fiziko

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'

27. 03. 2025 12.51

Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Pia pred sodniki: Kot da greš na koncert svojega najljubšega pevca

18. 03. 2025 17.44

Pia Pajnič je verjetno največja oboževalka MasteChefa Slovenija. Ko je uresničila svoje dolgoletne sanje in prvič stala pred sodniki, je bila vsa iz sebe. Sedaj se želi izkazati pred svojimi idoli, v primeru zmage pa iti po stopinjah Karima Merdjadija in Bruna Šulmana.

Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?

14. 03. 2025 19.11

3,14. In potem se najbrž konča, kajne? Redko kdo pozna več decimalk števila pi. Na dan števila pi so se na Fakulteti za matematiko in fiziko v Ljubljani pomerili sami ljubitelji te matematične konstante z neskončnim številom decimalk. Nekateri imajo glede števil in matematike negativne občutke, namen takih dogodkov pa je med drugim prav pokazati, kako lep je lahko svet števil in kako neverjetni so človeški možgani. Kako si tekmovalcem uspe zapomniti več tisoč številk?

Asteroid na poti k nam: kaj, če nas zadane?

13. 03. 2025 18.43

Znanstveniki po svetu se ukvarjajo s spremljanjem in obrambo pred asteroidi. Proti Zemlji leti večji asteroid. Kaj bi se zgodilo, če bi nas zadel? Leta 1908 je na ozemlje Slovenije padel prvi znan meteorit. Zadel je vas Avče v dolini Soče.

Umetno 'sonce': V Franciji postavili nov rekord

20. 02. 2025 14.15

V tokamaku West v Franciji so postavili nov rekord v vzdrževanju vodikove plazme. Vzdrževali so jo približno 22 minut, s čimer so presegli nedavno postavljen rekord kitajskega tokamaka East. Gre za pomemben korak k razvoju prihodnjih fuzijskih reaktorjev, kot je Iter, ki bodo morale vzdrževati fuzijsko plazmo več minut.

Vanja: Ljubezen zame ni le občutek, ampak izkušnja, ki me spreminja

23. 01. 2025 08.37

24-letna Vanja iz Ljubljane je dekle z jasno začrtanimi cilji, vendar pod površjem skriva pravi vrtinec strasti in čustev. Njena ljubezen do številk in logike se popolnoma prepleta z njenimi drugimi talenti. Vanja namreč piše pesmi, rap besedila in čustvene balade.

Vizije o scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040

21. 01. 2025 17.05

Predstavniki energetskih družb, fakultet ter raziskovalnih in drugih organizacij so na posvetu pri premierju Robertu Golobu predstavili vizije o možnih scenarijih preskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Stališča so bila različna, so se pa vsi strinjali, da moramo na tem področju doseči širši družbeni konsenz.

Za srce novega Sanjskega moškega Hrvaške se bodo borile tudi tri Slovenke

20. 01. 2025 08.03

Romance, peščene plaže, nepozabni zmenki in boj za naklonjenost sanjskega moškega. Vse to bomo lahko spremljali že v januarju. Takrat se namreč začne nova sezona resničnostnega šova Sanjski moški Hrvaške, ki so ga snemali na rajskem Rodosu. Med dekleti, ki se bodo borile za naklonjenost sanjskega Šimeta, so tudi tri Slovenke in dve sta slovenskim gledalcem že dobro znani.

Vse o Kubancih: prvi nasprotniki slovenskih rokometašev

16. 01. 2025 06.00

Slovenska rokometna reprezentanca svoj nastop na svetovnem prvenstvu pričenja z obračunom proti Kubi. Kubanci na mundialu sodijo med bolj eksotične zasedbe, kljub temu pa predstavljajo veliko neznanko, ki jo Slovenci ne smejo podcenjevati. Gre za izredno fizično zasedbo, ki bi jo Slovenija s svojo tehnično podkovanostjo in pravim pristopom morala brez večjih težav odpraviti.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah

06. 01. 2025 13.59

Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju

11. 12. 2024 17.12

Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

70. obletnica Cerna: 'To bo kmalu tudi slovenski laboratorij'

