fluor

BLOG: Črni čaj
29. 09. 2024 07.43Črni čaj je ena izmed najbolj priljubljenih pijač na svetu z dolgo zgodovino, ki sega več tisoč let nazaj. Gre za pijačo, ki ni zgolj del vsakdanjika, temveč je prepletena s kulturnimi in družbenimi obredi številnih narodov. V današnjem blogu bomo raziskali zgodovino črnega čaja, njegove številne koristi za zdravje, kaj vsebuje in zakaj ga po svetu tako množično pijejo. Dotaknili se bomo tudi drugih načinov uporabe, zanimivosti in previdnosti, ki jo velja upoštevati pri pitju te pijače.

Kako navdušiti otroka za nove okuse
07. 03. 2022 00.15
BLOG: Kako testosteron vpliva na naše zdravje?
28. 03. 2021 16.37Ste vedeli, da je testosteron odgovoren za povečan spolni nagon ter višji libido pri obeh spolih? Ima pa še ogromno drugih izjemno pomembnih funkcij oziroma vplivov na naše zdravje. Ta anabolni hormon namreč povečuje mišično maso in moč, zavira kostno razgradnjo, spodbuja tvorbo kostnine ter povečuje mineralno kostno gostoto. Spodbuja tvorbo rdečih krvničk ter pozitivno vpliva na razpoloženje, energijo, kakovosten spanec in storilnost.

Velik uspeh slovenskega raziskovalca Matica Lozinška
03. 09. 2020 13.16Slovenski raziskovalec bo od Evropske komisije prejel skoraj 2,4 milijonov evrov za projekt HiPeR-F, katerega cilj je raziskati kemijske reakcije s fluorom pod izredno visokim tlakom, višjim od 100.000 barov. Projekt vključuje tudi sredstva za nakup modernega in zelo zmogljivega rentgenskega difraktometra namenjenega študiju kristalne strukture snovi pod visokimi tlaki.

BLOG: Zakaj naše telo potrebuje minerale?
17. 09. 2017 06.30Minerali imajo pomembno vlogo pri razvoju kosti, zdravju možganov, celičnih funkcijah in podpiranju metabolizma. So ključni pri prenosu živčnih impulzov v telesu, kontrakciji mišic in vzdrževanju elektrolitskega ravnovesja. Ljudje potrebujejo vsaj 18 različnih mineralov, da pravilno delujejo.

Ali oblasti res nadzirajo naš um s fluorom v zobnih pastah?
06. 07. 2009 06.30Številni namigujejo, da je fluor, ki ga vsakodnevno uporabljamo v zobnih pastah, snov, s katero vladni organi nadzorujejo ljudstvo. Menda so ga v večjih količinah uporabljali tudi v ameriških zaporih, saj so tako lažje nadzorovali zapornike.

Najbolj ogroženi so kadilci
06. 02. 2008 11.48Avstralski onkologi menijo, da kava, mobilni telefoni in vsadki v dojkah niso nevarni za nastanek rakastih obolenj.

Kemikalije: Belci bolj ogroženi
09. 03. 2006 10.30Raziskava ameriške vladne agencije je pokazala, da imajo belci dva- do trikrat višje vsebnosti kemikalij v krvi kot temnopolti.

Bruselj za manjšo uporabo hladilnih plinov
14. 08. 2003 00.00Evropska komisija je državam članicam EU predložila uredbo, ki bi zmanjšala emisije plinov, ki vsebujejo fluor in ki najbolj prispevajo k segrevanju ozračja. Plini se uporabljajo tako v avtomobilskih klimatskih napravah kot v podplatih športnih čevljev.

Inšpektorji niso odkrili nepravilnosti
10. 10. 2002 00.00Inšpektorji Organizacije za prepoved kemičnega orožja iz Haaga so v minulih dneh preiskovali kemično tovarno Tanin iz Sevnice. Nepravilnosti doslej niso odkrili.

V Belgiji prepovedali izdelke s fluorom
01. 08. 2002 00.00Belgijsko ministrstvo za zdravstvo je iz proste prodaje umaknilo tablete, ustne vode in žvečilne gumije, ki vsebujejo fluor. Rezultati raziskav so namreč pokazali, da pogosta uporaba teh izdelkov lahko povzroči resne zdravstvene težave.

Hipokrat je zobe umival z marmornim prahom
29. 01. 1999 08.20Zob si ne čistimo od danes. Iskanje učinkovite in prijetne zaščite zob se je začelo že v antični Grčiji, ko je Hipoktrat ljudem priporočal, da si zobe umivajo z marmornim prahom. Precej kasneje, leta 1683, je Antony van Leeuwenhoek dokazal prisotnost bakterij na zobeh. Začetnik mikrobiologije je W. D. Miller, ki je v 19. stoletju priporočal vsakodnevno čiščenje zob, s čimer naj bi omejili rast bakterij in izločanje škodljivih kislin. Prve zobne paste v sodobnem pomenu besede so vsebovale kalcijev karbonat in malo mila v prahu, vendar pa so te paste dražile ustno votlino. Šele po drugi svetovni vojni je Colgate izdelal pasto za zobe, ki je namesto mila vsebovala sintetični detergent, ki je imel nekoliko boljši okus, učinkovito pa je preprečeval tudi izločanje kislin, ki povzročajo karies. V zgodnjih 50-ih so odkrili, da zobno sklenino dokaj uspešno ščiti fluor. Kasneje so si kemične tovarne prizadevale izdelati zobno pasto, ki bi preprečevala preobčutljivost zob, danes pa veliko pozornost namenjajo beljenju zob.