genetski

Igralka z redko genetsko boleznijo tekmo zapustila na invalidskem vozičku
02. 04. 2025 13.37Britansko teniško igralko Francesco Jones so med tekmo v Bogoti morali z igrišča odpeljati v invalidskem vozičku. Njena zgodba že leta navdihuje teniški svet, saj je Jones znana po svoji vztrajnosti in moči, kljub redki genetski bolezni, ki jo spremlja vse življenje.

Za kaj zapravljamo?
08. 03. 2025 07.0015 tisoč evrov za kolo, smučarska oprema, 1200 evrov za stekleničko parfuma, več tisoč evrov za dostavo na dom, pa za avto, urejanje vrta ali kuhinje, vozičke za dojenčke. Za takšne stvari Slovenci radi odštejemo več denarja, tudi v času, ko se zdi, da je življenje iz dneva v dan dražje. Se pa za to tudi vse bolj zadolžujemo, jemljemo več potrošniških kot stanovanjskih kreditov. Kar je lahko zelo nevarno za stabilnost našega družinskega proračuna in nas potegne v vrtinec dolgov. Včasih tudi samo za to, da bi navzven dajali vtis lagodnega življenja.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Pri nas okoli 15.000 psihopatov: 'Upremo se jim lahko le po psihopatsko'
11. 12. 2024 06.00V Sloveniji naj bi delovalo 15.000 psihopatov, a psihopatija ostaja tabu. Psihopati lahko povzročijo resno gospodarsko škodo in motnje v delovnih okoljih. Slovenci smo v prazničnem času tako dobili še kakšno koristno božično-novoletno darilo. Pod okriljem dr. Andreje Pšeničny in dr. Leonide Zalokar se je rodil Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Ključno je namreč pravočasno prepoznavanje psihopatov in njihova ustavitev, kar pa zahteva pogum in odločnost, ki ju slovenskemu narodu pogosto primanjkuje, poudarja dr. Zalokarjeva.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

Med delom ugotovila, da ima vse več ljudi te težave
18. 10. 2024 08.40V svetu, kjer vladajo hitri tempo življenja, stres in sintetični izdelki, sta Ines Confidenti in Tilen Pahor izbrala drugačno pot. Zavestna odločitev, da zapustita udobje mesta in se podata na podeželje, kjer sta našla mir med sivkinimi polji, je odsev njunega prepričanja, da lepota prihaja iz narave. S to vizijo ustvarjata naravno kozmetiko, ki je veliko več kot to. Je odraz njunih vrednot, predanosti kakovosti in spoštovanja do okolja. Njuno zgodbo, ki bo predstavljena v nadaljevanju članka, lahko spremljate tudi v 9. sezoni oddaje Štartaj Slovenija, ki je že v polnem teku.

Bankrot Biobanke: 'Javna agencija dovoljuje, da se baranta s celicami naših otrok'
15. 10. 2024 19.33"Opravka imamo z največjim škandalom v zgodovini Javne agencije RS za zdravila in medicinske pripomočke, ki je večkrat zatajila na različnih ravneh," pravi zdravnik Goran Kotnik Oven, tudi eden od opeharjenih staršev, ki so hrambo matičnih celic zaupali propadli Biobanki. Kot opozarja, bi morala agencija, ko je bilo jasno, da se je Biobanka znašla v težavah, genetski material zaseči, namesto tega zdaj dovoljuje, da se z matičnimi celicami naših otrok baranta. V javni agenciji pa kljub ostrim očitkom še naprej molčijo, saj zadeve ne morejo komentirati, ker naj bi tekli inšpekcijski postopki.

BLOG: Prostaglandini: Ključni igralci v telesu in njihov vpliv na zdravje
18. 08. 2024 07.00Prostaglandini so izjemno pomembne spojine, ki jih telo naravno proizvaja in imajo hormonom podobne učinke. Čeprav niso tako poznani kot nekateri drugi hormoni, igrajo ključno vlogo v številnih telesnih procesih. V današnjem prispevku bomo raziskali, kaj so prostaglandini, kakšna je njihova vloga, kako vplivajo na naše zdravje, kakšni so simptomi in vzroki težav z njimi ter kako lahko uravnavamo njihovo proizvodnjo. Prav tako bomo obravnavali nekatere zanimivosti in manj znane vidike teh fascinantnih molekul.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'
07. 07. 2024 06.38Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Kaja je prva oseba, ki so ji v Sloveniji preventivno odstranili želodec
23. 06. 2024 16.45"Zakaj bi vse življenje živela v strahu, če pa lahko nastanek raka z operacijo preprečiš?" Po smrti očeta je vedela, da ima v resnici le eno izbiro. Vedela je, da v nasprotnem primeru ne bo mirna. Po očetu je namreč podedovala redko genetsko mutacijo, ki v 80 odstotkih povzroči nastanek difuznega raka želodca. V Sloveniji preventivne odstranitve želodca sicer pred njo še niso izvedli, a zaupala je kirurgu, ki je nalogo nato tudi uspešno opravil. Njeno življenje se je zdaj obrnilo na glavo. "To je nek nov način življenja, na katerega se bo treba navaditi," pravi. Vendar pa svoje odločitve ne obžaluje.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

