finančna kriza

Podražitve hrane: 'Otrokoma kupim priboljšek le še, ko je v akciji'
13. 02. 2025 06.00Za hrano plačujemo vedno več, rekordno – za dobrih 18 odstotkov – se je podražila leta 2022, lani za 2,6 odstotka. Tako poceni hrane, kot smo jo imeli v preteklosti, ne moremo več imeti, pravi agrarni ekonomist dr. Andrej Udovč. Se bodo v prihodnje cene umirile? Večina trgovcev ne razkriva, če in koliko dražja bo hrana.

Stanovanjske razmere se stabilizirajo, a najrevnejši so v stiski
18. 01. 2025 07.00Nominalne cene novih in starih prebivališč v Evropski uniji so, odkar od leta 2005 Eurostat nudi harmonizirane primerljive podatke, zrastle za okrog 74 odstotkov. Ti podatki ne upoštevajo naraščajoče kupne moči Evropejcev, a k temu še pridemo. V Sloveniji je povišanje podobno: od leta 2007 so narastle za več kot 50 odstotkov, kar nas lahko skrbi.

Podjetje CSS pred likvidacijo: 'Je kriza tako huda, da država žrtvuje invalide?'
13. 01. 2025 17.41Ob načrtovani likvidaciji invalidskega podjetja CSS so zaposleni v podjetju ter Sindikat obrti in podjetništva Slovenije na novinarski konferenci pred sedežem podjetja v Škofji Loki izpostavili svoje predloge za rešitev podjetja. Opozorili so tudi na socialni vidik ukinitve podjetja in delovnih mest za invalide.

Ana Roš: Proti sovraštvu si popolnoma nemočen
17. 11. 2024 17.18"Nismo še odpirali šampanjca in še nekaj časa ga ne bomo," je nagrado za najboljšega chefa na svetu, ki so ji jo podelili v Dubaju, komentirala Ana Roš. Njena kuhinja se namreč za šest tednov seli v dansko prestolnico, kjer bo Dancem med drugim predstavljala Slovenijo in slovenska vina. V pogovoru nam je odprla vrata v svoj svet. Iskreno je spregovorila o padcih in vzponih, razhajanju, ranljivosti, novi ljubezni. Zaupala nam je tudi, o čem govori njena nova knjiga, ki je v nastajanju, pa tudi, katera kritika jo je najbolj prizadela.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

'Bližnji včasih preveč pričakujejo od mene'. Si znaš pomagati?
09. 10. 2024 11.54Hiter tempo življenja, finančna in družbena kriza prinašajo veliko negotovosti in stresa, marsikdo pa se tako znajde v stiski, kar lahko močno vpliva na duševno zdravje. Pri Zvezi Anita Ogulin in ZPM so zato ustvarili projekt Dobro sem, kjer prek delavnic opolnomočijo posameznike in jih naučijo uporabljati orodja, s katerimi se lažje znajdemo v življenju. Na dnu članka najdete tudi dve vaji (eno za odrasle in eno za otroke), ki ju lahko preizkusite.

'Sindrom Titanika': 'Kar vas je rešilo v preteklosti, vas lahko danes uniči'
05. 10. 2024 09.15Dr. Nadya Zhexembayeva danes podjetjem pomaga, da se iz kaosa dvignejo še močnejša. V vlogi svetovalke je velikanom kot so Coca-Cola, IBM, L'Oreal Group, Erste Bank, Henkel, Knauf Insulation in Cisco pomagala pri preobrazbi produktov in pripravi na turbulentne čase. Od kod zanimanje za to področje? Zapuščina domovine, Kazahstana, kjer je politika v dvajsetih letih prejšnjega stoletja pomagala ustvariti lakoto, ki je pokosila 40 odstotkov populacije. Kritike, kot je bil njen pradedek, pa so, če jih že ni ubila lakota – usmrtili.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

'Najmanjši skupni imenovalec svetovnega reda je lahko samo eden – mir'
02. 09. 2024 14.27Na Bledu se je pod naslovom 'Svet vzporednih realnosti' začel 19. Blejski strateški forum. Naslov naj bi odražal potrebo po iskanju mostov za preseganje razdorov. V duhu tega bo vsebinski fokus dvodnevnega foruma poziv k sodelovanju v skupno dobro. Dogodka se je udeležila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči
30. 07. 2024 18.57Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

