fosilov

Mladiči krvovolka in stoletnih želv, objokani Dončić in vrsta nesreč

13. 04. 2025 18.14

Minuli teden je zaznamovala novica ameriškega podjetja, da so vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti, prav tako pa je prve potomce dobil par ogroženih stoletnih želv. Oboževalcev se je dotaknila tudi fotografija Luke Dončića, ki ob posnetku najboljših akcij v dresu Mavericksov ni mogel zadržati solz. Svet so medtem pretresle tudi fotografije naravnih in drugih nesreč, med drugim so o požaru poročali iz Pariza, zrušenju strehe kluba v Dominikanski republiki, zvrstilo pa se je tudi nekaj prometnih nesreč.

Z genskim inženiringom oživeli izumrlega krvovolka: rešitev ali nova težava?

08. 04. 2025 16.45

Ameriško biotehnološko podjetje Colossal Biosciences je sporočilo, da so s pomočjo genskega inženiringa vzgojili tri mladiče krvovolka, ki je sicer izumrl pred več kot 10.000 leti. DNK krvovolka so pridobili iz fosilov in nato na novo zapisali gensko kodo navadnega sivega volka, ki je njegov najbližji še živeči sorodnik. Mladiče so na svet spravili s pomočjo domačih psov kot nadomestnih mater. Kljub izjemnemu tehnološkemu dosežku so nekateri strokovnjaki kritični do ponovne oživitve že izumrlih živalskih vrst, predvsem zaradi vprašanj, kako se bodo take živali obnesle znotraj ekosistema, kakšno nevarnost predstavljajo za druge živali in koliko genov je potrebno spremeniti, da žival dejansko postane krvovolk.

Umrl je eden od ustanovnih članov Novih fosilov

30. 03. 2025 14.26

Umrl je basist in eden izmed ustanovnih članov skupine Novi fosili Marinko Colnago. Žalostno vest so na družbenem omrežju sporočili člani priljubljene skupine. Novica je močno pretresla njihove poslušalce, mnogi njihovo glasbo poslušajo že desetletja. Glasbena skupina, ki ji je ime nadel legendarni Arsen Dedić, je skozi svojo uspešno kariero nanizala številne uspešnice.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

V Sibiriji našli mumijo 35.000 let stare sabljastozobe mačke

23. 11. 2024 20.00

Pred štirimi leti so raziskovalci na območju severovzhodne ruske republike Jakutije našli mumijo 35 tisoč let starega mladiča sabljastozobe mačke. V reviji Scientific Reports so objavili izsledke študije, ki je pokazala, da je bila mačka stara le tri tedne, ko je poginila. Vzrok za pogin ni znan. Fizične lastnosti živali so primerjali z levom in našli zanimive razlike.

Avstralski pevec razkril, kakšne so zabave Leonarda DiCapria

04. 11. 2024 17.06

Avstralski pevec Tom Jay Williams je v podkastu A Bit Rogue spregovoril o eni najbolj varovanih hollywoodskih skrivnosti – razvpitih hišnih zabav Leonarda DiCapria. 32-letni pevec, znan po sodelovanju v skupinah At Sunset in Darling Brando, je razkril podrobnosti noči, ki jo je preživel v družbi številnih zvezdnikov v DiCapriovi luksuzni vili.

Znanstveniki dokončali rekonstrukcijo izumrlega dvometrskega hrošča

12. 10. 2024 17.42

Ameriški raziskovalci so na podlagi analiziranih fosilov poustvarili model glave enega največjih hroščev, ki naj bi kadarkoli hodili po Zemlji. Fosile glav mladih hroščev so odkrili v francoskem premogovniku v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Odrasel primerek naj bi v dolžino meril več kot dva metra in tehtal 50 kilogramov.

V Franciji našli velikansko okostje dinozavra, dolgo 10 metrov

10. 03. 2024 19.44

V južni Franciji je 23-letni domačin in amaterski paleontolog leta 2022 med sprehodom po gozdu odkril veliko najdišče ostankov dinozavrov. Strokovnjaki so v dveh letih odkrili številne dele okostij, nedavno pa so odkrili tudi zelo redek primerek, skoraj popolno okostje dinozavra, ki je povezano od lobanje pa do repa.

