fizik

Prijave na vodilna mesta v Sloveniji: štiri petine moških

30. 03. 2025 08.47

Na vodilne položaje se še vedno prijavlja veliko več moških kot žensk, je pokazala analiza prijav na delovne oglase na karierno zaposlitvenem portalu MojeDelo.com za leto 2024. Moški so tako za položaje direktorjev za regije in direktorje podjetij posredovali kar 82 odstotkov vseh prijav.

Magično število, ki zapira oči

17. 03. 2025 06.30

Sprva smo se bali, da jih bomo s preglasnim šepetanjem ali odpiranjem vrat zmotili. Zaman nas je skrbelo, saj so bili v svojem svetu. Tekmovalci, stari med osem in osemdeset let, so zbrano recitirali neskončne decimalke števila pi. Običajno z zaprtimi očmi, večina sede, nekateri stoje, ob ritmu rok ali nog. Vsak je imel svojo tehniko pomnjenja, lastno palačo spomina. Nazadnje je zmagal 17-letni Velenjčan, ki je pravilno nanizal kar 5111 decimalk. Pri zbranosti si je pomagal z ritmom rok.

Slovenski fizik odkril pojav, povezan s koncem vesolja

07. 03. 2025 13.52

V sodelovanju s kolegi iz Velike Britanije in Nemčije je slovenski fizik dr. Jaka Vodeb s kvantno simulacijo pridobil dragocen vpogled v razpad lažnega vakuuma. Po novih spoznanjih bi vesolje popolnoma spremenilo svojo strukturo, svet, kot ga poznamo, pa bi se sesul kot hišica iz kart. Vendar šele čez več milijard let.

'Usode tistih, ki so preživeli pekel atomskih bomb, so bile dolgo prikrite'

11. 10. 2024 11.06

Podelili so Nobelovo nagrado za mir, ki jo je zaradi svojih prizadevanj za svet brez jedrskega orožja prejela japonska organizacija Nihon Hidankyo. Nobelov odbor v Oslu je gibanju namenil pohvalo, ker je s pričevanjem preživelih pokazalo, da se jedrsko orožje ne sme nikoli več uporabiti. "Usode tistih, ki so preživeli pekel Hirošime in Nagasakija, so bile dolgo prikrite in zanemarjene," je dejal odbor.

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative

10. 10. 2024 09.00

24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

O Putinu: 'S kom pa naj se pogovarjam?' O JEK2 pa: 'Potrebujete osnovo, kot je jedrska energija'

09. 10. 2024 06.47

Mož, ki se tudi ko je najbolj neprijetno, pogovarja tako z Vladimirjem Putinom kot Volodimirjem Zelenskim. Izkušen diplomat, ki bdi nad jedrsko varnostjo, in pravi, da se moramo pogovarjati z vsemi, uporabe jedrskega orožja pa nikoli, res nikoli normalizirati. Pogovarjali smo se z generalnim direktorjem IAEA, Rafaelom Marianom Grossijem. Tudi o JEK2. "Odločili boste Slovenci," pravi o projektu, ki se mu zdi smiseln. "Sem pristaš obnovljive energije, verjamem pa tudi, da potrebujete osnovo, kot je jedrska energija." Večja vloga jedrske energije v svetovni mešanici energetskih virov je realnost, pravi. Pa tudi: "Spoznali smo, da nam brez jedrske energije ne bo uspelo. Torej, od nas, vlad, finančnih institucij in industrije bo odvisno, ali bomo to dosegli."

Letošnje leto bo skoraj zagotovo najbolj vroče v zgodovini meritev

08. 10. 2024 16.03

Po izjemno deževnem in nevihtnem septembru, ko so po svetu hkrati zabeležili druge najvišje temperature v zgodovini meritev, bo letošnje leto "skoraj zagotovo" najbolj vroče v zgodovini meritev, so napovedali v službi za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus, potem ko so že lani zabeležili rekordno vroče leto.

Umrl je britanski fizik in prejemnik Nobelove nagrade

09. 04. 2024 21.19

Britanski fizik Peter Higgs, ki je za teoretična spoznanja v zvezi z "božjim delcem", Higgsovim bozonom, ki velja za zadnji manjkajoči delec v standardnem modelu vesolja, leta 2013 prejel Nobelovo nagrado za fiziko, je umrl v 94. letu starosti, je sporočila Edinburška univerza.

Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do preboja v kvantni fiziki

05. 04. 2024 07.44

Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega laboratorija Quantum AI dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta. Odkritje predstavlja začetek nove ere raziskav v teoretični fiziki z uporabo kvantnega računalnika.

