frekvenca

Pod vodstvom slovenskih raziskovalcev na pomoč redki vrsti mačke

17. 02. 2025 08.35

Kako se sporazumevajo snežni leopardi in kako lahko to pomaga pri spremljanju njihovih populacij? Snežni leopardi so najbolj ogrožene velike mačke na svetu, vendar zaradi odročnega terena, kjer živijo, še vedno slabo poznamo njihovo številčnost in obnašanje. Mednarodna ekipa pod vodstvom Biotehniške fakultete iz Ljubljane je raziskala, kako se snežni leopardi medsebojno sporazumevajo s pomočjo vonja. Nova spoznanja bodo med drugim izboljšala učinkovitost monitoringa te redke mačke.

Najprej Grčija, nato Hrvaška – ali lahko potres pričakujemo tudi pri nas?

15. 02. 2025 07.12

V zadnjih dveh tednih so na grškem otoku Santorin zabeležili več kot 4000 potresov, minuli teden pa so se tla tresla tudi pri naših južnih sosedih. Zakaj toliko potresne dejavnosti? Ali je med grškimi in hrvaškimi potresi kakšna povezava? Ali lahko tresenje pričakujemo tudi pri nas? Kako potresno varna je Slovenija? Na naša vprašanja je odgovoril seizmolog z agencije za okolje dr. Gregor Rajh.

Težave zaradi novih voznih redov: 'Otroci ostajajo na postajah'

04. 09. 2024 11.16

Novi vozni redi so razburili tako zaposlene, ki morajo pravočasno priti na delovno mesto, kot tudi dijake in učence, ki po poročanju staršev zaradi prepolnih avtobusov ostajajo na avtobusnih postajah. Številni potniki so se pritožili, da se nabito polni avtobusi peljejo kar mimo postaj, hkrati pa ponekod avtobusov sploh ni. Na Družbi za upravljanje javnega potniškega prometa pravijo, da se težav zavedajo in da jih že odpravljajo.

Legalizacija konoplje: 'Ljudje se negativnih učinkov ne zavedajo dovolj'

27. 05. 2024 19.28

Slaba dva tedna nas ločita do evropskih volitev in do treh posvetovalnih referendumov. Pri vprašanju legalizacije konoplje bosta pred vami pravzaprav dve vprašanji: o njeni uporabi v medicinske namene in o zasebni rabi. Danes se je zbrala stroka z različnih področij, medicine in psihologije, kjer so podkrepljeni z dokazi in številkami predstavili svoje vidike, zakaj so proti legalizaciji konoplje. Kot pravijo, se ljudje ne zavedamo dovolj negativnih učinkov, ki jih ima konoplja, in da se lahko veliko naučimo tudi iz izkušenj držav, kjer so legalizacijo podprli.

'Prebivalci si zaslužijo zdravo okolje, ne klofute politike in kapitala!'

16. 01. 2024 12.45

Potem ko je vlada napovedala delno podporo noveli Zakona o varstvu okolja, s katero bi med drugim izenačili zahteve glede naprav za sosežig in sežigalnic odpadkov, so se odzvali v gibanju Mladi za podnebno pravičnost in pozvali vlado ter poslance, da je "skrajni čas, da začnemo postavljati zdravje ljudi in narave pred kapitalske dobičke". Medtem v Salonitu Anhovo poudarjajo, da bodo v primeru potrditve zakonske novele v DZ sprožili ustrezne postopke na ustavnem sodišču.

Predlog, ki bi omogočil, da Anhovo zadiha, bi vlada podprla, a ob popravkih

15. 01. 2024 15.02

Predlog novele zakona o varstvu okolja, ki so ga vložili nevladniki in je prestal prvo branje v DZ, bi vlada lahko podprla, a ob ustreznih popravkih določb, predvsem glede monitoringa. Predlagana izenačitev zahtev glede naprav za sosežig in sežigalnic pa bi bila nesistemska in bi jo bilo primerneje urejati s podzakonskimi predpisi, meni vlada. A zdravniki pozivajo vlado, da predlagane zakonodajne spremembe podpre in prepreči sprejemanje amandmajev ali drugačnih oblik urejanja izpustov sežiga in sosežiga, ki bi vsebino zakona oslabile.

