franc bogovič

Korupcija v EU: Zapečatili pisarno svetovalca nekdanjega evroposlanca Bogoviča
19. 03. 2025 12.27V okviru preiskave domnevne korupcije, povezane z delovanjem lobistov kitajskega tehnološkega giganta Huawei v Evropskem parlamentu, je belgijsko tožilstvo v torek štiri ljudi obtožilo dejanj korupcije, enega pa pranja denarja. Obenem so v poslopju parlamenta izvedli nove preiskave. Belgijska policija je med drugim v zgradbi Evropskega parlamenta zapečatila pisarno Adama Mouchtarja, posebnega svetovalca nekdanjega evropskega poslanca Franca Bogoviča. Bogovič sicer priznava, da je bil eden od evroposlancev, ki je imel stike s Huaweiem in poudarja, da je to tudi javno objavljal.

'Kaznovalna' omrežnina: vlada napoveduje ublažitev ekscesnih dvigov
09. 01. 2025 08.31Novo obračunavanje omrežnine še vedno razburja. Ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda, opozarja vlada. Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj denar v čiste tehnologije, je dejal minister Kumer. Vlada bo po napovedih Kumra DZ predlagala razrešitev preostalih treh članov sveta Agencije za energijo. Napovedujejo pa tudi ublažitev ekscesnih dvigov. Kot je povedal Kumer, se kot najbolj smiselna pot trenutno nakazuje možnost, da v visoki sezoni delno ali v celotni opustijo stroške za moč za najdražji časovni blok. O tem je spregovorila tudi poslanska skupina Svoboda.

Težave s presedanjem poslancev: kje bosta sedela Irglova in Logar?
06. 12. 2024 15.36Kolegij predsednice DZ je na seji največ časa namenil presedanju poslancev. Poslanska skupina SDS namreč zahteva, da se nepovezana poslanca Anže Logar in Eva Irgl presedeta, slednja pa temu nasprotujeta. Kolegij znova ni bil sklepčen za obravnavo kršitev etičnega kodeksa. Dogovorili pa so se o sklicu izredne seje DZ, ki bo v četrtek.

Koliko menjav je v mandatu te vlade že bilo? Kdo vse je spakiral kovčke?
22. 09. 2024 19.14Prihodnji teden se bo zaradi spornega nakupa 13 tisoč prenosnikov v parlamentu že drugič zagovarjala Emilija Stojmenova Duh. A premier Robert Golob jo kljub obremenilnim očitkom varuhov porabe javnega denarja in borcev proti korupciji ter tudi zadržkom koalicijskih partnerjev še vedno podpira. Sicer pa je Stojmenova Duh ena redkih iz prvotne ministrske ekipe Roberta Goloba, ki bo kmalu opravil še eno manjšo rekonstrukcijo, na čelu obrambe in izobraževanja.

Ob milijardni gradnji TEŠ napovedovali milijonske dobičke, danes beležijo izgubo
04. 09. 2024 20.13Ob torkovi napovedi ministra Bojana Kumra, da TEŠ neizogibno drvi proti stečaju, so brez argumentov ostali verjetno še zadnji zagovorniki spornega projekta, TEŠ 6 smo davkoplačevalci krepko preplačali in je nasedla naložba. A pri milijardo in pol vrednem projektu so bili poleg tako levi kot desni, napovedovali so milijonske dobičke, danes pa beležijo rdeče številke, ki bi lahko v nekaj letih bile milijardne. In politika je spet enotna. Tokrat pri sklepu, da gre za nasedli projekt. In da je treba zaščititi prebivalce Šaleške doline, ki bi ostali brez velikega zaposlovalca in ogrevanja. Manj enotna pa je politika pri tem, kako reševati prihodnost termoelektrarne. Prvi odzivi Šaleških prebivalcev pa: Šoštanj, z njim pa vsa Savinjsko-Šaleška dolina, je spet žrtev apetitov slovenskega energetskega lobija, pravljice o transparentnosti naj prodajajo nekomu drugemu. "Ne glede na razplet nas pozimi zeblo zagotovo ne bo," so prepričani prebivalci, ki strašenje pred mrkom edinega ogrevalnega vira razumejo predvsem kot sadistične tendence politike.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?
06. 06. 2024 06.00705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?
29. 05. 2024 06.00V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?
28. 05. 2024 06.00Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala
23. 05. 2024 06.02Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

Hojs, Bogovič, Novakova o migrantih in Palestini – bodo glasove nabirali s populizmi?
21. 05. 2024 05.55V sobotnem 24UR Fokus so se soočili kandidati treh strank od sredine proti desni, ki se bodo 9. junija potegovali za petletni mandat v Evropskem parlamentu. V studio so prišli Aleš Hojs (SDS) in dva aktualna evropska poslanca – oba se potegujeta za še en mandat – Ljudmila Novak (NSi) in Franc Bogovič (SLS). Katera stališča glede Palestine, migracij in zelenega prehoda družijo po ideologiji podobne politike? Kaj jih deli, kdo je navajal netočne podatke in kdo je s svojimi izjavami zavajal? Preverili smo dejstva.

