genski material

Po propadu Biobanke: za nadaljnjo hrambo genskega materiala zahtevajo dodatno plačilo

12. 10. 2024 19.59

Več vprašanj kot odgovorov za starše, ki so hranili genski material svojih otrok v Biobanki. Ta je očitno propadla, čeprav uradno stečaja še ni bilo, podjetje GaiaCell, ki je nasledilo vzorce, pa staršev očitno niti ne namerava poklicati. Lastnica družbe, nekdanja šefica zdravniške zbornice, Gordana Živčec Kalan, namreč poziva starše, naj oni vzpostavijo stik z njimi. Ob tem pa vztraja pri dodatnem - mesečnem - plačevanju stroškov za hrambo. In kaj bo z vzorci, če ne bodo plačali, bi lahko genski material več kot 3000 otrok celo uničili? Oglasila se je tudi Živčec Kalanova, ki trdi, da bodo mesečno hrambo plačali tisti starši, ki bodo to želeli.

'Ogrožena je vrsta hrane in okusov': korporacije želijo genski material rastlin

10. 07. 2024 06.39

Velike korporacije vlagajo na stotine zahtevkov za neposreden dostop do genskega materiala zelenjave in drugih rastlin. Tarča je bilo celo pivo. Obeta se poplava škodljivih patentov, opozarjajo v sosednji Avstriji.

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni

11. 06. 2024 09.28

Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

Napredki v zdravstvu: rodil se je prvi evropski otrok s tremi starši

10. 05. 2023 07.16

Na Otoku se je rodil prvi otrok s tremi starši oz. z DNK-jem treh oseb. Britanski zdravniki pravijo, da gre za revolucionarni postopek izven telesne oploditve, s katerim poskušajo preprečiti dedovanje neozdravljive bolezni.

Čarobna črka E. Novi EQE.

19. 12. 2022 00.15

Mercedes-Benz električno ofenzivo nadaljuje z modelom EQE, ki temelji na električni arhitekturi, razviti posebej za električna vozila. Športno-poslovna limuzina ponuja vse bistvene funkcije večjega EQS, le v nekoliko bolj kompaktni obliki.

Izbruh ju je pokosil med jedjo: po skoraj 2000 letih poznamo njun genom

27. 05. 2022 16.36

Raziskovalci, ki preučujejo človeške ostanke iz Pompejev, so izluščili genetski material iz kosti moškega in ženske, ki sta umrla, ko je rimsko mesto ob vulkanskem izbruhu prekril pepel. Ugotovitve so objavili v znanstveni reviji Scientific Reports.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga

10. 02. 2022 18.58

V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

Mastnak o cepivih, Logarjeva: O strokovnih stvareh naj govorijo ljudje, ki se na to spoznajo

18. 10. 2021 13.16

Precepljenost v Sloveniji je še vedno pod pričakovanimi številkami, k večjemu zanimanju za cepljenje pa vsekakor ne pripomorejo različni strokovnjaki, ki podajajo svoja mnenja glede cepiv. Eden zadnjih je sociolog Tomaž Mastnak, ki pravi, da cepiva mRNA tehnično gledano sploh niso cepiva, ampak genski inženiring. Infektologinja Logarjeva pa: o strokovnih stvareh naj govorijo ljudje, ki se na to spoznajo.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih

08. 10. 2021 17.03

Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Sprememba v Veliki Britaniji: zamrznjena jajčeca bodo shranjevali 55 let

06. 09. 2021 15.48

Omejitev skladiščenja jajčec, semenčic in zarodkov se bo po britanskih vladnih načrtih dvignila do 55 let, kar bi naj ljudem dalo večjo izbiro pri tem, kdaj si bodo ustvarili družino. Minister za zdravje Sajid Javid je dejal, da je trenutna meja desetih let "močno omejujoča, nova zakonodaja pa bo ljudem pomagala v mislih izklopiti biološko uro".

