genocid v srebrenici

Prestavitev razstave o Srebrenici: muzej zavrača obtožbe o relativizaciji zgodovine
09. 04. 2025 09.36Ob torkovem odprtju razstave ob 30. obletnici genocida v Srebrenici so v Muslimanskem kulturnem centru pojasnili, da so zaradi nesoglasij glede uvodnega pojasnila razstave prekinili sodelovanje z Muzejem novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Organizatorji so predlog muzeja, da se uvodno besedilo izpusti ali spremeni, videli kot poskus relativizacije zgodovine, zato so razstavo prestavili v prostore MKC. V Muzeju pravijo, da so to odločitev sprejeli z obžalovanjem. Obtožbe o relativizaciji zgodovine pa zavračajo.

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili
08. 04. 2025 19.44Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

30-letnico genocida v Srebrenici bo obeležil sklop spominskih dogodkov
20. 01. 2025 16.59Letos mineva 30 let od genocida v Srebrenici, zato so v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani pripravili sklop spominskih dogodkov. Program, ki obsega razstave, pogovore in zaključno spominsko slovesnost 9. julija, so pripravili v želji, da bi podučili zlasti mlade generacije o krhkosti bivanja in o tem, kako tanke so meje med sobivanjem in katastrofo.

Radislav Krstić: Če bi imel možnost, bi šel v Potočare in se poklonil žrtvam genocida
13. 11. 2024 16.48Bivši general vojske Republike Srbske Radislav Krstić je v pismu, ki ga je medijem posredoval Mehanizem za mednarodna kazenska sodišča, priznal odgovornost za vojne zločine v Srebrenici leta 1995. Zapisal je, da se kesa zaradi sodelovanja v genocidu, in prosil za predčasno izpustitev na prostost. Kot pravi, je storil "nepredstavljivo in neodpustljivo kaznivo dejanje". Če bi imel možnost, bi šel v Potočare, da bi se poklonil žrtvam genocida in prosil za odpuščanje, je dodal.

Vučić po incidentu s Severino: O njej mislim vse najslabše
27. 08. 2024 07.57Srbski predsednik Aleksandar Vučić je komentiral incident s hrvaško pevko Severino, ki so jo srbski mejni organi več ur zadrževali na mejnem prehodu. Ocenil je, da je bila poteza policije "neumna in nepotrebna", četudi o Severini nima najboljšega mnenja. "Severina cele dneve govori neumnosti, koga briga. Naj govori, kar hoče," je dejal.

Severina o incidentu na meji: Ne želim, da se to še kdaj komu zgodi
26. 08. 2024 18.34Hrvaška zvezdnica Severina, ki se je zaradi svojih izjav v medijih znašla v težavah pri prestopu meje s Srbijo, se je na dogajanje odzvala na družbenem omrežju, kjer je zapisala, da si ne želi, da bi se podobna zgodba zgodila še kdaj komu drugemu, ob tem pa pozvala, naj njeni sodržavljani in policisti na hrvaški meji ne ravnajo enako, temveč pustijo, da kolegi iz Srbije še naprej nemoteno prihajajo v njeno domovino.

Severino zaradi kontroverznih izjav pridržali na meji s Srbijo: Ne pridem več!
26. 08. 2024 08.38Severina si verjetno ni predstavljala, da si bo zaradi nekaterih svojih izjav v medijih nakopala težave na srbski meji. Hrvaška zvezdnica, ki je pretekli vikend nastopala v Sloveniji, je bila po poročanju več srbskih medijev za nekaj časa pridržana na meji, nato pa so jo organi pregona izpustili. Incident naj bi se zgodil v nedeljo, katere pevkine besede so zmotile oblasti, ni jasno, naj bi se pa Hrvatica zdaj že vrnila v domovino.

V Srebrenici pokopali še 14 žrtev, Slovenija poudarja pomen sprave
11. 07. 2024 15.27V spominskem centru v Potočarih pri Srebrenici so ob 29. obletnici tamkajšnjega genocida pokopali posmrtne ostanke 14 žrtev. Obeleževanje dneva spomina na genocid v Srebrenici je pomemben korak na poti k spravi narodov v Bosni in Hercegovini pa je v izjavi ob današnji 29. obletnici omenjenega genocida poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

'Dala sem glas očetu in bratu, ki se javljata iz onostranstva'
11. 07. 2024 06.18V Potočarih, kjer vsakega 11. julija poteka spominska slovesnost in pokop posmrtnih ostankov žrtev genocida, je pokopanih tudi več kot 30 sorodnikov Nirhe Efendić, med njimi tudi njen oče in brat. Sama je bila kot 16-letno dekle priča genocidu, ki se je zgodil pred 29 leti v Srebrenici. In skoraj toliko let je potrebovala, da je svojo travmo ubesedila v knjigi. V njej pa je dala glas tudi svojcem, saj je kot preživela čutila, da je to njena dolžnost.

