gabrijelčič

Brezplačne nočitve Roberta Goloba: Odzvali so se tudi v SD
15. 04. 2025 20.04Kar vrstijo se ostre kritike na brezplačno dopustovanje predsednika vlade Roberta Goloba pri podjetniku, članu vladajoče Svobode ter zdaj že nekdanjem članu nadzornih svetov dveh državnih bolnišnic, Tomažu Subotiču. Na razkritja v naši rubriki Fokus so se po prespani noči ostro odzvali v delu koalicijske SD. "Pred volitvami smo se zavezali višjim standardom prevzemanja odgovornosti. Če se tega ne bomo držali, bo ljudstvo spregovorilo na volitvah," je do izmikanja premierja kritičen podpredsednik Socialnih demokratov, Luka Goršek.

Domovi za poplavljence: izbirali bodo lahko med 12 rešitvami
16. 04. 2024 16.51Ministrstvo za solidarno prihodnost je v sodelovanju z zbornico za arhitekturo in prostor na natečaju izbralo 12 arhitekturnih rešitev, med katerimi bodo lahko izbirali upravičenci do nadomestitvenih gradenj zaradi v lanskih ujmah uničenih hiš. Pet rešitev je iz kategorije eno- in dvostanovanjskih stavb, tri so za dvojčke, štiri pa za vrstne hiše.

Metka Gabrijelčič praznuje 90 let
27. 02. 2024 08.59Svoj 90. rojstni dan praznuje Metka Gabrijelčič, ki sta jo med filmske zvezde v 50. letih minulega stoletja izstrelila filma Vesna in Ne čakaj na maj, v katerih je ustvarila nepozaben lik Vesne. Pozneje je po še dveh vlogah filmsko kariero zamenjala za poklic gradbene inženirke in za javnosti skrito družinsko življenje.

Bi lahko NSi našla formulo, kako razširiti desnosredinsko volilno telo?
08. 02. 2023 21.33Po neuspešnem trgovanju SDS in NSi s podpisi pod interpelacijo kulturne ministrice Aste Vrečko in interpelacijo o delu celotne vlade med strankama še naprej vre. Da je konflikt med njima stalnica, ki ga spremljamo zadnjih deset let, ugotavlja komentator Luka Lisjak Gabrijelčič. A kaj je v ozadju prerivanja med njimi? In kdo lahko prekine ta začarani krog? Oglašajo se tudi nekateri gospodarstveniki, ki jih vlada Roberta Goloba doslej ni prepričala in na desnosredinskem delu političnega prizorišča vidijo prostor za nove projekte.

Debelost – občutek drugačnosti, ki hromi
29. 10. 2022 13.02Petra Salihovič je 24-letna mama dveh otrok, polna energije in zadovoljna sama s seboj. Le štiri leta nazaj pa je tehtala tudi več kot 140 kilogramov. "Ko sem začela opažati, da sem drugačna kot ostali, da me je več skupaj, da imam več kilogramov, pride nesamozavest, sram te je."

Mercator in partnerska podjetja z belimi embalažami do novih rešitev
29. 10. 2022 00.15V Mercatorjevem projektu bele embalaže, so predstavljeni širši vidiki, v spodbujanju otroške ustvarjalnosti in v trajnostnem premisleku.

Z izdelki v beli embalaži spodbujajo trajnostno in ustvarjalno razmišljanje otrok
27. 10. 2022 15.44Na trgovinskih policah lahko odslej najdete v belo preoblečene priljubljene izdelke. A s posebnim namenom, Mercatorjev projekt Bele embalaže namreč nosi trajnostno sporočilo. Otroci spoznavajo, da embalaže ni treba takoj zavreči, ampak da jo lahko ponovno uporabijo in ji sami s svojo domišljijo in spretnostjo dajo nov namen, hkrati pa takšne embalaže spodbujajo njihovo ustvarjalnost.

