filozof

Rekreativni odmor v šoli: 'Po 15 minutah so učenci prenovljeni'
19. 03. 2025 06.00Da je gibanje izjemnega pomena za staranje brez bolečin, vemo, mnogi tudi že občutimo. Vse več je tudi dokazov, da gibanje pomaga tudi k lažjemu oziroma učinkovitejšem učenju. Obiskali smo Osnovno šolo narodnega heroja Rajka Hrastnik, kjer so rekreativni oziroma gibalni odmor uvedli z letošnjim šolskim letom in takoj opazili spremembe pri učencih.

Bricabarberica je raper, pa tudi najboljši med brivci
15. 03. 2025 11.00Pretežno trapersko gore-dole.

Tabletka proti staranju?
02. 02. 2025 10.11Bomo že čez nekaj let dobili zdravilo proti staranju, podobno, kot je sedaj na voljo zdravilo proti debelosti? Znanost in medicina tovrstne spojine že poznata, z veliko hitrostjo se razvijajo genetske terapije, pa terapije z matičnimi celicami in podobno. Še zdaleč pa niso in še nekaj časa ne bodo na voljo slehernikom, pač pa le premožnejšim.

Po volitvah: razmišljanje osuple opazovalke
06. 11. 2024 15.32Zgodnji jutranji sprehod z našo starčico, malo pudljico, ki je že krepko zaplula čez 15 let, in na sprehodih zaradi starostnih težav bolj kontemplira kot hodi, v megli in rahlo pršeči vlagi v zraku najlepšega mesta, ki smrdi, kot bi sosedje kurili stare gume, čeprav smo v staromeščanskem predelu, ki je nekakšen 'hidden gem' oziroma skriti diamant ljubljanskega centra. Ker se premikava le počasi, lahko v glavi v miru premlevam o izidih volitev v ZDA. Ob tem srečujem starše in malčke, ki jo mahajo proti enemu bolj simpatičnih vrtcev v Ljubljani. In ko ujamem kakšen drobec pogovora, me vedno nekako preseneti: otroci, ki so se komaj naučili korakcati, se izražajo neverjetno pravilno in artikulirano, zvenijo kot kakšni majhni profesorji ali profesorice. Kakšen bo svet, ko bodo odrasli? Kljub napovedim, ki so sicer vseskozi previdno in sramežljivo pa vendarle naznanjale, da bi Trump lahko zmagal, sem se še kar borila z nejeverno osuplostjo.

Od predsednika, ki je to bil le 32 dni, do grešnega kozla za veliko depresijo
27. 10. 2024 07.00Vloga ameriškega predsednika se je skozi stoletja močno spreminja, od ustanovnega očeta Georgea Washingtona do sodobnih izzivov s katerimi se sooča Joe Biden. Vrhovni poveljnik države ni oblikoval le nacionalne politike, temveč je odražal tako kulturne, družbene kot politične tokove po celem svetu. Kakšne so bile prelomne odločitve in trajna zapuščina predsednikov, ki na svetovno politiko vplivajo še danes?

Za predsedniški stolček se poteguje šest kandidatov, v ospredju le dva
19. 10. 2024 06.58Lahko Američani izbirajo res le med Trumpom in Harrisovo? Ameriški volilni sistem je le na videz demokratičen, v resnici pa je močno polariziran. Niti mnogi Američani ne vedo, da se za predsedniški stolček poteguje kar šest kandidatov, saj mediji izpostavljajo le bitko med vodilnima strankama republikancev in demokratov. Kakšne možnosti, če sploh, pa imajo drugi kandidati? In kdo vse se podaja v bitko za glasove volivcev?

'Putin ima načrt, Kitajska ima načrt, islamski radikalci imajo načrt. Mi pa nimamo načrta'
01. 09. 2024 11.49Na Bledu bo 2. in 3. septembra potekal 19. Blejski strateški forum. "Svet vzporednih resničnosti" je letošnja tema. "V času, ko se mednarodna družba sooča s ciklom tekmovalnosti, negotovosti in antagonizmom, ki se izražajo v nestabilnosti, nasilju in konfliktih, so potrebne trajnostne rešitve. Zavedanje, da živimo v svetu vzporednih resničnosti, nas spodbuja k združevanju teh resničnosti v korist skupnega dobrega," pravijo organizatorji.