Žaljivke – premišljen politični adut ali sovražni govor?
18. 05. 2024 07.08V četrtkovi večerni oddaji je Uroš Slak soočil štiri kandidate za evropske poslance. Matjaž Nemec (SD), Nataša Sukič (Levica), Zoran Stevanovič (Resnica) in Peter Gregorčič (SLS) so predstavili svoje poglede glede aktualnega političnega dogajanja doma in po svetu. Enotno so se zavzeli za mir, imajo pa precej različne poglede na vlogo Slovenije pri reševanju vojne v Ukrajini, pa tudi glede definicije sovražnega govora, ki so ga sicer obsodili vsi. Kdo je navajal točne podatke, kdo napačne in kdo je s svojimi izjavami zavajal volivce?

Soočenje pred evropskimi volitvami: Novakova, Hojs, Bogovič
18. 05. 2024 06.00Vojne, migracije, vsesplošna draginja, podnebne spremembe. Kako Slovenci živimo 20 let po tem, ko smo vstopili v evropsko družino? Kdo bo naš glas v Evropski uniji, kdo bo branil slovenske interese? V 24UR Fokus so se soočili kandidati sorodnih strank z desnega pola: Ljudmila Novak – Nova Slovenija – krščanski demokrati, Aleš Hojs– Slovenska demokratska stranka in Franc Bogovič – Slovenska ljudska stranka.

Več kot milijon za poslanski mandat v Evropskem parlamentu?
16. 05. 2024 06.00705 poslancev Evropskega parlamenta, med njimi osem slovenskih, bo kmalu prejelo še zadnjo plačo v tem sklicu. Od leta 2009 vsi evropski poslanci, ne glede na standard države, kjer so bili izvoljeni, prejemajo enako plačo, ki trenutno znaša 10.075 evrov bruto. Po plačilu davkov EU in prispevkov za zavarovanje to pomeni 7853 evrov neto. Sledi še domači odbitek, vsakemu od osmih Finančna uprava odmeri še dohodnino. Poleg plače pa evropski poslanci, tako kot nacionalni, prejemajo še številna nadomestila, od povračila stroškov prevoza in denimo dnevnic – do mesečnega pavšala, ki znaša 4950 evrov.

SLS vložila listo kandidatov za evropske volitve
03. 05. 2024 12.04Slovenska ljudska stranka je s podpisi 1.455 volivk in volivcev vložila predlog liste kandidatk in kandidatov za volitve poslancev iz Republike Slovenije v Evropski parlament, ki bodo 9. junija. Na predlagani listi je devet kandidatk in kandidatov, in sicer Peter Gregorčič, Nina Strah, Franc Bogovič, Sara Ahlin Doljak, Franc Pukšič, Marija Aleš, Aljaž Barlič, Kaja Galič in Marko Balažic.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen
10. 04. 2024 16.40Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Boj za evropske stolčke: Vesna stavi na Prebiliča, kaj pa ostale stranke?
08. 04. 2024 12.42Kdo vse se je prebil na kandidatno listo stranke Vesna za prihajajoče evropske volitve? Pričakovano je nosilec liste postal kočevski župan Vladimir Prebilič, v stranki pa so zdaj razkrili tudi osem bolj ali manj znanih imen, ki se bodo na volitvah potegovala za mesto v Evropskem parlamentu. Vesna je s predstavitvijo kandidatne liste in programa začela tudi z zbiranjem 1000 podpisov podpore. Katere stranke so že razkrile svoje kandidatne liste in na koga stavijo?

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?
22. 02. 2024 07.00Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

'Madžarska vlada ogroža vrednote, institucije in sredstva Unije'
18. 01. 2024 13.42Resolucija evropskega parlamenta o Madžarski je bila sprejeta z veliko večino. Poslanci, ki so jo podprli, pravijo, da Madžarska vlada ogroža vrednote, institucije in sredstva Unije ob tem pa med drugim pozivajo, da jih je treba zaščititi med prihajajočim madžarskim predsedovanjem Svetu EU. Preučili bodo tudi možnost vložitve tožbe v zvezi z odločitvijo Komisije o sprostitvi 10,2 milijarde evrov sredstev Madžarski.

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?
22. 11. 2023 17.58Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

Bogovič: Imajo grozljive številke, ko gre za okolje, sploh pomen pri odločanju?
21. 11. 2023 07.00Številke, o katerih sva med drugim govorila z evropskim poslancem, so iz velike raziskave, v kateri je sodelovalo več kot 1500 znanstvenikov z vsega sveta. Preučevali so, za koliko se je v zadnjih desetletjih zmanjšalo število ptic in žuželk. In te številke so po vseh merilih grozljive.

