fosil

Odkrili novo redko vrsto dinozavra: 260-kilogramski orjak z dvema krempljema

26. 03. 2025 09.19

Znanstveniki so v mongolski puščavi Gobi odkrili redko novo vrsto dinozavra z dvema krempljema. Terizinozavri so stali na zadnjih nogah in običajno imeli tri kremplje. Novo odkriti dinozaver pa je imel dva. Bil je srednje velik, težak pa je bil približno 260 kg.

V Španiji našli najstarejše kosti človeškega obraza v zahodni Evropi

16. 03. 2025 21.48

Raziskovalci so v starodavni jami v Španiji našli fragmente kosti človeškega obraza, ki so po njihovi oceni najstarejši v zahodni Evropi. Fosilizirani ostanki namreč sestavljajo levo lice in zgornjo čeljust odraslega pripadnika izumrle človeške vrste, ki je na Iberskem polotoku živela in izumrla pred 1,1 do 1,4 milijona let.

Odkrili 50.000 let stare ostanke malega mamuta

25. 12. 2024 13.07

Ruski raziskovalci so na območju Jakutije v Sibiriji odkrili ostanke malega mamuta, ki tehtajo skoraj 200 kilogramov. 50.000 stara najdba je dobila ime Jana po reki v bližini najdišča.

Znanstveniki dokončali rekonstrukcijo izumrlega dvometrskega hrošča

12. 10. 2024 17.42

Ameriški raziskovalci so na podlagi analiziranih fosilov poustvarili model glave enega največjih hroščev, ki naj bi kadarkoli hodili po Zemlji. Fosile glav mladih hroščev so odkrili v francoskem premogovniku v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. Odrasel primerek naj bi v dolžino meril več kot dva metra in tehtal 50 kilogramov.

V Franciji našli velikansko okostje dinozavra, dolgo 10 metrov

10. 03. 2024 19.44

V južni Franciji je 23-letni domačin in amaterski paleontolog leta 2022 med sprehodom po gozdu odkril veliko najdišče ostankov dinozavrov. Strokovnjaki so v dveh letih odkrili številne dele okostij, nedavno pa so odkrili tudi zelo redek primerek, skoraj popolno okostje dinozavra, ki je povezano od lobanje pa do repa.

Podvodni T-rex: Odkrili dvometrsko lobanjo starodavne 'morske pošasti'

10. 12. 2023 10.35

S 130 kot britev ostrimi zobmi je lahko svoj plen pokončal z enim samim ugrizom. Morska pošast, ultimativni ubijalski stroj, podvodni T-rex. Tako znanstveniki opisujejo starodavnega plenilca, ki je pred 150 milijoni let povzročal strah in trepet v oceanih. Zdaj so raziskovalci odkrili dvometrsko lobanjo pliozavra, ki je skoraj popolnoma ohranjena. Nad odkritjem so navdušeni.

Kaj skriva 'zeleni dinozaver', ki je k nam prišel iz daljne Avstralije?

18. 11. 2023 09.43

Julija je Botanični vrt v Ljubljani postal bogatejši za šest primerkov drevesa, za katerega so dolgo mislili, da je izumrlo skupaj z dinozavri. Gre za zelo redko in ogroženo drevesno vrsto, ki so jo leta 1994 po naključju odkrili v skritem kotičku avstralske divjine. Od 3700 botaničnih vrtov po svetu jih je bilo le 34 izbranih, da nudijo zatočišče temu živemu fosilu, Ljubljana pa je tako postala del svetovnega naravovarstvenega projekta.

Botanični vrt se je spremenil v Jurski park

15. 11. 2023 19.01

Botanični vrt v Ljubljani je postal Jurski park. Kajti v njem boste lahko našli bitje, ki si je svet delilo z dinozavri. In dolgo so mislili, da je z njimi tudi izumrlo. A v skritem kotičku daljne Avstralije so pred leti odkrili, da je preživelo. Ljubljana pa bo eden od krajev po svetu, kjer bo živi fosil zdaj našel zatočišče.

Študije kažejo, da so naši predniki 1,45 milijona let nazaj bili kanibali

27. 06. 2023 12.16

Nedavne raziskave kažejo, da so se ljudje pred 1,45 milijona let mesarili med seboj, lahko pa bi bili tudi kanibali. To so raziskovalci odkrili na podlagi fosilizirane golenske kosti, ki jo je v Nairobiju preučevala Briana Pobiner, paleoantropologinja iz Nacionalnega muzeja za naravno zgodovino v Washingtonu.