Morda našli vzrok za krvne strdke po cepljenju z vektorskimi cepivi

27. 05. 2021 14.45

Znanstveniki z Goethejeve univerze v Frankfurtu menijo, da so ugotovili vzrok redkih motenj strjevanja krvi po cepljenju s cepivoma proti covidu-19 proizvajalcev AstraZeneca in Johnson & Johnson. Težava, ki jo je mogoče odpraviti, je v adenovirusnem vektorju, ki v telo prenaša genska navodila za proteine S novega koronavirusa.

Češka po pol leta odpira nekatere trgovine, Španija poziva k odgovornemu obnašanju

10. 05. 2021 20.03

V Nemčiji bo cepivo J&J odslej dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let. Na Češkem so se medtem po šestih mesecih znova odprle trgovine, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev ni bilo. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Španska vlada je ob odpravi izrednih razmer pozvala k odgovornemu obnašanju, Svetovna zdravstvena organizacija pa je sporočila, da je indijski sev novega koronavirusa označila za skrb vzbujajoč.

Švicarski regulatorji še naprej skeptični do cepiva AstraZenece. Se mu bo država odrekla?

12. 03. 2021 09.00

Švica si je zagotovila 5,3 milijona odmerkov cepiva AstraZenece. Porabili ga še niso, prav tako ni znano, kdaj ga bodo – če sploh. Njihov regulator Swissmedic namreč za to cepivo še ni izdal dovoljenja, o njem imajo vrsto pomislekov. Medtem švicarski mediji ugotavljajo, da se težave AstraZenece kopičijo, saj se jim nikakor ne uspe izkopati iz vala negativnih novic, ki jih je zajel in zaradi katerega je več držav ustavilo cepljenje s tem cepivom, medtem ko preverjajo potencialne stranske učinke.

Oxfordska univerza raziskuje učinkovanje cepiva AstraZenece pri otrocih

13. 02. 2021 15.22

Raziskovalci na Univerzi v Oxfordu nameravajo z novo klinično študijo preveriti, ali cepivo proti covidu-19 AstraZenece učinkuje tudi pri otrocih in mladostnikih. Preizkusili ga bodo na 300 prostovoljcih, starih od šest do 17 let.

V Slovenijo prispela za tretjino manjša pošiljka cepiva AstraZenece

06. 02. 2021 13.34

V Slovenijo je prišla prva pošiljka cepiva AstraZenece, s katerim bodo začeli cepiti v prihodnjem tednu, je ob obisku v Tolminu potrdila državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne. Gre za manjšo količino odmerkov, kot je bilo sprva napovedano.Cepivo AstraZenece je priporočljivo za osebe mlajše od 65 let.

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju

04. 02. 2021 16.11

Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Bo EU odobril še tretje cepivo, ki so ga razvili v AstraZeneci?

12. 01. 2021 09.47

Evropska agencija za zdravila (EMA) je danes potrdila, da sta švedsko-britansko farmacevtsko podjetje AstraZeneca in Univerza v Oxfordu vložila prošnjo za pogojno dovoljenje za promet s cepivom proti covidu-19. Odločitev o dovoljenju naj bi EMA sprejela do 29. januarja.

AstraZeneca nadaljuje testiranje zdravila proti covid-19

12. 09. 2020 22.03

Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sporočilo, da je dobilo zeleno luč britanskih regulatorjev in bo nadaljevalo preizkušanje cepiva proti covid-19. Testiranje cepiva so sicer ta teden prekinili, ker se je pri enem od sodelujočih v raziskavi razvila bolezen, ki je ni mogoče pojasniti.

AstraZeneca: prekinitev testiranja ne bo zamaknila proizvodnje cepiva

10. 09. 2020 16.41

Farmacevtsko podjetje AstraZeneca je sporočilo, da bi bilo lahko kljub prekinitvi testiranja cepivo proti covidu-19 še vseeno na voljo do konca leta. Testiranje cepiva so prekinili, ker se je pri enem od sodelujočih v raziskavi razvila bolezen, ki je ni mogoče pojasniti.

