finančno breme

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

'Zaradi težke diagnoze nama grozi deportacija'
02. 04. 2025 10.02Britanskemu paru, ki zadnja leta živi v Avstraliji, grozi deportacija. Ker so 30-letnici diagnosticirali multiplo sklerozo, so jima avstralske oblasti zavrnile vlogo za stalno prebivanje. V skladu z avstralsko politiko priseljevanja lahko oblasti tujim državljanom, ki ne izpolnjujejo zdravstvenih zahtev, zavrnejo bivanje v državi. V primeru Britanke so ocenili, da bi njeno dolgoletno zdravljenje predstavljalo preveliko finančno breme za avstralsko zdravstveno blagajno.

Jeremy Clarkson neotesanemu obiskovalcu bara: Uriniral bom nate
30. 03. 2025 12.19Zdi se, da Jeremyju Clarksonu njegov novi lokal predstavlja večje breme kakor zadovoljstvo. Nekdanji voditelj priljubljene oddaje Top Gear se je znašel v sporu s stranko bara. Obiskovalec naj bi bil izjemno nezadovoljen s cenami pijač v baru, zato se je odločil lastniku maščevati z uriniranjem po tleh kopalnic lokala. 64-letnika je nespoštljivo dejanje zelo razjezilo, zato je nepridipravu zagrozil, da mu bo storil enako.

Prva podpisnica pobude o tem, zakaj je boj za varen splav še vedno pomemben
08. 03. 2025 11.47Zastavljeni cilj – zbrati milijon podpisov po vsej Evropi – so dosegli v le nekaj mesecih. "Ni me presenetilo, v kampanjo sem verjela in resnično sem se razveselila tega mejnika," pravi sociologinja Marjeta Mencin, ki je bila tudi prva podpisnica pobude za varen in dostopen splav v EU. A boj s tem še ni končan, ta se šele začenja, poudarja sogovornica, s katero smo se pogovarjali ob 8. marcu. Politična klima se namreč spreminja iz dneva v dan, v vzponu je radikalna desnica, ki, kot poudarja, s seboj prinaša tudi patriarhalne težnje. Zakaj je pravica do splava in pravica ženske do odločanja o lastnem telesu tako pomembna?

Enotedenske počitnice si lahko privošči več gospodinjstev
20. 02. 2025 11.43Enotedenske letne počitnice so bile gospodinjstvom lani finančno dostopnejše kot predlani. Počitnice zunaj doma za vse člane si je lahko privoščilo 82 odstotkov gospodinjstev, kar je tri odstotne točke več kot leto prej, so izračunali na statističnem uradu. Splošno zadovoljstvo z življenjem ostalo na enaki ravni.

NIJZ nasprotuje predlogu SDS o prodaji alkohola v šolah
13. 02. 2025 16.40Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) nasprotujejo predlogu SDS za spremembo zakona o omejevanju porabe alkohola, ki bi omogočil prodajo alkohola v šolskih prostorih, ko tam ni pouka. Kot so zapisali, so posledice pitja alkohola resen problem, prodaja alkoholnih pijač v šolskih prostorih pa bi še povečala število mest prodaje alkohola.

Pravosodni policisti na Dobu imajo vsega dovolj
10. 02. 2025 18.18Pravosodni policisti iz našega največjega zapora na Dobu pravijo, da imajo dovolj. Premajhne plače, prezasedenost zaporov in kadrovski manko so le tri od številnih težav, s katerimi se soočajo v zadnjih letih. Ker menijo, da so stvari ušle izpod nadzora, so direktorju zavoda in namestniku generalnega direktorja Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij predstavili sedem zahtev, kako izboljšati delovne pogoje. V primeru, da ne bodo uslišani, napovedujejo bojkot videokonferenčnih obravnav. V četrtek pa sindikat uprave za izvrševanje kazenskih sankcij napoveduje protestni shod pravosodnih policistov vseh zaporov.

