fleksibilen

Zaživela posebna enota inšpektorjev za prednostno odzivanje

29. 10. 2024 12.20

S 1. oktobrom je v okviru Inšpektorata RS za delo zaživela posebna enota inšpektorjev za prednostno odzivanje. Namen tega sektorja je hitro odzivanje na večje težave, ki se pojavijo v javnosti. Enoto trenutno sestavlja devet strokovnjakov.

'Naša avtomobilska industrija je v relativno dobri kondiciji'

18. 10. 2024 15.09

Gospodarski minister Matjaž Han in koordinator projekta Misija GREMO Iztok Seljak sta po sestanku vlade s predstavniki slovenske avtomobilske industrije poudarila, da je domača avtomobilska industrija kljub nedavnim dogodkom v dobri kondiciji. Po mnenju Seljaka je slednje rezultat velikih vlaganj, truda podjetij ter misije GREMO, v kateri so "vizionarsko že vnaprej naslovili izzive, s katerimi se soočamo danes". Dogovorili pa so se tudi, da bodo pripravili projekt, s katerim želijo dogovorjena sredstva v višini 200 milijonov evrov podvojiti.

V iniciativi Glas ljudstva vložili zakonski predlog za jasno ločitev zdravstva

17. 09. 2024 13.52

Poslanec Levice Miha Kordiš in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek sta v DZ vložila novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki so jo pripravili v iniciativi Glas ljudstva in po njihovi oceni jasno ločuje javno in zasebno zdravstvo. V iniciativi so kritični do predloga novele ministrstva za zdravje, ki so ga v ponedeljek poslali v javno razpravo. Se je pa medtem vlada seznanila z razširitvijo stavkovnih zahtev glavnega stavkovnega odbora Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter sprejela izhodišča za pogajanja v zvezi z njimi.

Zdravnikov je dovolj, a vsak tretji dela s skrajšanim delovnim časom

08. 09. 2024 13.21

Slovenski zdravstveni sistem je globoko v težavah, pa čeprav teh težav ni več vsak dan na naslovnicah medijev. Dolge čakalne vrste, obravnava, po kateri bolniki nimajo občutka, da so bili slišani, razpadajoče stavbe in pokvarjena oprema. Na drugi strani pa zdravstveno osebje, ki pravi, da je preobremenjeno, tarča pritiskov in celo groženj. A Slovenija še zdaleč ni edina s takšnim stanjem.

Fides predlaga še pet dodatnih plačilnih razredov za zdravnike

22. 08. 2024 14.10

V zdravniškem sindikatu Fides so v torek vladi poslali razširitev stavkovnih zahtev. Med drugim predlagajo, da bi po dogovoru o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju zdravniki zaradi daljšega izobraževanja in večje odgovornosti prejeli še dodaten dvig. Za Fides bi bilo sprejemljivo, da bi vsak zdravnik prejel še pet plačnih razredov. "Dopolnitev stavkovnih zahtev je v bistvu prišla pozno," je v odgovoru dejala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel, ki je v izjavi za medije pred sejo vlade zdravniški sindikat Fides ponovno pozvala k udeležbi na pogajanjih o načrtovanem zdravstvenem plačnem stebru.

Chelsea in Tottenham za novi moči v napadu odštela več kot 60 milijonov

10. 08. 2024 11.44

Londonska velikana Chelsea in Tottenham sta novo napadalno moč našla pri neposrednih tekmecih iz Premier lige. Na Stamford Bridge prihaja krilni napadalec Wolverhamptona Pedro Neto, na sever Londona pa se seli Bournemouthov Dominic Solanke.

V Lidl prišla na plačano dijaško prakso, danes cenjena mentorica

30. 06. 2024 00.15

Vsak od nas si želi stabilnega delovnega okolja, dobrih odnosov s sodelavci in možnosti kariernega razvoja. Še bolje pa je, če ti delodajalec vse to omogoča že med šolanjem.

50 objektov bo umaknjenih s seznama za rušenje

18. 06. 2024 19.30

Seznam objektov, ki so po lanskoletnih ujmah predvideni za odstranitev, je fleksibilen in se bo lahko spreminjal, dokler stroka ne bo podala končne odločitve, je dejal vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic. Do zdaj so sicer zaključili 28 cenitev. Na seznamu za odstranitev je 343 objektov, a jih bodo 50 že kmalu odstranili z njega.

