gen debelosti

Na zimskem obisku pri druščini, ki ima raje tople kraje

07. 12. 2024 12.05

Levinji Čaja in Živana se leno pretegujeta na sončku, ko ju vznemiri objektiv fotoaparata. Skrivnost njune 'dnevne sobe' je talno gretje, zato ju zunanje nizke temperature sploh ne motijo. Slonica Ganga, ki bo drugo leto praznovala okroglih 50 let, se nestrpno prestopa in čaka, da oskrbnik očisti njeno ogrado. Ko se težka železna vrata premaknejo, pohiti h krogli pod stropom, iz katere z rilcem začne vleči seno. Medvedki Čupa in Pombi sta se pred mrazom že skrili v brlog. Srce jima bo v času mirovanja utripnilo le še po desetkrat na minuto. Zvedavi sajmiri pa iz svojih ogrevanih prostorov že pogledujejo proti nam.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Tudi rakava obolenja so lahko dedna

10. 04. 2017 16.28

'To imamo v družini!' Stavek, ki ga v vsakdanjem življenju velikokrat slišimo. Večina dednim boleznim ne posveča posebne pozornosti, kar je po besedah strokovnjakov narobe. Z zavedanjem povišane verjetnosti za razvoj določene bolezni, ki je prisotna v družini, lahko namreč močno vplivamo na kakovost življenja in se pravočasno ter ustrezno pripravimo na bolezenske izzive, pred katere nas lahko postavi usoda.

Evropski znanstveniki so prišli do odkritja s svojo revolucionarno pilulo, ki povzroča hitro izgubo teže in popolnoma oblikovano telo brez vadbe ali diet!

10. 06. 2017 07.08

Znani britanski časopis British Journal of Medical and Health Research je marca 2015 objavi članek o porastu debelosti v razvitih državah. V članku je navedeno nekaj razlogov za debelost, vključujoč spremembe v načinu življenja v zadnjih 100 letih, prehranjevalne navade in pomanjkanje fizične aktivnosti.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen

15. 06. 2016 10.54

Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

Z gensko analizo tudi do vitkosti?

16. 10. 2012 20.07

Nagnjenost k debelosti lahko potrdi tudi genska analiza, je dokazal slovenski znanstvenik, Američani pa poskušajo razviti tudi zdravilo proti dedni debelosti. Po 13 letih so predstavili prvo takšno tabletko.

Slovenec odkril gen za debelost

12. 09. 2012 10.27

Več kot 65 odstotkov Slovencev je predebelih, še bolj alarmantno pa je dejstvo, da debelost zelo hitro narašča med otroki. Da je veliko tega zapisanega tudi v naših genih, je potrdil tudi slovenski znanstvenik Simon Horvat, ki je odkril gen za debelost.

Podgane rešitev za debelost?

03. 03. 2005 00.00

Znanstveniki trdijo, da indijske »sumo« podgane nosijo gen debelosti in bi lahko pomenile ključ k zdravljenju preobilnosti.

Želite izboljšati kondicijo?

27. 08. 2004 00.00

Če želite brez večjih naporov imeti več kondicije, vas bo morda razveselilo, da so znanstveniki odkrili snov za izboljšanje fizične moči.

Odkritje gena za boj proti debelosti

06. 04. 2000 17.09

Ameriški znanstveniki so odkrili gen, ki v mutirani obliki preprečuje nastanek maščobnih blazinic. Novico je te dni objavila revija Nature Genetics. Po mnenju strokovnjakov naj bi se z novim odkritjem bolj učinkovito bojevali proti prekomerni teži. Skupina strokovnjakov je vzrejala miši z mutiranih genom HMGIC in ugotovila, da so imele le še deset odstotkov normalnega deleža maščob in so kljub zelo kalorični hrani ostale tako suhe kot tiste z normalno prehrano. Miške brez mutiranega gena pa so pridobile kar precej maščobnih blazinic.