V novem zakonu o zaščiti živali predvideno tudi obvezno čipiranje mačk
10. 02. 2025 17.24Reja kokoši nesnic v kletkah bo na slovenskih kmetijah dovoljena še do konca leta 2028, izhaja iz osnutka novele zakona o zaščiti živali, ki so jo poslali v javno obravnavo. Osnutek, ki ga je pripravila uprava za varno hrano, organ v sestavi ministrstva za kmetijstvo, predvideva tudi drugačno financiranja zavetišč in obvezno označevanje mačk.

'Po več letih skrivanja in sramovanja sem si le upala zaprositi za pomoč'
10. 02. 2025 08.33V prvem mesecu letošnjega leta se je na naš humanitarni program Veriga dobrih ljudi obrnilo več kot 100 družin, ki potrebujejo pomoč. Težave, s katerimi se soočajo družine, so raznolike, a vsem je skupno to, da trenutno s svojimi prihodki ne zmorejo priti čez mesec. K slednjemu pogosto privedejo bolezni staršev in/ali otrok, izguba zaposlitve, ločitev, nasilje v partnerskem razmerju ali izredni stroški, kot so nakup kurjave, registracija avtomobila, včasih pa le nakup zimskih oblačil in obutve za otroke ter navsezadnje vsesplošna draginja in zvišanje rednih mesečnih položnic.

'Razrešitve preostalih članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi'
23. 01. 2025 13.26V agenciji za energijo obžalujejo zakonsko pobudo za poseg v metodologijo obračuna in tarifne postavke omrežninskega akta. Ocenjujejo namreč, da je v nasprotju z evropsko zakonodajo, strokovno neutemeljena ter selektivno privilegira določene skupine porabnikov, je povedala direktorica agencije Duška Godina. Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen je medtem po pogovorih na Evropski komisiji v Bruslju sporočila, da razrešitve preostalih treh članov sveta Agencije za energijo trenutno ni na mizi.

Financiranje zavetišč: najprej občina, nato zavetišče, nazadnje država
14. 01. 2025 18.09Te dni je slovensko javnost precej razburil osnutek sprememb zakona o zaščiti živali, ki bi uvedel letni davek za lastnike psov, s katerim bi občine prednostno poravnale stroške oskrbe živali v zavetiščih. Pri nas sicer za zapuščene živali, tako mačke kot pse, skrbi 16 zavetišč, prav vsa pa pokajo po šivih. Nekatera so ustanovile občine, druga so v sklopu veterinarskih klinik, tretja pa v zasebni lasti. Od kod zavetišča zdaj dobivajo denar in kako bi se financirala po noveli zakona o zaščiti živali?

Rok za ukrepanje se je iztekel: 'Vladni poziv je strokovno utemeljen'
08. 01. 2025 17.43Danes se je iztekel rok, do katerega je vlada vodstvu Agencije za energijo dala čas, da uvede prejšnji način obračunavanja omrežnine. Kot so pojasnili na ministrstvu za okolje, so agencijo pozvali k spremembi metodologije, saj ta ni skladna z državnimi strategijami in nekaterimi evropskimi direktivami, ki urejajo spodbujanje zelenega prehoda. "Vladna odločitev temelji na strokovnih in ne političnih argumentih, ki pa so bili agenciji večkrat predstavljeni, a žal preslišani in neupoštevani," so zapisali.

Za GaiaCell shranjevanje matičnih celic propadle Biobanke preveliko finančno breme
16. 12. 2024 20.18Podjetje GaiaCell je v javnem pismu opozorilo, da ne more več prevzemati finančnega bremena shranjevanja matičnih celic propadle Biobanke. Pričakuje, da bodo pristojni do konca leta določili, kdo je dolžan zakonito nadaljevati s shranjevanjem vzorcev matičnih celic otrok, je v pismu zapisala direktorica Gordana Živčec Kalan.