V vodah Tajvana ujeli starodavnega in redko videnega morskega psa

18. 06. 2023 13.38

Ob obali Tajvana so ujeli ogromnega, skoraj 800 kilogramov težkega morskega psa, ki je imel v sebi šest velikih mladičev. Ujeti morski pes velja za največjega morskega psa te vrste, ki so ga ujeli v teh vodah, samica pa je bila tik pred rojstvom svojih mladičev.

Odkrili novo vrsto dinozavra: visok do pol metra, težek toliko kot človek

14. 06. 2023 11.47

Po jugu Afrike se je pred 200 milijoni let sprehajal še en do pred kratkim nepoznan dinozaver. Pripadal je družini zavropodov, glede na velikost fosilov pa gre za najmanjšega izmed njih. Imel naj bi majhno glavo, dolg vrat, tehtal pa toliko kot odrasel človek. V višino je meril do pol metra.

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

Ko se začne puberteta ...

14. 05. 2022 07.00

Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Izjemno ohranjen fosil dinozavra morda potrjuje teorijo o vzroku množičnega izumrtja

09. 04. 2022 15.29

Znanstveniki so v Severni Dakoti odkrili fosil popolnoma ohranjene noge dinozavra, za katero predvidevajo, da jo je 'odtrgal' asteroid. Odkritje je izjemno, saj naj bi bil to eden prvih odkritih fosilov, ki potrjujejo teorijo, da je množično izumiranje dinozavrov pred 66 milijoni let povzročil padec asteroida na Zemljo.

36 milijonov star fosil lobanje 'morske pošasti': med lovom povzročal veliko škode

19. 03. 2022 11.30

V Peruju so v puščavi Ocucaje našli 36 milijonov let star fosil prednika kita. Bazilozaver je svoj dom zdaj našel v muzeju v Limi. Znanstveniki so dobro ohranjeno lobanjo živali za javnost odkrili 17. marca.

Nova pomlad ali obstanek evropskih avtokratov?

19. 01. 2022 11.00

Bo jugovzhodna Evropa kmalu doživela politično otoplitev ali bodo avtokratski vladarji utrdili svojo moč? Na aprilskih volitvah se bodo dokazovali "trije nacionalno-populistični vladarji" – slovenski premier Janez Janša, srbski predsednik Aleksandar Vučić in madžarski premier Viktor Orban. Jeseni se bo boju za glasove volivcev priključil njihov "ideološki prijatelj" voditelj bosanskih Srbov Milorad Dodik.

Človeški fosili iz Etiopije najbrž starejši, kot so predvidevali doslej

16. 01. 2022 07.00

Nova analiza enih od najstarejših človeških fosilov, ki so jih odkrili doslej, je pokazala, da so po vsej verjetnosti vsaj 36.000 let starejši, kot so predvidevali znanstveniki. To pa je tudi v skladu z najnovejšimi spoznanji o začetku evolucije človeka.

V Rutlandskem jezeru našli fosile 'morskega zmaja'

10. 01. 2022 08.37

Februarja lani je delavec med urejanjem okolice zagledal nekaj nenavadnega, podobnega ostankom dinozavra. Paleontologi so po pregledu ugotovili, da gre za ihtiozavra. Njegovo izkopavanje se je začelo lansko poletje, gre pa za ostanke največjega ihtiozavra, kar so jih odkrili v Združenem kraljestvu.

Na Kitajskem odkrili fosil jajca z odlično ohranjenim okostjem zarodka dinozavra

22. 12. 2021 08.48

Na Kitajskem so odkrili ohranjen fosil zarodka malega dinozavra. Gre za okoli 70 milijonov let star fosil, ki bi lahko osvetlil povezavo med dinozavri in pticami. Okostje še neizvaljenega mladička dinozavra je zvito v položaj, ki je pred izvalitvijo značilen za sodobne ptice. Malega dinozavra so poimenovali Baby Jingliang, po kitajskem muzeju, v katerem je shranjen fosil.

Fosil orjaške stonoge dokaz o največjem hrošču vseh časov

21. 12. 2021 13.18

Britanski znanstveniki so na plaži v Northumberlandu na severu Anglije povsem po naključju odkrili ogromen fosil orjaške stonoge. Ta naj bi živela pred 326 milijoni let, dolga je bila več kot 2,5 metra, tehtala pa je kar 50 kilogramov. In koliko nog je imela?

