fosilna goriva

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040
21. 01. 2025 17.05Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Podnebni svet za nujno ukinitev subvencij za fosilna goriva
08. 01. 2025 11.53Podnebni svet, ki deluje kot vladno znanstveno posvetovalno telo pri oblikovanju in izvajanju podnebnih politik, je na prvi seji v letošnjem letu razpravljal predvsem o predlogih za zmanjšanje izpustov v prometnem sektorju. Med predlaganimi ukrepi so med drugim izpostavili nujnost ukinitve subvencij za fosilna goriva in promocijo javnega prometa.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?
08. 12. 2024 08.21Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

To se danes dogaja z nekoč izrazito premogovniškim Zasavjem
26. 11. 2024 09.06V javnosti so vse glasnejši pozivi k opuščanju rabe fosilnih goriv, precej manj pozornosti pa je posvečene posledicam, ki jih tak ukrep prinese s seboj.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov
14. 11. 2024 14.25Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

Tehnološki velikani z jedrsko energijo rešujejo energetsko lakoto umetne inteligence
21. 10. 2024 12.05Jedrska energija se vrača tudi po zaslugi tehnoloških gigantov, ki iščejo načine, kako nasititi energije lačne sisteme umetne inteligence, ki jih z veliko hitrostjo uvajajo v skorajda vse pore življenja. Ker zaradi UI naraščajo emisije, želijo zdaj s pomočjo jedrske energije ostati zvesti zelenim zavezam, hkrati pa ne omejiti tehnologij, ki jih vidijo kot prihodnost.

Najboljše toplotne črpalke za vaš dom: Primerjava različnih vrst
18. 10. 2024 08.58Toplotne črpalke so najbolj priljubljena rešitev za energetsko učinkovito ogrevanje sodobnih domov v Sloveniji. S svojo sposobnostjo izkoriščanja obnovljivih virov energije, kot so zrak, zemlja ali voda, toplotna črpalka ponuja trajnostno alternativo tradicionalnim načinom ogrevanja.

Podnebni svet in finančno ministrstvo o ukinitvi subvencij za fosilna goriva
08. 10. 2024 12.56Predstavniki podnebnega sveta in ministrstva za finance so na zadnji seji razpravljali o ukinitvi subvencij za fosilna goriva. Na ministrstvu menijo, da je davčna politika lahko le eden od vzvodov za razogljičenje in da je treba za uspešen prehod pred uvedbo davčnih ukrepov nujno omogočiti konkurenčnost gospodarstva in stabilnost javnih financ.

'Izpusti novih avtomobilov omejeni do grama natančno, a cilji so nedosegljivi'
05. 10. 2024 17.28Italija in Nemčija sta se pridružili pozivu evropske avtomobilske industrije in Evropsko unijo pozivata, naj omili že sprejete standarde o emisijah CO2 za avtomobile in razmisli o ukinitvi prepovedi prodaje avtomobilov in lahkih gospodarskih vozil z bencinskim ali dizelskim motorjem od leta 2035. Kako uspešni bodo, še ni jasno, a Evropska komisija jim odgovarja, da so standarde sprejeli že pred leti, prav z namenom, da ima industrija čas za prilagoditve.

Ogroženih 3000 delovnih mest: Audi bi zaprl tovarno v Bruslju
16. 09. 2024 13.22Nemški proizvajalec avtomobilov Audi razmišlja o zaprtju tovarne v Bruslju v Belgiji, ki velja za njegovo zibelko električnih avtomobilov. Posledično se je danes pred Audijevim poslopjem protestno zbralo okoli 200 zaposlenih.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko
09. 09. 2024 17.11Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Greto Thunberg znova aretirali, tokrat zaradi blokade na univerzi
04. 09. 2024 18.18Danska policija je v Kobenhavnu na protestu proti vojni v Gazi aretirala okoljsko aktivistko Greto Thunberg. Na tamkajšnji univerzi so sicer prijeli šest ljudi, potem ko je skupina 20 oseb blokirala vstop v stavbo, je povedal predstavnik policije. Pred tem so Švedinjo prijeli že na protestih na Nizozemskem, v Londonu in Nemčiji.

'Zemlja se kuha': 21. julij postal najbolj vroč dan v zgodovini
23. 07. 2024 18.37Naš modri planet je podrl nov rekord, na katerega pa sicer ne bi smeli biti prav nič ponosni. Za najbolj vroč dan v zemeljski zgodovini je namreč še do nedavno veljal 6. julij 2023, a ta se je moral zdaj umakniti novemu rekorderju. Po predhodnih podatkih evropske mreže Copernicus smo namreč 21. julija presegli temperature izpred dobrega leta dni. Povprečna globalna temperatura zraka je namreč v nedeljo znašala kar 17,09 stopinje Celzija.

Japonska 5000 metrov globoko našla zaklad: velike zaloge ključnih mineralov
26. 06. 2024 19.29Japonska je na oddaljenem pacifiškem otoku našla dovolj rudnin, da bi lahko več kot desetletje poganjala svojo industrijo električnih vozil.

Guterres: Vpliv človeštva na podnebje je kot meteor, ki je uničil dinozavre
05. 06. 2024 17.58Vpliv človeštva pri uničujočem segrevanju planeta je primerljiv z meteorjem, ki je uničil dinozavre, je dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres in ponovno pozval k ukrepanju za omejitev globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Prav tako je države pozval, naj prepovejo oglaševanje podjetij, ki proizvajajo fosilna goriva.