Devetletni Liam v desetih minutah zrecitiral 1500 decimalk števila pi

14. 03. 2024 15.20

Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so s tekmovanjem v recitiranju decimalk števila pi obeležili svetovni dan matematike in dan števila pi. Na zmagovalni oder je stopil devetletni Liam Kovač, ki je zrecitiral 1500 decimalk. V sklopu programa je potekalo tudi tekmovanje v peki pit, zvrstila pa so se tudi zanimiva predavanja.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji

03. 10. 2023 12.25

Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Finančni POPkast: Svetov Portfelj za 10.000 evrov

21. 09. 2023 06.00

Za Svetov Portfelj smo danes kupili prvih pet zanimivih delnic, ki v prihodnjih mesecih lahko ustvarijo dober donos. V tokratnem Finančnem POPkastu smo govorili, kako zgraditi začetni portfelj, kako na trgih iskati zanimive naložbe in kako zmanjšati tveganja.

V Sloveniji so najugodnejši pogoji za nastanek neviht

29. 07. 2023 11.17

Narava je v zadnjih tednih pokazala vso svojo moč: silovit veter, padala je 12-centimetrska toča, na severu države pa je julija veliko uradnih merilnih postaj namerilo več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih dneh pa nižja temperatura, na Kredarici je denimo včeraj snežilo. Kaj je razlog za tako ekstremne vremenske pojave?

Cillian Murphy o ljubezenskih prizorih s Florence Pugh: Popolni so

25. 07. 2023 07.00

Irski igralec Cillian Murphy je spregovoril o ljubezenskih prizorih, ki jih ima v biografski drami Oppenheimer z igralko Florence Pugh. Dejal je, da so bili intimni prizori v scenarij dodani namensko in premišljeno, saj pomembno prispevajo k zgodbi.

Danijel Levičar z Gen energije v Golobov kabinet

20. 07. 2023 16.40

Vlada je Danijela Levičarja imenovala za državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Dosedanji poslovni direktor v družbi Gen energija, lastnici slovenske polovice Nuklearne elektrarne Krško (Nek), naj bi koordiniral izvedbo projekta drugega bloka nuklearke. Katja Božič je postala četrta državna sekretarka na finančnem ministrstvu.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'

25. 06. 2023 17.32

Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

Umrl je Nasin znanstvenik in slovenski strokovnjak Dušan Petrač

15. 05. 2023 08.55

V 92. letu starosti je umrl ugleden znanstvenik pri ameriški vesoljski agenciji Nasa, častni član Inženirske akademije Slovenije Dušan Petrač. Petrač je bil fizik svetovnega slovesa in tudi prvi kandidat slovenskega rodu za polet v vesolje. Od leta 1973 je neposredno sodeloval pri poskusih v breztežnostnem laboratoriju, pri poskusih z raketami, z vesoljskim taksijem in umetnimi sateliti.

Uspešna pekarna, v kateri kruh pečeta fizik in strojni inženir

12. 05. 2023 11.55

V pekarni Ouwe pečejo najboljši kruh in pecivo iz kislega testa, se strinjajo prebivalci nemškega Frankfurta. Ne moti jih niti visoka cena, 6 evrov za štruco, niti neobičajen odpiralni čas, še manj pa dejstvo, da peka po poklicu sploh nista peka, temveč strojni inženir in fizik.

'Nimam rad primerjave z atomsko bombo'

23. 04. 2023 07.00

Objavljamo nadaljevanje pogovora z enim največjih strokovnjakov za umetno inteligenco pri nas. Marko Robnik Šikonja se na Fakulteti za računalništvo in informatiko že vrsto let ukvarja s strojnim učenjem in obdelavo naravnega jezika. Na strahove, ki prihajajo predvsem iz ZDA, da nas bo umetna inteligenca uničila, gleda zelo preudarno in mirno ter dodaja, da še nismo tako daleč.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Napovedal je Putinovo vojno v Ukrajini in padel pod streli pri Kremlju

28. 02. 2023 14.28

Minilo je osem let od umora ruskega opozicijskega politika Borisa Nemcova. Glasen kritik in zagovornik političnega in ekonomskega liberalizma ter ruskega nagibanja k Zahodu je padel pod streli v hrbet na mostu v bližini Kremlja. Čeprav spomin nanj med rusko opozicijo še vedno ni zbledel, pa so njegove preroške napovedi o prihajajočem ruskem napadu na Ukrajino znova močno odmevale ob obletnici njegove smrti.

Od 'ognjenega prstana' do svetlega kometa. S čim vse nam bo postreglo vesolje?