Igor Mikič
14. 08. 2024 05.55V šovu želi pokazati, da tudi mestnim fantom ni nobeno delo izpod časti. Njegova mama in oče prihajata iz kmečkih družin, kjer so imeli krave in kokoši ter pridelovali lastno zelenjavo, zato je že od majhnih nog pomagal dedku pri košnji trave in drugih kmečkih opravilih. Vsak izziv prinaša dodatno znanje in napredek, zato se veseli vseh opravil. "Sem briljanten, šarmanten in ekstravaganten. Duhovit, odločen in iskren. Ne ovinkarim in povem, kar si mislim brez dlake na jeziku. Amerika ima Chucka Norrisa, Slovenija pa Igorja Mikiča."

Logar pripravljen prevzeti vodstvo SDS. Janša: Stranka ni na voljo za prevzeme
13. 05. 2024 08.48Poslanec SDS Anže Logar je na kongresu stranke SDS pripravljen prevzeti vodstvo stranke, a v širšem dogovoru s predsednikom Janezom Janšo. Slednji se je odzval z besedami, da "stranka ni na voljo za prevzeme".

Piers Morgan v pogovoru z 'najnevarnejšim filozofom na Zahodu' Slavojem Žižkom
18. 03. 2024 19.13"Večkrat so ga že imenovali za najnevarnejšega filozofa na Zahodu. Soočil se je že z Jordanom Petersonom, z razprodanimi nastopi navdušuje množice, izdal je že več knjižnih uspešnic od geopolitike pa do psihoanalize in popularne kulture." S temi besedami je priljubljeni televizijski voditelj Piers Morgan napovedal gosta v pogovornem šovu – Slavoja Žižka. S slovenskim filozofom sta govorila o konfliktu med Izraelom in Hamasom, vojni v Ukrajini, Vladimirju Putinu in Donaldu Trumpu. Vprašal pa ga je tudi, zakaj trdi, da mu je Elon Musk uničil spolno življenje.

Bomo dobili Zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?
29. 02. 2024 11.48Pred skoraj letom dni so avtorji pod okriljem Srebrne niti, združenja za dostojno starost, predstavili predlog Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Kot pojasnjujejo, so v tem času opravili številne pogovore in predstavitve po Sloveniji ter odgovarjali na vprašanja v več posvetih in oddajah. Poudarili so, da sta bili izvedeni tudi dve neodvisni telefonski anketi in da sta obe zakonu potrdili večinsko podporo. Predvidoma prihodnji teden bodo zakon obravnavali v državnem zboru.

Kako so presadili drevesa v prestolnici? Bodo preživela na novem kraju?
25. 02. 2024 09.43Mimoidoči so lahko prejšnji teden v Ljubljani opazovali prevoz večmetrskih dreves. Zaradi prenove Linhartove ceste so namreč začeli presajanje drevoreda turških lesk, ki so jih prepeljali do Šmartinskega parka, kjer bodo drevesa pognala nove korenine. Kako lahko takšna drevesa kljubujejo slabemu vremenu in kakšna je verjetnost, da bodo na novem kraju preživela? Zakaj je padel kostanj pred Dramo, zakaj pa je presaditev teh turških lesk smiselna?

Resno družboslovje, ne moralistični zdravi razum, odstira podnebni problem
24. 02. 2024 16.46Prejšnji teden smo ugotovili, da smo v zadnjih 12 mesecih prvič presegli simbolično omejitev segrevanja ozračja za 1,5 C v primerjavi s predindustrijskim povprečjem. Prečkanje te omejitve, ki je bila leta 2015 vzpostavljena v kontekstu Pariškega sporazuma, je slabo – zelo slabo. Antropogene podnebne spremembe ostajajo ena najresnejših nevarnosti, ki čakajo človeštvo v 21. stoletju in katerih dejanske posledice čutimo že nekaj časa. Naivno in, kot bom pokazal, neproduktivno vprašanje se zato pogosto glasi: Zakaj se ničesar še nismo naučili? Kako je možno, da se še vedno ne obnašamo v skladu s to nevarnostjo? Kako je možno, da se povprečen človek sploh ne zaveda prepada, proti kateremu drvimo?

Bo Logar podpisal izjavo zvestobe SDS?
13. 02. 2024 19.49Predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša pričakuje 27 podpisanih izjav poslancev SDS, da bodo v Državnem zboru do konca tega sklica in da bodo delovali kot člani SDS. S tem naj bi stranka izzvala predvsem Anžeta Logarja. Janša je že decembra članstvu pojasnil, da bo Logar svoj politični kapital odpeljal iz stranke. Ali lahko ta ultimat spremeni razmerje med Janšo in Logarjem? Ali pa smo priča zgolj predstavi za javnost?

Tiste, ki bi želeli videti samo belo, vse bolj vleče na rjavo
28. 01. 2024 07.00Bilo je v lanskem novembru, ko so se v podeželskem hotelu v bližini Berlina na pol skrivno sestali ljudje iz neonacističnih strank in gibanj, iz skrajno desne stranke Afd in drugi podobno misleči, med njimi tudi premožni poslovneži. Kovali so veliki načrt za remigracijo.