Podvodni T-rex: Odkrili dvometrsko lobanjo starodavne 'morske pošasti'

10. 12. 2023 10.35

S 130 kot britev ostrimi zobmi je lahko svoj plen pokončal z enim samim ugrizom. Morska pošast, ultimativni ubijalski stroj, podvodni T-rex. Tako znanstveniki opisujejo starodavnega plenilca, ki je pred 150 milijoni let povzročal strah in trepet v oceanih. Zdaj so raziskovalci odkrili dvometrsko lobanjo pliozavra, ki je skoraj popolnoma ohranjena. Nad odkritjem so navdušeni.

Antropologi našli 300.000 let staro kost neznanega človeškega rodu

15. 08. 2023 09.58

Antropologi na Kitajskem so odkrili dele spodnje čeljusti, ki bi lahko pripadali neznanemu človeškemu rodu. Po podatkih nove študije je kost stara približno 300.000 let in je pripadala mlademu najstniku, na njej pa je edinstven mozaik starodavnih in sodobnih lastnosti.

Slovenec Anže Rozman nominiran za prestižno nagrado emmy

18. 07. 2023 06.00

Pred dnevi so razglasili nominirance za najboljše iz sveta televizijskih serij, med nominiranci pa je tudi slovenski skladatelj in čelist Anže Rozman. Glasbenik že več let živi v Los Angelesu, kjer dela v podjetju slovitega skladatelja filmske glasbe Hansa Zimmerja, sedaj pa si je s triletnim projektom za dokumentarno serijo Prehistoric Planet prislužil svojo prvo nominacijo za emmyja.

Odkrili novo vrsto dinozavra: visok do pol metra, težek toliko kot človek

14. 06. 2023 11.47

Po jugu Afrike se je pred 200 milijoni let sprehajal še en do pred kratkim nepoznan dinozaver. Pripadal je družini zavropodov, glede na velikost fosilov pa gre za najmanjšega izmed njih. Imel naj bi majhno glavo, dolg vrat, tehtal pa toliko kot odrasel človek. V višino je meril do pol metra.

Rovi okoli Ruš: skrivnostne zagonetke, lokalne legende in lov za odgovori

28. 05. 2023 08.00

Ko je lani tak čas med Rušani završala novica, da je skupina vztrajnih domačinov po letih iskanja našla vhod v več kot 70 metrov dolg rov, ki je prej veljal za legendo, si prebivalci tega majhnega štajerskega mesteca še mislili niso, kakšna odkritja vse jih čakajo. Ne le rudnik, v katerem naj bi po pripovedih 'staroselcev' kopali zlato, okoli Ruš se očitno skriva še vrsta drugih jam in predorov. V zgolj enem letu so našli še tri, v sodelovanju z lokalnim planinskim društvom pa so jih zdaj prvič predstavili javnosti. Pridružili smo se jim na Pohodu po rovih okoli Ruš.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec

12. 09. 2022 07.17

Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

Odkrili okostje ogromnega dinozavra, morda največjega v Evropi

30. 08. 2022 07.05

Paleontologi na Portugalskem so odkrili okostje morda največjega dinozavra, ki so ga doslej našli v Evropi. Šlo naj bi za ostanke brahiozavra, predstavnika veje zavropodov in rastlinojedega dinozavra, visokega 12 metrov in dolgega 25 metrov, ki je po Zemlji hodil pred približno 150 milijoni let.

V restavraciji na Kitajskem našli 100 milijonov let stare odtise dinozavra

24. 07. 2022 18.42

Na jugozahodu Kitajske je na dvorišču restavracije eden od gostov na tleh opazil nenavadne oblike. Paleontologi so kmalu ugotovili, da gre za 100 milijonov let stare stopinje dinozavrov. "To je zanimivo odkritje, ki se odraža predvsem v raznolikosti dinozavrov iz obdobja krede v porečju Sečuan," nam je povedal paleontolog Lida Šing.

Izjemno ohranjen fosil dinozavra morda potrjuje teorijo o vzroku množičnega izumrtja

09. 04. 2022 15.29

Znanstveniki so v Severni Dakoti odkrili fosil popolnoma ohranjene noge dinozavra, za katero predvidevajo, da jo je 'odtrgal' asteroid. Odkritje je izjemno, saj naj bi bil to eden prvih odkritih fosilov, ki potrjujejo teorijo, da je množično izumiranje dinozavrov pred 66 milijoni let povzročil padec asteroida na Zemljo.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa

10. 02. 2022 08.52

Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

Na Kitajskem odkrili fosil jajca z odlično ohranjenim okostjem zarodka dinozavra

22. 12. 2021 08.48

Na Kitajskem so odkrili ohranjen fosil zarodka malega dinozavra. Gre za okoli 70 milijonov let star fosil, ki bi lahko osvetlil povezavo med dinozavri in pticami. Okostje še neizvaljenega mladička dinozavra je zvito v položaj, ki je pred izvalitvijo značilen za sodobne ptice. Malega dinozavra so poimenovali Baby Jingliang, po kitajskem muzeju, v katerem je shranjen fosil.

