genska tehnologija

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'
09. 03. 2025 16.43Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Predstavitev Centra za tehnologije genske in celične terapije
06. 09. 2023 18.44Eden na dva tisoč Slovencev ima redko bolezen in med njimi je polovica otrok. Samo spomnite se svetlolasega Urbana, za katerega je vsa Slovenija zbirala sredstva za razvoj genske terapije. Prav tako poznamo tudi več sto vrst rakavih obolenj, med katerimi za številna ni na voljo učinkovitih zdravil. Novi Center za tehnologije genske in celične terapije bo takim bolnikom omogočal boljše in daljše življenje ter celo trajno ozdravitev, saj bo povezoval raziskovalce na področju biomedicine z zdravniki, pacienti in družbo za razvoj in prenos tehnologij v klinične raziskave. Kaj projekt pomeni za Slovenijo?

V razvoju 2000 genskih terapij, panoga bo leta 2027 obračala skoraj 20 milijard
26. 09. 2022 15.51Genska terapija, zdravljenje bolezni z manipulacijo DNK, je eno najhitreje rastočih področij zdravstvenega varstva. Po svetu je v razvoju več kot 2000 tovrstnih terapij. Pričakuje se, da se bo globalni trg genske terapije povečal z dobrih pet milijard evrov v letu 2022 na skoraj 20 milijard evrov do leta 2027. Vseeno pa ostajajo odprta številna vprašanja glede dostopnosti, cen, pa tudi regulacije.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez
23. 12. 2021 13.32Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?
29. 11. 2021 11.27Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

Prvo zdravilo za bolnike s kožnim rakom proizvedli v Sloveniji
30. 10. 2021 07.00Slovenska znanost medtem začenja pomembno pot v boju proti raku. Že v kratkem bodo pri nas prvi bolniki s kožnim rakom prejeli gensko zdravilo, ki je tudi proizvedeno pri nas. Zdravilo za zdravljenje kožnih tumorjev glave in vratu so v konzorciju SmartGene.si proizvedli v Sloveniji, pri projektu pa je poleg Onkološkega inštituta sodelovalo šest družb, fakultet in klinik. Prvi bolnik naj bi zdravilo prejel že čez devet dni.

Morda našli vzrok za krvne strdke po cepljenju z vektorskimi cepivi
27. 05. 2021 14.45Znanstveniki z Goethejeve univerze v Frankfurtu menijo, da so ugotovili vzrok redkih motenj strjevanja krvi po cepljenju s cepivoma proti covidu-19 proizvajalcev AstraZeneca in Johnson & Johnson. Težava, ki jo je mogoče odpraviti, je v adenovirusnem vektorju, ki v telo prenaša genska navodila za proteine S novega koronavirusa.

Preboj znanosti: Žana, Blaž in Andreja živijo z boleznijo, ki je bila nekoč tudi smrtna obsodba
12. 09. 2020 08.27Za spinalno mišično atrofijo (SMA) je marsikdo prvič slišal, ko je Slovenija stopila skupaj in zbirala sredstva za zdravljenje dečka Krisa. A gre za bolezen, ki je strokovnjakom znana že leta, šele v zadnjem času pa je – tudi pri nas – mogoče učinkovito zdravljenje. Odlična novica je, da se nabor zdravil še širi, strokovnjaki pa se zdaj zavzemajo, da bi uvedli presejalno testiranje dojenčkov, saj lahko diagnoza pred pojavom simptomov pomeni (skoraj) normalno življenje.

Evropska komisija odobrila zdravilo Zolgensma za zdravljenje spinalne mišične atrofije
21. 05. 2020 16.47Evropska komisija je pogojno odobrila uporabo zdravila Zolgensma za zdravljenje bolnikov s spinalno mišično atrofijo. Odobritev se nanaša na dojenčke in majhne otroke s telesno maso do 21 kilogramov. Slovenci smo v največji humanitarni akciji v državi za zdravljenje malega Krisa s to boleznijo zbrali skoraj štiri milijone evrov. Denar je dečku omogočil zdravljenje v ZDA, kjer je bilo zdravilo že odobreno.

Svet pomahal turbulentnemu letu: Greta, črna luknja, razprtije in 'najdražje zdravilo'
01. 01. 2020 07.00Od podnebnih protestov do fotografije črne luknje, debate o etičnih vprašanjih, povezanih z genskim urejanjem. Leto 2019 je v veliki meri zaznamovala znanost, ob debati o "novodobnih orožjih" ni zaostajala niti tehnologija, še enkrat več pa je za veliko škandalov poskrbela politika. Videli smo vse - od politikov, ki se za nobeno ceno ne bi odpovedali stolčku, do tistih, ki radi grozijo na mednarodnem odru. Tudi 2019 pa je pustilo odprta nekatera družbena vprašanja. Od tistih, ki se nanašajo na migracije, do vprašanja rasnih odnosov.

