genov

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?

08. 04. 2025 16.45

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Nenavadno vedenje 'slovenske' delfinke Ciao

07. 04. 2025 20.06

V slovenskem morju, pred Fieso, so znova opazili jato delfinov. Strokovnjaki pri obnašanju morskih sesalcev v zadnjih letih opažajo veliko nenavadnega obnašanja. Pojavljajo se denimo v krajih izven svojega življenjskega okolja ali pa njihovo obnašanje močno odstopa od značilnosti vrste. Takšno vedenje vse pogosteje beležijo tudi raziskovalci piranskega društva Morigenos, ki je sodelovalo pri mednarodni raziskavi o tem, kaj se dogaja v morjih okrog nas.

Želijo oživiti izumrle vrste: ustvarili 'mamut miške', načrtujejo 'mamut slone'

09. 03. 2025 16.43

Podjetje Colossal Biosciences je leta 2021 razkrilo načrte za oživitev volnatega mamuta in ptice dodo, kar je pritegnilo vlagatelje in kritike. Zdaj so ustvarili gensko modificirane miši s posebno lastnostjo volnatega mamuta – dolgo dlako. Njihov naslednji korak pa je genska modifikacija azijskih slonov, ki bi jim vgradili lastnosti volnatega mamuta.

Bomo že kmalu živeli 150 let?

01. 02. 2025 15.02

Znanost in tehnologija napredujeta z izjemno hitrostjo. Biohekanje oziroma optimiziranje telesa, upočasnjevanje staranja in dolgoživost postajajo vse močnejša industrija. Nekateri znanstveniki in milijonarji, ki na sebi preizkušajo vedno nove protokole, vzpostavljajo novo paradigmo zdravja in vitalnega dolgega življenja.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje

29. 01. 2025 12.43

500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

BLOG: Vam primanjkuje vitamina D?

19. 01. 2025 07.00

Pomanjkanje vitamina D je ena najpogostejših prehranskih pomanjkljivosti, ki prizadene ljudi po vsem svetu. Ni presenetljivo, da je ta vitamin eden izmed najbolj priporočenih prehranskih dodatkov za zdravljenje in preprečevanje simptomov pomanjkanja. V tokratnem članku boste izvedeli, zakaj je vitamin D tako pomemben, kdo je najbolj ogrožen in kako lahko zvišate njegove ravni.

Delova osebnost leta 2024 je zdravnik Samo Zver

09. 01. 2025 21.15

Delova osebnost leta 2024 je vodja kliničnega oddelka za hematologijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana Samo Zver. Uredništvo Dela je skupaj z bralci izbralo osebo, ki je zdravnik, a "zdravi z optimizmom, ki bi bil zdravilo tudi za Slovenijo", so navedli.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren

26. 12. 2024 15.25

V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Samski Romeo Beckham delil fotografijo iz savne in pokazal mišičasto telo

31. 08. 2024 10.28

Da so imeli otroci Davida in Victorie Beckham neverjetne predispozicije, da postanejo lepi in uspešni, razkriva že sam pogled na simpatična zakonca. Svojih talentov in lepotnih genov, ki jih je podedoval, se brez dvoma zaveda tudi mladi Romeo Bekcham, ki že uspešno stopa po očetovih nogometnih stopinjah. A ne le to, postavni mladenič zelo rad tudi pozira, brez težav pa odvrže oblačila in pokaže svoje natrenirano telo.

V slovenskem morju poginil delfin: ustreljen v predel prsi

26. 08. 2024 13.06

Obdukcija poginulega delfina, ki so ga raziskovalci slovenskega društva za morske sesalce Morigenos našli konec junija pred Strunjanom, je pokazala, da je poginil zaradi posledic strela z orožjem. Ker so delfini v Sloveniji in Evropi strogo zavarovana vrsta, gre za kaznivo dejanje, zaradi česar so v društvu primer prijavili tudi Policiji.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'

23. 08. 2024 14.42

Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

'Babyboom' delfinov v našem morju

22. 07. 2024 19.54

V našem morju pa smo priča pravemu 'babyboomu' delfinov. Običajen letni prirast je od enega do šest mladičev, letos pa so jih pet našteli v enem samem tednu. Odlična novica za populacijo velike pliskavke v našem morju. Novi prebivalci v naših vodah so v tej fazi zelo občutljivi, zato morajo vsi, ki plujejo po morju, ob morebitnem srečanju biti še posebno previdni.

Na Internautici zadišalo po starih časih, na ogled tudi svetovna premiera

17. 05. 2024 08.16

Na 26. mednarodni razstavi navtike Internautica, ki do nedelje poteka v Marini Portorož, je po slabšem obdobju zaradi covida-19 spet toliko plovil kot v zlatih časih, je pred odprtjem dogodka izpostavil predstavnik soorganizatorja Jurij Korenc. Razstavljenih je nekaj čez 150 plovil dolžin od 2,5 pa vse do 30 metrov.