DZ priporočil vladi, da naj po potrebi pripravi ukrepe za manj korupcije
16. 11. 2023 18.00DZ je na izredni seji o korupciji s 70 glasovi za in štirimi proti sprejel priporočilo, po katerem naj vlada opravi temeljito analizo zakonodaje in podzakonskih predpisov, ki urejajo preprečevanje korupcije in kaznovalno pravo. Na podlagi ugotovitev naj po potrebi pripravi učinkovitejše ukrepe za omejitev tveganj za korupcijo, priporoča DZ.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični
13. 09. 2023 12.07V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

Evropa, quo vadis? Ko morilec otrok postaja junak in vzornik
23. 07. 2023 11.15"Pred leti so po terorističnem napadu Andersa Breivika na Norveškem na družbenih omrežjih pisali, kako tega ne odobravajo, da nočejo imeti nič s takim tipom človeka. Zdaj si upam reči, da je za mladega skrajnodesničarskega aktivista, ki je bil takrat še otrok in premlad, da bi bil politično indoktriniran, Breivik kakor bog, ki je storil, kar je bilo treba narediti," so dober teden nazaj zapisali pri Delu.

Zver, Tomčeva in Bogovič pritisnili 'na napačen gumb' in podprli vojnega zločinca
15. 07. 2023 09.33Haaški obsojenec Dario Kordić je po 17. letih zapora in osmih letih prestajanja pogojne kazni leta 2022 postal rehabilitiran vojni zločinec. Vsaj tako ga je želela predstaviti vladajoča nomenklatura v Zagrebu. Po izteku kazni pa je takoj pohitel z izjavo, da ne obžaluje ničesar in da bi vse ponovil še enkrat. Izjave so odmevale do Bruslja. Tam so glasovali o admandmaju, ki obsoja njegove izjave. Ta je bil z veliko večino sprejet. Proti pa le 43 poslancev. Med njimi tudi Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič. Zmotili so se.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance
12. 07. 2023 16.19Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.

Po izvolitvi: 'Eden največjih slovenskih uspehov v mednarodni diplomaciji'
06. 06. 2023 17.27"Danes je Slovenija dosegla enega svojih največjih uspehov v mednarodni diplomaciji," je ob izvolitvi Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta ZN povedal predsednik vlade Robert Golob. Predsednica države Nataša Pirc Musar pa je poudarila, da nam je uspelo skupaj in da se zdaj začenja trdo delo.

Ostre besede ustavnih sodnikov v ločenih mnenjih glede novele Zakona o RTVS
02. 06. 2023 17.44Ustavno sodišče je objavilo ločena mnenja glede odprave zadržanja novele Zakona o RTVS. Sodniki poudarjajo, da sodišče ni v krizi. A so tudi kritični. Rok Svetlič pravi, da so izigrali zakon in da novela v delu ne bo dočakala ustavne presoje. Špelca Mežnar pa ob kritiki obstrukcij meni, da je standard za imenovanje ustavnih sodnikov prenizek.

Evropski poslanci v sprejeti resoluciji Svet EU pozivajo, naj poišče rešitev
01. 06. 2023 13.22Evropski parlament je sprejel resolucijo, v kateri je izrazil zaskrbljenost v zvezi z madžarskim predsedovanjem Svetu EU v drugi polovici leta 2024 glede na pomanjkljivo spoštovanje prava EU s strani Madžarske. Svet so poslanci pozvali, naj poišče ustrezno rešitev. Če je ne bo, pa bi lahko parlament ukrepal tudi sam.

Lahko Klakočar Zupančičeva ob predsedovanju DZ predstavlja tudi svoj roman?
16. 03. 2023 14.09Mandatno-volilna komisija je obravnavala obvestilo poslanke Svobode in predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič o dopolnilnem delu, povezanem s predstavljanjem njenega romana. Pri tem so se kresala mnenja, ali gre za zahtevnejše strokovno delo, ki ga poslanci smejo opravljati. Ob glasovanju je večina v komisiji z njenim delom soglašala.

Prepoved motorjev na notranje izgorevanje: 'Samomor in darilo kitajski industriji'
06. 03. 2023 19.01"Samomor in darilo kitajski industriji," tako načrt, da Evropa popolnoma prepove avtomobile z motorji na notranje izgorevanje po letu 2035, označujejo v Italiji in Nemčiji. Nasprotovanje uredbi, ki jo je že potrdil Evropski parlament, pa napovedujeta tudi Poljska in Bolgarija. Končno glasovanje o pokopu motorjev na naftne derivate bi moralo biti izvedeno v torek, a je zaradi nasprotovanja četverice prestavljeno za nedoločen čas. Razprava o prihodnosti evropske mobilnosti ostaja vroča.