'Po Srebrenici smo dejali 'nikoli več', a danes to napako ponavljamo v Gazi'
10. 07. 2024 19.43Predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar se je ob 29. obletnici genocida v Srebrenici v Sarajevu udeležila konference z naslovom "Od Balkana do Gaze: kritično preučevanje genocida". Na osrednjem panelu je spregovorila o razmerah na Bližnjem vzhodu, s poudarkom na situaciji v Gazi ter aktualnih izzivih v regiji Zahodnega Balkana. Med drugim se je vprašala, kako globoko je ponotranjena zaveza "nikoli več", ki smo jo zaobljubili po Srebrenici, če sploh. "Kar se dogaja v Gazi, je poraz človečnosti," je dejala.

'Vsak prevožen kilometer nosi sporočilo, da je mir naša skupna odgovornost'
05. 07. 2024 11.48Skupina kolesarjev se je tudi letos iz Velenja odpravila v Srebrenico. Kolesarski maraton poteka že 13. leto zapored, velenjski kolesarji pa sporočajo, da želijo na tak način ohraniti spomin na nedolžne žrtve in širiti sporočilo miru in strpnosti. V Srebrenico bodo predvidoma prispeli čez en teden, ko se bodo udeležili spominske slovesnosti in pokopa posmrtnih ostankov še 14 žrtev genocida. Med njimi je tudi 17-letnik, ki bo pokopan ob svojem bratu in očetu.

Kdo v resnici ustvarja nestabilnost na Zahodnem Balkanu?
29. 06. 2024 17.32Generalna skupščina Združenih narodov je 23. maja sprejela resolucijo, s katero je 11. julij razglasila za mednarodni dan spomina na genocid v Srebrenici ter obsodila njegovo zanikanje in poveličevanje vojnih zločincev. Podprlo jo je 84 držav, 19 pa jih je bilo proti. Vodstvo BiH entitete Republike Srbske meni, da je skupno življenje v državi po njenem sprejetju nemogoče, zato bodo sprejeli korake, ki vodijo v mirno razdružitev. Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić pravi, da skuša Zahod z njo Srbom nalepiti etiketo genocidnega naroda, kar bo ustvarilo nestabilnost v regiji. Toda kaj v resnici njeno sprejetje pomeni zanjo?

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?
05. 06. 2024 06.00Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Slovenija zaradi blokade volitev na pogovor poklicala odpravnico poslov BiH v Sloveniji
04. 06. 2024 08.09Vlada BiH v ponedeljek znova ni dosegla potrebnega konsenza, ki bi omogočil, da bi državljani Slovenije, pa tudi Poljske in Romunije, na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Svet ministrov predloga na prvem glasovanju prejšnji teden ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske. Blokada je nesprejemljiva, je zadevo komentirala zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je ministrstvo danes na pogovor poklicalo začasno odpravnico poslov BiH v Sloveniji in ji izrazilo protest. Za glasovanje na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih na veleposlaništvu v Sarajevu je služba Državne volilne komisije (DVK) doslej dobila vloge 13 slovenskih volivcev, je povedal direktor službe Igor Zorčič. Izrazil je upanje, da bodo zanje našli rešitev, potem ko vlada BiH ni dovolila izvedbe glasovanja na veleposlaništvu.

Ministrstvo: Politizacija izvedbe evropskih volitev je nesprejemljiva
30. 05. 2024 14.52Slovensko ministrstvo za zunanje zadeve se je odzvalo na odločitev vlade BiH, ki ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav. Kot poudarjajo, je politizacija vprašanja izvedbe evropskih volitev s strani države, ki je nedavno dobila zeleno luč za začetek pristopnih pogajanj za članstvo v EU, nesprejemljiva.

Slovenci v BiH ne bodo mogli glasovati na evropskih volitvah
29. 05. 2024 17.58Vlada BiH ni odobrila, da bi državljani Slovenije, Poljske in Romunije na evropskih volitvah 9. junija lahko glasovali na veleposlaništvih svojih držav v BiH. Svet ministrov predloga ni podprl, ker so mu nasprotovali ministri iz Republike Srbske zaradi podpore omenjenih držav resoluciji ZN o genocidu v Srebrenici.