01. 01. 2023 07.00

Vstopili smo v novo leto in če smo se na silvestrovo spominjali vesoljskih dogodkov, ki so zaznamovali preteklo leto, bom zdaj pogledali v prihodnost. Kaj nam prinaša leto 2023? "Precej zanimivih astronomskih pojavov," odgovarjajo študentje magistrskega študija astrofizike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Nekatere bomo lahko spremljali iz Slovenije, druge bodo žal lahko videli le na drugih kontinentih. Poglejmo torej, kam na nebo usmeriti svoj pogled v prihajajočem letu.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'

09. 10. 2022 11.00

Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Podelili Nobelovo nagrado za odkritja na področju kvantne mehanike

04. 10. 2022 11.40

Nobelovo nagrado za fiziko prejmejo Alain Aspect, John F. Clauser in Anton Zeilinger "za eksperimente s prepletenimi fotoni, določanje kršitev Bellovih neenačb in odkritja na področju kvantne informatike," je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Zeilinger, ki prihaja iz sosednje Avstrije je nagrado označil kot "spodbuda mladim" in dejal, da ga je klic Švedske akademije kar precej presenetil ter zmotil pri delu.

Sodobna družba: otroci v pravljici najbolj občudujejo prevaranta

24. 09. 2022 07.00

Vpliv kapitalizma in neoliberalizma se že kaže v spremembi družbenih vrednot. Strokovnjaki z različnih področij so tako na sredini okrogli mizi med drugim spregovorili o zaskrbljujoči analizi, ki je pokazala, da današnji otroci v pravljici Cesarjeva nova oblačila bolj občudujejo prevaranta kot iskrenega otroka. Drugačen je tudi odnos do narave, ki jo vse pogosteje izrabljamo zgolj za kuliso, ki bo olepšala naše fotografije. Potrebne bodo spremembe, govorci pa so podali kar nekaj predlogov, kako bi do njih lahko prišli. "Pomembno je, da ustvarjamo okoliščine, s pomočjo katerih bomo lažje kultivirali bolj prijazna in manj trpeča stanja," predlaga ena od gostij.

'Včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri naše življenje'

20. 09. 2022 09.50

V sredo, na mednarodni dan miru, bo ob 19. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma potekala okrogla miza z naslovom "Kako narediti svet prijazen kraj?". Naslov izhaja iz misli Alberta Einsteina, v kateri je pojasnil, kako naša notranja naravnanost vpliva na naše delovanje in kako s tem posledično krojimo svet. Pred dogodkom smo se o čuječnosti pogovarjali s povezovalko dogodka, kolumnistko, gostujočo predavateljico in učiteljico joge, Tino Košir. Na dogodek vabi prav vse, saj, kot pravi, včasih zgolj en stavek lahko pomembno usmeri posameznikovo življenje.

'Vesolje je polno planetov, kjer dežujejo diamanti'

07. 09. 2022 06.00

Diamante na Zemlji največkrat najdemo globoko pod površjem, na ostalih planetih v vesolju naj bi se jih večina nahajala na površju oz. v zraku – v obliki diamantnega dežja. Do ugotovitve so prišli s poskusi na navadni plastiki, prinaša pa tudi nov način izdelave nanodiamantov, ki se uporabljajo v medicini in kvantni elektroniki.

Nobelovec: Če želite prihraniti, kuhajte testenine na ugasnjenem štedilniku

06. 09. 2022 12.28

Nobelov nagrajenec, italijanski fizik Giorgio Parisi, je v Italiji sprožil burno razpravo s predlogom ljudem, naj testenine skuhajo ob ugasnjenem štedilniku, da bi tako sredi krize vse višjih življenjskih stroškov prihranili energijo in denar.

Vohunjenja osumljeni ruski fizik kmalu po aretaciji umrl

03. 07. 2022 15.59

Ruski fizik Dmitri Kolker je samo dva dneva po tem, ko so ga ruski organi prejšnji teden pridržali zaradi suma veleizdaje, umrl, je sporočil njegov odvetnik. Po aretaciji so na smrt bolnega znanstvenika sicer najprej odpeljali v preiskovalni zapor, od tam pa na intenzivni oddelek ene od moskovskih bolnišnic, kjer je nato umrl.

Jeretič, Kovačič in Jambrek v boj pošiljajo psihoanalitičarko Nino Krajnik

27. 06. 2022 16.39

V tekmo za predsednico republike se podaja tudi lacanovska psihoanalitičarka in filozofinja Nina Krajnik. Kot je pojasnila, se je za kandidaturo odločila, ker si želi ozdravitve slovenske družbe. Kandidirala bo s podporo volivcev, njen osrednji cilj pa je priznavanje in povezovanje različnosti posameznikov.