francoski pisatelj

75-letnega pisatelja Sansala v Alžiriji obsodili na pet let zapora

27. 03. 2025 12.29

Alžirsko sodišče je francosko-alžirskega pisatelja Boualema Sansala obsodilo na pet let zapora in globo v višini 500.000 alžirskih dinarjev (3466 evrov) zaradi spodkopavanja ozemeljske celovitosti Alžirije. Sansal je znan po kritikah na račun tako alžirskih oblasti kot islamistov.

Leto groze in uničenja, ki je na rob potisnilo celotno regijo

07. 10. 2024 06.32

Mineva natanko eno leto od vdora palestinskega gibanja Hamas v Izrael, ki je sprožil silovito izraelsko ofenzivo na Gazo. Izraelski povračilni ukrepi so zahtevali že več deset tisoč življenj in sprožili humanitarno katastrofo. Kljub pritiskom mednarodne skupnosti vojni še ni videti konca, konflikt pa se širi tudi na bližnje države v regiji. Združeni narodi, EU, tudi Slovenija, ter številne druge države so obsodile napad palestinskega gibanja in pozvale h končanju vojne v Gazi.

Dve nagradi za slovenske filme na 30. SFF, zmagovalec večera romunski film

24. 08. 2024 10.03

Srce Sarajeva za najboljši film je na letošnjem 30. Sarajevskem filmskem festivalu prejel romunski film Trei kilometri pana la capatul lumii (Tri kilometre do konca sveta) režiserja Emanuela Parvua. Na festivalu je bil poleg filma Odrešitev za začetnike scenaristke in režiserke Sonje Prosenc, ki je prejel partnersko nagrado cicae, nagrajen tudi celovečerni dokumentarni film Cent'anni scenaristke in režiserke Maje Doroteje Prelog. Ta je prejel posebno nagrado za promocijo enakosti spolov.

Krogle, noži, bombe: atentati, ki so pretresli Evropo (in svet)

15. 05. 2024 22.38

Najodmevnejši atentat v zgodovini je bil umor ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja, zaradi opravljanja svoje funkcije pa so umirali tudi evropski politiki. Srbski premier Zoran Đinđić je bil ustreljen v srce, za španskega predsednika vlade je bila usodna bomba baskovske separatistične organizacije. Umor švedskega premierja, ki je obležal v mlaki krvi, je več kot 30 let ostajal neraziskan. V Sloveniji bi bil napad lahko usoden za Boruta Pahorja, duhove pa še vedno buri tudi atentant na Ivana Krambergerja, znanega tudi kot "dobrega človeka iz Negove".

Sodišče Polanskega oprostilo obrekovanja igralke Charlotte Lewis

14. 05. 2024 14.28

Francosko sodišče je danes francosko-poljskega režiserja Romana Polanskega po poročanju francoske tiskovne agencije AFPP oprostilo obrekovanja britanske igralke Charlotte Lewis, po tem, ko ga je ta obtožila, da jo je posilil, ko je bila najstnica. Polanski je v odzivu na njene obtožbe v intervjuju leta 2019 te označil za odvratno laž.

'Umetna inteligenca predvsem grožnja za scenariste in nekatere literarne zvrsti'

23. 03. 2024 12.28

Umetna inteligenca predstavlja grožnjo za scenariste ter določene literarne zvrsti, kot sta triler in znanstvena fantastika, kjer nista toliko pomembna izvirnost in humor, in ne predstavlja izziva za resne romanopisce, je nedavno v francoski literarni reviji La Nouvelle Revue Francaise zapisal britansko-indijski pisatelj Salman Rushdie.

Turki prihajajo!

21. 01. 2024 07.57

Pred dnevi so ponekod v Sloveniji zagoreli kresovi. Kresovi imajo pri nas starodaven pomen, prižigali so jih na najdaljši dan v letu v čast poganskega boga Kresnika. Praktično vlogo pa so imeli v času turških vpadov, ko so opozarjali, da se našim krajem bližajo čete takratnega turškega imperija.

V letu 2023 smo se poslovili od Robija Erjavca in Saša Hribarja

31. 12. 2023 07.00

V letu 2023 so k večnemu počitku legli številni znani obrazi. Nekateri nekoliko starejši in po dolgotrajnih boleznih, nekateri povsem nepričakovano. Slovenijo je najbolj pretresel drugi vikend septembra, ko smo izgubili dva priljubljena televizijska obraza in novinarska prijatelja Saša Hribarja in Robija Erjavca, tujo sceno pa sta zamajali smrti legende Tine Turner in Matthewa Perryja. Tik pred koncem leta je za vedno odšel naš snemalec Kujtim Bajrami.

Nobelov nagrajenec za literaturo je norveški pisatelj Jon Fosse

05. 10. 2023 07.13

V tednu razglašanja Nobelovih nagrad je četrtek usmerjen v besedo, saj so podelili Nobelovo nagrado za literaturo. Prejel jo je norveški avtor Jon Fosse. Zanj so se odločili zaradi "svojih inovativnih iger in proze, ki daje glas neizrekljivemu," so utemeljili na akademiji. Izbira tokrat ni preveč presenetila.