Janković obiskal Dodika in mu izrazil podporo. 'Tipično zanj, a nedopustno'
10. 09. 2022 07.00Z objemi, nasmehi, stiski rok in besedami o prijateljstvu je bilo zaznamovano srečanje Zorana Jankovića in srbskega člana predsedstva BiH Milorada Dodika pred volitvami tako v BiH kot v Sloveniji. "Upam, da bo predsednik zmagal in da bomo nadaljevali sodelovanje. Prijateljstvo se pokaže v težkih časih in situacija v Evropi ni lahka. Želim mu vse dobro!" je dejal Janković. Dodikova stališča glede BiH in Rusije so znana, kaj torej s svojo potezo sporoča ljubljanski župan? "Gre za jasen politični signal." "To je sicer v njegovem stilu, a je neprimerno in nespametno," ocenjujejo politični analitiki.

Novo pismo vladi: 'Ukrajinski odpor je treba podpreti z vsemi sredstvi'
14. 06. 2022 07.33Na premierja Roberta Goloba in zunanjo ministrico Tanjo Fajon je naslovljeno novo odprto pismo glede politike do Ukrajine, ki ga je podpisalo več znanih osebnosti, med njimi bivši premier in več nekdanjih ministrov. Opozarjajo, da bo mir v Ukrajini mogoče doseči le z lojalno in odločno podporo ukrajinski obrambi, ne pa "münchenskemu" popuščanju, k čemur je po njihovem mnenju pozivalo pismo, ki ga je vlada prejela pretekli teden. Na drugo javno pismo se je že odzvala tudi največja parlamentarna stranka Gibanje Svoboda, ki je poudarila, da je vsako mnenje seveda dobrodošlo, a da se stališča države ne oblikujejo preko javnih pisem, temveč se zunanja politika Slovenije oblikuje v Državnem zboru. Z nobenim od dveh javnih pisem sicer ne soglašajo v celoti.

Pri obnovi strehe Plečnikovih Križank sodelovalo preko sto strokovnjakov
09. 05. 2022 18.15Šest let so bile Plečnikove Križanke brez strehe, saj je bila stara pomična streha poškodovana v snežni ujmi aprila 2016. Obnova je trajala tako dolgo, ker se je zapletlo, potem ko niso dobili soglasja za vpenjanje enakega tipa strehe, kot je bila prvotna. Projekt obnove je bil velik zalogaj, pri katerem je sodelovalo več kot sto različnih strokovnjakov. Novo streho je zasnoval arhitekt Peter Gabrijelčič. Trinajst med seboj povezanih ločnih jeklenih prostorskih nosilcev z razponom od 32 do 35 metrov nosi zgolj osem kar 12 metrov visokih vitkih stebrov. In ne boste verjeli, nova streha, ki je sicer začasna, zdrži težo metra in pol snega. Toliko ga je v Ljubljani zapadlo leta 1952.

Kako spodbujati ustvarjalnost pri naših najmlajših?
15. 04. 2022 00.15Ustvarjalnost je sposobnost in jo lahko tako kot druge sposobnosti, spodbujamo. Izr. prof. dr. Mojca Kukanja Gabrijelčič, predavateljica in predstojnica Centra ustvarjalnosti in nadarjenosti na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem, je z nami delila nekaj nasvetov, kako otrokom zagotoviti okolje za ustvarjanje in tudi nekaj idej za spodbujanje ustvarjalnosti pri otroku.

Golob iz energetike v politiko? 'Gradili bomo produkt, ki bo malo levi, malo desni'
13. 01. 2022 18.56Na političnem parketu Robert Golob nadaljuje koketiranje z državno politiko. "V kakšni državi želimo živeti?" se donedavni šef Gen-I-ja sprašuje na že drugi javni tribuni v mesecu dni, znova v organizaciji – za zdaj še društva – Bodi sprememba. Tokrat so se mu v Mariboru pridružili zgodovinar Luka Lisjak Gabrijelčič, antropologinja Vesna Vuk Godina, prvi predsednik slovenske vlade, Lojze Peterle, pa je sodelovanje zavrnil.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'
14. 11. 2021 15.51Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

UREDNIŠKI KOMENTAR: Erozija ugleda profesorjev od ene Metke do druge
18. 10. 2019 10.03Ekipa Dejstev je pred dnevi začela razkrivati pogoltno visoke zneske dodatkov in honorarjev za profesorje Univerze v Ljubljani. V razkritje je bilo vloženega ogromno dela, ure in ure analiziranja gore podatkov, postavljanja konteksta in pravne borbe za transparentnost porabe javnega denarja. Že ob pripravi pa smo pričakovali ali celo vedeli, da bodo za razkritje pritlehnosti in transparentnost žlehtnobe ega poskrbeli nekateri profesorji kar sami.

