finančni sektor

Trump ni upošteval že obstoječih odstotkov: carine za Kitajsko 145-odstotne

10. 04. 2025 06.25

Trgovinska vojna med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma ne kaže znakov umirjanja. Ameriške carine za kitajsko blago so zdaj pri 145 odstotkih. Kitajska pa je uvedla 84-odstotni dvig carin na celoten uvoz ameriškega blaga. Ameriški predsednik je sicer v sredo za 60 drugih držav za 90 dni zamrznil dvig carin. Podobno odločitev je dan kasneje sprejela tudi Evropska unija, ki je za 90 dni preložila uvedbo protiukrepov na ameriške carine.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne

03. 04. 2025 06.26

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Korupcija v zdravstvenem zavodu: s prirejenimi razpisi obnavljali zasebne domove

30. 01. 2025 10.40

Celjski kriminalisti so zaključili predkazenski postopek preiskave sumov korupcijskih kaznivih dejanj v enem od javnih zdravstvenih zavodov na območju Policijske uprave Celje. Ugotovili so, da sta v zavodu osumljenca prirejala javne razpise in sodelovala pri pridobivanju delavcev za obnovitvena in vzdrževalna dela tudi na svojih domovih. Javna naročila so dogovorjeno drobili in jih podražili tudi do 30 odstotkov. V enem primeru so ugotovili, da so plačali tudi potovanje v New York. Direktorica ZD Žalec Hana Šuster Erjavec je potrdila, da je v začetku leta 2024 v njihovem zavodu potekala hišna preiskava zaradi kaznivih dejanj s področja korupcije.

Finančni komentar: Pospešek nemško-francoskega vlaka

10. 12. 2024 07.00

Politične krize v Franciji in Nemčiji pretresajo temelje evropskega gospodarstva, a delniški trgi kažejo povsem drugačno, bolj spodbudno sliko. Pretekli teden je bil eden najboljših za evropske borze v tem letu, tako v Parizu kot v Frankfurtu so delniški indeksi dosegli visoke rasti.

Trump za novega finančnega ministra izbral milijarderja Bessenta

23. 11. 2024 08.20

Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je za položaj finančnega ministra v svoji vladi izbral finančnika z Wall Streeta, milijarderja Scotta Bessenta. Ta je znan po zavzemanju za znižanje davkov ter zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Trump je v petek predstavil še nekaj članov svoje ekipe.

'Plačno reformo kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad'

21. 11. 2024 15.55

Plačno reformo v javnem sektorju kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Predstavniki sklada, ki so bili te dni na redni vmesni misiji v Sloveniji, so po njegovih besedah ocenili, da gre za tipičen primer resne dolgoročne reforme.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen

17. 11. 2024 17.18

"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Furs od 274 samozaposlenih v kulturi zahteva vrnitev milijona evrov

15. 11. 2024 13.08

Sindikati Zasuk, Glosa in Mladi plus so na novinarski konferenci pred parlamentom javno opozorili na težave, v katerih so se znašli številni samozaposleni v kulturi zaradi zahtevkov po vračanju prejete covidne pomoči. Sindikati ob tem zahtevajo odpis vseh dolgov in vračilo že plačanih izterjav ter revizijo in zamrznitev izterjav. Njihove zahteve podpirajo tudi v iniciativi Glas ljudstva. Ministrstvo za kulturo je medtem sporočilo, da spremlja situacijo ter da sami sicer dolgov ne morejo odpisati, da pa so za prihodnji teden sklicali sestanek, na katerem želimo preučiti možne rešitve za nastalo situacijo.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo

15. 11. 2024 06.24

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

'Največji zmagovalec vsake vojne je vojaško-industrijski kompleks'

05. 11. 2024 16.52

Pentagon je ena največjih ameriških državnih institucij, v kateri pa ni mogoče uspešno izpeljati revizije. Mase denarja, ki se pretakajo na relaciji vojaških industrijskih velikanov, Kongresa, Bele hiše, Pentagona, lobistov in 'think tankov' razkrivajo in hkrati brišejo sledi kompleksnega sistema, ki ima še danes velik vpliv nad ameriško politiko. Toda vojaško-industrijski kompleks ni vsemogočen, znotraj 'nadpolitičnih krogov' oz. t. i. globoke države mu konkurirajo drugi vse močnejši akterji. Kako vplivno je orožje pri odločanju volitev?

