fizika

Luka Pangos pred novo sezono Masterchefa: Kuhanje je ena sama fizika in kemija

02. 03. 2025 20.48

Ker je počitnic konec, pa bo treba zavihati rokave in zavezati predpasnike - prihaja nova sezona šova MasterChef Slovenija. Še preden izvemo, kdo se bo potegoval za novi pokal, pa bomo poklepetali z aktualnim zmagovalcem Luko Pangosom.

Ditka: Feri ima TikTok, prepričuje me, naj si ga tudi sama ustvarim

28. 11. 2024 06.00

Kantavtorica Ditka in pisatelj ter pesnik Feri Lainšček obeležujeta desetletje skupnega ustvarjalnega popotovanja, ki se je začelo z uglasbeno pesmijo Ne bodi kot drugi. Iz intimnih literarnih večerov je tandem v preteklih letih dosegel prestižne odre, tudi tistega v Slovenski filharmoniji. Njuno sodelovanje navdušuje ljubitelje poezije in kakovostne avtorske glasbe iz vseh generacij. Na aktualni jesensko-zimski turneji bosta ob spremljavi vrhunskih glasbenikov prekrižala vso Slovenijo, v aktualnem POPkastu pa sta med drugim spregovorila tudi o poeziji na TikToku ter o premagovanju treme na velikih odrih.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Nobelova nagrajenca za fiziko svarita pred nevarnostmi umetne inteligence

09. 10. 2024 14.14

Kot fizika me umetna inteligenca kot nekaj, kar nima nadzora, zelo skrbi, je v torek izjavil ameriški znanstvenik John J. Hopfield, ki je skupaj z britansko-kanadskim kolegom Geoffreyjem E. Hintonom letošnji prejemnik Nobelove nagrade za fiziko. Pred nevarnostmi umetne inteligence je posvaril tudi Hinton, znan kot "boter umetne inteligence".

Nobelova nagrada za fiziko letos za odkritja na področju strojnega učenja

08. 10. 2024 12.51

Nobelovo nagrado za fiziko bosta letos prejela ameriški znanstvenik John J. Hopfield in britansko-kanadski znanstvenik Geoffrey E. Hinton za temeljna odkritja in izume, ki omogočajo strojno učenje z umetnimi nevronskimi mrežami, je sporočila švedska kraljeva akademija znanosti. Njuno delo je bilo ključno za razvoj umetne inteligence.

Ob pomanjkanju učiteljev nas v naslednjih letih čaka val upokojitev

27. 08. 2024 06.00

Pred začetkom novega šolskega leta so znova v ospredju stare težave, med njimi na prvem mestu znova pomanjkanje učiteljev in drugih strokovnih delavcev. Ob tem ne smemo pozabiti, da je velik del zaposlenih starejših od 55 let. V naslednjih petih letih lahko tako po navedbah ministrstva za šolstvo pričakujemo upokojitev približno osmih odstotkov osnovnošolskih učiteljev in 14 odstotkov srednješolskih učiteljev. V prihodnjih 10 letih pa se jih bo med srednješolskimi učitelji, ki so v poprečju najstarejši, po pričakovanjih upokojilo kar 31 odstotkov oziroma vsak tretji.

Banožić: Nisem pil, na alkotestu sem bil pozitiven zaradi razkuževanja

20. 05. 2024 12.45

Nekdanji hrvaški minister za obrambo Mario Banožić se sooča z obtožnico za povzročitev prometne nesreče, v kateri je umrl 40-letni moški, sam Banožić pa je bil huje poškodovan. Nekdanji obrambni minister je v intervjuju za hrvaški RTL spregovoril o okoliščinah nesreče, o tem, ali se počuti odgovornega in kako se namerava braniti pred sodiščem.

Začela se je matura z esejem iz maternega jezika

07. 05. 2024 07.08

Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo. K temu se je prijavilo 6747 kandidatov. Več kot 43.400 učencev 6. in 9. razredov osnovne šole pa bo s preizkusom iz slovenščine začelo nacionalno preverjanje znanja, s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih.

Bo Slovenec premagal Maxa Verstappna?

10. 04. 2024 13.59

Z Maxom Verstappnom se bo na globalnem finalu aktivacije Player 0.0 pomeril 18-letni Tržičan.

Umrl je britanski fizik in prejemnik Nobelove nagrade

09. 04. 2024 21.19

Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v 94. letu starosti, je sporočila Edinburška univerza.

Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do preboja v kvantni fiziki

05. 04. 2024 07.44

Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega laboratorija Quantum AI dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta. Odkritje predstavlja začetek nove ere raziskav v teoretični fiziki z uporabo kvantnega računalnika.

