genski testi

FDA: Hitri testi so manj občutljivi pri odkrivanju različice omikron
30. 12. 2021 09.52Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) opozarja, da so hitri antigenski testi, ki so trenutno dostopni na trgu, lahko lažno negativni, če je testirana oseba okužena z različico omikron. Njihove laboratorijske analize so namreč pokazale, da so razpoložljivi testi očitno manj občutljivi pri odkrivanju te različice, sploh če je potek bolezni še v zgodnji fazi.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

V Slovenijo prispela za tretjino manjša pošiljka cepiva AstraZenece
06. 02. 2021 13.34V Slovenijo je prišla prva pošiljka cepiva AstraZenece, s katerim bodo začeli cepiti v prihodnjem tednu, je ob obisku v Tolminu potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Gre za manjšo količino odmerkov, kot je bilo sprva napovedano.Cepivo AstraZenece je priporočljivo za osebe mlajše od 65 let.

Štrukelj o novem sevu koronavirusa: Mutacij se ne bojmo preveč, so običajne
21. 12. 2020 08.40Novi sev koronavirusa se zaenkrat kaže kot precej bolj nalezljiv od zdaj poznanih. Vendar pa bistveno ne vpliva na učinkovitost obstoječih cepiv proti covidu-19, miri Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo. Številne države so preventivno sicer že odpovedale prometne povezave z Veliko Britanijo, kjer so novo različico novega koronavirusa tudi nedavno kot prvi identificirali in kjer tudi veljajo dodatne omejitve. Sev so šele začeli podrobneje raziskovati, nekaj stvari pa je že znanih. Kaj torej vemo o njem in ali nas mora skrbeti?

Slovenci v borbi proti covidu: 'Zdi se, da je cela družba v puberteti'
05. 09. 2020 07.00Povsod, sploh pa na družbenih omrežjih, se lahko naposlušamo o tem, kako zavajamo – od stroke do politike in medijev. Sicer vztrajna opozorila zdravnikov, ki so vse svoje poklicno življenje posvetili preučevanjem virusov, naletijo na vse več gluhih ušes. Kdo je kriv, da je tako? Zakaj imamo tak mačehovski odnos do znanosti in kam nas to lahko pripelje? V čem bi se morali zgledovati po Švedih? In zakaj je v zvezi z razvojem cepiva za covid-19 "skepsa absolutno potrebna"?

Izredna odobritev cepiva? Kakšne so razlike med 'kandidati'?
01. 09. 2020 13.30Ameriška agencija za hrano in zdravila FDA bi lahko cepivo proti novemu koronavirusu odobrila še pred zaključkom tretje faze kliničnih testiranj na ljudeh. V tem primeru bi cepivo sprva odobrili le za določene skupine ljudi. Tekma za cepivo se medtem nadaljuje – eno najbolj obetavnih cepiv družbe AstraZeneca in Oxforda v ZDA vstopa v zadnjo fazo testiranj, Japonska pa je pri Moderni naročila okoli 40 milijonov odmerkov. Se pa cepiva med seboj razlikujejo. Kako?

Genski testi za zdravljenje bolnikov z rakom od julija v breme ZZZS
14. 07. 2020 15.06Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je z julijem začel kriti stroške 18 različnih genskih testov, na podlagi česar lahko zdravnik izbere ustrezno zdravljenje s tarčnimi zdravili. Določene bolnice z zgodnjim rakom dojke se bodo lahko na podlagi genskega testa izognile kemoterapiji in nepotrebnim stranskim učinkom.

Genski testi pri bolnicah z rakom dojk lahko občutno zmanjšajo kemoterapijo
04. 06. 2018 13.42Z genskimi testi bi kar 70 odstotkom ženskam, ki so zbolele za najpogostejšo obliko raka dojk, prihranili, da bi morale na kemoterapijo. Avtorji ameriške študije so namreč ugotovili, da bi zdravniki z genskimi test lahko vnaprej določili, ali jo bolnica po operaciji sploh potrebuje.

Incest v Avstraliji: na odmaknjeni kmetiji živele štiri generacije, zanemarjeni otroci so slepi in gluhi
12. 12. 2013 14.00Avstralsko javnost je šokiralo odkritje zanemarjenih otrok z deformacijami, ki so posledica incesta. Strici in tete ter bratje in sestre štirih generacij so imeli med seboj spolne odnose, so ugotovili preiskovalci. Na kmetiji je s 30 odraslimi živelo 12 otrok.

Angelini so odstranili dojke: norost ali edina možnost za življenje?
15. 05. 2013 07.38Živeti s strahom ali poseči po ekstremni rešitvi? Vprašanje, ki si ga postavljajo številne ženske s povečanim tveganjem za raka na dojkah zaradi gena BRCA1 in BRCA2. Enoglasnega odgovora nimajo niti zdravniki.

Do diagnoze že v eni uri
15. 09. 2010 11.34Če postavljanje diagnoze, ali je nekdo okužen s tuberkulozo, zdaj traja tudi do osem tednov, pa si že v prihodnosti lahko obetamo hitrejše rezultate. Znanstveniki so oblikovali test, ki diagnozo postavi v slabi uri.

Leni zaradi gena?
31. 07. 2008 12.02Vsi, ki radi poležujete, se lahko oddahnete. Niste krivi vi, ampak vaš genski zapis, ki vam preprečuje pretiravati pri aktivnostih.

Zamenjali novorojenčka
16. 12. 2007 13.18Ne dogaja se le na Češkem. Novorojenčka so zamenjali tudi v nemški bolnišnici. Polletna malčka bodo zdaj vrnili pravim staršem.

Harry ni Hewittov sin
29. 06. 2005 00.00Britanska kraljeva družina je princeso Diano prislila, da je pristala na test DNK, ki je pokazal očetovstvo princev.

Sporni genski testi
17. 05. 2001 00.00Skupini otrok s posebnimi potrebami, ki obiskujejo Zavod Janeza Levca iz Ljubljane, so strokovnjaki iz Službe za medicinsko genetiko na Ginekološki kliniki odvzeli vzorce krvi za gensko testiranje. Gre za prvi, javnosti znani, primer genskih testiranj v Sloveniji, ki pa ga pristojna Komisija za medicinsko etiko uradno sploh še ni potrdila.