OECD svetuje: zvišajte davke na potrošnjo in nepremičnine ter upokojitveno starost
03. 07. 2024 11.00Kako bi v Organizaciji za ekonomske raziskave in razvoj (OECD) okrepili slovensko ekonomijo? Po njihovem je potrebna fiskalna konsolidacija, izpostavljajo pa podhranjen trg dela in potrebo po višji upokojitveni starosti. Ko gre za enakost spolov, izpostavljajo odpravo razlik v plačah med spoloma ter enakomernejšo delitev gospodinjskih in starševskih obveznosti, osredotočili so se na zeleni prehod, kjer da smo prepočasni. Omenjajo našo izpostavljenost podnebnim tveganjem in da emisije zmanjšujemo prepočasi. Tako v prometu, kjer smo preveč velikodušni z olajšavami za prevoz na delo, kot v kmetijstvu. Stanovanjsko problematiko pa bi reševali z učinkovitejšo izdajo gradbenih dovoljenj, zgostitvami na metropolitanskih območjih in krepitvijo hipotekarnega trga.

Rop: Solidarnost je prvi pogoj za razvoj celotne EU
24. 04. 2024 15.25Solidarnost je prvi pogoj za razvoj celotne Evropske unije, je v Strasbourgu, kjer se je v Evropskem parlamentu udeležil slovesnosti ob 20. obletnici širitve EU, poudaril nekdanji slovenski premier Anton Rop. Med največjimi izzivi, pred katerimi je EU, je med drugim omenil potrebo po večji varnosti.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

Ustanovitev pokrajin bi olajšala življenje, a političnega soglasja še ni
27. 02. 2024 08.15Vedno večja centralizacija Slovenije je razlog za številne vsakdanje nevšečnosti – za zastoje na avtocestah, rast cen nepremičnin v prestolnici in centralizacijo delovnih mest. Ustanovitev pokrajin bi prebivalcem Slovenije močno olajšala življenje, saj so prav pokrajine pot do boljše, bolj učinkovite in decentralizirane Slovenije, so prepričani v Državnem svetu. Kot opozarjajo, pa vlada projekta pokrajin žal ne prepoznava kot prednostnega, saj zanj trenutno ni političnega soglasja.

Japonska in Britanija zdrsnili v recesijo, nemško gospodarstvo tretje največje
15. 02. 2024 08.56Potem ko se je japonsko gospodarstvo že drugo četrtletje zapored skrčilo, je država konec lanskega leta nepričakovano zdrsnila v recesijo in s tem izgubila naziv tretjega največjega svetovnega gospodarstva. Na njihovo mesto se je tako zdaj povzpela Nemčija. Vendar pa Japonska ni edina država, ki je zapadla v recesijo. Tam se je namreč znašla tudi Velika Britanija.

Kdo bo veliki zmagovalec Lige prvakov? Statistična napoved izločilnih bojev
19. 12. 2023 06.00Žreb je mimo in vseh 16 udeležencev izločilnih bojev v Ligi prvakov je dobilo nasprotnike, s katerimi se bodo soočili prihodnje leto. Kot vedno so nekateri pari vsaj na papirju bolj zanimivi od drugih, a v nogometu je vse mogoče in morda bomo marca videli nepričakovan padec enega od velikanov. Za vas smo s pomočjo statističnih gurujev s spletne strani Sofascore pripravili statistično primerjavo vseh, ki še upajo, da bodo 1. junija 2024 na slovitem Wembleyju dvignili najslovitejši klubski pokal na svetu.

Ceni zlata in srebra naraščata zaradi napetosti na Bližnjem vzhodu
27. 10. 2023 00.15Ceni zlata in srebra sta prejšnji teden po terorističnem napadu v Izraelu poskočili.

Komu zvoni? Strah pred politično desnico in porazi levice
21. 10. 2023 09.03Zadnja leta naj bi se v Evropi znova spopadali z vzponom desnega populizma. Desni populizem je predstavljen kot tujek, kot nekaj nenaravnega in nesprejemljivega, nekaj, kar ruši obstoječo politično-ekonomsko ureditev. Zmaga Fica na Slovaškem, ponovna zmaga PiS-a na Poljskem (čeprav najverjetneje ne bodo mogli oblikovati vlade) v zadnjem mesecu govorita tej tezi v prid.

'Fantom je kljub pomanjkanju denarja v čast, da zastopajo državo'
20. 10. 2023 07.00Slovenski ragbisti gredo v boj z novim selektorjem in starimi finančnimi težavami. Slovenska ragbi reprezentanca v času, ko v Franciji poteka svetovno prvenstvo, tekmuje v Konferenčni ligi. Po zmagi proti Madžarski se bo v soboto v Ljubljani pomerila proti izbrani vrsti Bosne in Hercegovine. Čeprav je vzdušje v reprezentanci odlično, krovna zveza ob tem opozarja na številne težave, s katerimi se spopadajo. Reprezentanca je namreč izgubila vsakršno sofinanciranje, ki bi pomagalo predvsem pri gostovanjih.

