genom

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?
08. 04. 2025 16.45Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Obdukcija: Igralec in žena umrla teden dni narazen, ona imela redek virus
08. 03. 2025 07.13Z oskarjem nagrajeni igralec Gene Hackman je umrl zaradi naravnih vzrokov približno teden dni potem, ko je preminila njegova žena, kažejo rezultati obdukcije. Betsy Arakawa je umrla po okužbi z redkim virusom, on pa zaradi srčne bolezni v kombinaciji z Alzhaimerjevo boleznijo, so razkrili preiskovalci.

V truplih Gena Hackmana in žene niso našli sledi ogljikovega monoksida
06. 03. 2025 19.01Pristojni še naprej nadaljujejo preiskavo okoliščin in vzroka smrti igralca Gena Hackmana in Betsy Arakawe. Kot so sporočili, v truplih niso našli sledi zastrupitve z ogljikovim monoksidom. Ob tem so napačno identificirali enega od psov, ki so ga konec februarja prav tako našli mrtvega.

Morgan Freeman v čustvenem nagovoru: Skupnost je izgubila velikana
03. 03. 2025 15.07Morgan Freeman se je na podelitvi oskarjev poklonil nedavno umrlemu Genu Hackmanu, ki je po njegovih besedah "osvojil srca filmskih navdušencev po vsem svetu". "Kot vsi, ki so snemali z njim, sem spoznal, da je bil velikodušen igralec, ki je s svojim darom povzdignil delo vseh," je dejal.

Preboj na UKC: Skrivnosti našega genoma omogočajo personalizirano zdravljenje
29. 01. 2025 12.43500 Slovencev je pred tremi leti darovalo kri v projektu Slovenski referenčni genomski projekt. Kmalu si lahko obetajo izvid, ki jih bo opozoril na znana tveganja v njihovem genomu. Slovenski znanstveniki napovedujejo, da si bodo s temi izvidi v ne tako daljni prihodnosti lahko pomagali njihovi družinski zdravniki. Tako pri zdravljenju kot pri postavljanju diagnoz. Umetna inteligenca pa bo nenehno na preži za novo odkritimi geni, ki bi lahko predstavljali tveganje. To za vsakega posameznika pomeni konkretno varnost in zagotovilo, da zelo dobro organiziran sistem pazi nanj, so ponosni v UKC Ljubljana.

Cher: Gene Simmons se je zaljubil vame že na prvem zmenku
01. 12. 2024 07.00Cher je v svoji knjigi spominov dejala, da se je Gene Simmons v njo zaljubil že na prvem zmenku. Pevka je priznala, da je na njunem prvem zmenku osvajal tudi njeno prijateljico, kar ji ni bilo všeč. Kljub temu so na koncu iskrice preskočile in zvezdnika sta po njeni ločitvi od Gregga Allmana postala par. Njuna zveza se je končala po dveh letih, ko jo je glasbenik zapustil zaradi Diane Ross.

Novo življenje v zapuščenih prostorih velikih propadlih podjetij
02. 05. 2024 11.01V prostorih nekdanje tekstilne tovarne Mura na vzhodnem robu središča Murske Sobote, ki so prazni od junija 2019, se spet dela. Več podjetij je prostore kupilo ali najelo, tam delujejo tiskarna, pa tapetništvo in proizvodnja stavbnega pohištva. Prav tako so spet polni prostori nekdanje tiskarne Pomurski tisk nedaleč stran.

V Angliji bo na voljo tableta, ki naj bi prepolovila pogostost migren
12. 04. 2024 07.55Na tisoče ljudi v Angliji, ki trpijo za migrenami, bo lahko prek Nacionalne zdravstvene službe (NHS) dobilo tablete za vsakdanjo rabo, ki bi lahko prepolovila pogostost migren.

Pravice skupine Kiss naj bi se prodale za skoraj 300 milijonov evrov
06. 04. 2024 08.00Priljubljena skupina Kiss je z Genom Simmonsom na čelu prodala svoje avtorske pravice, podobo in blagovno znamko znanemu švedskemu podjetju. Skupina se tako s prodajo pridružuje mnogim znanim imenom, kot so Justin Bieber, Shakira, Phil Collins, Taylor Swift in ostali.

Študija: Virus HIV je mogoče odpraviti v laboratoriju
20. 03. 2024 10.07Raziskovalcem je v laboratoriju na Nizozemskem uspelo iz celic odstraniti virus HIV, s čimer se krepi upanje, da bodo lahko ljudje s HIV ozdraveli. Znanstvenikom je to uspelo z orodjem za modifikacijo genoma, t. i. sistemom Crispr-Cas, za katerega so leta 2020 podelili Nobelovo nagrado.

