financiranje vlade

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti
10. 04. 2025 06.17Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

Kaj prinaša novi medijski zakon?
08. 04. 2025 20.46Kakšna bo prihodnost slovenskih medijev v vse bolj digitalnem svetu? Kdo v državi naj po novem presoja medijsko koncentracijo? Ali so tudi spletni vplivneži mediji? In ali bi poskus Golobove koalicije za omejevanje sovražnega govora res lahko pomenil cenzuro v medijih, kot skrbi opozicijo? To je nekaj ključnih dilem novega medijskega zakona, ki je, po začasnem umiku začel zakonodajno pot. Pri tem pa pomembne vsebinske spremembe v zadnjem hipu in pomisleki strokovnjakov.

Maljevac: Brez prispevka ni dolgotrajne oskrbe
08. 04. 2025 12.37Dolgotrajna oskrba po besedah ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca potrebuje urejeno financiranje. Tako se je v izjavi za medije odzval na pozive združenja delodajalcev, ki se zavzema za zamik pri pobiranju prispevka za dolgotrajno oskrbo. Pri delovanju vstopnih točk za dolgotrajno oskrbo Maljevac ne pričakuje težav. Oskrbovalci v domovih za starejše bodo z uveljavitvijo prispevka za dolgotrajno oskrbo plačevali nastanitev in hrano, cene pa bodo po ministrovih obljubah v vseh domovih pod zajamčeno pokojnino, torej pod zneskom 740 evrov.

Civilni nadzorniki: Projekt ne poteka optimalno, zahtevki izvajalca neupravičeni
08. 04. 2025 15.13Projekt izgradnje drugega tira železniške proge Divača-Koper kljub določenim premikom na bolje še vedno ne poteka optimalno, posamezne odločitve se sprejemajo netransparentno in negospodarno, ocenjujejo člani projektnega sveta za civilni nadzor. Glede dodatnih zahtevkov izvajalca del menijo, da so ti neupravičeni.

Poslanci o razmejitvi zdravstva: komu bo onemogočeno delo pri zasebnikih?
27. 03. 2025 06.25Poslanci DZ so na seji DZ razpravljali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi razmejil javno in zasebno zdravstvo. Predlogu nasprotujejo v opoziciji, podpirajo pa ga v koaliciji, a glede vseh predvidenih ukrepov niso povsem enotni. Največ mnenj se je med drugim kresalo glede predvidene neprofitnosti koncesionarjev v zdravstvu. V Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Fides so sicer poslance pozvali, naj predloga ne podprejo, saj ta po njihovem mnenju zdravstva ne rešuje, temveč ga razkraja.

Leto dni po protestni zapori ceste nekatera dela že v izvajanju
27. 03. 2025 16.21Leto dni po protestni zapori ceste v Poljanski dolini, s katero so v dolini opozorili na nujnost sanacije treh problematičnih cestnih odsekov, aktivnosti na vseh projektih intenzivno tečejo. Nekatera dela so že v izvajanju, za ključna dva projekta pa je v teku pridobivanje potrebnih zemljišč. Glavnina del naj bi bila izvedena v prihodnjem letu.

Golob napovedal 'največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini države'
25. 03. 2025 15.01V novomeškem naselju Podbreznik so prerezali trak pred vhodom enega od novih stanovanjskih blokov. S tem so slovesno odprli sosesko s 186 javnimi najemnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi premier Golob, ki je ob tej priložnosti napovedal "največji investicijski val v stanovanjsko gradnjo v zgodovini Slovenije".

V ZDA protesti zaradi ukinjanja financiranja znanosti
08. 03. 2025 13.26V okoli 30 ameriških mestih so v petek potekali protesti znanstvenikov, raziskovalcev, zdravnikov, bolnikov in drugih, ki so izražali nasprotovanje ukinjanju sredstev za znanost in raziskave. V prestolnici Washington se je v znak kljubovanja odločitvam vlade predsednika Donalda Trumpa zbralo več tisoč ljudi.

Donald Trump omejil pooblastila Elonu Musku
07. 03. 2025 07.29Ameriški predsednik Donald Trump je ministrom svoje vlade povedal, da imajo pooblastila za zaposlovanje na svojih ministrstvih in ne Elon Musk. To je prva Trumpova omejitev Muskovih pooblastil po kaosu, ki ga je njegov urad za vladno učinkovitost (Doge) povzročil v Washingtonu z ukrepi za znižanje stroškov.

Zakaj bi razbijali digitalna vrata, če lahko nekoga prepričate, da vam podari ključ?
01. 03. 2025 19.04Prejšnji teden se je zgodil največji digitalni rop v zgodovini kripto valut: 21. februarja je prišlo do vdora v Bybit, glavno borzo kripto valut. Hekerji so ukradli približno 401.000 žetonov Ethereum (ETH), ki so bili v času napada ocenjeni na skoraj 1,5 milijarde dolarjev. Za njim je stal severnokorejski državni akter Lazarus Group. Kdo so ti in drugi razvpiti "državniki" ter kako delujejo?

