genetiko

Channing Tatum pokazal izklesano telo: Nič več vlog debelušnih likov
23. 03. 2025 12.14Igralec Channing Tatum, ki je znan po vlogah v franšizi Vroči Mike, Odpleši svoje sanje in filmu Izgubljeno mesto, je na družbenem omrežju objavil tri svoje fotografije, na katerih je pokazal, kako se je njegovo telo z leti spreminjalo. 44-letni zvezdnik, ki je znan tudi po tem, da je vedno v dobri fizični formi, je pripisal, da ne bo več sprejemal vlog debelušnih likov, ker je proces za njegovo telo preveč naporen.

Jeseni bi se lahko v Evropi razširila podrazličica omikrona
16. 09. 2024 19.50Širi se nova različica covida, ki bi lahko po mnenju znanstvenikov kar kmalu postala prevladujoča. Sprva se je različica XEC pojavila junija v Nemčiji, kasneje pa so zabeležili prisotnost tudi v Združenem kraljestvu, ZDA, na Danskem in v več drugih državah.

'Ljudem se predpisuje zdravila, v svojih stiskah pa ostajajo sami'
23. 08. 2024 14.42Slovenski psihiater je pojasnil nekatere anomalije našega zdravstvenega sistema. Pravi, da trenutni sistem ZZZS spodbuja hitro obravnavo pacientov – hitro diagnostiko in predpisovanje zdravil, kar onemogoča celostno in poglobljeno psihoterapevtsko obravnavo. Po njegovem mnenju tak pristop škoduje predvsem pacientom z duševnimi motnjami, ki potrebujejo dolgotrajno zdravljenje. ZZZS njegove navedbe zavrača kot neutemeljene in pavšalne ter izrečene v kontekstu polemičnih strokovnih razprav o zakonski ureditvi področja psihoterapije. Pozvali so ga, naj konkretne primere prijavi ZZZS.

Invazija primorskih plenilk na otoku Čiovo: 'Niso nevarne, vendar močno ugriznejo'
23. 06. 2024 13.35Prebivalci otoka Čiovo se že več dni borijo z invazijo kobilic vrste decticus albifrons (primorska plenilka), ki so preplavile kraj Žedno. Strokovnjaki domačine in turiste tolažijo, da kljub množičnosti niso nevarne, vendar hkrati opozarjajo, naj se jih ne dotikajo, saj lahko močno ugriznejo.

V javnosti sta se pojavili domnevni hčeri ruskega predsednika
08. 06. 2024 09.35Ruski predsednik Vladimir Putin od nekdaj skrbno skriva svoje zasebno življenje, njegovi družinski člani pa se redkokdaj pojavljajo v javnosti. O svojih otrocih skoraj nikoli ni javno spregovoril, tako podrobnosti o tem, kdo je njegov otrok, skoraj nimamo. Tokrat pa sta se na osrednjem gospodarskem forumu v Sankt Peterburgu pojavili dve ženski, ki naj bi bili njegovi hčeri.

Dokazali povezavo med genetsko boleznijo in najtežjimi alergijskimi reakcijami
26. 03. 2024 07.48Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. To odkritje bistveno spreminja pogled na mehanizme anafilaksije ter pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili z Golnika.

Bolečine v stopalu – odpravite jih!
05. 10. 2023 00.15Se kdaj sprašujete, zakaj vas včasih obiščejo neprijetne bolečine v stopalu, ki močno vplivajo na vašo kakovost življenja in spodobnost gibanja? Ali se morda soočate s to težavo prav zdaj?

Po 46.000 letih so odmrznili črva, ki je živel pod površjem sibirskega permafrosta
29. 07. 2023 07.00Znanstveniki so oživili črva, ki je zamrznil pred 46.000 leti, v času, ko so po Zemlji še vedno hodili volnati mamuti, sabljasti tigri in orjaški losi. Glista doslej neznane vrste je po besedah enega od znanstvenikov preživela 40 metrov pod površjem sibirskega permafrosta v stanju mirovanja.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?
04. 06. 2023 07.00Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

Psihologinja: Nekatere stiske otrok se vidijo, a jih starši ne opazijo
06. 05. 2023 07.00Tega, kar doživlja Srbija, si ne bi mogli predstavljati niti v najhujših nočnih morah. 48 ur, dva masakra, pa še posnemovalci, ki poveličujejo morilce, s plastičnimi pištolami prihajajo v razred, kot da temu ni videti konca. O odklonilnih vedenjih je govorila psihologinja Andreja Poljanec, ki opozarja, da posameznika najbolj oblikujejo prav odnosi z očetom in mamo, na odklonilno vedenje pa lahko vplivajo tudi porast uporabe socialnih omrežij, igranje nasilnih iger in temperament osebe, ki je sicer povezan tudi z genetiko.

