fitofarmacevtsko

Okoljevarstveniki bi glifosat v Sloveniji popolnoma prepovedali

22. 09. 2023 15.58

Skupina volivcev je v državni zbor vložila predlog zakona o prepovedi proizvodnje, prodaje in uporabe glifosata v Sloveniji. Z njegovim sprejemom bi Slovenija postala prva članica EU, ki bi prepovedala ta herbicid, ki mu nasprotniki očitajo rakotvornost, Evropska komisija pa ravno v teh dneh predlaga podaljšanje dovoljenja za njegovo prodajo do leta 2033.

Bruselj predlaga podaljšanje uporabe glifosata za 10 let

20. 09. 2023 14.55

Evropska komisija predlaga, da se dovoljenje za prodajo herbicida glifosat v EU podaljša za 10 let. Za to so se v Bruslju odločili, potem ko je Evropska agencija za varnost hrane (Efsa) ocenila, da ni kritičnih točk na področju tveganja za zdravje ljudi in okolje. Članice bodo o predlogu razpravljale v petek, odločale pa sredi oktobra.

Sindikat zaradi neobveščanja javnosti o dodatkih v mesu napovedal kazenske ovadbe

23. 10. 2019 16.17

Sindikat ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano z organi v sestavi je po aferi s sulfitom v mesnih pripravkih napovedal kazenske ovadbe zoper upravo za varno hrano, ki jo vodi Janez Posedi. Kot pravijo, so s tem, ko jih niso obvestili o prijavah nepoštenih praks v mesnicah, več kot tri mesece ogrožali zdravje potrošnikov.

Ukrepi za manjšo rabo fitofarmacevtskih sredstev: cilj je varna hrana

04. 12. 2017 16.51

Na ministrstvu za kmetijstvo so po tem, ko so članice EU dosegle dogovor o petletnem podaljšanju dovoljenja za sporni glifosat, predstavili nadgradnjo ukrepov za bolj trajnostno rabo fitofarmacevtskih sredstev. Kot je dejala državna sekretarka Tanja Strniša je glavni cilj omejitev uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki bo prinesla kakovostno, varno in zdravo hrano.

V zdravilu za čebele odkrili prepovedane kemikalije, oporečna kar tretjina slovenskega medu

16. 12. 2015 10.59

Uprava za varno hrano je kazensko ovadila lastnika podjetja Apis M&D, kjer so ilegalno izdelovali in prodajali pripravke za zatiranje parazita pri čebelah. Z izdelki so čebelarje zavajali, da gre za naraven način zatiranja zajedavca, v bistvu pa so palčke vsebovale številne zdravju nevarne kemikalije, ki so prehajale tudi v med in satovje.

Čebelarji zahtevajo prepoved sajenja tretiranega semena koruze

26. 04. 2011 09.42

Iz Pomurja prihajajo novice o novih pomorih čebel. Te so čebelarji opazili na območju Lendave in Murske Sobote. Zaradi številnih nedavnih pomorov kmetijska inšpekcija in veterinarska uprava preverjata izvor semena koruze in njen način sajenja.

Bodo čebele tudi uradno ogrožena vrsta?

07. 07. 2009 14.04

Inšpekcijski pregledi pri pomorih čebel so pokazali, da glavni vzrok niso bila fitofarmacevtska sredstva. Pogačnik pa bo predlagal, da čebele uvrstijo med ogrožene vrste.

So se čebele zastrupile?

20. 04. 2009 14.58

V Podovi je prišlo do pomora čebel. "Obstaja sum zastrupitve zaradi uporabe fitofarmacevtskih sredstev s strani bližnje vrtnarije,“ so sporočili s kmetijskega ministrstva.

Prodali 5.500 kg nevarnih hrušk

21. 04. 2008 11.08

Iz prodaje so umaknili hruške, ki so bile polne pesticidov. Pridelali so jih v Sloveniji.