Roman Polanski praznuje 90 let

18. 08. 2023 08.56

Roman Polanski danes slavi 90. rojstni dan. Velja za enega najbolj kontroverznih režiserjev svojega časa, vse od nastanka gibanja #MeToo leta 2017 pa ga je več žensk obtožilo spolnih zlorab, ki naj bi jih zagrešil zlasti v 70. letih minulega stoletja. Sam je obtožbe na svoj račun, zaradi katerih je za številne postal persona non grata, zanikal.

Umrl je češko-francoski pisatelj Milan Kundera

12. 07. 2023 11.45

Umrl je češko-francoski pisatelj Milan Kundera, star je bil 94 let. Velja za enega najpomembnejših čeških avtorjev prejšnjega stoletja. Med drugim pa je leta 2021 prejel tudi slovensko državno odlikovanje zlati red za zasluge, ki mu ga je podelil predsednik Slovenije Borut Pahor.

'Šlo mi je na jok: rajska plaža, obala pa neverjetno polna smeti'

08. 06. 2023 07.00

Ribe, ki jih tu prej ni bilo. Rajske plaže polne odpadkov. Zaskrbljujoča količina plastike in mikroplastike. Takšno je stanje Jadranskega morja. Ob dnevu oceanov smo se o teh perečih težavah in možnih rešitvah pogovarjali z obalnim okoljevarstvenikom Miho Vivodo in vplivnico na področju trajnosti Niko Veger.

Nobelova nagrada za literaturo francoski pisateljici Annie Ernaux

06. 10. 2022 13.09

Nobelovo nagrado za književnost letos prejme francoska pisateljica Annie Ernaux. Švedska akademija je omenila, da je nagrado prejela "za pogum in ostrino, s katerima razkriva korenine, odtujenost in kolektivne omejitve osebnega spomina".

Rushdieja odklopili z ventilatorja in spet lahko govori

14. 08. 2022 07.15

Pisatelja Salmana Rushdieja so dan po tem, ko so ga zabodli med predavanjem na odru v ameriški zvezni državi New York, odklopili z ventilatorja, tako da že "lahko govori in se šali," je sporočil njegov agent Andrew Wylie. Pred tem je sicer dejal, da bi avtor zaradi napada lahko izgubil oko.

Umrl znameniti pisatelj in mislec Boris Pahor

30. 05. 2022 08.35

V 109. letu starosti je na svojem domu v Trstu umrl znameniti tržaški pisatelj in mislec Boris Pahor. Vse življenje je opozarjal na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri je opisal taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Covidni kapitalizem: preveč živi, da bi umrli, in preveč mrtvi, da bi živeli

13. 11. 2021 07.00

Današnja družba je prežeta s strahom. Njena osrednja gesla so: "Žrtvujte se, odpovejte se in soglašajte". Kot pravi Giorgio Agamben, se nahajamo v družbi nenehnih izrednih razmer. Družba, ki živi v takšnem stanju, ni svobodna, saj je prav zaradi varnostnih in zdravstvenih razlogov žrtvovala svoje zdravje, svobodo in varnost ter se s tem odpovedala demokraciji; izredne razmere so vedno sijajna priložnost za vpeljavo vseh tistih politik, ki jih ljudje sicer nikoli ne bi dopustili.

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 108 let

26. 08. 2021 09.08

Zamejski pisatelj in pričevalec 20. stoletja Boris Pahor praznuje 108. rojstni dan. Pahor že vse življenje opozarja na nevarnosti totalitarnih režimov, katerih žrtev je bil tudi sam. Njegovo najbolj znano delo je Nekropola, v kateri opisuje taboriščno izkušnjo in s katero je zaslovel tudi po Evropi. Je prejemnik številnih priznanj.

Prekvalifikacija iz človeka

04. 07. 2021 07.16

Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

V letu 2020 smo se poslovili od številnih velikih imen

30. 12. 2020 07.00

V letošnjem letu so odmevale smrti številnih ljudi, ki so se s svojim delom mnogim vtisnili v srce in za sabo pustili velik pečat. Slovenijo je pretresla smrt idejnega vodje zasedbe Pepel in kri Tadeja Hrušovarja in skladatelja Mojmirja Sepeta, v tujini pa so odmevale smrti košarkarja Kobeja Bryanta, igralke Kelly Preston in legendarnega Seana Conneryja.

Bo Anthonyju Hopkinsu vloga v filmu o demenci prinesla nominacijo za oskarja?

24. 09. 2020 08.17

Zvezdniški igralec Anthony Hopkins tokrat nastopa v filmu na temo demence The Father (Oče). Režiser in soscenarist filma, priznani francoski pisatelj Florian Zeller, je scenarij napisal prav z mislijo, da bo Hopkins nastopil v glavni vlogi: "To so bile moje sanje."