Izrael nad begunsko taborišče v Gazi, ranjenih več Palestincev

02. 05. 2024 15.53

V izraelskem obstreljevanju begunskega taborišča Nuseirat v osrednji Gazi je bilo ranjenih najmanj deset Palestincev. Izraelske sile so potrdile, da izvajajo napade v tem delu enklave, po tem, ko naj bi palestinski borci proti njim v sredo od tam izstrelili več izstrelkov. Po prvih ocenah Programa Združenih narodov za razvoj (UNDP) bo obnova območja Gaze stala med 28 in 37 milijard evrov, je sporočil namestnik generalnega sekretarja ZN Abdalah al Dardari. Po njegovih besedah se mednarodna skupnost s tako obsežno obnovo ni ukvarjala od druge svetovne vojne.

70 eur popusta za luksuzno kremo!

15. 04. 2024 00.15

Prav vsem je dobro znano, da kaviar spada pod razkošno hrano, ki si jo lahko dejansko privoščijo samo tisti ''noro bogati.'' Marsikdo pa še ne ve, da je resnici kaviar tudi izjemen za nego vaše kože, saj preprečuje staranje, kožo bogato navlaži in učinek mlajšega videza je viden že po prvem mesecu redne uporabe.

Posebna kolesarska karavana bo preplavila Slovenijo

09. 04. 2024 14.14

Želite to pomlad narediti spremembo, se bolje počutiti, pri tem pridobiti kondicijo, prihraniti čas in denar? Štiri kolesa zamenjajte za dve in skočite na kolo. Izziv Polni zagona kolesarimo v službo je že v polnem teku in zagreti kolesarji vas vabijo, da se jim pridružite. Prvi dan so zabeležili izjemen odziv, a mest v ekipi, ki si želi bolj prijetne poti na delo, ne bo zmanjkalo. Do 26. maja lahko s sodelovanjem pri izzivu z nekaj sreče osvojite tudi kolesarske nagrade.

Da ne bo gneče, med prazniki na meji 'fleksibilen nadzor'

15. 12. 2023 18.05

Hrvaški premier Andrej Plenković je dejal, da so se s slovenskim premierjem Robertom Golobom in italijansko premierko Giorgio Meloni dogovorili o bolj fleksibilnem nadzoru na mejah v času božično-novoletnih praznikov. V kabinetu predsednika vlade so potrdili, da sta premierja govorila o tem. Pri tem bodo policiji prepustili, da glede na razmere prilagodi nadzor.

Dopusti po urah, za posvojitev živali in za bolečo menstruacijo – želje ali realnost?

04. 09. 2023 06.00

Sobotno leto, dopust za posvojitev živali, izraba dopusta po urah, paliativni dopust in dopust za neformalno oskrbo. Različni primeri ureditev dopustov iz tujine. Sobotno leto imamo tudi v Sloveniji, poznajo ga zlasti v akademskih krogih, a še ni razširjeno. Kje je Slovenija pred drugimi državami pri urejanju dopustov in kaj bi po drugi strani lahko izboljšali? Na kakšen način lahko delodajalci pritegnejo zaposlene tudi z dopusti? In ali se nam glede na izkazano podporo ministra za delo Luke Meseca za uvedbo menstrualnega dopusta ta tudi obeta?

Mož, od katerega je odvisna prihodnost JEK 2

01. 07. 2023 07.00

Z avgustom bo Kabinet predsednika vlade okrepil še deseti sekretar. Danijel Levičar bo bržkone imel eno najtežjih nalog med vsemi, saj bo moral uskladiti in najti rešitev za največji večgeneracijski projekt v zgodovini Slovenije. Dražji od vseh velikih infrastrukturnih projektov (avtoceste, TEŠ, drugi tir, Karavanke) skupaj. Moral bo pripraviti podlago za nov zakon, krmariti med različnimi interesi vplivnih organizacij in posameznikov, poskrbeti, da ne bo lukenj v zakonu, ki bodo dopuščale zlorabe, predvsem pa državljanke in državljane pripraviti na referendumsko odločitev.

Ustanovljena seniorska organizacija Gibanja Svoboda: 'Glas in avtonomija starejših'

12. 06. 2023 17.36

Stranka Gibanje Svoboda (GS) je formalno ustanovila seniorsko organizacijo stranke Gibanje Svoboda Seniorji. Za predsednika so izvolili poslanca Bojana Čebelo, ki med prioritetami izpostavlja medgeneracijsko sodelovanje. Predsednik stranke Robert Golob je izpostavil, da z ustanovitvijo platforme dajejo glas in avtonomijo starejšim.