Starši otrok z Downovim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka
28. 11. 2024 15.09Društvo Downov sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci. Na ministrstvu za zdravje pa so izpostavili, da je pravica do dodatka za nego otroka v povprečju dodeljena za tri ali pet let, nemalokrat pa tudi trajno.

Ta delodajalec skrbi za zaposlene - in za njihove družine
26. 11. 2024 00.15Pomen ravnovesja med poklicnim in zasebnim življenjem se povečuje, kažejo rezultati Gallupove raziskave. V letu 2015 ga je kot zelo pomembnega navajalo 53 % vprašanih, v 2022 pa že 61 % zaposlenih. To potrjuje, kako ključno si je izbrati delovno okolje pri delodajalcu, ki dejansko omogoča ravnovesje med službo in delom ter zaposlenim nudi različne ugodnosti. Eden takih je Hofer, ki ima polni certifikat Družini prijazno podjetje, ob vsem tem pa zagotavlja tudi ugodnosti za otroke svojih sodelavk in sodelavcev.

Ni za plače, obveznosti, mladoporočenci pa so že dali predujme
14. 11. 2024 20.19Saj ni res, pa je – v stečaj gre javni zavod. To se bo, kot kaže, zgodilo murskosoboškemu Raziskovalno izobraževalnemu zavodu Dvorec Rakičan. Dvorec je sicer v lasti občine. Zavod se že dlje časa sooča s težavami, njegovo poslovanje v preteklosti preiskujejo kriminalisti, razmere pa so se zdaj zaostrile do te mere, da je zmanjkalo za plače zaposlenih, obveznosti do bank in dobaviteljev pa je za dober milijon evrov. Prav tako so bodoči mladoporočenci že dali predujme za poroke v dvorcu prihodnje leto. Za zdaj ni jasno niti, kaj bo z evropskimi projekti, ki jih zavod izvaja.

Se lahko bojimo razprodaje slovenskih planinskih domov?
09. 11. 2024 08.23Pred nekaj časa je odjeknila novica, da naj bi se prodajal Tičarjev dom na Vršiču. V Planinskem društvu Jesenice so nam zatrdili, da o prodaji ne razmišljajo. Se je pa s tem sprožil plaz vprašanj in bojazni, ali lahko morebiti v prihodnje državljani ostanemo brez dostopa do planinskih koč. Več društev naj bi namreč zaradi dolgov razmišljalo o prodaji planinskih domov, ki pa imajo za državo vendarle tudi strateški pomen.

Desetletje na rock'n'roll strani metala
07. 11. 2024 07.00Ljubljanska metal zasedba SkyEye letos obeležuje 10-letnico obstoja, nedavno pa so izdali tretji album New Horizons. O začetkih, razvoju skozi leta, načrtih in željah je z nami spregovoril frontman zasedbe, pevec Jan Leščanec.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Kompas zapustilo več vodstvenih delavcev, v kratkem naj bi odpuščali
23. 10. 2024 10.54Največjo turistično agencijo na slovenskem trgu Kompas je v zadnjih mesecih zapustilo več vodstvenih delavcev, v kratkem pa naj bi odpustili več deset zaposlenih. O odpuščanju so že obvestili Zavod RS za zaposlovanje, kjer so informacije potrdili.

Vse parlamentarne stranke za preklic referenduma o izvedbi projekta Jek 2
21. 10. 2024 14.37Po tem, ko so v SDS in SD predlagali preklic posvetovalnega referenduma o izvedbi projekta Jek 2, so pred kamere stopili še v Gibanju Svoboda. Minister za okolje Bojan Kumer je sporočil, da je programski odbor za infrastrukturo sprejel stališče, da stranki predlaga umik referendumske pobude. Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je sporočila, da so stališče odbora sprejeli in tudi sami vložili pobudo za umik referenduma. Po njihovem mnenju je namreč premalo informacij za tako pomembno temo. V Levici so sicer na slednje opozarjali že prej.

