finančni problemi

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ
04. 03. 2025 13.30Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen
17. 11. 2024 17.18"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

Švarc Pipanova vabil na seji SD ni prejela: 'Hvala za rože in srečno!'
12. 02. 2024 19.32Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je predsedniku vlade pred tednom dni ustno obljubila odstop, premier pa je napovedal, da ga bo sprejel, a pisne odstopne izjave še ni prejel. Švarc Pipanova pa medtem ni prejela vabila na sejo Konference SD, prav tako ne na sejo predsedstva, čeprav je članica. Zapisala je, da se "z izključevanjem stranke SD ne da rešiti" in dodala: "Hvala za rože in srečno, SD!"

Finančni komentar: Ne čakaj na maj
06. 02. 2024 07.02Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Kaj umetna inteligenca napoveduje za Slovenijo v 2024?
01. 01. 2024 12.04Generativni umetni inteligenci, ki je z naskokom osvojila iztekajoče se leto, smo zastavili vprašanje, kaj v političnem smislu čaka Slovenijo v letu 2024. Takole je odgovorila: "Na žalost moje znanje sega samo do januarja 2022, zato ne morem zagotoviti aktualnih informacij o političnih dogodkih v Sloveniji ali kateri koli drugi državi v letu 2024, in končala : "Politične razmere so zelo dinamične in se lahko hitro spremenijo."

'Nasilje se pogosto ne konča z razpadom zveze, včasih le spremeni obliko'
25. 11. 2023 18.29"Ime mi je bilo Mateja, stara sem bila 33 let, mama osemmesečnega Maksa, ko se je moj Marko odločil, da me ubije." Tako pravi zgodba žrtve nasilja, ki jo je lani ob prvi Nacionalni konferenci o preprečevanju in odzivanju na nasilje nad ženskami v Sloveniji predstavilo društvo SOS telefon za ženske in otroke. In če so lani poudarjali ničelno toleranco do nasilja ter to, da mora krivdo nositi storilec, so letos poudarek namenili starševstvu in stikom v primerih nasilja v družini. Ti se namreč pogosto nadaljujejo tudi po razpadu zveze, govorniki pa so v petek pozvali k zagotavljanju varnosti žrtve tudi po tem.

500.000 evrov za oglaševanje v medijih blizu SDS v zameno za koncesije?
06. 11. 2023 16.33Posamezna gradbena podjetja so v zameno za koncesije za čiščenje vodotokov nakazovala denar medijem blizu SDS, kažejo ugotovitve vmesnega poročila preiskovalne komisije DZ o sumih nezakonitega financiranja političnih strank. Denar naj bi nakazovale preko oglaševalskih pogodb, v skupni višini 500.000 evrov. Te pa naj bi bile sklenjene v času, ko so ta ista podjetja pridobivala koncesije za upravljanje in čiščenje vodotokov.

Industriji jekla državna pomoč, zdaj si izplačujejo milijonske dividende
13. 06. 2023 19.13Potem ko smo državljani lani z milijoni prek agencije SPIRIT pomagali Slovenski industriji jekla, ki je želela pomoč za obvladovanje energetske draginje, si zdaj, le nekaj mesecev kasneje, družba izplačuje dividende. Skoraj šest milijonov bodo v SIJ-u do konca julija nakazali lastnikom. Zakon, ki ureja subvencioniranje, sicer prepoveduje razdeljevanje dobička, a ker SIJ pomoči ni dobil neposredno, pač pa sta jo njegovi dve hčerinski družbi, ki ju obvladuje, zdaj država ne more ukrepati. To je le vprašanje morale – s temi besedami odločitev SIJ-a komentira gospodarski minister Han. In kaj zdaj?