V ZDA na mamografijo že 40-letnice. Bodo starostno mejo znižali tudi pri nas?
24. 05. 2024 06.00V ZDA so nedavno spremenili priporočila in napotujejo na mamografijo ženske že po 40. letu. Za te nove smernice so se odločili, ker najnovejša dognanja kažejo, da lahko za 20 odstotkov zmanjšajo umrljivost zaradi raka dojk, če ženske začnejo hoditi na mamografijo že po 40. letu. Opažajo namreč, da se pojavnost invazivnega raka dojk pri mlajših ženskah povečuje. Tudi pri nas nekateri ginekologi na mamografijo napotujejo ženske kmalu po dopolnjenem 40. letu. Pa bo to postala redna praksa?

BLOG: Žveplo v hrani
05. 05. 2024 07.00Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

Sokrvje skoraj iztrebilo risa. Bo tokrat vendarle drugače?
23. 03. 2024 18.41Vse se je začelo pred skoraj sedmimi leti. Želja, da bi rešili risa pred izumrtjem, je s projektom LIFE Lynx dobila zagon, rezultati projekta pa kažejo, da je bila misija izredno uspešna. Kako ne, ko pa smo v tem času v Slovenijo in na Hrvaško pripeljali 18 karpatskih risov in zabeležili več kot 30 mladičev doseljenih risov.

Študija: Virus HIV je mogoče odpraviti v laboratoriju
20. 03. 2024 10.07Raziskovalcem je v laboratoriju na Nizozemskem uspelo iz celic odstraniti virus HIV, s čimer se krepi upanje, da bodo lahko ljudje s HIV ozdraveli. Znanstvenikom je to uspelo z orodjem za modifikacijo genoma, t. i. sistemom Crispr-Cas, za katerega so leta 2020 podelili Nobelovo nagrado.

Olivia Munn po diagnozi raka na dojki prestala dvojno mastektomijo
13. 03. 2024 21.22Olivia Munn je na Instagramu razkrila, da so ji aprila 2023 odkrili raka na dojki in da je kmalu zatem prestala dvojno mastektomijo. Kljub temu da je tako njen kot sestrin test za BRCA gen bil negativen, se je njen zdravnik odločil izračunati njeno tveganje za raka na dojki. "To mi je rešilo življenje," je zapisala igralka, ki je nato s pomočjo biopsije in magnetne resonance odkrila, da je zbolela za agresivno in hitro premikajočim se rakom.

Oskarji 2024: Oppenheimer, pojoči Ken in slava Ukrajini
11. 03. 2024 03.39Na 96. podelitvi oskarjev v gledališču Dolby v Los Angelesu je letos slavil film Oppenheimer, ki je od 13 nominacij prejel kar sedem oskarjev, in sicer za najboljši film, režijo, glavnega in stranskega igralca, montažo, scenografijo in glasbo. Med osmoljenci so filmi Maestro, Morilci cvetne lune in Barbie.

Na Hrvaškem kloniranje mačk, psov in celo konjev
09. 03. 2024 15.32Si želite klonirati svojega hišnega ljubljenčka? Željo vam lahko, če ste pripravljeni odšteti malo bogastvo, uresničijo pri naših sosedih. Na Hrvaškem je namreč francoski znanstvenik François-Xavier Pellay odprl prvo evropsko kliniko za kloniranje živali. Klonirajo pa vse od mačk, psov, do konjev ...