Bivši Jelene Karleuše nespretno osvajal Severino: Nisem najbolj kreativen
28. 05. 2024 10.08Medije nekdanje skupne države polnijo novice o Severini, Jeleni Karleuši in njenem kmalu nekdanjem možu Dušku Tosiću. Jelena je namreč na družbenih omrežjih objavila zasebna sporočila s Severino, ki sta si jih izmenjali pred dnevi. Iz objav je razvidno tudi, da je Duško Severino očitno želel povabiti na kavo, a žal neuspešno.

Dodik napovedal predlog sporazuma o razdružitvi BiH, EU kritična
24. 05. 2024 14.05Predsednik entitete BiH Republike Srbske Milorad Dodik je v četrtek po sprejetju resolucije o Srebrenici v Generalni skupščini ZN napovedal, da bodo Federaciji BiH predlagali sporazum o mirni razdružitvi, ker da srbski narod ne more več živeti v BiH. V Srbiji in Republiki Srbski so resolucijo označili za neuspešno, saj je ni podprla niti polovica članic ZN. Na Dodikove napovedi pa se je ostro odzvala EU.

Incident: s srbsko zastavo vdrli v dvorano, ogrnil si jo je tudi Vučić
23. 05. 2024 19.38Po glasovanju o resoluciji o Srebrenici se je v Generalni skupščini zgodil incident, potem ko je v dvorano vdrlo več ljudi s srbsko zastavo. S srbsko zastavo se je po sprejetju resolucije ogrnil tudi Vučić. Medtem sprejetje resolucije odmeva.

Resolucija o mednarodnem dnevu spomina na genocid sprejeta
23. 05. 2024 06.44Generalna skupščina Združenih narodov je sprejela Resolucijo o mednarodnem dnevu spomina na genocid v Srebrenici leta 1995. Slovenija je bila med predlagateljicami resolucije. Pri tem so izhajali iz mednarodnih načel priznanja, spomina ter spoštovanja žrtev in preživelih v genocidu.

Zaradi zanikanja genocida sodišče v BiH potrdilo prvo obtožnico srbskemu skrajnežu
29. 04. 2024 15.22Sodišče Bosne in Hercegovine je potrdilo prvo obtožnico zaradi zanikanja genocida v Srebrenici leta 1995. Kot so potrdili na tožilstvu BiH, je sodišče potrdilo obtožnico proti Vojinu Pavloviću, vodji enega od skrajnih srbskih združenj v državi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Vučić: Opravičujem se Slovencem, ne pa slovenskim politikom
24. 04. 2024 19.18Slovensko zunanje ministrstvo je zaradi žaljivih izjav srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki jih na račun Slovenije izrekel v New Yorku po zasedanju Varnostnega sveta ZN o Kosovu, na zagovor poklicalo odpravnika poslov na srbskem veleposlaništvu v Ljubljani, je povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. "Ne ve se, kdo je bolj odvraten, Slovenci ali nekdo drug," je med drugim dejal Vučić. A se je srbski predsednik zdaj opravičil. Sicer je dejal, da se nima namena opravičevati slovenskim politikom, a se opravičuje slovenskemu narodu.

Vučićev debakel v Združenih narodih in izjave o 'odvratni' slovenski delegaciji
24. 04. 2024 11.30Srbski predsednik Aleksandar Vučić se je udeležil rednega zasedanja Varnostnega sveta Združenih narodov v New Yorku in doživel diplomatski debakel, pišejo nekateri srbski mediji. Vučića je z udarjanjem po mizi utišala predsedujoča na seji Vanesse Frazier z Malte, veliko pozornosti je dobila replika kosovske predsednice Vjose Osmani, srbski predsednik pa je v izjavah za medije napadel tudi slovensko delegacijo in ji očital, da je na seji sodelovala pri "nastavljanju zanke" Srbiji. "Ne ve se, kdo je bolj odvraten, Slovenci ali nekdo drug." Slovenija je zaradi izjav Vučića na zagovor poklicala odpravnika poslov na srbskem veleposlaništvu v Ljubljani.

Pirc Musarjeva sprejela sedem nekdanjih predsednikov
19. 04. 2024 20.12Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je sprejela sedem nekdanjih predsednikov držav in več uglednih gostij in gostov, ki se v Ljubljani udeležujejo mednarodne konference o Zahodnem Balkanu. Sprejema so se poleg nekdanjega predsednika Republike Slovenije in organizatorja konference Boruta Pahorja udeležili še Heinz Fischer, nekdanji predsednik Republike Avstrije, Mladen Ivanić, nekdanji predsednik predsedstva BiH, Ivo Josipović, nekdanji predsednik Republike Hrvaške, Rosen Plevneliev, nekdanji predsednik Republike Bolgarije, Boris Tadić, nekdanji predsednik Republike Srbije, ter Filip Vujanović, nekdanji predsednik Črne gore.