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž
06. 12. 2022 13.21Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?
18. 11. 2022 18.01V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu
13. 07. 2022 13.58Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Na avtocestah na račun odpovedi okoljskim dajatvam nižja cena dizla za vse
22. 06. 2022 11.27Kot je povedal minister Kumer, bodo na seji vlade predlagali, da se bi vlada tudi na avtocestnem križu odpovedala okoljskim dajatvam na dizel, prodajalci pogonskih goriv pa se bi konkurenčno odzvali na polju marže, tako pa bi dosegli nižjo maloprodajno ceno na avtocestah za vse uporabnike. Ta bi bila primerljiva s tisto izven avtocestnega križa, razlika bi lahko bila minimalna. Diskriminacije med tujimi in domačimi vozniki v Sloveniji ne bo, pravi minister, cene bodo tako enake za vse. Razlika v ceni goriva bo šla v breme države, je povedal. V zameno pa pričakujejo, da bodo naftni trgovci poskrbeli za nemoteno dobavo pogonskih goriv. Prispevki za bencin bodo ostali.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

'Lobističnih lovk v zdravstvu ne moremo regulirati, lahko jih samo odrežemo'
11. 04. 2022 12.00Na tokratnem, že tretjem soočenju, so predstavniki osmih strank, ki jim po zadnjih javnomnenjskih raziskavah Mediane kaže najboljše in imajo možnost za preboj v parlament, delili svoje poglede na zdravstveno politiko. Spregovorili so o svojih kandidatih za zdravstvenega ministra, o načrtih, kako bi odpravili korupcijo v zdravstvu, reševali čakalne dobe in težave s kadrom. Kako pomagati mladim, ki zaradi epidemije preživljajo vse hujše duševne stiske, pa smo vprašali predstavnike podmladkov strank.

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.
09. 12. 2021 00.15
Al Kuwaiti o kibernetskih napadih v ZAE: Vsakdanji ljudje so tudi bili tarče
09. 10. 2021 08.31Dr. Mohamed Al-Kuwaiti je vodja kibernetske varnosti Združenih arabskih emiratov, ki nam je zaupal nekaj usmeritev in težav, s katerimi se soočajo Emirati. Visoka stopnja digitalizacije, veliko tujih podjetij, ogromno ljudi – vse to so osnove za številne kibernetske napade. Kot je dejal, je glavna stvar, da vsi začnemo jemati kibernetsko varnost kot osnovno varnostno kulturo. Starši morajo učiti otroke, ne jih onemogočati, kako biti varen, saj so zaznali napade prav na otroke. V naslednjih letih pa bo naša odvisnost od tehnologije povečala možnost za kibernetske napade, kibernetsko vojskovanje in tudi kibernetski terorizem.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Počivalšek znova napovedal odločanje o pogoju P in C za javno upravo
14. 09. 2021 14.05Vlada se mudi na obisku v savinjski regiji. Tam je gospodarski minister Zdravko Počivalšek novinarjem znova dejal, da nameravajo "kljub problemom, ki temu sledijo" kmalu odločati o tem, da bi pri zaposlenih v javni upravi iz pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani) umaknili T, torej testirani. S tem bodo za zgled ostalim, pravi.

EU s finančno pomočjo Litvi zaradi nezakonitih migracij iz Belorusije
02. 08. 2021 12.39Evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson je ob obisku v Litvi izpostavila nujnost okrepitve finančne pomoči državi za spoprijemanje z nezakonitimi migracijami iz Belorusije. Omenila je možnost okoli desetih milijonov evrov nujne pomoči in pogovore o nadaljnji redni podpori. Nova kriza znova odpira tudi vprašanje premeščanja migrantov.

'Če Teš zapremo do 2033, bi se lahko izognili 290 prezgodnjim smrtim'
17. 04. 2021 11.13146-letnemu izkopavanju premoga v velenjskem premogovniku in delovanju Termoelektrarne Šoštanj se očitno bliža konec, predvidoma leta 2033. Društvo za trajnostni razvoj Focus medtem opozarja, da se trenutna razprava o opuščanju rabe premoga v Sloveniji vrti okoli vprašanja, katerega leta bomo zaprli TEŠ, medtem ko je v celoti izzvenel negativni vpliv kurjenja premoga na zdravje ljudi. Velenjska občina pa je opozorila, da moramo imeti pred ukinitvijo tako pomembnega energetskega vira v Sloveniji, kot je Teš, ki zagotavlja 30 odstotkov elektrike, jasno opredeljene nadomestne opcije energetskega vira.