Literat in pričevalec Boris Pahor praznuje 107 let

26. 08. 2020 08.21

Priznani zamejski pisatelj Boris Pahor praznuje 107. rojstni dan. Še lani se je pisatelj udeležil posebnega dogodka ob tem dnevu, letos pa bo srečanje, zaradi skrbi za njegovo zdravje, potekalo virtualno. Pahor opominja, da so temeljni postulati za 21. stoletje svoboda, pravica in resnica.

Borisu Pahorju slovensko in italijansko državno odlikovanje

13. 07. 2020 13.37

Slovenski in italijanski predsednik Borut Pahor in Sergio Mattarella sta ob vrnitvi Narodnega doma v Trstu slovenski skupnosti tržaškemu pisatelju Borisu Pahorju, očividcu fašističnega požiga pred sto leti, izročila najvišji državni odlikovanji obeh držav.

Pred 120 leti se je rodil oče Malega princa Antoine de Saint-Exupery

29. 06. 2020 12.56

Pred 120 leti se je na današnji rodil francoski pisatelj Antoine de Saint-Exupery, ki je zaslovel z Malim princem, eno najbolj priljubljenih knjig med odraslimi in otroci. Še vedno ostaja zanimiva povezava med romanesknim pilotom, ki strmoglavi sredi puščave in sreča svetlolasega dečka, ter avtorjevim skrivnostnim izginotjem z letalom.

Pisca kriminalk ujeli na laži: njegova 'umorjena' žena nikoli ni obstajala

13. 05. 2020 18.15

Stephane Bourgoin, eden najuspešnejših francoskih piscev zgodb o serijskih morilcih, je za francoske medije priznal, da si je izmislil večino svojih domnevnih izkušenj z morilci. Njegova žena, ki naj bi jo umorili leta 1975, nikoli ni zares obstajala, prav tako pa se Bourgoin nikoli ni usposabljal pri FBI, kot je trdil. Kot razlog za številne laži je navedel pomanjkanje ljubezni.

Med velikim državnikom in krvoločnim diktatorjem: kaj je bil Josip Broz Tito?

04. 05. 2020 13.37

Tudi polna štiri desetletja po smrti Josip Broz Tito še vedno razdvaja, ne le Slovencev in prebivalcev ostalih republik nekdanje Jugoslavije, ampak tudi svetovne zgodovinarje. Je bila njegova vloga pozitivna, negativna ali, kot je to značilno za velike voditelje, nekaj vmes? O liku in delu nekdanjega voditelja so bile objavljene številne analize in knjižne uspešnice, ki so vedno znova odpirale burne razprave. Bolj kot kdo je torej pomembno vprašanje, kaj je bil Josip Broz?

Pred 120 leti se je rodil pisatelj Ernest Hemingway

21. 07. 2019 11.09

Praznujemo obletnico rojstva ameriškega pisatelja Ernesta Hemingwaya, ki je močno vplival na svetovno literaturo s svojim literarnim opusom in zasebnim življenjem. S katerimi deli je pustil največji pečat?

'Evropa razpada pred našimi očmi'

27. 01. 2019 10.10

Leto 2019 bo odločilno za demokracijo na Stari celini – z dokončnim izstopom Velike Britanije iz EU in 14 volitvami, med katerimi bodo ključnega pomena tudi majske volitve v evropski parlament. Zaradi tradicionalno nizke volilne udeležbe na evropskih volitvah, se mnogi bojijo vzpona populistov, evroskeptikov in skrajne desnice.

'Kundera ima resnicoljubnost Sokrata, zmernost Platona in moč presoje Aristotela'

04. 04. 2019 15.08

Zlati red za zasluge bo prejel češko-francoski literat in intelektualec Milan Kundera. Velja za enega največjih pisateljev našega časa, ki v svojih delih kritično obravnava socialistično družbo. V odločilnem obdobju slovenskega osamosvajanje je "zastavil svojo besedo in mednarodni ugled v obrambo naše politične neodvisnosti," so ob tem zapisali v Uradu predsednika.

'Združene države Amerike niso več vodilna sila na svetu'

15. 12. 2018 08.40

Kontroverzni francoski pisatelj Houellebecq je v mesečniku Harper's Magazine v New Yorku objavil esej, v katerem se je postavil v bran ameriškemu predsedniku Donaldu Trumpu. Imenoval ga je za "enega najboljših ameriških predsednikov, kar jih je videl". Med drugim ga je pohvalil zaradi njegove protekcionistične trgovinske politike.

Francoski gangster se je pred policijo skrival oblečen v burko

03. 10. 2018 09.36

Redoine Faid, francoski gangster, ki je julija z ugrabljenim helikopterjem dramatično pobegnil iz zapora, je znova za zapahi. Najbolj iskanega človeka v državi so policisti skupaj z njegovim bratom in še petimi osumljenci prijeli severno od Pariza. Tožilec je pojasnil, da so tolpo izsledili s pomočjo mobilnikov, Faid pa se je pred policijo skrival oblečen v burko.