Deroča voda je odnesla njegovo 15-letno prijateljico, zdaj toži naftno podjetje
31. 05. 2024 16.34Benjamin je tvegal svoje življenje, ko je leta 2021 v poplavah poskušal rešiti svojo 15-letno prijateljico Roso. Prepričan je, da so za ekstremne podnebne dogodke, kot je bil ta, odgovorna podjetja, ki trgujejo s fosilnimi gorivi. Skupaj s še osmimi posamezniki so sprožili postopek proti naftnemu podjetju TotalEnergies, saj so prepričani, da je podjetje odgovorno za podnebne tragedije.

Članice dokončno potrdile odstop EU od energetske listine
30. 05. 2024 17.00Ministri držav članic EU za energetiko so dokončno potrdili odstop unije od mednarodne pogodbe o energetski listini, ki je namenjena zaščiti tujih naložb na področju fosilnih goriv. Članice, ki to želijo, bodo lahko ostale pogodbenice. Slovenija bo od energetske listine uradno odstopila oktobra.

Na Islandiji zgradili velikanski 'sesalnik', ki iz zraka odstranjuje ogljik
09. 05. 2024 17.32Na Islandiji je v sredo začela delovati "največja naprava" na svetu, ki iz ozračja kot velikanski sesalnik sesa "onesnaženje", ki je krivo za segrevanje našega planeta. Pravzaprav iz vsrkanega znaka s pomočjo kemikalij odstranjuje ogljik. V prihodnosti nameravajo zgradili še več podobnih obratov, vendar pa številni kritiki opozarjajo na previdnost.

Oči, uprte v nebo, zaklenjene šole, vrnitev Melanie in poletna vročina
13. 04. 2024 07.00Temperature, kot bi bili sredi poletja, dan, ki se spremeni v noč, šole z zaklenjenimi vrati. Zdi se, da je minuli teden vse stvari nekoliko postavil na glavo. Temperaturni rekordi, ki smo jih zabeležili pred dnevi, kažejo, kako pomembno je skrbeti za naše okolje, pa tudi za našo prihodnost in prihodnost tistih, ki pridejo za nami. Ta bi morala biti varna ne le pred podnebnimi spremembami, temveč tudi pred nami samimi. Poleg okolja je namreč ta teden zagotovo zaznamovala tudi beseda "varnost".

Na Nizozemskem aretirali Greto Thunberg
06. 04. 2024 16.36Nizozemske oblasti so aretirale Greto Thunberg in druge podnebne protestnike iz skupine Extinction Rebellion, ki so blokirali avtocesto v Haagu. Protestirali so proti subvencioniranju fosilnih goriv.

Leta 2026 v Novem mestu začetek proizvodnje novega električnega twinga
03. 04. 2024 11.56Francoski avtomobilski proizvajalec Renault bo v okviru svoje enote električnih vozil Ampere ta mesec zagnal inženirska dela na cenovno bolj dostopnem modelu novega električnega twinga. Množična proizvodnja bo stekla leta 2026 v Renaultovi tovarni Revoz v Novem mestu, informacije neimenovanih virov povzema tiskovna agencija Reuters.

Nove stavbe od leta 2030 brezemisijske, do leta 2040 brez kotlov na fosilna goriva?
12. 03. 2024 15.30Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu podprli revizijo direktive o energetski učinkovitosti stavb, katere namen je zmanjšati porabo energije in izpustov toplogrednih plinov v stavbnem sektorju. Cilja direktive sta tudi obnova energetsko najmanj učinkovitih stavb in boljša izmenjava informacij o energetski učinkovitosti.

Do prihrankov z alternativnimi energetskimi rešitvami
27. 02. 2024 00.15V času prehoda na obnovljive in tajnostne rešitve ogrevanja, ohranjajo fosilna goriva vlogo stabilnih partnerjev.

Prihodnost proizvodnje brez dvoma pripada Kitajski
17. 12. 2023 08.09Ko električno vozilo zapusti tovarno, tudi do 70 odstotkov njegove vrednosti predstavlja baterija. Surovine za baterije, njihovo predelavo, dobavne verige in proizvodnjo skoraj v celoti nadzirajo Kitajci. Ko so svetovni voditelji na minuli podnebni konferenci v Dubaju sklenili, naj svet začne postopoma opuščati fosilna goriva, so v Kitajskih tovarnah verjetno tudi zaplesali od sreče. Tehnološki zaostanek Evrope na področju elektromobilnosti pa lahko pomeni tudi konec avtomobilske industrije, kot jo poznamo.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?
13. 12. 2023 07.19"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Požigalcev se ne vabi na gasilske konvencije
13. 12. 2023 12.45Medtem ko se na eni strani z mednarodne podnebne konference vrstijo pompozna sporočila o dogovoru, ki prvič (vsaj) omeni fosilna goriva, znanstveniki opozarjajo, da je besedilo novo veliko razočaranje in pravzaprav zmaga industrije onesnaževanja nad zelo jasnim znanstvenim konsenzom. Uvodno upanje so zamenjali občutki poraza, nemoči in pretresenosti. Nimamo dogovora o časovnici, kdaj naj prenehamo z uporabo fosilnih goriv, niti nimamo dogovora, da bi sploh prenehali z uporabo. V Dubaju je svoje delo več kot očitno odlično opravilo prek 2500 naftnih lobistov.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv
11. 12. 2023 10.01Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Flirt premierke in premierja bolj zanimiv kot konec sveta
09. 12. 2023 07.00Poglej, poglej, sem si rekla, končno vest, ki je pritegnila pozornost z verjetno enega izmed najpomembnejših svetovnih srečanj, ko gre za vprašanje, ali nam bo nekako uspelo preživeti ali pa bo zemljo in ljudi na njej scvrlo v nekaj desetletjih.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev
05. 12. 2023 08.16Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.