Dvoboj prihodnosti: od pisarne med rastlinami do pisarne za računalnikom
05. 04. 2023 06.00Radi berete knjige? Ste se kdaj povzpeli po stopnišču Nuka in razmišljali, koliko slovenske dediščine, pisane besede, je shranjene v tej Plečnikovi knjižnični palači? Plečnik je zapisal: "To je nekaj, kar je ustvarjeno za vse čase." Kaj mislite, da se skriva v Vatikanski knjižnici? Kaj vse je tam, kar bo ostalo za vse večne čase?

Priložnost najbolje izkoristili zasebniki koncesionarji
31. 03. 2023 17.28Na ministrstvu za zdravje so predstavili preliminarne podatke glede plačevanja vseh zdravstvenih storitev po realizaciji na podlagi izhodnega covidnega zakona. Izvajalci so se usmerili v storitve, ki zagotavljajo presežek prihodkov nad odhodki, ukrep pa so najbolj izkoristili zasebniki s koncesijo, je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Čakalne dobe se še ne skrajšujejo.

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Strup v žile, steklo na rane, kemikalije v oči: 'angel smrti' umrl na plaži
08. 02. 2023 08.02Josef Mengele si je prislužil vzdevek angel smrti, ker je imel moč odločati o tem, kdo bo živel in kdo umrl v koncentracijskem taborišču Auschwitz, zaradi svojih grozljivih poskusov na ujetnikih. A roka pravice ga ni nikoli ujela, tudi po zaslugi vplivnih podpornikov. Umrl je na brazilski plaži veliko bolj mirno kot njegove žrtve.

Slovenci sodelovali v prelomni raziskavi: zdravila na 'genski zapis'
03. 02. 2023 06.33Raziskovalci Medicinske fakultete v Ljubljani so sodelovali v mednarodni študiji, ki je pokazala, da se pri bolnikih pojavlja 30 odstotkov manj resnih neželenih učinkov zdravil, če so ta prilagojena njihovim genskim zapisom. Študija kot prva dokazuje prednosti predpisovanja zdravil iz različnih terapevtskih skupin na podlagi genskega zapisa.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni
02. 12. 2022 06.00V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki
23. 10. 2022 11.08Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta
11. 10. 2022 20.15Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Nobelova nagrada za medicino za odkritja v povezavi z evolucijo človeka
03. 10. 2022 07.12Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke švedskemu genetiku Svanteju Pääbu za odkritja v povezavi z genomi izumrlih praljudi in evolucije človeka, je danes sporočil švedski inštitut Karolinska.

Slovenski raziskovalci na novo odkrili in popisali dva gena
20. 09. 2022 12.36Raziskovalci Kliničnega inštituta za genomsko medicino so prvi v svetovnem merilu uspeli na novo odkriti in objaviti dva gena za človeške bolezni, in sicer gen za dilatativno kardiomiopatijo ter gen, ki je povezan z razvojnimi nepravilnostmi živčnega sistema pri otrocih. Gre sicer za zelo redke bolezni, a človeški genom še zdaleč ni raziskan, zato je vsako odkritje novega gena toliko bolj pomembno, opozarja predstojnik Kliničnega inštituta za genomsko medicino, Borut Peterlin.

Tudi zaradi nigerijske hrane so se v napadu toliko zanašali na Dončića
11. 09. 2022 06.00Slovenija je v osmini finala prestala zahteven belgijski test in se prebila med osem najboljših na Eurobasketu. Kljub zmagi aktualni evropski prvaki niso navdušili. V napadu so se preveč zanašali na Luko Dončića, ki je še tretjič zapored dosegel vsaj 35 točk. Kljub temu so ostali reprezentanti mnenja, da napad Slovenije ni preveč odvisen od prvega strelca. Dončić je priznal, da bi lahko več podajal. Nasmejal pa nas je odziv kapetana Gorana Dragića, ki je podal zanimiv razlog, zakaj v napadu tokrat ni imel tako pomembne vloge.

Štirje velikani, samo enemu 165 milijard: rekordni dobički trgovcev z žitom
23. 08. 2022 17.28Podjetja v središču svetovne trgovine z žitom se ob skokovitih cenah hrane po vsem svetu veselijo rekordnih dobičkov, kar vzbuja skrb glede dobičkarstva in špekulacij na svetovnih živilskih trgih, saj to pomeni še višje cene hrane in še več ljudi, ki bi jih lahko situacija pahnila v lakoto, celo smrt. Vrstijo se tako pozivi k dodatnim obdavčitvam, a konkretnejših ukrepov odločevalcev še ni.