Finančni komentar: kralj umetne inteligence

05. 11. 2024 07.00

Kralj umetne inteligence, Jensen Huang, je s svojim vodenjem Nvidio postavil na vrh tehnološkega sveta, kjer prevladujejo umetna inteligenca in polprevodniki. Njegove grafične procesne enote so srce številnih aplikacij umetne inteligence, kar podjetje uvršča med pionirje na področju strojnega učenja in upravljanja podatkovnih centrov.

Finančni komentar: Izjemna rast kultnih delnic

29. 10. 2024 08.16

Tesla in Palantir predstavljata simbol tehnološke revolucije s kultnim statusom delnic. Visoka pričakovanja glede prihodnosti električnih vozil in umetne inteligence privabljajo vlagatelje, saj podjetji s prebojnimi inovacijami postavljata nove standarde za trajnostno tehnologijo.

Finančni POPkast: 23 -odstotni donos in trendi za bodoče naložbe

24. 10. 2024 07.00

Z zaključkom projekta "Svet portfelj" smo v enem letu dosegli 23-odstotni donos z uravnoteženim pristopom vlaganja. V novi epizodi Finančnega POPkasta razpravljamo o prihajajočih volitvah v ZDA, geopolitičnih tveganjih in ključnih naložbenih priložnostih, ki jih ponujajo tehnološki sektor, Bitcoin ter energetika.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja

19. 10. 2024 09.03

Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Odbor DZ sprejel dopolnila k novemu plačnemu zakonu

14. 10. 2024 21.23

Odbor DZ za notranje zadeve se je v drugi obravnavi opredelil do predloga zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Besedilo so popravili z dopolnili, ki jih je vložila koalicija, predhodno pa so se o njih uskladili predstavniki vlade in sindikatov. Pripravljena so bila kot odziv na mnenje zakonodajno-pravne službe DZ (ZPS).

Grossi: Prihodnost je v mešanici jedrske energije in obnovljivih virov

09. 10. 2024 09.47

Na obisku v Sloveniji se mudi generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi. Izkušnje, ki jih ima Slovenija na področju uporabe jedrske energije, velja izkoristiti pri odločitvah glede prihodnje rabe tega vira, je na posvetu dejal Grossi in ponudil podporo IAEA ter izpostavil pomen široke razprave o morebitni novi nuklearki.

Finančni komentar: Dežela z najnižjo inflacijo v Evropi

08. 10. 2024 07.00

Inflacija v Sloveniji je bila septembra 0,6-odstotna, kar je najmanj v zadnjih treh letih. Tudi evropsko povprečje je padlo pod dva odstotka, kar je glavni cilj Evropske centralne banke, zato lahko čez dober teden pričakujemo že tretje nižanje obrestne mere, ki bo tokrat potekalo v Sloveniji.

Rekordni proračun in zamujena priložnost

27. 09. 2024 18.54

Vlada je za milijardo in pol, kolikor bodo stale višje plače javnih uslužbencev, zamudila priložnost, da bi državljanom izpogajala tudi dvig kakovosti javnih storitev. To ob napovedanem dvigu plač v javnem sektorju pravi predsednik Fiskalnega sveta Davorin Kračun, ki tudi opozarja, da je Slovenija v zadnjih dveh letih kljub ugodni gospodarski klimi in rekordni brezposelnosti namesto rezerve ustvarila primanjkljaj. Vlada medtem v parlament pošilja predlog proračuna za prihodnje leto, ki bo najtežji doslej, stroški pa bodo spet občutno višji od prihodkov.

Bodo višje plače ustavile val odhodov iz javnega sektorja?

26. 09. 2024 19.36

V javni upravi so nekateri uslužbenci doslej dobivali plačo, nižjo od minimalne. Te dolgoletne sramote bo končno konec, pravijo. Odprtih vprašanj je sicer še veliko, v številnih poklicih se soočajo tudi s hudim pomanjkanjem kadra. V šolstvu, zdravstvu in na upravnih enotah upajo, da bodo višje plače ustavile val odhodov, ki je že resno načel kakovost javnih storitev. Pa bo javni sektor res postal bolj privlačen za iskalce zaposlitve, kot trdi finančni minister?

Vlada prikimala 'največji prenovi plačnega sistema v zadnjih 15 letih'

26. 09. 2024 13.50

Vlada je potrdila predlog novega plačnega zakona za javni sektor. Zakon predstavlja podlago za največjo prenovo plačnega sistema v javnem sektorju v zadnjih 15 letih. O plačnih uvrstitvah se še pogajajo, plače poslancev, vladnih funkcionarjev in funkcionarjev DS pa se bodo uskladile z zamikom, je pojasnil finančni minister Klemen Boštjančič.