Prva častnica, vodja skladišč in astrofizičarka o uspehu v 'svetu moških'

08. 03. 2024 08.09

Uspešnih strokovnjakinj na različnih področij je veliko, vendar pa se jih v javnosti ne izpostavlja tako pogosto, poudarja astrofizičarka Andreja Gomboc. "V preteklosti so imele ženske zelo omejen dostop. Le redke so prišle do tega, da so se lahko izobrazile in sodelovale v raziskavah," opominja. Pa je odnos do njih danes drugačen? In kako je na ostalih "tipično moških" področjih? "Včasih je na tvoji poti več padcev kot vzponov. Vendar pa takrat ne smemo obupati," pravi generalna vodja skladišč Maja Gostiljac, ki je ena redkih žensk v njeni 100-članski ekipi. Med redkimi ženskami na svojem področju pa je tudi Živa Cankar, nekdanja prva častnica na tovornih ladjah, danes pa zaposlena v upravi za pomorstvo.

Črtanje evidentiranja delovnega časa: SDS spet ni prepričala poslancev

07. 03. 2024 12.13

Poslanci so s 26 glasovi za in 50 glasovi proti tudi v tretje zavrnili predlog novele zakona o evidentiranju delovnega časa, ki so ga s ciljem črtati novembra uveljavljene spremembe vložili v SDS. V opoziciji so sicer vztrajali, da je zadnja vladna novela neživljenjska, v koaliciji pa, da naj spremembe dorečejo socialni partnerji.

Na podelitvi nagrad bafta slavil film Oppenheimer

19. 02. 2024 06.45

Na podelitvi britanskih filmskih nagrad bafta je slavil epski film o očetu atomske bombe Juliusu Robertu Oppenheimerju režiserja Christopherja Nolana. Prejel je nagrado bafta za najboljši film, skupaj pa kar sedem baft, med drugim v kategorijah za najboljšo režijo, najboljšega igralca in najboljšega stranskega igralca.

Znani so zmagovalci 11. generacije Mladih upov

17. 12. 2023 10.16

Veseli december je letos še posebej vesel za kar 15 od dvajseterice finalistov razpisa Mladi upi 2023. Po vznemirljivih tednih prićakovanja je namreč strokovna komisija izbrala kar 14 nadarjenih posameznikov s področja športa, parašporta, znanosti in umetnosti, ki bodo prejeli finančna sredstva za razvoj svojega potenciala. Svojega' zmagovalca oziroma v tem primeru zmagovalko, ki ravno tako prejme finančno podporo, pa ste s svojimi glasovi izbrali tudi vi. Največjo podporo je bila deležna atletinja Tia Tanja Živko.

Predstavljamo prvih pet finalistov razpisa Mladi upi 2023

16. 11. 2023 08.00

Družbeno odgovorni projekt Mladi upi tudi v letošnjem letu nadaljuje svoje poslanstvo. Nedavno smo razkrili dvajseterico mladih talentov s področja športa, parašporta, umetnosti in znanosti, ki so prepričali strokovno komisijo in se uvrstili v ožji krog finalistov. Tokrat pa že lahko podrobneje spoznate zgodbe prvih petih nadarjenih posameznikov 11. generacije Mladih upov.

Znani so finalisti razpisa Mladi upi 2023

27. 10. 2023 13.56

Nedeljski večeri so to jesen rezervirani za enega najbolj priljubljenih šovov pri nas, sočasno z že deveto sezono šova Slovenija ima Talent pa iščemo tudi novo generacijo Mladih upov. Da v Sloveniji ne manjka mladih ambicioznih in talentiranih posameznikov s področja športa, parašporta, umetnosti in znanosti, dokazuje izjemen odziv na razpis, ki se je zaključil 10. oktobra. Strokovna komisija je imela težko delo, a na koncu vendarle odločila, kdo si najbolj zasluži uvrstitve v ožji krog. V nadaljevanju vam tako razkrivamo 20 finalistov, ki se potegujejo za sredstva iz sklada Mladi upi 2023!

Hrgota: Sezono bo treba začeti udarno

11. 10. 2023 11.10

Selektor slovenske reprezentance v smučarskih skokih Robert Hrgota se je po nekaj izjemno polnih sezonah z olimpijskimi igrami ter domačim svetovnim prvenstvom odločil, da svojim varovancem tokrat nameni nekaj več tekmovalnega premora. Tako najboljši po večini niso nastopali na veliki nagradi, zadnje tekme pa glede dosežkov niso bile spodbudne.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji

03. 10. 2023 12.25

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Nepoznavanje finančnih osnov vas lahko na leto stane nekaj tisoč evrov

02. 09. 2023 16.51

Nizka finančna pismenost lahko povprečno gospodinjstvo vsako leto stane nekaj tisoč evrov, ugotavlja raziskava nemške zavarovalnice Allianz, v kateri je sodelovalo več kot tisoč ljudi v sedmih državah. Da nimajo dovolj znanja in spretnosti za sprejemanje pravilnih finančnih odločitev, velja za skoraj četrtino anketiranih.