Igralka Olivia Colma razkrila, da uporablja botoks in navdušila z iskrenostjo
04. 03. 2024 07.00Igralka Olivia Colman je v intervjuju za BBC Radio 2 razkrila, da se je v preteklih letih velikokrat poslužila botoksa. 50-letna oskarjevka je v oddaji z 38-letno kolegico Jessie Buckley promovirala svoj novi film Wicked Little Letters. Ko je igralka razkrila, da je le leto dni starejša od voditelja oddaje Vernona Kaya, je rekla, da je videti dovolj stara, da bi bila njegova mati.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje
24. 06. 2023 12.43Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Vlada vsem kritikom dala jasen signal: Slovenija je jedrska država
16. 06. 2023 17.03Premier Robert Golob je zagotovil, da bo ta vlada naredila vse, da se bo proizvodnja jedrske energije povečala in, da bodo v prihodnjih tednih sprejeti ključni strateški dokumenti, ki bodo prvič doslej omogočili umeščanje drugega bloka elektrarne v prostor. Premier sicer ni želel govoriti o časovnici izgradnje drugega bloka, je pa dejal, da so mu na obisku Gen energije dali optimistično časovnico, kdaj bi lahko videli drugi blok, to je leta 2037, no na NEK pa pravijo, da lahko, če ne bodo sprejete zakonodajne spremembe, drugi blok vidimo šele leta 2047.

Izbor fotografij tedna: v lovu za osupljivimi prizori narave
01. 04. 2023 16.50Zadnji marčevski teden se je začel s prehodom na poletni čas in izredno mrzlimi jutri, ki so prekinila obdobje pomladnega razvajanja. Premier Golob je gostil hrvaškega kolega Plenkovića, v ZDA se je 28-letnica podala na strelski pohod v šolo v Nashvillu, v Izraelu so ulice preplavile množice, ki so protestirale proti sporni pravosodni reformi. V gozdovih Notranjske smo opazovali medvede v naravnem okolju, znanstveniki pa so prišli na idejo, da bi v laboratoriju izdelali približek mamutovega mesa. A to je le nekaj utrinkov, ki smo jih izbrali za vas.

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?
28. 03. 2023 17.21V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Genska mutacija, ki veča tveganje za raka, povezana z Orkneyjskimi otoki
17. 03. 2023 07.38Pri osebah z "orkneyjsko" zapuščino so škotski raziskovalci ugotovili gensko različico, za katero je znano, da povečuje tveganje za raka dojke in jajčnikov. Nova študija namreč kaže, da ima kar eden od 100 oseb, katerih stari starši prihajajo iz Orkneyjskih otokov, specifično mutacijo gena BRCA1.

Slovenci sodelovali v prelomni raziskavi: zdravila na 'genski zapis'
03. 02. 2023 06.33Raziskovalci Medicinske fakultete v Ljubljani so sodelovali v mednarodni študiji, ki je pokazala, da se pri bolnikih pojavlja 30 odstotkov manj resnih neželenih učinkov zdravil, če so ta prilagojena njihovim genskim zapisom. Študija kot prva dokazuje prednosti predpisovanja zdravil iz različnih terapevtskih skupin na podlagi genskega zapisa.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena
20. 09. 2022 12.36Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh
05. 06. 2022 16.47V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Izbruh ju je pokosil med jedjo: po skoraj 2000 letih poznamo njun genom
27. 05. 2022 16.36Raziskovalci, ki preučujejo človeške ostanke iz Pompejev, so izluščili genetski material iz kosti moškega in ženske, ki sta umrla, ko je rimsko mesto ob vulkanskem izbruhu prekril pepel. Ugotovitve so objavili v znanstveni reviji Scientific Reports.

Poziv vsem zdravim Slovencem brez redke genetske bolezni
21. 03. 2022 17.22Redke bolezni prizadenejo vsakega 2000. prebivalca Slovenije, bolniki pa imajo poleg bolezenskih še vrsto težav z dolgotrajno potjo do pravilne klinične diagnoze. Pri bolnikih z redkimi boleznimi od prvih simptomov do končne diagnoze pogosto poteče več kot osem let. V tem času bolniki pogosto prejmejo napačne diagnoze in posledično napačno zdravljenje. To pot bi lahko občutno skrajšal projekt Slovenski genom, ki bo olajšal genomsko diagnostiko v Sloveniji, saj bo v bazo združil podatke o genetski variabilnosti prebivalcev Slovenije.