26. 11. 2024 13.04

Ob 70. obletnici Cerna je minister Papič izrazil veselje, da bo prihodnje leto pred organizacijo zaplapolala tudi slovenska zastava. Polnopravno članstvo Slovenije v Cernu bo okrepilo njen prispevek k mednarodnim raziskavam in odprlo nove priložnosti za znanost in gospodarstvo, so izpostavili na GZS. Slovenija bo s tem imela dostop do vrhunske infrastrukture, Cern pa bo pridobil močnega partnerja z bogatimi raziskovalnimi zmogljivostmi, so poudarili.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Cesar prepričan, da je Maribor v Ljubljani izgubil točki

10. 11. 2024 18.28

Tudi drugi večni derbi prvoligaške sezone se je končal brez zmagovalca. Po remiju v Ljudskem vrtu (1:1) tokrat v Stožicah zadetkov nismo videli. Zmagi je bil bližje Maribor, ki pa 25 minut z igralcem več ni znal izkoristiti. Trener gostov Boštjan Cesar je obžaloval zapravljene priložnosti in dodal, da so v Stožicah glede na potek izgubili dve točki.

Ko se kriza v šolah tako zaostri, da odpade pouk matematike

25. 10. 2024 06.00

Dijaki 3. letnika ljubljanske gimnazije matematike niso imeli mesec in pol. Učitelja matematike do novembra nimajo tudi na jeseniški gimnaziji, nekaj ur zato dijakom odpade. Rakek – septembra nenapovedana bolniška odsotnost učiteljice matematike. Vavta vas in Otočec – matematiko poučuje učiteljica razrednega pouka. In drugod? Na celjski osnovni šoli so po štirih neuspelih razpisih zaposlili učiteljico iz Bosne, a nima diplome iz matematike. Najbolj pereče vprašanje ta hip – kdo bo sploh še poučeval matematiko?

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Z mikrofonom 24UR po odgovore na fakultete: pozor, gre za lažno predstavljanje

09. 10. 2024 16.03

Na fakultetah, akademijah in nekaterih višješolskih zavodih v Ljubljani potekajo volitve v študentski zbor ŠOU v Ljubljani in upravne odbore študentskih organizacij visokošolskih zavodov. Volilna kampanja se počasi izteka, o kršitvah in spornih praksah smo v preteklosti že poročali. Tokrat pa so v eno od njih vpletli tudi našo medijsko hišo.

Nobelova nagrajenca za fiziko svarita pred nevarnostmi umetne inteligence

09. 10. 2024 14.14

Kot fizika me umetna inteligenca kot nekaj, kar nima nadzora, zelo skrbi, je v torek izjavil ameriški znanstvenik John J. Hopfield, ki je skupaj z britansko-kanadskim kolegom Geoffreyjem E. Hintonom letošnji prejemnik Nobelove nagrade za fiziko. Pred nevarnostmi umetne inteligence je posvaril tudi Hinton, znan kot "boter umetne inteligence".

Nobelova nagrada za kemijo za dosežke na področju raziskovanja proteinov

09. 10. 2024 12.20

Nobelovo nagrado za kemijo bodo letos prejeli ameriški znanstvenik David Baker za računalniško načrtovanje proteinov ter britansko-ameriški znanstveni dvojec Demis Hassabis in John Jumper za delo na področju napovedovanja strukture proteinov, je v Stockholmu sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti.

Nobelova nagrada za fiziko letos za odkritja na področju strojnega učenja

08. 10. 2024 12.51

Nobelovo nagrado za fiziko bosta letos prejela ameriški znanstvenik John J. Hopfield in britansko-kanadski znanstvenik Geoffrey E. Hinton za temeljna odkritja in izume, ki omogočajo strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami, je sporočila švedska kraljeva akademija znanosti. Njuno delo je bilo ključno za razvoj umetne inteligence.

Nobelova nagrada za medicino v roke ameriških znanstvenikov

07. 10. 2024 11.48

Nobelovo nagrado za medicino letos prejmeta ameriška znanstvenika Victor Ambros in Gary Ruvkun za odkritje mikro RNK, novega razreda majhnih molekul RNK, ki imajo ključno vlogo pri regulaciji genov, je sporočil švedski inštitut Karolinska v Stockholmu.