Začelo se je novo šolsko leto, zaradi ujme pouk ponekod na nadomestnih lokacijah

01. 09. 2023 06.10

Za skoraj 194.000 učencev in okoli 82.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto, navkljub posledicam po nedavni vodni ujmi, ki je poškodovala nekatere šole. Tam, kjer potekajo sanacije in ne bo mogoče začeti rednega pouka, bo ta prve dni stekel na nadomestnih lokacijah. Šolski prag je letos prvič prestopilo 20.716 prvošolcev. Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je danes objavilo tudi sklep, s katerim je določilo, iz katerega tretjega predmeta bo na posamezni osnovni šoli konec letošnjega šolskega leta potekalo nacionalno preverjanje znanja (NPZ) za učence 9. razredov. Izpiti bodo iz predmetov fizika, likovna umetnost, tuji jezik ali zgodovina.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?

21. 08. 2023 12.54

Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

'Nisem še bil priča večjemu žrtvovanju glavnega igralca'

26. 07. 2023 10.00

Robert Downey Jr. je pohvalil igro Cilliana Murphyja, ki je v biografski drami Christopherja Nolana stopil v čevlje "očeta atomske bombe" J. Roberta Oppenheimerja. Dejal je, da je imel irski igralec pravo mero ponižnosti, ki je potrebna za takšno vlogo.

27-krat opravljal izjemno težek državni izpit, zdaj razmišlja, da bi prenehal

27. 06. 2023 10.22

56-letni Liang Ši že 27 let opravlja izpit gaokao, ki slovi po svoji težavnosti, je pa ključen za vpis na univerze. A Ši nikoli ni preveč zadovoljen s svojim rezultatom, čeprav je v preteklosti dosegel zavidljive rezultate. Letos pa mu je izpit šel slabše, Ši je razočaran in razmišlja, da izpita ne bi več opravljal.

Ruski otroci se številk učijo s štetjem strelnih ran

04. 06. 2023 10.40

Vojna v Ukrajini je spremenila tudi življenje v Rusiji. Tudi otrokom. Ruska vlada je namreč invaziji in svojim vojaškim željam prilagodila učne načrte v osnovnih in srednjih šolah. Otroci se tako učijo, da "na zahodu živijo sami nepridipravi", pri matematiki pa se štetja učijo s pomočjo 'strelnih ran', narisanih na truplih.

Učenci začenjajo nacionalno preverjanje znanja, dijaki splošno maturo

04. 05. 2023 06.09

Več kot 43.500 učencev šestih in devetih razredov osnovne šole je s preizkusom iz slovenščine začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), s katerim preverjajo njihovo znanje pri treh predmetih. Dijakinje in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol pa so z esejem iz maternega jezika začeli splošno maturo. K temu se je prijavilo 6551 kandidatov.

Slavna enačba bi lahko imela rešitev: črne luknje ne 'pogoltnejo' vsega

05. 04. 2023 12.55

Britanski in ameriški znanstvenik z novo študijo predpostavljata, da se v črnih luknjah ne izgubijo vse informacije o zvezdah, iz katerih so nastale. S tem podajata rešitev na paradoks, s katerim se je v zadnjih letih svojega življenja aktivno ukvarjal slavni astrofizik Stephen Hawking.

Tekmovanje v recitiranju števila pi in peki pit. Vse v čast dneva matematike

14. 03. 2023 07.34

Dan števila po, ki ga vsako leto praznujemo 14. marca, so na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani s pestrim programom. V počastitev dne, ki je hkrati tudi mednarodni dan matematike, pripravljajo celodnevni program, ki se bo sklenil z razglasitvijo zmagovalca letošnjega tekmovanja v recitiranju števila pi. In kdo je letošnji zmagovalec? 16-letni dijak Nejc Korošec, ki je z glave stresel kar 1125.

V Stockholmu podelili še preostale Nobelove nagrade

10. 12. 2022 19.17

Po podelitvi Nobelove nagrade za mir v Oslu so nato v Stockholmu nagrado prejeli še odlikovanci za druga področja. Prireditev je tokrat prvič po dveh letih potekala v živo, zato so se je udeležili tudi nagrajenci preteklih dveh let.