Spremembe v šolstvu: na posvetu pripombe, vlada zamaknila sprejetje novele
06. 02. 2025 06.17Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Na jutranjem posvetu o prihodnosti šolstva, ki ga je organiziral premierjev kabinet, je bilo podanih nekaj pripomb, zato bodo novelo zakona sprejeli prihodnji teden, je pojasnil podpredsednik vlade Matej Arčon.

Predlog zakona o medijih prestal prvo obravnavo
04. 02. 2025 06.26DZ je po prvem branju vladnega predloga zakona o medijih odločil, da je ta primeren za nadaljnjo obravnavo. Za to je glasovalo 46 poslancev koalicije, proti je bilo 28 poslancev. Koalicija meni, da gre za sodoben medijski zakon, ki ga bodo sicer dopolnili, opozicija pa je večkrat opozorila, da škodi tudi neodvisnosti medijev. Društvo novinarjev Slovenije je ob tem opozorilo, da je v zakon nujno treba dodati višino letne pomoči novinarstvu. Besedilo predloga zakona, ki ga je vlada poslala v DZ, se namreč bistveno razlikuje od preteklih verzij, zato znova opozarjajo na člene zakona, ki jih je po mnenju društva treba še popraviti.

Po blokadi in več tožbah Bela hiša preklicala zamrznitev zvezne pomoči
29. 01. 2025 07.00Ameriški predsednik Donald Trump je sprostil vso zvezno proračunsko pomoč zveznim državam in Američanom, ki jo je zamrznil čez noč, potem ko je zaradi ukrepa, ki je postavil pod vprašanje skoraj 3000 milijard zvezne porabe, izbruhnilo vsesplošno ogorčenje.

Trump zamrznil zvezno pomoč Američanom
28. 01. 2025 20.11Predsednik ZDA Donald Trump je odredil zamrznitev več kot 3000 milijard evrov različnih oblik pomoči Američanom iz zveznega proračuna, kar so demokrati ostro kritizirali kot kršitev ustave in zakonov.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Vlada sprejela nove zakone: Tuji zdravstveni delavci hitreje na trg dela
22. 01. 2025 17.23Vlada je na seji potrdila predlog novele zakona o zdravilih, predlog zakona o medicinskih pripomočkih in predlog zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij v zdravstvu. Slednji bo skrajšal postopke priznavanja poklicnih kvalifikacij tujim kandidatom, je na novinarski konferenci povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Pomilostitev napadalcev na kongres, umik iz WHO, izredne razmere na meji
21. 01. 2025 06.35Ameriški predsednik Donald Trump je ob vrnitvi v Belo hišo podpisal več izvršnih ukazov. ZDA je ponovno umaknil iz Pariškega podnebnega sporazuma in Svetovne zdravstvene organizacije. Med drugim je v neposrednem televizijskem prenosu pomilostil skoraj 1600 obsojencev za napad na kongres in razglasil izredne razmere na južni meji z Mehiko. Mehiška predsednica je ob tem poudarila pomen podpisanih sporazumov in ne izjav. Kanada pa se je odzvala na morebitno ameriško sprejetje carin.

Prve Trumpove poteze: razglasitev izrednih razmer, preimenovanje Mehiškega zaliva
20. 01. 2025 18.09Novi ameriški predsednik Donald Trump bo po napovedih že prvi dan podpisal vrsto izvršnih ukazov. Med drugim naj bi razglasil izredne razmere na meji z Mehiko in Mehiški zaliv preimenoval v Ameriškega. Poleg tega je napovedal tudi številne ukaze, s katerimi bi odpravil financiranje raznolikosti ter olajšal predpise o proizvodnji in prometu z nafto in zemeljskim plinom.

V Gazi pod ruševinami po ocenah na tisoče trupel, Izrael izpustil 90 Palestincev
20. 01. 2025 06.44Izrael je okviru dogovora o prekinitvi ognja na območju Gaze iz zaporov izpustil 90 Palestincev, večinoma žensk in mladoletnikov, ki so jih ob vrnitvi na zasedenem Zahodnem bregu pozdravile navdušene množice. Pred tem je v prvi izmenjavi po uveljavitvi premirja palestinski Hamas v nedeljo Izraelu predal tri talke. V Gazi dan po prekinitvi ognja poteka iskanje na tisoče ljudi, ki naj bi bili še vedno pokopani pod ruševinami. Po ocenah oblasti v razdejani palestinski enklavi je pod ruševinami več kot 10.000 trupel. V palestinsko enklavo je po navedbah egiptovskega Rdečega polmeseca vstopilo več kot 200 tovornjakov s pomočjo.

ZDA so se zadnji trenutek izognile prekinitvi delovanja vlade
21. 12. 2024 09.46Predstavniški dom ameriškega kongresa je s 366 glasovi proti 34 potrdil predlog zakona o začasnem podaljšanju financiranja vladnih agencij. Kasneje so predlog kmalu po izteku roka potrdili še v senatu. S tem so se ZDA za las izognile prekinitvi delovanja vlade, ki bi sicer začela veljati danes. Predsednik ZDA Joe Biden je že prej zagotovil, da bo predlog zakona nemudoma podpisal.