WHO v pripravljenosti na morebitno zdravstveno krizo v Libanonu
16. 10. 2023 15.24Svetovna zdravstvena organizacija se v luči vse večjih napetosti in izmenjave ognja na libanonsko-izraelski meji v zadnjih dneh pripravlja na morebitno zdravstveno krizo v Libanonu, je sporočila organizacija. Prve pošiljke medicinske pomoči so medtem že prispele v državo.

Libanon: kjer se prepletata politična nestabilnost in humanitarna kriza
09. 09. 2023 21.11Humanitarnim krizam že desetletja ni konca, na vseh kotičkih sveta se pojavljajo nove, bolj grozljive in bolj uničujoče. Tudi Libanon ni izjema. Ljudje v Libanonu se namreč spopadajo z visoko stopnjo revščine in nezanesljivo preskrbo s hrano, težave pa so še poslabšali eksplozija v bejrutskem pristanišču leta 2020, epidemija covida-19 in izbruh kolere jeseni 2022. Na pomoč v Libanonu pa je priskočila tudi slovenska nevladna organizacija Zavod Krog, ki tam nudi humanitarno pomoč.

'Pričakovanja vseh so prevelika, jeseni nas čaka soočenje z realnostjo'
07. 07. 2023 07.24Državna blagajna poka po šivih, vlada je v pol leta pridelala 400-milijonsko luknjo. Kakšne bodo posledice za državljane? Ekonomist Matej Lahovnik opozarja, da nas čaka vroča jesen in soočenje z realnostjo. "Pričakovanja vseh akterjev glede dviga in usklajevanja plač so nerealna, enostavno bomo morali uskladiti svojo javno porabo z dejanskimi možnostmi, ker dajatev v nedogled ne bo možno dvigati, saj so to dodatna bremena za gospodarstvo in državljane," pojasnjuje.

Cena zlata je dosegla zgodovinski vrhunec!
19. 05. 2023 00.30Cena zlata se je letos zvišala za 10,94 odstotka, kar je posledica naraščajoče geopolitične nestabilnosti, vključno z vojno v Ukrajini in naraščajočo inflacijo.

Cena zlata je dosegla zgodovinski vrhunec!
12. 05. 2023 00.15Cena zlata se je letos zvišala za 10,94 odstotka, kar je posledica naraščajoče geopolitične nestabilnosti, vključno z vojno v Ukrajini in naraščajočo inflacijo.

'Inflacija se bo upočasnila': stabilni obeti za Slovenijo
14. 04. 2023 14.11Visoka stopnja inflacije v evrskem območju bi se morala v prihodnjih mesecih znižati, je ocenila predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde. Ob tem pa je opozorila, da je glede napovedi "precej nejasnosti". Sodelujoči na spomladanskem srečanju IMF in Svetovne banke v Washingtonu so se strinjali, da je treba nadaljevati vse ukrepe za zniževanje inflacije, je dejal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle.

Cena zlata je dosegla letni maksimum!
14. 04. 2023 00.15Zaskrbljenost zaradi finančnega zdravja bank je povzročila zmedo na trgu zlata.

Cena zlata je dosegla letni maksimum!
31. 03. 2023 00.15Zaskrbljenost glede finančnega zdravja bank je povzročila zmedo glede zlata.

Črna gora – kam naprej?
01. 04. 2023 13.35Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

Ikonični logotip I (srček) NY odhaja v pokoj, Newyorčani besni
24. 03. 2023 09.54Skoraj vsakdo, ki je kdaj obiskal New York, je domov prinesel izdelek, na katerem se je izrisovala ljubezen do tega ameriškega velemesta. "I love NY" je krasil majice, skodelice, vžigalnike, magnetke za na hladilnik. Znameniti logotip je pred skoraj pol stoletja ustvarila finančna kriza, tudi za njegovo zamenjavo pa stoji kriza – koronavirusna. Besedo I (jaz) je zamenjala We (mi), ki je dala poudarek na skupnost. Čeprav je sprememba pravzaprav minimalna, je ljudje ne prenesejo, poleg tega pa bentijo tudi nad milijoni, ki so se stekli v novo oglaševalsko kampanjo.