Svetloba, čustva sprožajo napade, Ariana ne more v šolo: 'Sami delajte z njo'

30. 03. 2023 06.00

Po nekaterih podatkih je v Sloveniji le šest otrok z redkim Dravetovim sindromom. Med njimi je 8-letna Ariana. Deklica, ki s starši in bratom živi družinsko življenje, ki ga je močno zaznamovala njena bolezen. A kot da bolezen nje in družine ni že dovolj zaznamovala, ji ovire na pot postavljajo še tisti, od katerih bi družina upravičeno pričakovala pomoč – pristojni. Starši namreč poudarjajo, da je deklici onemogočen dostop do izobraževanja.

Kako si lahko tudi vi privoščite kremo z najdražjo sestavino na svetu?

30. 03. 2023 00.15

Kaviar ni smo razkošna hrana, temveč je primeren tudi za nego vaše kože, saj preprečuje staranje, kožo bogato navlaži in učinek mlajšega videza je viden že po prvem mesecu redne uporabe.

Kračun: Dodatna povišanja odhodkov pred uvedbo reforme niso sprejemljiva

03. 02. 2023 14.28

Komisija DZ za nadzor javnih financ je razpravljala o problematiki plač v javnem sektorju. Sejo so zahtevali v NSi, kjer opozarjajo, da parcialni dvigi plač niso prava pot, sprašujejo pa se tudi o njihovih posledicah za javne finance. Davorin Kračun je ob tem izpostavil, da dodatna povišanja proračunskih odhodkov za stroške dela pred uvedbo plačne reforme niso sprejemljiva. Napovedani primanjkljaj državnega proračuna je za letos namreč že brez dodatnih dvigov plač med najvišjimi v EU.

Večina izseljencev razmišlja o vrnitvi, a si želijo boljših možnosti

11. 12. 2022 18.33

Slovenci so se že od nekdaj zaradi različnih razlogov izseljevali v tujino. A če so nekoč šli s trebuhom za kruhom, se zdaj izseljujejo predvsem zaradi boljših študijskih in kariernih priložnosti. Občutnejši beg možganov iz Slovenije, ko so se začeli izseljevati predvsem mladi, izobraženi in perspektivni posamezniki, smo sicer zaznali po izbruhu globalne ekonomske krize leta 2009. V zadnjih desetletjih se zato več govori tudi o tem, kako lahko država ukrepa, da trend obrne in spodbudi vračanje izseljenih, ki so si v tujini nabrali dragoceno znanje in izkušnje.

Kako pritegniti nadarjene Slovence iz tujine?

02. 12. 2022 14.32

Ne le, da se Slovenija sooča s kroničnim pomanjkanjem zaposlenih pri bolj običajnih delovnih mestih v gostinstvu ali industriji, primanjkuje tudi visoko izobraženega kadra oziroma nadarjenih posameznikov, ki so si ali pa si v tem trenutku kariero ustvarjajo v tujini. Zakaj? Ker gospodarsko razvitejše države ponujajo boljše pogoje za študij in razvoj kariere kot slovensko okolje. Po študiji Društva Vtis so najpomembnejši dejavniki za vrnitev prepoznavnost podjetja na svojem področju, konstantno spodbujanje profesionalne rasti in možnost fleksibilnega delovnega časa.

'Primanjkljaj je tako visok, ker so prejšnje vlade vrtale luknjo v proračun'

24. 11. 2022 06.00

Koalicija Roberta Goloba je v parlamentu potrdila državna proračuna z najvišjo porabo doslej in največjim primanjkljajem, ki znaša 3,3 milijarde evrov. To pomeni, da so državljane zadolžili za dodatnih 1,3 milijarde evrov, za toliko se bo namreč zvišal primanjkljaj. Naslednje leto pa bo poraba države in njenih institucij rekordnih 16,69 milijarde evrov. Na vprašanja, kaj torej državljanom prinaša sprejeti proračun, sta odgovarjala finančni minister Klemen Boštjančič in vodja poslanske skupine Nove Slovenije Jožef Horvat.