The New York Times: Nihče ne more konkurirati Janezu Janši pri odganjanju volivcev
22. 06. 2021 15.11Ameriški časnik The New York Times nadaljuje s serijo člankov o "populističnih voditeljih Vzhodne Evrope", med katere uvršča predsednike vlad Madžarske, Poljske in Slovenije. Val populizma, ki ga je dvignila zmaga Donalda Trumpa na ameriških volitvah 2016, se sicer ni razbil ob čereh novembrskega poraza, je pa naletel na oviro. Populizem izgublja na popularnosti, navaja avtor.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'
29. 04. 2021 12.36Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

V Kataloniji večina strankam, ki zagovarjajo neodvisnost
15. 02. 2021 08.18Na parlamentarnih volitvah v Kataloniji so po več kot 99 odstotkih preštetih glasov večino sedežev v regionalnem parlamentu osvojile stranke, ki zagovarjajo neodvisnost Katalonije od Španije. V 135-članskem parlamentu so osvojile 74 poslanskih sedežev. Po volitvah so že zahtevale nov referendum o neodvisnosti.

Tonin ne bo zdravstveni minister? Rotacija po poslovniku DZ ni možna
28. 01. 2021 18.16Obrambni minister in prvak Nove Slovenije Matej Tonin, čeprav se je neuradno tako dogovoril s premierjem Janšo, očitno ne more začasno prevzeti zdravstvenega ministrstva. Rotacija pri začasnem opravljanju ministrske funkcije namreč po poslovniku parlamenta ni možna, je pojasnil prvi med poslanci Igor Zorčič. Ne Janšev kabinet ne Tonin nista želela potrditi informacije o nameri, da bi si ministri začasno podajali kljuko ključnega resorja med epidemijo.

Posebna volilna oddaja Amerika odloča - kakšen bo svet po volitvah
03. 11. 2020 14.56Prelomna odločitev je pred Američani: kdo bo vodil najmočnejšo gospodarsko in vojaško silo na svetu? Kampanja je bila temu primerna, tudi z elementi fizičnega nasilja, soočenja kandidatov so razlike med taboroma še poudarila. Komu bo na koncu uspelo, kdo bo imel naslednja štiri leta dostop do 132 sob v šestih nadstropjih najbolj znane predsedniške rezidence na svetu? Vse to smo skušali pojasniti v posebni predvolilni oddaji.

ZDF: Orbanovi oligarhi in Janša si poskušajo podrediti medije
28. 10. 2020 10.14Premier Janez Janša je na bojni nogi s slovenskimi mediji, predvsem z javno radiotelevizijo, ki ji grozi zmanjšanje sredstev, poroča nemška televizija ZDF. Njegov odnos do medijev Nemci primerjajo s predsednikom madžarske vlade Viktorjem Orbanom, s katerim Janša že dalj časa poglablja vezi in širi svoj medijski vpliv s prevzemanjem uredništev in poskusi prestrukturiranja medijske krajine. Strokovnjaki svarijo pred drastičnimi turbulencami v slovenskem medijskem prostoru.

'Neusklajeni celo znotraj istega dne'
04. 10. 2020 07.00Minilo je pol leta, odkar smo se mi v Sloveniji in hkrati ves svet znašli v novi realnosti, ki jo je prinesla epidemija koronavirusne bolezni. In minilo je tudi pol leta, odkar je oblast v državi prevzela nova vlada premierja Janeza Janše. Kakšno je po pol leta torej stanje v politiki, političnih strankah, razmerjih ... kakšno je stanje v državi, kakšno v družbi? Analiziramo v rubriki 24ur Fokus.