Golob in ministra prisluhnili Urbanovi mami: jim bo uspelo zagotoviti denar?
16. 10. 2024 12.36ZZZS je pred kratkim pozval državo, naj omogoči dokončanje genskega zdravila Urbagen, ki je rezultat skupnih prizadevanj celotne Slovenije. Urbanova mama Špela Miroševič se je sestala tako s predsednikom vlade kot tudi z ministrom za visoko šolstvo in ministrico za zdravje. Država si želi projekt podpreti, a še išče pravne možnosti, je povedala Miroševičeva.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'
10. 10. 2024 08.22Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Alpinci v novo sezono s težkim finančnim bremenom
19. 09. 2024 15.34Na sedežu Smučarske zveze Slovenije v Ljubljani je za ponedeljek sklican zbor panoge za alpsko smučanje. Na seji bodo potrjevali člane ekipe, ki se bodo čez 37 dni podali v lov na prve točke svetovnega pokala v sezoni 2024/25 v Söldnu. Panoga se sooča s težkim finančnim položajem, je potrdil njen vodja Matjaž Šarabon.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Kako nam indeks ekonomske svobode pomaga razumeti neoliberalizem
31. 08. 2024 07.00Indeks ekonomske svobode, ki ga objavlja kanadski inštitut Fraser, je za družbene analitike priročen merski inštrument. Meri pet vidikov: skromnost države, integriteto pravnega sistema in zasebne lastnine, vzdržnost denarne politike, svobodo mednarodne trgovine in skromnost regulacije. Pokriva veliko večino držav, dostopen je tudi za preteklost, vsi njegovi sestavni deli so transparentno prikazani in javno dostopni. Prav tako izhajajo iz priznanih mednarodnih inštitucij, na katere se raziskovalci stalno zanašamo.

Za položnice se še napraska, o počitnicah lahko le sanjajo
25. 08. 2024 19.08S sodelavko sva se tokrat odpravili na Gorenjsko, saj sva optimistično upali, da bodo temperature na severu naše države kaj bolj prizanesljive. Kaj kmalu sva ugotovili, da nama bo vseeno precej vroče, je pa vsaj čudovita okolica dala občutek svežine. Na poti po avtocesti sva srečevali veliko avtomobilov in avtodomov tujih registracij, kar je precej običajno v tem času. Ob pogledu na vso razgreto pločevino se mi je ob tem utrnila misel, da marsikatera od družin in predvsem otrok letos niso in ne bodo doživeli vsaj nekaj dnevnega oddiha ter odmika od skrbi. Ravno zaradi tega sem še posebej vesela in hvaležna, da kot organizacija velikemu številu otrok nudimo brezplačne počitnice in da s pomočjo donatorjev omogočamo celo krajše počitnice namenjene vsem družinskim članom.

'Počutim se krivo, ker sta starša ob nakupu potrebščin zelo zaskrbljena'
15. 08. 2024 14.47Zveza Anita Ogulin in ZPM vsako leto izpelje akcijo, s katero družinam pomaga pri nakupu šolskih potrebščin. Tako starše kot dijake so vprašali, ali se doma pogovarjajo o stroških šolskih potrebščin in odgovori so pokazali, da se v stiski pogosto ne znajdejo le starši, pač pa težko breme nosijo tudi otroci. "Se je že zgodilo, da mi starša nista mogla kupiti šolskih potrebščin in sem si določene sposodil od starejših prijateljev. Ob nakupu sem se počutil slabo, prosil sem za najcenejše stvari in nisem želel več," je povedal eden od dijakov.

'Trump bo v primeru zmage hitro zahteval pogajanja med Rusijo in Ukrajino'
16. 07. 2024 12.50Nekdanji predsednik ZDA Donald Trump bo v primeru zmage na novembrskih volitvah hitro zahteval mirovna pogajanja med Rusijo in Ukrajino, je po poročanju britanskega časnika Financial Times (FT) v pismu voditeljem članic EU zatrdil madžarski premier Viktor Orban. Pismo naj bi poslal kmalu po tem, ko je minuli petek obiskal Trumpa na Floridi.