'Minimalna plača bo v letu 2023 znašala 850 evrov neto'

11. 11. 2022 06.15

Ekonomsko-socialni svet (ESS) je imel med drugim na mizi vladna predloga za predčasno zvišanje minimalne plače in pokojnin. Burna razprava med socialnimi partnerji je potekala predvsem glede predvidenega zvišanja minimalne plače v dveh korakih, ki mu delodajalci ostro nasprotujejo.

'Vsaka naslednja rolka je bila boljša od prejšnje, ogromno sem se učil iz napak'

06. 11. 2022 11.46

22-letni študent kranjske Fakultete za organizacijske vede Univerze v Mariboru je že od malih nog navdušen nad športom, predvsem ekstremnim. Sprva je njegova strast postalo surfanje, nato BMX kolo, potem rolkanje. Ker je od nekdaj rad tudi ustvarjal in ker ni bil zadovoljen s kolesi na rolki, je dobil spodbudo, da razvije svojo lastno. Bohanel Šardi je tako izpeljal svojo idejo in postal mladi podjetnik. Sprva so zaživele lesene rolke, zdaj je šel ustvarjalec korak dlje in si drznil ustvariti rolko iz kamna.

Gheorghe Cretu – strokovnjak z veliko začetnico in jasno vizijo

08. 09. 2022 13.58

Slovenski odbojkarji so z uvrstitvijo v polfinale svetovnega prvenstva spisali novo poglavje v zgodovini naše reprezentančne odbojke. Po treh finalnih obračunih na evropskih prvenstvih 2015, 2019 in 2021 je prišel čas še za boj za kolajne na svetovnem prvenstvu, ki bo doživelo epilog ta konec tedna v poljskih Katovicah. Vse to in še več je slovenski izbrani vrsti uspelo pod taktirko karizmatičnega romunskega strokovnjaka Gheorgheja Cretuja, ki tako pri reprezentantih kot tudi širši javnosti uživa veliko spoštovanje.

Vsak četrti zaposleni aktivno išče novo zaposlitev

29. 08. 2022 13.46

Vsak četrti zaposleni aktivno išče novo zaposlitev, o čemer pa povedo le svojim najbližjim, izhaja iz raziskave karierno-zaposlitvenega portala Moje delo. 80 odstotkov vprašanih svojo zaposlitev ocenjuje kot varno. Skoraj dve tretjini vprašanih bi delovno mesto zamenjali v roku pol leta, ugotavljajo na portalu.

Kaj se zgodi, ko je električno omrežje preobremenjeno?

11. 08. 2022 09.45

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih virov je podvržena velikim nihanjem. Zadnje mesece zaradi suše tudi sicer zanesljive hidroelektrarne prispevajo manj električne energije. Toda električno omrežje mora biti stabilno in Slovenija je glede na nepredvidljivost vremenskih nevšečnosti pripravljena, zatrjujejo pri Elektru Slovenija (ELES).

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Lepila FIX – edino orodje za vse vrste opravil

09. 05. 2022 00.15

Lepila imajo danes ključno vlogo pri izdelavi in popravilu vsakdanjih ali visokotehnoloških izdelkov. Namesto klasičnih mehanskih tehnologij pritrjevanja se vse več izdelkov lepi, posebej to velja pri opravilih domačih mojstrov.

Hibridno delo – prednost za delodajalca ali zaposlenega?

02. 04. 2022 11.06

Ali hibridno delo pomeni več prilagodljivosti za zaposlene in nižje stroške za podjetja ali več nadzora, več dela in manj prostega časa? Kje in kako torej delati po epidemiji? Medtem ko so se podjetja hitro prilagodila, pa jasnih pravil države, kako delati in pod katerimi pogoji ter kakšen nadzor je dovoljen, še vedno ni.

Vse več slovenskih podjetij uvaja skrajšan in fleksibilen delovni čas

09. 03. 2022 17.31

Kaj je – poleg plače – še pomembno za dobro počutje in delovno učinkovitost? Vse bolj se kaže, da tudi delovni čas. V agenciji za zaposlovanje Manpower Slovenija so se zato odločili uvesti štiridnevni delovnik in svojim zaposlenim tako omogočili delo od ponedeljka do četrtka. V Podjetju Plastika Skaza so najprej uvedli šesturni delovnik v režijskem delu, nato pa še fleksibilen delovni čas. V mariborskem podjetju Mikro+polo pa imajo denimo neomejen dopust.