Fosil orjaške stonoge dokaz o največjem hrošču vseh časov

21. 12. 2021 13.18

Britanski znanstveniki so na plaži v Northumberlandu na severu Anglije povsem po naključju odkrili ogromen fosil orjaške stonoge. Ta naj bi živela pred 326 milijoni let, dolga je bila več kot 2,5 metra, tehtala pa je kar 50 kilogramov. In koliko nog je imela?

Pri Trstu odkrili ostanke vsaj sedmih dinozavrov, najbolj navdušuje Bruno

03. 12. 2021 17.57

Raziskovalci so v bližini Trsta odkrili najpomembnejše italijansko najdišče fosilov dinozavrov. Našli so ostanke od sedmih do enajstih živali, ki so na območju živele pred 80 milijoni let. Eden od fosilov je skoraj v celoti ohranjen, s petimi metri pa je tudi največji dinozaver, ki so jih kdaj koli našli na ozemlju Italije. Poimenovali so ga Bruno.

Izumrtje, ki je z obličja Zemlje izbrisalo dinozavre, morskim psom prizaneslo

11. 08. 2021 16.41

Dogodek izpred več milijonov let, ki je povzročil izumrtje dinozavrov, je morskim psom prizanesel. Znanstveniki so v novi raziskavi namreč ugotovili, da so morski psi v tem času ohranili stalno raznolikost v oceanih. Raziskovalci so analizirali morfologijo 1239 zob fosilov morskih psov ter ugotovili, da so nekatere vrste v tem obdobju res doživele selektivno izumrtje, spet druge vrste teh morskih plenilcev pa so se povečale.

Novoodkrita vrsta na Kitajskem verjetno naš najbližji evolucijski sorodnik

29. 06. 2021 15.34

Novoodkrita vrsta človeka, poimenovana "človek zmaj", bi lahko predstavljala najbližjega do sedaj odkritega sorodnika sodobnega človeka, pravijo znanstveniki. Analiza 146.000 let stare velike lobanje namreč kaže, da je vrsta bolj sorodna homo sapiensu kot pa neandertalcu.

99 milijonov let star fosil ni ne ptič ne dinozaver, pač pa plazilec

14. 06. 2021 20.04

Znanstveniki so s pomočjo tehnologije in temeljite analize ugotovili, da je nenavadna prazgodovinska žival, ujeta v kosu jantarja, ki so ga našli v Mjanmaru, starodavni plazilec. S tem so ovrgli tezo, da gre za najmanjšega dinozavra.

Američana med potapljanjem v reki napadel aligator in ga hudo poškodoval

06. 06. 2021 16.37

Med iskanjem fosilov v reki na Floridi je 25-letnega Američana napadel aligator in mu povzročil hude poškodbe glave in roke. Zaradi obdobja parjenja aligatorjev tamkajšnje oblasti prebivalce opozarjajo, naj bodo pri plavanju v rekah še posebej previdni. Po ocenah pristojnih sicer na Floridi biva okoli 1,3 milijona aligatorjev.

Novi Fosili z novo pesmijo pokojnega Dujmića: 'Pozabimo nesoglasja'

08. 04. 2021 11.15

Pisali smo že, da je prijatelj pokojnega Rajka Dujmića našel prenosni telefon, na katerem je shranjenih deset novih, še neobjavljenih pesmi, ki jih je nekdanji član Novih fosilov napisal pred sedmimi leti. Zdaj Nenad Ninčević išče glasbenike, ki bi pesmi posneli. Med njimi so potrjeno tudi Novi fosili.

Pižama delil staro fotografijo: Leta so blagodejno vplivala na moj videz

12. 02. 2021 17.58

Pisatelj in priljubljeni stand up komik Boštjan Gorenc - Pižama je obujal spomine na otroštvo. Med brskanjem starih fotografij je naletel na fotografijo, za katero se je odločil, da jo podeli z javnostjo. Bi ga prepoznali?

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.