Prebivalci Jesenic ogorčeni, ker ostajajo brez vode: 'To je škandal!'

09. 01. 2024 08.12

Določeni deli Jesenic se že več dni soočajo z motnjami pri oskrbi s pitno vodo, po soboti so jih danes iz podjetja Jeko obvestili o novih težavah. Ker se to dogaja prepogosto in ker je prekuhavanje vode že skoraj postalo stalnica, imajo občani vsega dovolj. Zanima jih, kdo bo pokril izpad prihodka gostincem ali jim povrnil stroške nakupa ustekleničene vode. Vsaj položnico bi lahko prilagodili, predlagajo. Razlog je okvara na distribucijskem vodovodu Peričnik, a tudi po sanaciji obeti niso dobri. Glede na stanje in staranje vodovodnega omrežja ter neinvestiranje v obnovo in razvoj, težavam namreč ni videti konca.

Curaprox Hydrosonic pro za popolnoma čiste zobe

30. 11. 2023 00.15

Zobna ščetka Hydrosonic pro s prepletom sonične tehnologije, hidrodinamike in mehkih ščetin zagotavlja izjemno nežnost in vrhunski učinek.

Rekordi na nebu in pisarna z najlepšim razgledom

12. 11. 2023 16.58

23. julija letos je slovenski zračni prostor preletelo 1643 letal, kar je rekord vseh časov. Za to, da imajo letala ves čas, ko so nad Slovenijo, zadostno medsebojno razdaljo in da vse poteka varno, skrbijo območni kontrolorji Kontrole zračnega prometa Slovenije. Tisti v kontrolnem stolpu pa so odgovorni za letala v bližini letališča in vozila na manevrskih površinah. Obiskali smo jih in izvedeli, kdo ima prednost v tej gneči na nebu, kje je pisarna z najlepšim razgledom in kakšni so izzivi, ki jih čakajo v prihodnosti.

Okvara, ki je zaprla začni prostor nad Slovenijo, se zgodi enkrat na 20.000 let

01. 11. 2023 11.26

22. maja letos je Kontrola zračnega prometa Slovenije iz varnostnih razlogov za uro in pol zaprla zračni prostor nad Slovenijo. Prvič po osamosvojitvi. Razlog je bila tehnična napaka, ki naj bi se po zagotovilih proizvajalca zgodila enkrat na 20.000 let. Kako pa sicer skrbijo za varnost letal in potnikov – kaj se zgodi, če zmanjka elektrike ali če prostore zajame požar? In kakšnega scenarija si niti v najhujši nočni mori niso predstavljali, pa so se morali z njim soočiti? Obiskali smo jih.

Flamingo Revolt ali lahkotna razigranost indie rocka

13. 10. 2023 09.32

Prvi mož zasedbe Torul, Torulsson, predstavlja novi indie rock projekt Flamingo Revolt, pred nami pa je prva pesem in videospot Kok se mi ne da. Kako je iz sintpop vod Torula "preklopil" in obrnil novo stran v svojem ustvarjanju, nam je razložil v kratkem klepetu.

Kako je pred 50 leti razpadlo električno omrežje in povzročilo električni mrk

11. 09. 2023 18.47

Dolgotrajna suša, remont termoelektrarn, pospešen gospodarski razvoj in šibko električno omrežje. Vse to so bili dejavniki, ki so pred 50 leti privedli do razpada električnega omrežja na območju države. Posledično je Slovenija 11. septembra 1973 doživela električni mrk. Ustavile so se tovarne, v težavah so bile bolnišnice, brez elektrike so bila gospodinjstva. Je pa zato dogodek pospešil ključne investicije v slovensko energetiko.

Zvečer bo na nebu med 60 in 90 utrinkov na uro

12. 08. 2023 15.45

Pravijo, da si, če vidimo utrinek, lahko nekaj zaželimo. V noči na nedeljo si bomo glede na napovedi lahko zaželeli kar med 60 in 90 želja na uro. Spektakel na nebu si bomo lahko ogledali med 22.30 in 3.40, nekaj nasvetov glede opazovanja in pojasnila o tem, kaj se bo na nebu sploh dogajalo, pa je podal predsednik Astronomskega društva Orion Igor Žiberna.