Znanstveniki so odkrili fosile malega krokodila iz obdobja jure

07. 08. 2021 17.04

Fosili majhnega krokodila, ki je po našem planetu hodil v obdobju jure, paleontologom ponujajo vpogled v razvoj sodobnih plazilcev. Vrsta, ki je v dolžino merila manj kot en meter, si je Zemljo delila z ogromnimi dinozavri, paleontologi pa ugotavljajo, da je imel ta prednik krokodilov verjetno veliko bolj pokončno držo kot njegovi današnji sorodniki.

Nove ugotovitve o 'živem fosilu': brejost ribe iz časa dinozavrov traja kar pet let

20. 06. 2021 21.15

Riba, ki so jo nekoč označili za "živi fosil", saj so predvidevali, da je izumrla skupaj z dinozavri, znova preseneča znanstvenike. Odkrili so namreč, da je njena življenjska doba vsaj petkrat daljša, kot so sprva predvidevali. Samica pa je breja kar pet let.

BLOG: Rastlinski izvleček za zdravje možganov

20. 06. 2021 07.00

Ginko biloba, znan tudi kot dvokrpi ginko, je starodavni rastlinski izvleček, ki se na Kitajskem že tisočletja uporablja pri različnih zdravstvenih težavah. Pravzaprav gre za eno najpogosteje zaužitih zelišč, ki naj bi podpiralo zdravje možganov. Gre za drevo, ki na Zemlji raste že več kot 300 milijonov let, pravijo pa mu tudi živi fosil, saj je danes njegova zgradba skoraj enaka zgradbi fosilnih ostankov te rastline.

Novoodkrita vrsta starodavnega nosoroga je bila višja od žirafe

19. 06. 2021 08.17

Novoodkrita vrsta predstavlja eno največjih kopenskih živali v zgodovini, po Zemlji je Paraceratherium linxiaense hodil pred več kot 26,5 milijona let in poseljeval območje med današnjim Pakistanom in Tibetansko planoto.

99 milijonov let star fosil ni ne ptič ne dinozaver, pač pa plazilec

14. 06. 2021 20.04

Znanstveniki so s pomočjo tehnologije in temeljite analize ugotovili, da je nenavadna prazgodovinska žival, ujeta v kosu jantarja, ki so ga našli v Mjanmaru, starodavni plazilec. S tem so ovrgli tezo, da gre za najmanjšega dinozavra.

Slovenski državljan iz BiH tihotapil 15 milijonov let stare fosile

28. 04. 2021 18.11

Hrvaški policisti so na mejnem prehodu Stara Gradiška v avtomobilu 46-letnega slovenskega državljana odkrili številne fosilne ostanke "neprecenljive vrednosti". Gre za fosile več živalskih vrst iz obdobja srednjega miocena, med njimi so ostanki prazgodovinski vrst slona in nosoroga.

Štiriletna deklica na plaži v Walesu odkrila odtis dinozavrove stopinje

30. 01. 2021 22.00

Na plaži Barry na jugu Walesa je štiriletna deklica med sprehodom z očetom na skali odkrila odtis velike živalske stopinje. Znanstveniki so ugotovili, da gre za okoli 220 milijonov let star odtis, ki je pripadal dinozavru.

Spregledana odkritja: od najstarejšega materiala na Zemlji do zarodkov tiranozavra

23. 01. 2021 10.13

Od odkritja najstarejšega materiala na svetu do prvih fosilnih ostankov zarodkov tiranozavra in odkritja najstarejše lobanje prednika človeka. Leto 2020 je bilo polno neverjetnih odkritij v znanosti, a (pre)mnoga so zasenčile odmevne novice leta, od pandemije do protestov in volitev v ZDA. National Geographic je zbral deset neverjetnih znanstvenih odkritij leta 2020, ki so v javnosti (pre)malo odmevala.

Princ George bo zob morskega psa vendarle lahko obdržal

29. 09. 2020 18.03

Potem ko je malteški minister za kulturo Jose Herrera zahteval, da princ George vrne fosil, ki ga je v dar prejel od legendarnega televizijskega voditelja Davida Attenborougha, je ta zdaj spremenil svoje mnenje. Zob izumrle vrste orjaškega morskega psa, ki je bil velik tudi do 16 metrov, bo tako lahko ostal v lasti potomca kraljeve družine.

Malta zahteva nazaj zob, ki ga je v dar dobil princ George

28. 09. 2020 20.16

Na vrtovih Kensingtonske palače je legendarni televizijski voditelj in naravovarstvenik David Attenboroughom pred dnevi obiskal kraljevo družino in tako razveselil otroke princa Williama in Kate Middleton. Njunemu najstarejšemu sinu, princu Georgeu, je v dar dal posebno darilo - zob morskega psa, ki pa ga zdaj Malta zahteva nazaj.