Pomemben preboj: bodo severni beli nosorogi še korakali po svetu?
28. 01. 2024 16.31Upanje za živalsko vrsto, ki je tik pred izumrtjem, še obstaja. Na našem planetu imamo le še dva primerka severnega belega nosoroga, gre za dve samici, mamo in hčer. Vendar pa bi, kot kaže, preboj na področju zunajtelesne oploditve vendarle lahko poskrbel za podmladek. Znanstveniki namreč poročajo o prvi uspešni IVF-zanositvi nosoroga.

Nekoč vedra vode, zdaj mejnike pri raziskovanju ALS ustvarjajo tudi Slovenci
03. 10. 2023 10.48Se še spomnite veder ledene vode, s katerimi so se nekoč polivali znani, pa tudi manj znani po svetu? Takrat je šlo za ozaveščanje o hudi genetski bolezni amiotrofična lateralna skleroza, bolj znana pod kratico ALS. Ljudje so takrat osveščali, znanstveniki pa raziskujejo tudi vzroke za nastanek te bolezni in frontotemporalne demence (FTD). Mednarodna skupina raziskovalcev, del katere so tudi slovenski znanstveniki, pa je zdaj dosegla nov mejnik. Odkrili so namreč nov mehanizem, povezan z mutacijo v genu C9orf72.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki
24. 09. 2023 10.00Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

Zdaj tudi uradno: Jevgenij Prigožin je mrtev
27. 08. 2023 13.04Po genetski analizi trupel, ki so jih našli po sredinem strmoglavljenju Prigožinovega zasebnega letala, so ruski preiskovalci tudi uradno potrdili, da je umrl tudi vodja ruske skupine plačancev Wagner.

Dvojčki – enaki geni, različne izkušnje
24. 06. 2023 12.43Odnosa med dvojčkoma ne more razumeti nekdo, ki ni del tega, pravita Tina in Tanja Šentjurc, enojajčni dvojčici, rojeni le dve minuti narazen. Je intuitiven, drugačen, poseben. V Sloveniji se v povprečju rodi dobrih 300 parov dvojčkov letno. Trojčki so še veliko redkejši – rodijo se enkrat na 10.000 rojstev.

Vse bolj raznolike: svetu predstavili novo barbiko z Downovim sindromom
25. 04. 2023 18.08"To je velik korak za vključenost, ki ga praznujemo," je ob razkritju nove barbike dejala predsednica in izvršna direktorica ameriškim nacionalnim društvom za Downov sindrom Kandi Pickard. Ameriško podjetje Mattel je namreč ustvarilo prvo lutko, ki reprezentira osebe z Downovim sindromom. Ob tem upajo, da bo nova lutka otroke pomagala naučiti razumevanja in zgraditi večji občutek empatije.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Preveč razigran darovalec sperme pred roko pravice
28. 03. 2023 10.43Kar 550 otrok po vsem svetu naj bi se rodilo iz epruvet s semensko tekočino, pripadajočo 41-letniku iz Haaga. Ta je zaobšel sistem in daroval svojo spermo na najmanj 13 klinikah na Nizozemskem in v tujini. Zdaj ga v imenu fundacije, ki se bori za pravice otrok iz epruvete, toži ženska, ki je leta 2018 zanosila s pomočjo njegove sperme.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Psihiatrinja: Za anoreksijo zbolevajo že sedem- in osemletni otroci
22. 02. 2023 14.07Ena od epizod druge sezone serije Gospod profesor, ki jo lahko pravkar spremljate na VOYO, se dotika tudi motenj hranjenja. Razrednik Samo ugotovi, da dijakinja Sofija bolestno hujša – med razlogi pa sta slaba samopodoba in zaljubljenost v Luko, za katerega Sofijine prijateljice menijo, da je izven njene lige.

Uspešno ozdravili rakavega bolnika z virusom HIV
20. 02. 2023 20.39Po podobnih primerih v Berlinu in Londonu zdaj tudi iz Düsseldorfa poročajo, da je posebno zdravljenje rešilo rakavega bolnika z virusom HIV. Čeprav gre za zelo pomemben dosežek, pa metoda žal ni primerna za širok nabor bolnikov.

'Zakaj me ne morejo imeti dovolj radi, da bi nehali?'
13. 02. 2023 16.58Življenje alkoholika pogosto ni enostavno. A še huje je odraščati z zasvojenimi starši. Družino, kjer je doma alkohol, zaznamujejo kaos, neskladnost, nejasne vloge in nelogično razmišljanje, pogosto psihično in fizično nasilje. Otroci iz takšne družine so kot vojaki, ki so se borili v boju – zaznamovani so s travmo, ki jo bodo nosili skozi vse življenje.