Odziv na opozorilo v Portorožu: tuji aktivisti skušajo utišati stroko

09. 09. 2024 17.11

Medtem ko več kot 200 vodilnih jedrskih strokovnjakov iz 27 držav na mednarodni konferenci Nene 2024 v Portorožu razpravlja o pomenu jedrske tehnologije in nasprotuje njenemu demoniziranju, so aktivisti Greenpeacea pred hotel prinesli sporočilo Jedrske pravice, draga realnost. Platforma podpornikov jedrske energije JedrskaSi pa očita, da tuji aktivisti širijo laži in skušajo utišati stroko. Neprimerna se jim zdi tudi primerjava projekta širitve jedrskih kapacitet (Jek 2) s Tešem.

Heras poln hvale na račun sorekorderja: 'Pete zmage ne gre odpisati'

09. 09. 2024 16.08

Primož Roglič je v nedeljo postal najuspešnejši kolesar po številu skupnih zmag na dirki po Španiji. Ta primat si deli s Špancem Robertom Herasom, ki je konkurenco na Vuelti štirikrat pokoril med letoma 2000 in 2005. 50-letni Španec se zaveda, da si rekorda morda ne bo več solastil dolgo.

Kek pred Kazahstanom: Morali bomo biti boljši in hitrejši

08. 09. 2024 17.03

V ponedeljek bo Slovenija v drugem krogu Lige narodov v Stožicah gostila Kazahstan. Za razliko od petkovega obračuna z Avstrijci (1:1) so varovanci Matjaža Keka tokrat v vlogi izrazitega favorita. A Kazahstan je z remijem proti Norveški (0:0) dokazal, da še zdaleč ni naivna ekipa.

Einsteinov pravnuk mora razrešiti zapleten primer v sobotnem filmu na POP TV

31. 07. 2024 09.29

V sobotnem filmu na POP TV bomo spremljali mladega genija Felixa, ki je pravnuk slavnega znanstvenika Alberta Einsteina in ki se znajde v kočljivi situaciji. Toda izkaže se, da je zanj podedovana genialnost prej breme kot blagoslov. Kriminalna drama v soboto, 3. 8., ob 22:15 na POP TV.

Sončna očala – so draga tudi najbolj kakovostna?

29. 06. 2024 10.07

Odgovor je: ne nujno! Nudijo nam zaščito pred soncem, hkrati pa so tudi modni dodatek. Cene znanih, prestižnih znamk sončnih očal segajo do nekaj sto, celo tisoč evrov. Spet, v trgovinah z oblačili in drugimi pripomočki, pa jih lahko kupimo za nekaj centov – v eni od trgovin, ki smo jih obiskali, so otroška sončna očala stala 55 centov. Kakšne so razlike med njimi, nas vse ščitijo pred škodljivim UV-sevanjem? Plačamo pri dragih očalih zgolj znamko ali tudi kakovost?

Na IJS zagnali napravo za napredek pri razvoju tehnologije jedrske fuzije

03. 06. 2024 19.00

V reaktorju TRIGA Instituta Jožef Stefan so uradno zagnali novo napravo, ki bo prispevala k razvoju tehnologije fuzijske energije. Z njo bodo natančno preučevali, kako in zakaj med hlajenjem fuzijskih reaktorjev prihaja do močnega sevanja, s tem pa poskušali zagotoviti varnejše okolje za raziskave in boljše delovanje reaktorjev.

Nočno nebo nad Slovenijo 'prestrelil' hudičev komet

20. 04. 2024 21.31

Nad Slovenijo lahko v noči s sobote na nedeljo opazujemo prav poseben pojav. Nebo nad Slovenijo je namreč "obiskal" hudičev komet. Gre za periodični komet, ki naš planet obišče vsakih 71 let. Naslednja priložnost za opazovanje bo tako prišla šele čez več desetletij.

Slovenska astrofizika sodelovala pri odkritju najbolj masivne črne luknje doslej

16. 04. 2024 10.08

Slovenska astrofizika Tomaž Zwitter in Andreja Gomboc sta bila del ekipe, ki je s satelitom Gaia Evropske vesoljske agencije odkrila najbolj masivno črno luknjo doslej, nastalo iz običajne zvezde. Bližina njenega odkritja omogoča mnogo bolj podroben študij lastnosti in nastanka črnih lukenj, ki so več 10-krat masivnejše od našega Sonca.