Trump nasprotuje dogovoru o začasnem podaljšanju financiranja ameriških vladnih agencij
19. 12. 2024 06.43Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je v sredo pozval republikance v ameriškem kongresu, naj ne podprejo dogovora o začasnem podaljšanju proračunskega financiranja agencij zvezne vlade, ki so ga dosegli kongresni voditelji republikanske in demokratske stranke.

Finančni minister Klemen Boštjančič prestal interpelacijo
18. 12. 2024 07.43Minister za finance Klemen Boštjančič je v državnem zboru uspešno prestal interpelacijo, ki jo je proti njemu vložila SDS. Za njegov odhod je glasovalo 29 poslancev, 47 jih je bilo proti. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev. Boštjančič tako ostaja na ministrskem položaju.

Še pred koncem leta 'finančna injekcija' za zdravilo urbagen
18. 12. 2024 18.33Vlada je na seji sprejela sklep o podpori razvoja zdravila urbagen. Pogodbo s Fundacijo CTNNB1 bodo podpisali v petek, teden kasneje pa bo sledilo tudi izplačilo v višini milijona evrov, je povedala ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel.

Vlada sklenila pogodbo s STA za prihodnje leto
18. 12. 2024 17.11Vlada je potrdila pogodbo o opravljanju javne službe STA v letu 2025. Vrednost pogodbe je v primerjavi z letošnjo višja za 447.091 evrov oziroma za 18,6 odstotka, je po seji vlade povedala direktorica vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Petra Bezjak Cirman. Ta je od vlade dobila tudi pooblastilo za podpis in izvajanje pogodbe.

Vonta: Davkoplačevalski denar se je pretekal v strankarska glasila SDS
16. 12. 2024 16.48Predsednica preiskovalne komisije DZ, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja strank, Tamara Vonta je dejala, da so ugotovitve komisije potrdile, da se je med vlado Janeza Janše davkoplačevalski in denar državnih podjetij pretakal v "strankarska glasila SDS". Vmesno poročilo napoveduje do poletja, preiskavo bodo razširili tudi na druge stranke.

Pirc Musarjeva nagovorila DZ, v dvorani ne vlade ne SDS
16. 12. 2024 09.57V državnem zboru je potekalo zadnje redno plenarno zasedanje v letošnjem letu. Uvodoma jih je na lastno pobudo nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je med drugim opozorila na nesprejemljivost zaničevanja sodnega sistema, policije in drugih institucij pravne države. Izpostavila je tudi porast nasilja, podnebno krizo, težave v zdravstvu in skrbi za starejše. Še preden je stopila pred mikrofon pa so dvorano zapustili poslanci poslanske skupine SDS. Prvak stranke Janez Janša je kasneje zapisal, da Pirc Musarjeva ni njegova predsednica. Govora predsednice niso poslušali niti predstavniki vlade.

'Želimo preprečiti, da zaposlen v javnem zavodu preusmerja bolnike v zasebno ordinacijo'
13. 12. 2024 14.18Glavni cilj predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti je po besedah predsednika vlade Roberta Goloba odprava "škodljivih dvojnih praks" v slovenskem zdravstvu. Kot ključno je izpostavil tudi možnost nagrajevanja javnih zdravstvenih delavcev in ureditev področja koncesij. "Bolniki bodo zdaj deležni bistveno bolj kakovostnih storitev," meni. V sindikatu Fides medtem nov predlog novele ocenjujejo kot neodgovorno eksperimentiranje z usodo javnega zdravstva, posebej zaskrbljujoče se jim zdi, da novela daje vtis, da zaposleni v javnih zavodih ne opravljajo dovolj dela.

Vlada potrdila zakonski predlog za prehodno financiranje Teša
28. 11. 2024 06.19Vlada je potrdila predlog zakona o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš od začetka leta 2025 do 30. aprila 2027 opravljal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote za Šaleško dolino. S tem se bo Teš izognil stečaju, v dolini pa bodo dobili dodaten čas za opredelitev alternativnega vira.

Merklova v knjigi spominov tudi o Putinovem psu in tresenju v javnosti
26. 11. 2024 13.38Sodelovala je s štirimi ameriškimi in francoskimi predsedniki ter petimi britanskimi premierji. Leta 2021 je po 16 letih zaključila vodenje Nemčije, ki jo je popeljala skozi svetovno finančno krizo, begunsko krizo in pandemijo covida-19. Še pred političnim vzponom je odraščala v komunistični Vzhodni Nemčiji. Vse to je življenje nekdanje nemške kanclerke Angele Merkel, ki je v Berlinu predstavila knjigo Svoboda: Spomini 1954–2021, ki ima več kot 700 strani. V knjigi med drugim opisuje sodelovanje s Putinom in incident z njegovim črnim labradorcem, politični poraz ob brexitu in vzroke za njeno tresenje v javnosti ob koncu politične kariere.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.