Sončna svetloba pri moških spodbuja delovanje 'hormona lakote'
12. 07. 2022 06.00Zaradi poletnih sončnih žarkov nam je pogosto vroče, včasih se prepotimo, včasih nas tudi opeče, kot kaže, pa lahko žarki vplivajo celo na lakoto. Znanstveniki so namreč predstavili nove ugotovitve, ki nakazujejo na to, da lahko sončni žarki pri moških v maščobnih celicah v koži vzpodbudijo delovanje hormona, ki povečuje apetit.

Poziv vsem zdravim Slovencem brez redke genetske bolezni
21. 03. 2022 17.22Redke bolezni prizadenejo vsakega 2000. prebivalca Slovenije, bolniki pa imajo poleg bolezenskih še vrsto težav z dolgotrajno potjo do pravilne klinične diagnoze. Pri bolnikih z redkimi boleznimi od prvih simptomov do končne diagnoze pogosto poteče več kot osem let. V tem času bolniki pogosto prejmejo napačne diagnoze in posledično napačno zdravljenje. To pot bi lahko občutno skrajšal projekt Slovenski genom, ki bo olajšal genomsko diagnostiko v Sloveniji, saj bo v bazo združil podatke o genetski variabilnosti prebivalcev Slovenije.

WHO novo različico označila za 'skrb vzbujajočo', poimenovala jo je omikron
26. 11. 2021 08.34Nova različica novega koronavirusa, ki so jo odkrili v Južni Afriki, se zaradi nenavadno velikega števila mutacij zelo hitro širi in bi lahko zaobšla imunost, pridobljeno s cepljenjem oziroma po prebolelem covidu, opozarjajo znanstveniki. Svetovna zdravstvena organizacija je različico B.1.1.529 označila za skrb vzbujajočo in jo poimenovala omikron. Evropska komisija pa je članicam predlagala, naj omejijo potovanja z juga Afrike in odpovejo letalske povezave s to regijo. Te so nato sklenile dogovor o začasni ustavitvi letov iz sedmih južnoafriških držav.

Podjetje zbralo 13 milijonov evrov za obuditev izumrlega dlakavega mamuta
17. 09. 2021 12.06Znanstveniki so si že pred časom zamislili, da bi ustvarili hibrid med slonom in mamutom. Zdaj se je pokazala priložnost, da to tudi uresničijo, saj je podjetje za bioznanost in genetiko zbralo denar za projekt. Prve primerke pričakujejo čez šest let.

Nova raziskava: tveganje za dedne bolezni se z leti zmanjšuje
28. 08. 2021 13.32Čeprav se z leti naša tveganja za razvoj različnih bolezni povečujejo, pa za to niso nujno krivi naši geni. Prav nasprotno, britanski raziskovalci so ugotovili, da se tveganje za razvoj bolezni, ki se prenašajo dedno, s starostjo zmanjšuje. Veliko pomembnejši pri razvoju bolezni pa so v starosti okoljski dejavniki.

V živalskem vrtu Santa Barbara pozdravili mladička amurskega leoparda
12. 08. 2021 17.27V kalifornijskem živalskem vrtu Santa Barbara so se razveselili čudovitega mladička amurskega leoparda – najbolj ogrožene vrste mačk na svetu. Po navedbah naravovarstvenikov je v naravi le še 100 teh divjih živali. To je prvi mladiček amurskega leoparda v zadnjih 20 letih, ki se je skotil v živalskem vrtu.

Znanstveniki ustvarili 12 zarodkov funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga
30. 07. 2021 18.59Znanstveniki, ki si prizadevajo za povrnitev funkcionalno izumrlega severnega belega nosoroga, so sporočili, da so uspešno ustvarili tri dodatne zarodke podvrste. S tem se je skupno število zarodkov povzpelo na 12. Nosorogi imajo sicer zelo malo naravnih plenilcev, vendar pa je njihovo število zaradi krivolova v zadnjih desetletjih drastično upadlo.

Vlada sprejela predloga zakonov o investicijah in nujnih ukrepih v zdravstvu
17. 06. 2021 15.59Predlog zakona o investicijah v zdravstvo ureja zagotavljanje in porabo skoraj dveh milijard evrov v zdravstvu do leta 2031, predlog zakon o nujnih ukrepih pa določa začasne ukrepe za omilitev in odpravo posledic epidemije covida-19. Med drugim predvideva dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine. Vlada je sprejela tudi predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo posebnega prispevka najpozneje do 30. junija 2024.