Nova uspešna metoda, ki sočasno prepoznava znane in neznane viruse

23. 04. 2024 17.35

Na Nacionalnem inštitutu za biologijo so predstavili uspešnost in velik potencial metode, ki jo v zadnjih letih razvijajo za prepoznavanje velike količine virusov. Metoda ima potencial, da postane prevladujoča za iskanje novih, še neznanih virusov, predvsem tistih, ki povzročajo bolezni pri rastlinah, živalih in tudi človeku.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?

23. 03. 2024 18.41

Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Olivia Munn po diagnozi raka na dojki prestala dvojno mastektomijo

13. 03. 2024 21.22

Olivia Munn je na Instagramu razkrila, da so ji aprila 2023 odkrili raka na dojki in da je kmalu zatem prestala dvojno mastektomijo. Kljub temu da je tako njen kot sestrin test za BRCA gen bil negativen, se je njen zdravnik odločil izračunati njeno tveganje za raka na dojki. "To mi je rešilo življenje," je zapisala igralka, ki je nato s pomočjo biopsije in magnetne resonance odkrila, da je zbolela za agresivno in hitro premikajočim se rakom.

Dr. Jure Urbančič, dr. med., iz UKC Ljubljana med zmagovalci 10. International Medis Awards for Medical Research

11. 03. 2024 09.05

Znani najboljši dosežki zdravnikov in farmacevtov iz devetih državah srednje in jugovzhodne Evrope.

Kdo je letos med najprodornejšimi zdravniki in farmacevti v regiji?

27. 02. 2024 00.15

Med finalisti 10. International Medis Awards trije predstavniki Slovenije.

Kljub veliki pestrosti njihovo stanje slabše kot pred desetletji

06. 02. 2024 10.33

Jadransko morje je eno najbolj obremenjenih sredozemskih območij. Po eni strani je pestrost vrst kitov in delfinov v tem morju večja, kot si verjetno marsikdo predstavlja, saj tukaj stalno živi kar pet vrst, še dve pa se občasno pojavljata, po drugi pa je naše morje izpostavljeno mnogim človeškim dejavnikom, ki negativno vplivajo na stanje morskih ekosistemov in neposredno ogrožajo tudi jadranske kite in delfine.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'

21. 01. 2024 18.47

V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje

10. 09. 2023 12.21

Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

Napredki v zdravstvu: rodil se je prvi evropski otrok s tremi starši

10. 05. 2023 07.16

Na Otoku se je rodil prvi otrok s tremi starši oz. z DNK-jem treh oseb. Britanski zdravniki pravijo, da gre za revolucionarni postopek izven telesne oploditve, s katerim poskušajo preprečiti dedovanje neozdravljive bolezni.

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?

28. 03. 2023 17.21

V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

Najdena volkova najverjetneje žrtvi krivolova

27. 03. 2023 12.03

Po najdbi dveh kadavrov volkov na območju Ribnice, je Zavod za gozdove na terenu potrdil, da gre za sum na krivolov in je zato o tem obvestil Policijo, ki je že sprožila postopek. Zavod ob novem nezakonitem uboju volkov poziva k učinkovitem upravljanju populacij velikih zveri.

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni

15. 03. 2023 07.55

Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

'Zakaj me ne morejo imeti dovolj radi, da bi nehali?'

13. 02. 2023 16.58

Življenje alkoholika pogosto ni enostavno. A še huje je odraščati z zasvojenimi starši. Družino, kjer je doma alkohol, zaznamujejo kaos, neskladnost, nejasne vloge in nelogično razmišljanje, pogosto psihično in fizično nasilje. Otroci iz takšne družine so kot vojaki, ki so se borili v boju – zaznamovani so s travmo, ki jo bodo nosili skozi vse življenje.

Slovenci sodelovali v prelomni raziskavi: zdravila na 'genski zapis'

03. 02. 2023 06.33

Raziskovalci Medicinske fakultete v Ljubljani so sodelovali v mednarodni študiji, ki je pokazala, da se pri bolnikih pojavlja 30 odstotkov manj resnih neželenih učinkov zdravil, če so ta prilagojena njihovim genskim zapisom. Študija kot prva dokazuje prednosti predpisovanja zdravil iz različnih terapevtskih skupin na podlagi genskega zapisa.

Igralka serije Botri: Ne bojim se kritik

19. 01. 2023 15.09

Talentirana hrvaška igralka, ki jo lahko spremljamo v seriji Botri, je povedala, da se sicer kritik ne boji, a da vedno ostaja neka napetost, ki jo občuti zaradi občinstva.

Na Pokljuki ujeli prvega risjega mladiča, ki je najverjetneje potomec doseljenih risov

30. 12. 2022 11.56

Člani projekta Life Lynx, ki je namenjen reševanju populacije risov pri nas, so sporočili, da jih je na božični dan razveselila novica, da jim je na Pokljuki uspelo ujeti mladega risa. "Veselje je bilo nepopisno, ko smo ugotovili, da nam je uspelo ujeti prvega risjega mladiča v slovenskih Alpah," so navdušeni pri Life Lynx. Risa so poimenovali Meri.