Vlada obiskala Koroško: prva lopata na trasi tretje razvojne osi prihodnji teden
07. 10. 2020 09.07Ministrska ekipa na čelu s predsednikom vlade Janezom Janšo je dan preživela na Koroškem. Člani vlade so s sodelavci obiskali več podjetij in ustanov ter se tako seznanili s potekajočimi in načrtovanimi projekti, pa tudi težavami in izzivi. Trenutno so ti zaradi okužb z novim koronavirusom največji v Mežiški dolini, saj imata Črna na Koroškem in Mežica največji delež aktivno okuženih.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno
06. 10. 2020 06.00Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

S podpisom pogodbe v protipoplavno ureditev porečja Gradaščice v občini Dobrova-Polhov Gradec
06. 08. 2020 14.11Direkcija RS za vode je danes z družbo Inkaing sklenila 2,92 milijona evrov vredno pogodbo za dela v okviru etape 1B pri projektu protipoplavne ureditve porečja Gradaščice. Danes podpisana pogodba ureja dela v občini Dobrova-Polhov Gradec, izvajalec pa bo v delo uveden še ta mesec. Gradnja bo potekala do julija 2021.

Drugi paket ukrepov: 2,8 milijarde evrov za zagotavljanje likvidnosti podjetij
20. 04. 2020 07.19Osnutek predloga drugega protikoronskega zakona, ki bo skrbel za likvidnost podjetij, za zdaj za zagotavljanje poroštev in likvidnosti predvideva 2,8 milijarde evrov, so po srečanju širše koalicije z vlado pojasnili poslanci. Koalicijske stranke so lahko vladi še popoldne poslale dodatne predloge, vlada pa je danes začela z njihovo obravnavo. Medtem pa sindikati opozarjajo na njihovo izključevanje pri pripravi novih ukrepov.

Kje bo Slovenija dobila denar za ukrepe in kakšna bo usoda EU?
05. 04. 2020 09.08Kje bomo dobili denar za izredne ukrepe? Prvi paket je vreden tri milijarde evrov, kar je skoraj tretjina proračuna naše države, vsaj toliko naj bi bil težek tudi drugi paket, premier Janez Janša pa že napoveduje tudi tretji paket po koncu epidemije. Kako in koliko nam bo pri tem pomagala Evropa? "Tokratna kriza je simetrična," meni Mojmir Mrak, "zato je solidarnost v EU še toliko bolj pomembna."

Število mrtvih znova naraslo: 743 smrti v Italiji, 514 v Španiji
24. 03. 2020 08.09Iz Italije znova poročajo o povečanju števila umrlih. Skupno jih je od izbruha bolezni umrlo že 6820. Črna statistika tudi v Španiji. V zadnjih 24 urah je umrlo 514 ljudi. Zaskrbljujoč je tudi podatek o številu okuženih med zdravstvenim osebjem. Medtem pa se razmere na Kitajskem vračajo v normalo. Popolne izolacije Vuhana, kjer je virus izbruhnil, bo konec 8. aprila. Razmere pa se slabšajo drugod po svetu.

O strukturnih reformah
07. 09. 2019 07.00V slovenski politiki je zagotovo najpogosteje uporabljena sintagma ”strukturna reforma”. Praktično vsi politiki, vladajoči in tisti v opoziciji, govorijo o nujno potrebnih strukturnih reformah na številnih področjih, od zdravstva do javne uprave. Tako med politiki kot v širši javnosti se je vzpostavila predpostavka, da izvedba nujno potrebnih strukturnih reform predstavlja edino pot do razvite in uspešne družbe v prihodnosti.

Zakaj slovenski turizem cveti, planinska dejavnost pa životari?
31. 01. 2019 17.27Slovenski turizem zadnja leta podira rekorde. Obiskovalce pa vse bolj privlačijo tudi naše gore. Turistični delavci sicer spodbujajo razvoj tega področja, a v PZS opozarjajo, da planinske koče in poti še vedno ostajajo na plečih prostovoljnega dela planinskih društev. Je tak način še 'spodoben', predvsem pa, kako dolgo bo še mogoč in kako planinsko infrastrukturo financirajo v Avstriji?

Dejan Prešiček ponudil odstop: Nisem brezčuten človek
27. 01. 2019 18.18Minister za kulturo je spisal pismo, v katerem je premierju Marjanu Šarcu ponudil odstop. Premier pisma ne komentira, svoje poglede naj bi pojasnil na ponedeljkovi tiskovni konferenci.