Raziskava: zaradi covida umrlo trikrat več ljudi kot kažejo uradne evidence
11. 03. 2022 13.17Medtem ko so v nekaterih državah odkrili novo različico, kombinacijo delte in omikrona, ki že vzbuja določene skrbi, pa so znanstveniki sporočili, da je zaradi covida do sedaj najverjetneje umrlo več kot 18 milijonov ljudi, trikrat več kot kažejo uradne statistike.

Poslovil se je Nobelov nagrajenec, ki je odkril virus HIV: Ti ubogi ljudje me gledajo kot boga
10. 02. 2022 18.58V 89. letu se je poslovil eden najbolj znanih znanstvenikov zadnjih desetletij. Luc Montagnier se je kmalu po tem, ko so v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja začela krožiti poročila o skrivnostni novi bolezni, ki prizadene pretežno istospolno usmerjene bolnike z oslabljenim imunskim sistemom ter redkimi oblikami raka in pljučnice, začel ukvarjati z iskanjem vzroka in ga tudi našel.

Igralka Amy Schumer o materinstvu: To so nebesa na Zemlji
07. 02. 2022 14.15Igralka Amy Schumer je na družbenem omrežju Instagram delila svoje občutke o tem, kako je biti mati, v komentarjih pa so ji pritrdile mnoge zvezdniške prijateljice. 40-letna igralka je ob fotografiji z dve leti in pol starim sinom Genom Davidom zapisala, da je materinstvo bitka med občutkom krivde in ranljivostjo, a je hkrati najboljši občutek na svetu, ki ga je primerjala celo z nebesi na Zemlji.

Bronja Žakelj: Človek se še nikoli ni tako bal smrti, kot se je boji danes
23. 01. 2022 08.00Bronja Žakelj s prvencem Belo se pere na devetdeset niza uspehe že od samega začetka, ko je leta 2018 prišel na knjižne police. V knjigarnah je leta kraljeval na lestvicah najbolje prodajanih knjig, v knjižnicah pa ga je še danes težko dobiti. Leta 2019 je pisateljica zanj prejela prestižno literarno nagrado kresnik, letos pa je dosegla nov mejnik – roman je postal najbolje prodajana Beletrinina knjiga vseh časov. O tem izjemnem dosežku sem se pogovarjala z avtorico, ki je med drugim spregovorila tudi o pisanju scenarija za film, ki nastaja po njeni knjižni predlogi.

Doslej potrdili 248 primerov omikrona, sum postavljen še pri skoraj 1200 vzorcih
30. 12. 2021 11.31Iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so sporočili dopolnjene podatke o potrjenih primerih različice omikron v Sloveniji. Nacionalni laboratorij je skupaj z Inštitutom za mikrobiologijo in imunologijo potrdil dodatnih 155 primerov različice omikron novega koronavirusa, skupaj tako 248 primerov te različice. Poleg tega so s posebnimi testi PCR ugotovili 1170 primerov omikrona, ki pa morajo za dokončno potrditev še v sekvenciranje.

Prihajajo nova zdravila: poleg molnupiravirja tudi cepivo v obliki obliža?
26. 11. 2021 06.00"Nismo na robu, smo že daleč čez rob zmogljivosti," je v četrtek opozoril vodja intenzivne terapije v ljubljanskem kliničnem centru. Na intenzivni terapiji zdravijo največje število bolnikov od začetka epidemije covida-19. Starostna struktura tistih s težkim potekom bolezni se niža, število necepljenih v razmerju do cepljenih je 4 proti 1. Osebja je drastično premalo, zato se za kadrovsko pomoč po Italiji zdaj oziramo tudi proti Hrvaški.

11 trditev 'iniciative zdravnikov' pod drobnogledom: sestava cepiv, kancerogene snovi ...
11. 11. 2021 11.10V teh dneh prah znova dviguje pismo "Iniciative slovenskih zdravnikov", naslovljeno kot poziv k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s covid-19 cepivi v Sloveniji. V svojem pisanju izpostavljajo vrsto trditev, za katere se ob podrobnejši analizi izkaže, da so neresnične. Navedbe smo pod drobnogled vzeli skupaj z dr. Romanom Jeralo, priznanim slovenskim znanstvenikom, doktorjem kemijskih znanosti, sinteznim biologom, ki je tudi bdel nad slovensko skupino za razvoj cepiva proti covidu-19.