'Slovenski' volk pomoril drobnico v Nemčiji

30. 07. 2020 14.21

Pristojne službe na Bavarskem so prvič potrdile prisotnost volka, ki - sodeč po genskem zapisu - prihaja z Dinarskega Krasa. Preučili so namreč najden genski material na pomorjenih ovcah in ugotovili, da gre za volka z uradno oznako GW1706m, ki je pred tem že trgal drobnico v Avstriji. Prizadetim kmetom so ponudili sredstva za nakup električnih pastirjev, dobili so tudi odškodnino.

Študija: Velika kužnost covida-19 tudi pri blažjih simptomih

01. 04. 2020 17.56

Novi koronavirus zlahka širijo tudi bolniki z blažjimi simptomi, saj se virus aktivno razmnožuje tudi v zgornjih dihalih, so na podlagi analize devetih bolnikov ugotovili nemški raziskovalci. Do ugotovitev, ki bi zlasti lahko pomagale zdravnikom pri odločanju, koga in kdaj napotiti v domačo karanteno, pa so prišli tudi pri vprašanju kužnosti.

Sudan je bil zadnji samec severnega belega nosoroga, podvrste, ki so jo v izumrtje pahnili pohodi divjih lovcev

20. 03. 2018 09.36

Po dolgoletnih zdravstvenih težavah je pri starosti 45 let poginil zadnji severni beli nosorog na svetu – Sudan. V Afriki živita le še dve potomki tega nosoroga, ki sta po sorodstvenem razmerju njegovi hčerka in vnukinja. A upanje za obstanek podvrste kljub temu obstaja.

Rodila se je zdrava deklica, ki ima 'tri starše'

18. 01. 2017 09.47

V Kijevu se je rodila zdrava deklica, spočeta z novo revolucionarno metodo, imenovano "otrok treh staršev". Gre za gensko terapijo, pri kateri zdravniki uporabijo genski material treh staršev. Tako želijo pomagati neplodnim parom, pa tudi materam, ki so plodne, a hkrati prenašalke genskih bolezni.

Velika Britanija odobrila gensko terapijo 'treh staršev'

15. 12. 2016 16.21

V Veliki Britaniji so odobrili gensko terapijo spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Sofio Vergaro tožita njena zarodka

08. 12. 2016 18.14

Zvezdnico ameriške serije Sodobna družina Sofio Vergara tožita njena zamrznjena zarodka Emme in Isabelle, ki ju je spočela z nekdanjim partnerjem Nickom Loebom. Loeb je ta teden v njunem imenu vložil tožbo v Lousiani, kjer so po zakonu oplojena jajčeca "pravni subjekt".

Za album dali svojo kri, nohte, lase in slino

01. 04. 2015 19.33

Skupina Dan D je na dan norcev predstavila svoj prvi studijski album po letu 2009 in z njim dokazala, da je njihova 'tiha' faza mimo. Tomislav Jovanovič – Tokac, Dušan Obradinovič – Obra, Marko Turk – Tučo, Boštjan Grubar in Nikola Sekulović so za novi izdelek dobesedno žrtvovali del sebe.

Od belgijskega kralja zahteva test očetovstva

17. 06. 2013 20.46

Belgijsko kraljevo družino je pretresel škandal. Ženska po imenu Delphine Boel trdi, da je hči belgijskega kralja Alberta II., in s tožbo zahteva test očetovstva.

Za neuspeh zdravljenja astme krivi geni

26. 09. 2011 15.20

Znanstveniki so potrdili, da se kar 40 odstotkov astmatikov ne odziva na zdravljenje z inhalatorji zaradi razlik v genskem zapisu. Bodo bolniki kmalu deležni zdravil po svoji (genski) meri?

Se bo uresničil scenarij Planeta opic?

01. 08. 2011 14.00

Britanski znanstveniki so zaskrbljeni, da bi lahko poskusi na primatih pripeljali do scenarija Planeta opic. Tudi v Sloveniji poskusi na opicah niso prepovedani.

Ustvarili prvi sintetični organizem

20. 05. 2010 21.26

Znanstvenikom je uspelo ustvariti sintetičen genom in ga vgraditi v celico, v kateri je deloval kot njej lasten genski material. Nekateri so nad tem navdušeni, drugi opozarjajo, da bi se uspeh lahko izrodil.