'Dovolite gensko spreminjanje hrane!'
21. 01. 2024 18.47V času, ko klimatske spremembe vse bolj vplivajo na ustaljen način življenja in se v kmetijstvu srečujejo z vse večjimi izzivi, je 35 Nobelovih nagrajencev in več kot 1000 znanstvenikov v Evropski parlament poslalo pismo, ki poziva k podpori novih genskih tehnik. "Bolj kot kdaj koli prej se moramo dvigniti nad ideologijo in slepo vero," sporočajo. Kaj torej manjka tradicionalnim metodam žlahtnjenja in zakaj prihodnost poljščin in druge hrane lahko reši le gensko spreminjanje?

Po letu brez pravic: 'Ne želim si videti predsednika na zavodu za zaposlovanje'
12. 12. 2023 22.27Politika je v pričakovanju nagovora, ki ga bo imela v državnem zboru predsednica države Nataša Pirc Musar. Komentirala naj bi dogajanje na domačem in zunanjem političnem parketu, tovrstni nagovori predsednika države pa niso pogosti. Pirc Musarjeva bo to storila kot tretja v zgodovini države in tik preden bo minilo eno leto, odkar zaseda ta položaj. Prav tako bo bivši predsednik Borut Pahor ostal brez pravic, ki bivšim predsednikom pripadajo eno leto po prenehanju funkcije predsednika države, brez pravice do pisarne in nadomestila plače. Bi se spodobilo, da bi imeli bivši predsedniki za te pravice na voljo več časa, kot je veljalo nekoč?

Maraaya za 20 let nov album proslavila z glasbenimi prijatelji
23. 11. 2023 20.38Maraaya sta pripravila druženje v Šempetru pri Gorici ter predstavila svoj prvi album Pesmi, ki jih piše življenje in turnejo 20 čarobnih koncertov za 20 let. Pri albumu sta sodelovala s številnimi glasbeniki, med njimi tudi z Modrijani in Janom Plestenjakom, tam pa so bili še Manca Špik, Til Čeh, Luka Basi in Nina Sirk, zmagovalka prve polfinalne oddaje letošnjih Talentov.

Kučan: Spreminjanje Gaze v pokopališča nikakor ni obramba
20. 11. 2023 18.13Spreminjanje Gaze v pokopališča nikakor ni obramba, je izjavil bivši predsednik Milan Kučan in opozoril, da je sedaj prepovedano povpraševati po koreninah sporov, češ da mnogi to vidijo kot izenačevanje dejanj agresorja in žrtev. Ob tem je izrazil upanje, da bodo "upravitelji Slovenije odločneje zahtevali vsaj prekinitev vojne v Gazi". Zunanja ministrica Tanja Fajon v kratkem potuje v regijo.

Meryl Streep ob prejetju nagrade o pomembnosti empatije
23. 10. 2023 07.00Meryl Streep je letošnja prejemnica ugledne španske nagrade princese Asturije v kategoriji umetnost. Nagrado je prevzela na slovesnosti, ki jo je vodila španska kraljeva družina. "Upam, da si bomo v našem vse bolj sovražnem in nestanovitnem svetu k srcu vzeli še eno pravilo, ki se ga naučijo vsi igralci – vse je v poslušanju," je v zahvalnem govoru dejala legendarna igralka.

Žižek po ogorčenju nad njegovim govorom: Moral bi biti še bolj oster
18. 10. 2023 07.32Letošnji 75. Frankfurtski knjižni sejem je tokrat minil v znamenju Slovenije. Toda ne zaradi dejstva, da je na njem bila Slovenija častna gostja in da jo je predstavljala predsednica države Nataša Pirc Musar, ampak zaradi govora Slavoja Žižka. Ta je komentiral aktualno dogajanje v Gazi in Izraelu ter dejal, da se slednji spreminja v diktaturo. To je sprožilo nezadovoljstvo v delu občinstva, nekateri so dvorano protestno zapustili. Na reakcije svojega govora se je odzval tudi Žižek sam in poudaril, da ničesar ne obžaluje. Meni, da bi moral biti še bolj oster.

Na odprtju frankfurtskega sejma o pomenu branja tudi v času vojne
17. 10. 2023 20.18V Frankfurtu je potekala otvoritvena slovesnost 75. Frankfurtskega knjižnega sejma (FKS), na katerem je Slovenija častna gostja. Sejem je odprla slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ki je v nagovoru med drugim izpostavila pomen knjige za Slovence in pomembnost branja knjig za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja.

