fiksni stroški

4 preprosti, a učinkoviti načini za učinkovitejše upravljanje financ
04. 03. 2025 13.30Upravljanje denarja se lahko zdi zapleteno, vendar majhne prilagoditve naredijo veliko razliko. Preproste navade, kot so varovanje transakcij, nastavitev samodejnega varčevanja, sledenje izdatkom in pametno ravnanje z dolgovi, lahko prinesejo večji nadzor nad financami. S pravilnim pristopom je lažje načrtovati vnaprej in se izogniti nepotrebnemu stresu.

Kaj imajo bolniki od milijonov zavarovalnic?
23. 01. 2025 06.09Leto dni je, odkar plačujemo namesto dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja obvezno zdravstveno zavarovanje. Denar od premij se ne steka več v blagajne zavarovalnicam, ki so imele v preteklosti milijonske dobičke, pa tudi milijonske obratovalne stroške. Je danes zato kaj drugače? So bolniki zato, ker je v zdravstvu več denarja, kaj na boljšem? Pridejo na pregled ali operacijo prej na vrsto? In kako bo s plačevanjem obveznega prispevka, ki bo s prvim marcem višji za tri evre? Bo postal bolj solidaren?

Paket Pametna samooskrba: do 60 % nižje položnice za električno energijo
07. 11. 2024 00.15Predstavljamo vam novo tehnološko rešitev na področju energetske oskrbe – paket Pametna samooskrba.

'Odpravnine so trenutno dobre': iz VW v orožarsko industrijo, ki 'kaže stabilnost'
30. 10. 2024 08.06Kako krizo v Volkswagnu doživljajo zaposleni? "Vesel sem, da moji otroci tukaj ne delajo," pravi eden izmed njih. Volkswagen je znova sicer poročal o velikem padcu dobička, začenjajo se tudi kolektivna pogajanja s sindikatom. Medtem pa je že jasno, da bo Audi 28. februarja prihodnje leto zaprl svojo tovarno v Bruslju.

Začetek kurilne sezone brez podražitve daljinskega ogrevanja
07. 10. 2024 06.00Z novo kurilno sezono, v Ljubljani se je uradno začela prejšnji teden, se položnice za daljinsko ogrevanje ne bodo zvišale, nasprotno, v Murski Soboti se bodo ogrevali celo ceneje kot ob koncu prejšnje sezone. Med večjimi mesti bo daljinsko ogrevanje najdražje v Slovenj Gradcu.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Nov trend avtomobilske industrije; novi avtomobili brez pologa in skrbi lastništva
05. 06. 2024 12.45Če smo še nedolgo nazaj kupovali DVD-je za ogled filma doma, na to danes v času streaming platform, kot so Netflix in Voyo, niti ne pomislimo več, saj imamo na voljo hitrejše, ugodnejše in uporabniku prijaznejše alternative. Tehnologija in naše nakupovalne navade se hitro spreminjajo, s tem pa tudi trendi v avtomobilski industriji, kjer je zadnje čase v porastu nova oblika financiranja.

Steklo zbiranje podpisov za spremembe obdavčitve čezmejnih delavcev
05. 04. 2024 14.04V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije so pripravili predlog novele zakona o dohodnini, s katero bi se vzpostavila po njihovem mnenju bolj pravična obravnava stroškov v zvezi z delom čezmejnih delavcev. Da bo lahko stekel zakonodajni postopek, potrebujejo 5000 podpisov.

Velenjska komunala pripravila izračun 'ugodnosti' za nižje položnice
06. 02. 2024 11.17Medtem ko Velenjčani s protesti opozarjajo na problematiko visokih položnic za ogrevanje in od občine zahtevajo ustrezne ukrepe ter pomoč, so v Komunalnem podjetju Velenje pripravili izračune vpliva subvencije in dodatka, in sicer na primeru računa, ki je v javnosti v zadnjih dneh največkrat omenjen – gre za znesek v višini 300 evrov.

Enormni zneski na položnicah Velenjčanov: za ogrevanje 300 evrov
15. 01. 2024 12.22Prebivalce Velenja so neprijetno presenetili zneski na položnicah za komunalne storitve. V enem primeru naj bi račun znašal kar 438,46 evra, od tega samo za ogrevanje skoraj 300 evrov. V Komunalnem podjetju Velenje poudarjajo, da v letošnji kurilni sezoni niso povišali cen ogrevanja, višji zneski pa so posledica večje porabe toplote, višjega davka in rasti cen emisijskih kuponov.

