fotosinteza

Znanstveniki odkrili mikrob, ki bi lahko pomagal v boju proti podnebnim spremembam

15. 03. 2022 09.16

Znanstveniki so odkrili novega drobnega morskega plenilca, ki je sposoben naravno sekvestrirati ogljik. Gre za enocelični mikrob, ki je sposoben fotosinteze, pa tudi loviti in jesti plen, in bi lahko bil "skrivno orožje v boju proti podnebnim spremembam".

5KA: Zabavnoresna spletna učilnica za pomoč otrokom in staršem

23. 09. 2021 14.55

V preteklih dveh letih je epidemija močno vplivala tudi na osnovnošolce. Učitelji opažajo, da so se v njihovem znanju pojavile velike vrzeli. Treba bo vložiti veliko truda, da jih zapolnijo, nadgradijo in utrdijo. Zato staršem in otrokom na pomoč prihaja nova VOYO-storitev, zabavnoresna spletna učilnica, ki smo jo poimenovali 5KA.

Kaj bomo gledali jeseni?

24. 08. 2021 18.06

Počasi se poslavljamo od poletja in visokih temperatur. Naš novi zvezdnik ni kar tako izbral zimskih športov. Tudi čebele, ki so nabrale med, v katerega lahko pade sekira, ga obožujejo. Kmetje so si letos sicer želeli še malo več dežja in tokrat bi res vsem prav prišel 'fačuzi'. Športniki so imeli nekaj tednov zasluženega počitka, šolarji pa si najbrž neskončno želijo, da se počitnice nikoli ne končajo. Seveda temperature dvigamo tudi mi. Z začetkom novih oddaj, novih sezon, novih vsebin, ki prihajajo na VOYO in vse naše priljubljene programe.

V Tokiu kraljujeta Miraitowa in Someity

21. 07. 2021 08.44

Maskote so sestavni del olimpijskih iger od leta 1968. Ime maskot za olimpijske igre v Tokiu so izbirali tisti, katerim so v prvi vrsti namenjene maskote, torej otroci. Učenci japonskih osnovnih šol so se z glasovanjem odločili, da sta to Miraitowa in Someity. V Sloveniji je verjetno najbolj prepoznavna maskota z zimskih OI, to je bil volk smučar s preprostim imenom Vučko, ki je kraljeval leta 1984 v Sarajevu.

Pet milijonov evrov za raziskovalce s področja umetne fotosinteze

13. 12. 2017 16.35

Evropska komisija je objavila natečaj za umetno fotosintezo, ki sodi med najbolj obetavne tehnologije za proizvodnjo čiste energije. Nagrado v višini pet milijonov evrov bo podelila raziskovalcem ali inovatorjem, ki bodo razvili najboljši prototip za proizvodnjo trajnostnega goriva iz sončne svetlobe, vode in ogljika iz zraka.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?

07. 03. 2017 13.02

Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

VIDEO: Rio de Janeiro 2016 predstavil maskoti olimpijskih iger

24. 11. 2014 13.28

Organizatorji naslednjih olimpijskih iger v Braziliji so predstavili maskote iger. Gre za dve podobi, ki predstavljata brazilsko živalsko in rastlinsko raznolikost. Imeni bodo izbrali preko ankete in ju objavili 14. decembra letos.

FOTO: Kitajski zaradi smoga grozi 'jedrska zima'

28. 02. 2014 09.19

Strokovnjaki svarijo, da bi lahko v nekaterih delih Kitajske zavladala t. i. jedrska zima. Podnebne spremembe ne bi povzročil jedrski spopad, ampak smog, ki je v nekaterih delih države tako gost, da ovira fotosintezo.

Kompleksni kemični procesi so trojici prinesli Nobelovo nagrado

09. 10. 2013 12.23

Nobelovo nagrado za kemijo si po mnenju švedske kraljeve akademije za znanost zaslužijo ameriški raziskovalci Martin Karplus, Michael Levitt in Arieh Warshel, so razkrili v švedskem Stockholmu.

Ameriški znanstveniki: Segrevanje lahko ustavimo, a nebo bo postalo bolj belo, prav tako naša polt

01. 06. 2012 11.45

Znanstveniki so našli novo rešitev, s katero bi Zemljo ubranili globalnega segrevanja. V ozračje bi izpustili delce, ki bi odbijali sončno energijo nazaj v vesolje, modro nebo, ki smo ga vajeni, pa bi postalo skoraj belo.

Nas bo rešila fotosinteza?

26. 02. 2012 10.52

Strokovnjaki opozarjajo, da se bo poraba energije na svetovni ravni v naslednjih 40 letih povečala za 100 odstotkov, svetovne zaloge nafte in plina pa so že zelo okrnjene. Bi lahko fotosinteza postala pomemben vir energije za človeštvo?

Znanstvenikom uspelo iznajti 'sveti gral' za pridobivanje energije

02. 04. 2011 06.00

Znanstveniki trdijo, da so iznašli 'sveti gral' znanosti v umetnem listu, ki bi lahko s svojim delovanjem naše domove spremenil v samostojne 'elektrarne'.

Ledeniki so ekološke zakladnice

22. 06. 2007 11.40

S taljenjem ledu se v morje sproščajo minerali, ki imajo ključno vlogo pri ohranjanju ekosistema v oceanih južne poloble.