Nov plačni zakon skoraj v celoti usklajen, zdaj na delo še organi

24. 09. 2024 07.54

Prihodnje leto se nam obetajo nekoliko višje neto plače, nov plačni zakon je skoraj v celoti usklajen. Kar so se po več kot deseturnih pogajanjih dogovorili pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja, bodo zdaj presojali še organi sindikatov. Podpis dokumentov je predviden v sredo. Nato pa jih čaka še ključna stvar – uskladitev kolektivnih pogodb.

'Okno priložnosti za renesanso jedrske energije je od pet do sedem let'

23. 09. 2024 17.54

Premier Robert Golob je v New Yorku ob robu 79. zasedanja Generalne skupščine na dogodku o financiranju pobude za potrojitev zmogljivosti proizvodnje jedrske energije poudaril vlogo energetskega sektorja v boju proti podnebnim spremembam in pozval k odločnim kolektivnim ukrepom.

Vlada in sindikati po šestih urah za skupno mizo brez dogovora

16. 09. 2024 06.53

Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so šest ur iskali kompromisne rešitve za še odprte člene novega plačnega zakona. Kot je po koncu pogajanj povedal glavni vladni pogajalec, finančni minister Klemen Boštjančič, se o vsem niso uspeli uskladiti in nadaljujejo v torek zjutraj v okviru delovne skupine za zakon.

Konec brezplačnih vračil razburil modne navdušenke in vplivneže. 'Končno!'

12. 09. 2024 08.00

Gigant Asos, britanski spletni prodajalec hitre mode in kozmetike, izjemno priljubljen tudi med slovenskimi kupci, je "razburil" z novico, da bo odslej (nekaterim) kupcem zaračunaval vračila. Znesek je precej simboličen, ampak v času družbenih omrežij lahko tudi takšna napoved sproži val ogorčenja. A po drugi strani se pojavlja vprašanje – ali nismo morda s spletnim nakupovanjem in hitro modo enostavno šli predaleč in so takšni ukrepi nujni? Že z vidika, če planeta ne želimo povsem onesnažiti s tekstilnimi odpadki.

Finančni komentar: Jesenska razprodaja

10. 09. 2024 07.00

September je tradicionalno najmanj donosen mesec v letu. Prvi teden je bil za delniške trge najslabši v zadnjih dveh letih. V zgolj štirih trgovalnih dneh je izpuhtelo več kot 2000 milijard evrov. Največje padce so imeli tehnološki velikani in polprevodniška industrija.

Finančni POPkast: Recesija bo počila balon umetne inteligence

05. 09. 2024 07.00

Peščica tehnoloških velikanov, ki jih poganja rast umetne inteligence, predstavlja dobro tretjino uteži v ameriškem delniškem indeksu, če poči balon, bo padec precej bolj boleč kot v Evropi, kjer imamo zgolj dve pomembni delnici, ki sta vezani na razvoj umetne inteligence.

Finančni POPkast: Recesija je preklicana

22. 08. 2024 07.00

Delniški trgi so v začetku avgusta imeli 10-odstotni padec, vendar se je optimizem že po dveh tednih vrnil, saj so delnice pridobile skoraj ves izgubljeni donos. Očitno je recesija preklicana in v pričakovanju rezanja obrestnih mer v ZDA vlagatelji pričakujejo nadaljnjo rast ter mehek pristanek.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali dokument o usklajenosti

17. 07. 2024 07.32

Ministra Klemen Boštjančič in Franc Props ter vodji pogajalskih skupin sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek so podpisali dokument, s katerim so potrdili pregled zadev, ki so jih v pogajanjih uskladili doslej. Ob podpisu so dokument, ki sicer ni zavezujoč, ocenili kot dobro popotnico za nadaljevanje pogajanj.

Pogajanje javnega sektorja: usklajevanje ključnih vprašanj še pred dopusti

03. 07. 2024 06.27

Pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah v javnem sektorju se bodo na različnih ravneh nadaljevala tudi v tem in prihodnjem tednu. Kjer so še narazen, bodo poskušali zbližati stališča, cilj pa je, da se pred poletnimi dopusti uskladijo o ključnih vprašanjih.