Identificirali posmrtne ostanke, ki jih je zdravnik zakopal pod fontano
14. 02. 2024 19.06Inštitut za pogrešane osebe BiH je s pomočjo analize DNK identificiral, komu so pripadale kosti, ki so jih septembra lani našli zakopane pod fontano v dvorišču hiše zdravnika iz Brčkega. O ugotovitvah so pristojni obvestili svojce žrtev. "Kdo bi na svoje dvorišče prinesel kosti?" se sprašuje brat enega od ubitih.

Ameriški lovci leteli nad BiH: v opozorilo Dodikovim težnjam po odcepitvi
09. 01. 2024 09.26Tri ameriška bojna letala so v ponedeljek preletavala nekaj mest Bosne in Hercegovine. Posebno vojaško vajo je ameriška vojska, v sodelovanju z oboroženimi silami BiH, izvedla na predvečer neustavnega praznika, ki ga v manjši entiteti obeležujejo kot dan Republike Srbske. S tem so poslali opozorilo predsedniku RS Dodiku, ki v zadnjem času grozi z odcepitvijo. A Dodik je prelet označil za "brezsramno kroženje, ki vznemirja državljane", v svojem govoru na slovesnosti pa je znova negiral genocid in poveličeval vojne zločince.

Širitvene dileme na Zahodnem Balkanu
18. 11. 2023 09.50Širitvena utrujenost, prenovljena širitvena metodologija francoskega predsednika Macrona, sprva "coupling", nato pa "decoupling", so le nekateri izmed terminov, ki kažejo, kako dolgotrajen, neorganiziran in zmeden je širitveni proces EU na Zahodnem Balkanu. Kakorkoli že, priznati je treba, da del odgovornosti za razmere v tej regiji in zamiranje evropske perspektive nosi tudi EU. Vendar tukaj ne gre za kritiko na račun EU v slogu izjav politikov s srečanj držav pobude Odprti Balkan (Srbija, Severna Makedonija in Albanija), da si "EU ne prizadeva dovolj in stori premalo". Ravno nasprotno! EU naredi zelo veliko ali celo preveč in je težava morda prav v tem.

Črna gora ima novo vlado. Opozicija: protičrnogorska, protievropska, proruska
31. 10. 2023 09.51Črnogorski parlament je potrdil novo vlado s premierjem Milojkom Spajićem na čelu. Po razpravi, ki je trajala vso noč, je predlog zjutraj podprlo 46 od skupno 81 poslancev. Iz opozicije novi vladi očitajo, da je protičrnogorska, protievropska in proruska. Največ očitkov leti na novega predsednika skupščine Mandića, zaradi katerega je v Podgorici protestiralo več tisoč ljudi. Mandić in njegova stranka se zavzemata za razveljavitev priznanja Kosova, izstop države iz Nata ter odpravo sankcij proti Rusiji zaradi priključitve Krima leta 2014, zanikajo pa tudi genocid v Srebrenici.

Kosti pred zdravnikovo hišo odkrili po prijavi njegove nekdanje soproge
03. 10. 2023 16.48"Pazi, kaj govoriš. Tudi ti boš končala v fontani." Tako je ortoped Nebojša Mraović zagrozil svoji ženi, ki se je nato začela spraševati, ali je na vrtu pred družinsko hišo v Brčkem res zakopal človeške kosti. Prav ona je sum o zakopanih kosteh pred hišo tudi prijavila državni preiskovalni agenciji. Konec septembra pa so, kot smo poročali, na vrtu pod betonsko fontano dejansko tudi našli kosti, ki naj bi pripadale žrtvi genocida v Srebrenici.

Sarajevski študentki, ki sta hvalili Mladića, odhajata študirat v Srbijo
16. 07. 2023 10.13Študentki Fakultete za kriminalistiko, kriminologijo in varnostne študije Univerze v Sarajevu bosta na povabilo vodje srbske obveščevalne službe Aleksandra Vulina nadaljevali izobraževanje v Srbiji. Njuno šolanje bo štipendiralo javno podjetje Sarajevo-gas A.D. Vzhodno Sarajevo, je potrdil direktor Nedeljko Elek.