'Na tržišču laži pogojev ne diktira samo ponudba, ampak tudi povpraševanje'
27. 09. 2020 09.58Pojav covida-19 je dezinformacijam sicer zagotovo dal dodaten zagon, a med nami so v neki obliki že od nekdaj. O tem in o odgovornosti politike, pa tudi o sovražnem govoru na spletu, njegovi regulaciji in aktualni medijski zakonodaji, so spregovorili soustanoviteljica Metine liste Nataša Briški, zgodovinar in politični analitik Luka Lisjak Gabrijelčič, ter pravnik, diplomat in kolumnist Matjaž Gruden.

Ugledni dunajski profesor o novi medijski zakonodaji: alarm za začetek 'orbanizacije'
19. 07. 2020 19.46Nova medijska zakonodaja, ki jo je pripravila Janševa vlada, je alarm za začetek "orbanizacije" slovenske medijske krajine, svari medijski strokovnjak Marius Dragomir, direktor Centra za medije srednjeevropske univerze. Gre za podobne, če ne enake zakonodajne korake, s katerimi si je madžarski voditelj Viktor Orban priskrbel vladno kontrolo nad mediji, se znebil neodvisnega in kritičnega novinarskega poročanja in si zagotovil medijsko vladno propagando, s katero zmaguje na volitvah, opozarja ugledni dunajski profesor.

Politična analiza: preštevanja, preigravanja ...
16. 02. 2020 07.00Na domačem političnem prizorišču je zadnje dni in tedne dogajanje zelo pestro. Po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca se politične stranke in poslanci na novo preštevajo, potekajo dogovarjanja, načrtovanja, preigravanja različnih možnosti, delajo se strategije, dnevno se pišejo pisma, dajejo izjave, vrstijo pozivi, dogodki strank ... Kje je slovenska politika zdaj?

Lenarčič predlagani resor razume tudi kot priznanje Sloveniji
10. 09. 2019 13.21Komisarski kandidat iz Slovenije Janez Lenarčič, ki mu je novoizvoljena predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dodelila resor za krizno upravljanje, je sporočil, da ta resor sprejema z zadovoljstvom. Po njegovem gre za pomembno, a hkrati zelo zahtevno področje dela EU, saj gre za reševanje življenj in pomoč ljudem v stiski.

Pestro na političnem plesišču: nova vlada, pikra Levica in Štajerska varda
08. 09. 2018 06.00Dogajanje v slovenski politiki je te dni zelo intenzivno. Zaslišanja ministrskih kandidatov: kakšna je kakovost ekipe, kdo je kaj iztržil, kakšna so strankarska razmerja? Kakšen je status Levice, ki se je medtem s svojimi pikrimi izjavami lotila podjetnikov. Da je na političnem plesišču zares pestro, pa je tu še pojav Štajerske varde.

Kaj so pokazale volitve? Kje smo in kam gremo?
11. 06. 2018 06.34Pred tednom dni je Slovenija volila in izvolila nova razmerja strank v državni zbor. Pred nami so zdaj dnevi preigravanj, kupčkanj in političnih spinov. Nič ni nemogoče. Povolilno stanje smo analizirali v rubriki 24ur Fokus.

V boj tudi številne nove stranke
08. 04. 2018 07.00Čeprav se volilna kampanja uradno še ni začela, pa de facto že nekaj časa poteka. Kakšno je predvolilno stanje? Kako trenutno kotirajo stranke, kdo ima možnosti priti v parlament, kaj vse se še lahko spremeni in kaj lahko na to vpliva? Kakšno je stanje na desnici in na levici?

8. februar si začinite z nostalgijo
01. 02. 2018 10.50Slovenski kulturni praznik smo na POP TV, KINO in VOYO obarvali v barve kultnih slovenskih filmov za vso družino. Naj otroci spoznajo filme naše preteklosti, starejši pa obudijo spomine svoje mladosti.

Ste se kdaj vprašali, koliko zdravja je na vašem krožniku?
09. 11. 2017 14.33Zdravi hrani je treba vrniti mesto, ki ga je nekdaj že imela. Na trgovskih policah je energijsko bogata hrana, a siromašna s hranili. Hrane več ne kuhamo, pač pa jo pogrevamo. Posledice takšnega prehranjevanja pa se poznajo tudi na izdatkih za zdravstvo. Ena od možnosti, da to preprečimo, je pobuda, da bi hrano v javnih ustanovah izvzeli iz sistema javnih naročil.