Organizirajte svoje poletje in imejte več prostega časa s pomočjo tehnologije

30. 06. 2023 08.37

Današnji hitri tempo življenja naredi sledenje dnevnim opravilom in odgovornostim zahtevno. Od delovnih do družinskih odgovornosti, hitro se lahko počutimo preobremenjeni in dobimo občutek, da je dan prekratek.

Enotna vozovnica: neugodne povezave in nižji znesek povračila za prevoz na delo

25. 06. 2023 08.27

Potem ko je ministrstvo za okolje, podnebje in energijo s 1. junijem uvedlo enotno vseslovensko vozovnico za potniški promet, v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) opozarjajo, da ta lahko negativno vpliva na povračilo stroškov zaposlenih za prevoz. Ob tem so kritični, ker so bile spremembe uvedene brez sodelovanja socialnih partnerjev.

Bi znali pomagati ponesrečencu?

27. 05. 2023 07.00

Za prebivalce v odročnih krajih, ko o življenju in smrti odločajo minute, so izjemno pomembni prvi posredovalci, ki jih je v Sloveniji že več kot 10.000. Gre za ljudi, ki praviloma nimajo zdravstvene izobrazbe, a se odzovejo na poziv dispečerske službe in odhitijo na kraj nesreče. Da bi pokazali, kako pomembno je, da v kritičnih situacijah, ko nekdo potrebuje našo pomoč, ohranimo trezno glavo, v Društvu prvih posredovalcev pripravljajo tudi izobraževanja, s pomočjo katerih bo morda rešeno še kakšno življenje.

Obnovili električno oskrbo največje jedrske elektrarne v Evropi

09. 03. 2023 09.23

Po večtedenskem "zatišju" je ruska vojska izvedla nov velik raketni napad na infrastrukturne cilje v Ukrajini. Iz državnega energetskega podjetja Energatom so sporočili, da je bila zaradi raketnih napadov prekinjena zadnja komunikacijska povezava med jedrsko elektrarno Zaporožje, ki je pod ruskim nadzorom, in ukrajinskim energetskim sistemom. Ukrajinski upravljavec energetskih objektov Ukrenergo je sporočil, da so v nuklearki obnovili oskrbo z elektriko.

Curaprox Hydrosonic pro za popolnoma čiste zobe

01. 12. 2022 00.15

Zobna ščetka Hydrosonic pro s prepletom sonične tehnologije, hidrodinamike in mehkih ščetin zagotavlja izjemno nežnost in vrhunski učinek.

Direktor ZD Velenje na lastno iniciativo in stroške po zdravnike v BiH

12. 11. 2022 19.46

Kar 33 družinskih zdravnikov je lani in letos zapustilo ljubljanski zdravstveni dom, ki je največji v državi. Kronično pomanjkanje družinskih zdravnikov pesti večino zdravstvenih domov po državi, skupaj bi jih potrebovali kar 300. Direktor zdravstvenega doma Velenje se bo zato na lastno iniciativo in lastne stroške po nove zdravnike odpravil v BiH. Tudi iz Ljubljane sporočajo, da bodo iskali zdravnike v tujini. Kaj pa medtem počne država? Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan med drugim obljublja novo organizacijsko shemo nujne medicinske pomoči, ki pa je pred leti že dvignila na noge številne občine, zato so ta projekt takrat ustavili.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Žan Serčič s priredbo pesmi Letim napoveduje največji koncert v karieri

08. 11. 2022 14.58

Slovenski pevec Žan Serčič po uspešnicah Zadnja noč in Naj me vzame predstavlja novo različico pesmi Letim. Priredil jo je skupaj s svojim novim spremljevalnim bendom Šakali, v živo pa jo bo prvič predstavil na prihajajočem koncertu v Ljubljani. "Letim je z novim bendom in novim edinstvenim zvokom dobila novo dimenzijo," je odločitev o tem, zakaj se je odločil za priredbo hita in ne izdajo nove skladbe, komentiral glasbenik.

