembe človeškega genoma'

08. 10. 2020 06.00

Že dolgo kakšno dogajanje ni poskrbelo za toliko dezinformacij kot izbruh novega koronavirusa. Širijo se predvsem po družbenih omrežjih, kot so Facebook, Twitter in TikTok. Eno zadnjih takšnih "obvestil" ljudi svari, da jih bodo s cepivom Moderne, ki spada med obetavnejša in težje pričakovana, spremenili v "GSO-koruzo" – torej v gensko spremenjena bitja, kar ne drži. Je pa velika težava takšnih "obvestil", da avtorji spretno kombinirajo resnična dejstva z neresnicami, zaradi česar ljudje težje zaznajo, da gre za dezinformacijo.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'

01. 01. 2020 07.00

Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

Kitajski znanstvenik, ki je ustvaril gensko spremenjeni dojenčici, v zapor za tri leta

30. 12. 2019 08.16

Kitajski znanstvenik He Džjankuj, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, je bil obsojen na tri leta zapora. Ob tem so mu dosodili še denarno kazen v višini 385.000 evrov. Obtožili so ga, da je deloval nelegalno, neetično in z namenom, da si zagotovi slavo in bogastvo.

Sodišče EU: Monsanto lahko prodaja sojo v EU

12. 09. 2019 17.35

Sodišče EU je danes zavrglo tožbo treh nemških nevladnih organizacij zaradi dovoljene uporabe Monsantove gensko spremenjene soje in presodilo, da lahko Monsanto proizvode, ki vsebujejo gensko spremenjeno sojo, prodaja tudi v EU.

Preiskava potrdila: še ena nosečnica nosi gensko spremenjenega otroka

22. 01. 2019 08.37

Preiskava dela kitajskega znanstvenika, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, je potrdila, da obstaja še ena nosečnica, ki nosi gensko spremenjenega otroka. Zdravniki jo bodo, tako kot dvojčici, podrobno opazovali.

Kitajski znanstvenik, ki je ustvaril gensko spremenjeni dvojčici, v hišnem priporu

21. 01. 2019 17.18

Kitajske oblasti so sporočile, da je znanstvenik, ki je ustvaril prvi gensko spremenjeni dvojčici, deloval nelegalno, neetično in z namenom, da si zagotovi slavo in bogastvo. Trenutno je v hišnem priporu. Gensko spremenjeni dvojčici sta zdaj pod nenehnim medicinskim nadzorom.

Trdi, da je ustvaril prva gensko spremenjena dojenčka

26. 11. 2018 13.24

Kitajski univerzitetni profesor He Jiankui je sporočil, da je ustvaril prva gensko spremenjena dojenčka. S tehnologijo Crispr je DNK dveh deklic spremenil tako, da se ne bosta mogli okužiti z virusom hiv, je zatrdil. Njegove trditve še niso neodvisno potrjene, številni znanstveniki pa so kritični.

BLOG: Koruza izboljšuje koncentracijo in nas pomirja

02. 09. 2018 07.52

Koruza vsebuje velike količine mangana, zato njeno uživanje zvišuje koncentracijske sposobnosti, poleg tega je naravno pomirjevalno sredstvo. Vsebuje folno kislino, ki je nepogrešljiva v prehrani nosečnic, in veliko drugih vitaminov skupine B. Bogata je s cinkom, selenom in magnezijem, ki skrbi za dobro delovanje srca.

Zloglasni Monsanto pod zastavo Bayerja: ime v zgodovino, sloves 'Monsatana' ostaja

07. 06. 2018 10.26

Ameriški agro-gigant Monsanto gre pod dežnik nemškega Bayerja. S tem se poslavlja tudi ime Monsanto - sinonim za osovraženo korporacijo, ki so ga ljudje medtem tudi spremenili v Monsatan ali Mutanto. A sloves korporacije s sumljivo poslovno prakso, ki je razvijala gensko spremenjena semena in strupe za to, da so iz njih rastle rastline, ostaja.

BLOG: Kakšne so prednosti in slabosti uživanja temne čokolade?

18. 02. 2018 06.30

Temna čokolada je živilo, bogato s kalorijami in z visoko vsebnostjo maščob, zato je pomembno, da z njenim uživanjem ne pretiravamo, vsekakor pa se ji ni treba odrekati. Priporočam vam, da čokolado uživate razumno in v zmernih količinah. Na koncu ste vi tisti, ki lahko najbolje določite, ali vam čokolada koristi ali škoduje.

Kakovostna krma je bistvenega pomena za okusnejše in bolj kakovostno meso

11. 11. 2017 17.05

Kmetija rejke Slavice Kermelj iz Sevnice je zelo raznolika. Travniki, gozd in majhen vinograd skupaj tvorijo 18 hektarjev veliko površino, na kateri prebiva 24 živali. Ker kmetija leži na raznolikem in razgibanem terenu, je eno izmed najbolj zahtevnih opravil prav košnja, v katero tročlanska družina vloži veliko ročnega dela.

Znanstveniki naredili nov korak, da bi bili lahko prašiči darovalci organov za ljudi 

11. 08. 2017 09.33

Znanstveniki ustvarjajo gensko spremenjene živali, da bi bile primerne tudi za darovalce organov. A imunski sistem človeškega telesa marsikdaj zavrne darovani organ že od sočloveka, kaj šele od živali. Zato se trudijo, da bi iz živalskega DNK izločili vse potencialno nevarne viruse.

V Kanadi na policah trgovin tudi gensko spremenjeni lososi

09. 08. 2017 13.43

Regulatorji v Kanadi so prižgali zeleno luč za prodajo gensko spremenjenega lososa in prodaja naj bi bila uspešna, so sporočili iz podjetja, ki ga proizvaja. V katerih trgovinah je taka riba na prodaj, niso želeli povedati. Prav tako naj ribe ne bi bile označene kot gensko spremenjene. Nasprotniki menijo, da so kanadski potrošniki tako postali poskusni zajčki. 

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Slovenski profesor v bran genskemu inženiringu in GSO: Krave brez rogov, koruza, ki ubija škodljivce, komarji brez Zike imajo prednosti

29. 01. 2016 06.30

Približno trideset let so stari gensko spremenjeni organizmi, dobri dve desetletji se jih uporablja tudi v praksi in enako dolga je vroča javna debata o tem, ali gre za "frankenštajnsko hrano" ali hrano prihodnosti. Se pa domet tehnologije še zdaleč ne konča na njivi in krožniku.

Zloglasni profesor pritrdil kmetu, ki pravi, da mu je toksična GSO koruza pomorila krave, korporacija, ki se ji je uprl, pa uničila življenje

27. 01. 2016 10.23

Eden najbolj znanih nasprotnikov GSO je znova pozval k večji transparentnosti testiranj in daljšim testnim obdobjem, preden se GSO organizmom dovoli na tržišče. Kot podlago za te zahteve in zahtevo po doslednem označevanju GSO navaja razvpit primer kmeta, ki je prepričan, da so njegove krave poginile zaradi GSO.