'Želel sem hčerko zdravnico, ampak je test DNK dojenčka pokazal, da ima slab spomin'
15. 12. 2019 07.00Globalna "industrija" genskega testiranja naj bi do leta 2022 po kitajskih ocenah prodajo svojih produktov z lanskih okoli 41 milijonov dolarjev – povečala na kar 405 milijonov dolarjev. Največji razcvet tako tehnologija kot prodaja doživljata na Kitajskem, kjer so meje etično dovoljenega skoraj povsem izginile.

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh
10. 11. 2019 09.0028-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

Za Krisa zbrali že več kot milijon in pol evrov
27. 09. 2019 10.19Za 19-mesečnega Krisa smo Slovenci znova stopili skupaj. Denar za drago zdravilo prispevajo tako športniki kot navadni ljudje, pridružujejo se jim tudi gostinci, gasilci, policisti, frizerji. Iz društva Palčica Pomagalčica so sporočili, da se je v sklad za Krisa zbralo že več kot milijon in pol evrov.

1,8 milijona evrov za življenje: 'Rekli so, naj bom srečna, če bo živel 12 mesecev'
05. 06. 2019 06.00Odločitev farmacevtskega giganta Novartis, da ceno zdravila Zolgensma postavi pri 2,1 milijona dolarjev ali okoli 1,8 milijona evrov, s čimer gre za najdražji enkratni odmerek zdravila do zdaj, je pred kratkim svet razburila celo veliko bolj kot dejstvo, da gre za sredstvo, ki daje hudo bolnim otrokom novo upanje.

Amiši z gensko mutacijo živijo deset let dlje
19. 11. 2017 08.24Znanstveniki so preučili 117 članov skupnosti Berne v zvezni državi Indiana in odkrili, da ima kar 43 amišev mutirano kopijo gena serpine 1. Ti so v povprečju živeli do 85. leta, ostali pa so umrli v povprečju stari 75 let. Tisti z gensko mutacijo so bili tudi bolj zdravi.

Slovenski profesor v bran genskemu inženiringu in GSO: Krave brez rogov, koruza, ki ubija škodljivce, komarji brez Zike imajo prednosti
29. 01. 2016 06.30Približno trideset let so stari gensko spremenjeni organizmi, dobri dve desetletji se jih uporablja tudi v praksi in enako dolga je vroča javna debata o tem, ali gre za "frankenštajnsko hrano" ali hrano prihodnosti. Se pa domet tehnologije še zdaleč ne konča na njivi in krožniku.

Zloglasni profesor pritrdil kmetu, ki pravi, da mu je toksična GSO koruza pomorila krave, korporacija, ki se ji je uprl, pa uničila življenje
27. 01. 2016 10.23Eden najbolj znanih nasprotnikov GSO je znova pozval k večji transparentnosti testiranj in daljšim testnim obdobjem, preden se GSO organizmom dovoli na tržišče. Kot podlago za te zahteve in zahtevo po doslednem označevanju GSO navaja razvpit primer kmeta, ki je prepričan, da so njegove krave poginile zaradi GSO.

Nadvse požrešni, nadvse veliki in kmalu v hrani: zdaj bodo gojili še gensko spremenjene losose
03. 12. 2013 09.00Družba AquaBounty je dobila dovoljenje za gojenje gensko spremenjenega lososa. To sicer ne pomeni odprte poti za to ribo na evropske krožnike, je pa uspeh za industrijo gensko spremenjenih organizmov.

Nas ogroža genska tehnologija?
02. 08. 2007 21.1226 slovenskih občin se je zavezalo, da na njihovem območju ne bodo gojili gensko spremenjenih rastlin.

Genska tehnologija: zobje iz čreves podgan
27. 09. 2002 00.00Na poti k proizvodnji naravnih zobnih nadomestkov je po podatkih ameriških znanstvenikov uspel prvi korak: v gensko tehnološkem postopku jim je uspelo spodbuditi rast svinjskih zob v črevesih laboratorijskih podgan.

Dvom v varnost te stroke
22. 01. 2002 00.00Biotehnologija z genskim inženiringom kot svojim novim orodjem je nedvomno do sedaj najusodnejši korak v razvoju uporabe dosežkov znanosti o življenju. Sposobnost manipuliranja s samo zasnovo življenja nam ostro postavlja številna vprašanja, od filozofskih, socialnih, etičnih in religioznih, do pravnih, političnih in moralnih dilem.

Reprodukcijsko kloniranje ni potrebno
26. 11. 2001 00.00Novica, da so v ZDA klonirali človeški zarodek je nemudoma obšla svet in svetovno javnost dodobra razburila. Odmevi so v glavnem negativni in odklonilni, spet pa so oživele razprave o smiselnosti kloniranja. O vsem tem smo se pogovarjali z dr. Radovanom Komelom z Inštituta za biotehnologijo medicinske fakultete v Ljubljani.