Slaba volja zaradi plačljivih parkirišč v Kopru: kako bi to reševali novi župani?

15. 10. 2022 12.27

Spremembe parkirnega režima v Kopru, ki je v zadnjih letih povsod postal plačljiv, povzročajo slabo voljo med prebivalci in obiskovalci. Kandidate, ki so napovedali, da se bodo novembra potegovali za županski stolček, smo povprašali, kako bi se lotili te problematike. Popovič bi znova uvedel cene parkiranja, kakršne so bile pred štirimi leti, prav tako bi vrnil možnost brezplačnega parkiranja po 15. uri, ob vikendih in praznikih. S tem, da naj bodo določene parkirne cone brezplačne, vsaj ob koncih tedna in v času zunaj turistične sezone, se strinja tudi Greblo. Colja bi na makadamu za tržnico gradil še eno garažno hišo in tisto za Barko povezal s t. i. Kurjerco. Vsi po vrsti pa opozarjajo, da parkirni problem obstaja tudi zunaj mestnega jedra.

Gorski reševalci nameravajo ponesrečence iskati z več droni

09. 10. 2022 15.34

Župani zgornjegorenjskih občin so prisluhnili gorskim reševalcem, da jim pri iskanju in reševanju ponesrečencev prav pride brezpilotni letalnik oziroma dron. Gorska reševalna zveza Slovenije sicer že ima v uporabi en dron, vendar je to za celotno državo premalo. Zato nameravajo občine poskrbeti za nakup novih.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?

11. 08. 2022 09.45

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj

01. 08. 2022 10.24

Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Stanovalec doma upokojencev naj bi posilil sostanovalko, kljub temu ostaja v domu

08. 06. 2022 19.21

V enem od domov za starejše na območju Policijske uprave Koper kriminalisti obravnavajo kaznivo dejanje posilstva. Moški, ki v domu stanuje, naj bi posilil drugo stanovalko, v soboto pa je hotel spolno napasti še eno stanovalko, a so ga k sreči pravočasno zasačili in je tako ostalo le pri poskusu posilstva. Zakaj moški še vedno ostaja v domu? Zakaj ga ne premestijo? Ga sploh lahko in kam? Kakšne možnosti ima vodstvo doma?

Iz česa je narejen vaš telefon in kaj potrebuje za brezhibno delovanje?

26. 04. 2022 11.40

Število telefonov na svetu je v zadnjih letih skokovito naraslo. Čeprav naš stari telefon še ni za proč, ga pogosto hitro zamenjamo z novim, boljšim in hitrejšim, stari pa pristane v kakšnem predalu.

Kako spraviti ljudi iz avtomobilov na vlake in avtobuse?

22. 04. 2022 21.07

Na eni strani vse večje zavedanje, da bomo morali svoj življenjski slog spremeniti, če ga želimo vsaj približno ohraniti, na drugi slovenska pregovorna navezanost na avtomobile, ki so za večino še vedno prva izbira. Po podatkih Eurostata iz leta 2018 imamo v Sloveniji kar 550 avtomobilov na tisoč prebivalcev. Kako torej ljudi spraviti na javna prevozna sredstva? S tem vprašanjem smo se obrnili na osem strank, ki jim v predvolilnih raziskavah javnega mnenja kaže najbolje.

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Žan Serčič: Ker sem se prepustil čustvom, je lahko nastala pesem, kot je Zadnja noč

15. 02. 2022 13.38

Minila so tri leta, odkar je štajerski glasbenik Žan Serčič za naš portal dal bolj obsežen intervju in v teh letih se je v njegovem življenju spremenilo marsikaj – pa ne toliko v treh letih kot v zadnjih nekaj mesecih. Seveda, na nek način je tudi njega prizadela epidemija kot vse ostale glasbenike v Sloveniji in po svetu, a življenje se je Žanu vsekakor postavilo na glavo v zadnjih nekaj mesecih. Razšel se je z dekletom, našel nek novi glasbeni jaz, se preselil v Ljubljano in še pred tem napisal novo pesem, s katero je samo v prvem dnevu dosegel več kot 10 tisoč ogledov na YouTubu.