Laibachov Alamut: Na svidenje v peklu
15. 10. 2023 14.46"Ne poznam okrutnosti niti milosti, samo svoj načrt izvajam," se glasi citat Hasana ibna Sabe, heretika in samooklicanega preroka, ki je istočasno velik cinik in filozof ter ničejanski v svoji volji do moči. Laibach je po lanski dvojni jesenski premieri na Festivalu Ljubljana monumentalno delo Alamut predstavil še v razprodanem hramu slovenske kulture, Cankarjevem domu.

Do kod seže vpliv Golobove partnerke Tine Gaber?
06. 10. 2023 18.29Je del javnosti pretirano kritičen do vplivnice Tine Gaber, ker deluje drugače kot njene predhodnice in predvsem bolj izpostavljeno, ali gre za povsem legitimno vprašanje, kje so meje njenega delovanja? Da se pogosto prepletata njeni vlogi vplivnice na eni ter partnerke premierja na drugi strani, meni filozof Boris Vezjak. Da svojo moč mehko uporablja na področjih, ki so ji blizu, česar ne skriva, pa meni Aljoša Bagola.

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Umrl avtor uspešnice Nočni vlak v Lizbono
04. 07. 2023 15.08V 80. letu starosti je umrl švicarski filozof in pisatelj Peter Bieri, ki je objavljal pod psevdonimom Pascal Mercier, so sporočili iz založbe Hanser Verlag. Bieri je objavil pet romanov in številna filozofska dela. Njegov najbolj znani roman je uspešnica Nočni vlak v Lizbono, ki je izšel leta 2004. Po knjigi je bil posnet tudi film iz leta 2013.

Ko bo umetna inteligenca rekla, 'žal mi je, nočem se izklopiti'
25. 06. 2023 17.32Razvoj umetne inteligence divja, že danes lahko rešuje teste na najboljših fakultetah bolje kot študenti, naredi dobro pesem, skladbo, esej, fotografijo, naredi strokovni izpit za zdravnika, kaj bo zmogla čez eno leto, ne ve nihče. A ob vsem nepredstavljivem, kar zna, dela tudi napake. Nekatere pa skrbi, da bi vse bolj človeška umetna inteligenca postala oseba z lastnim mišljenjem in odločanjem. Da bi nekoč na našo zahtevo ali vprašanje odgovorila kot znameniti računalnik Hal iz filma Odiseja v vesolju 2001.

'To je bil zame resnični odvzem svobode. Nisem bil več človek'
07. 05. 2023 07.28V nekdanjem koncentracijskem taborišču Mauthausen se spominjajo osvoboditve. "Ta dan je prinesel neskončno olajšanje vsem, ki so to svobodo čakali," pravi Dušan Stefančič, ki je preživel šest nacističnih taborišč, svobodo pa dočakal v taborišču Gusen II., ki je od Mauthausna oddaljeno le nekaj kilometrov. Ob obletnici sicer letos razmišljajo tudi o državljanskem pogumu. Pogumu tistih, ki so se uprli v brezupnem položaju, ko se je večina raje "prilagodila".

Od antifašizma do boja proti 'totalitarizmom'
06. 05. 2023 09.36Zmaga antifašističnih sil, ki so jih tvorili pretežno socialisti, komunisti in social demokrati ter v manjši meri liberalci različnih predznakov, nad fašizmom v drugi svetovni vojni, je fašizem politično, teoretsko in ideološko delegitimirala. Fašizem je bil poražen s skupnimi močmi socialističnega in liberalistično-kapitalističnega tabora. Vendar je njegova zgodovinska delegitimacija bila zgolj prvi korak v veliko bolj pomembnem procesu – delegitimaciji socializma in postavljanju kapitalizma in liberalizma kot dveh edinih možnih ekonomskih in politično-ideoloških temeljev sodobnih družb.

'Trenutni izobraževalni sistem je bankrotiral'
16. 04. 2023 07.00Kljub napredku izobraževanja – danes ima dostop do različnih oblik izobrazbe več ljudi kot kadarkoli v zgodovini – je poučevanje še vedno dokaj zastarelo. Učence združujemo glede na starost, jih petkrat na teden pošiljamo v fizično zgradbo, kjer poslušajo odrasle, ki v 6 urah poskušajo podati čim več znanja, in pri tem upamo, da razumejo vse, kar predvideva letni učni načrt. Pred nekaj meseci je takšen pristop še nekako zdržal, s pojavom ChatGPT-ja in ostalih z umetno inteligenco podprtih orodij se je vse obrnilo na glavo.