Z novim letom podražitev ogrevanja
27. 12. 2023 12.26Variabilni del cene toplote za sistem daljinskega ogrevanja v Ljubljani se bo s 1. januarjem zvišal za 9,75 odstotka oziroma 7,71 evra na 86,78 evra za megavatno uro. Fiksni del bo ostal nespremenjen, so sporočili iz Energetike Ljubljana. Skupni letni strošek za ogrevanje bo za leto 2024 po njihovih navedbah višji za okoli sedem odstotkov.

'Včasih je bil glavni cilj finančna sanacija železnic, zdaj je zadovoljstvo potnikov'
04. 02. 2023 09.33Slovenske železnice so v lanskem letu ustvarile 620 milijonov evrov prihodkov, EBITDA bo prvič okoli 100 milijonov, dobiček iz poslovanja pa dobrih 40 milijonov, kar je rekorden rezultat v zgodovini podjetja. Naredili smo ogromno, pravi direktor Dušan Mes, ki se na položaju drži že enajsto leto, a se hkrati zaveda, da "pol leta spanja pomeni, da si lahko spet tam, kjer si bil." Njihova ključna cilja za prihodnost sta boljša uporabniška izkušnja v potniškem prometu in povečan obseg tovornega prometa izven Slovenije. Leta 2024 bodo Slovenske železnice tudi 100-odstotni lastnik podjetja Nomago.

Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer?
09. 01. 2023 18.47Če je bilo pred leti pametno vzeti kredit s spremenljivo obrestno mero, ker je bil obrok vsakih nekaj mesecev nižji, je zaradi boja proti inflaciji zdaj drugače. Evropska centralna banka je dvignila obrestno mero za 2,5 odstotka. Mnogi, ki so se za spremenljivo obrestno mero odločili zaradi višine kredita, ki so ga dobili, pa odločitev obžalujejo. Kreditno pogodbo je podpisal Luka Vostinić, ki je višji kredit potreboval zaradi prenove stanovanja: "Če bi vzel fiksno obrestno mero, bi dobil 25 tisoč evrov manj." Kako visoko lahko poletijo dvigi obrestnih mer, je kje varovalka in kaj storiti, če je kar naenkrat treba plačevati po več deset evrov več na mesec?

Petrol zavrača očitke, ekonomist pa: Ti milijoni so vir za monopolni dobiček
29. 12. 2022 09.23Največji slovenski trgovec z naftnimi derivati Petrol je zaradi regulacije cen na Hrvaškem v znak protesta za eno uro zaprl večino svojih bencinskih črpalk v državi. Hrvaško vlado so pozvali k takojšnji spremembi ukrepov, ki, kot trdi Petrol, otežujejo njihovo poslovanje. Tako Hrvaški kot tudi Sloveniji grozijo s tožbo. Ekonomist Maks Tajnikar medtem meni, da je intervencija slovenske vlade preprečila uresničevanje izkoriščanja monopolne moči Petrola.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

'V industriji sejmov in srečanj smo bili več kot 14 mesecev brez prihodkov'
01. 12. 2021 10.06V Zbornici industrije sejmov in srečanj pri GZS opozarjajo, da so podjetja iz njihove panoge med najbolj prizadetimi v tej pandemiji. Da od sredine marca 2020 do maja 2021 sploh niso smeli poslovati, tudi po koncu uradne prepovedi pa je njihovo delo še vedno zelo omejeno, izpostavljajo. Obljubljene državne pomoči pa ni od nikoder, so ogorčeni. Kot je na novinarski konferenci dejal predstavnik koncertnih organizatorjev Mitja Prezelj, je bilo zaradi epidemije odpovedanih že okoli 1250 glasbenih dogodkov, kar pomeni gospodarsko škodo v višini 110 milijonov evrov.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Radovedni Japonci, radodarni Avstrijci in gostinci brez zalog vina
13. 11. 2021 18.06Priljubljeno martinovo, ki za dobršen del Slovenije predstavlja vsesplošni praznik, za Štajerce pa kar novo leto, je tudi letos ostalo v senci ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Pandemija pa ni odnesla samo rajanj, ampak je dodobra zarezala tudi v poslovanje vinogradnikov in vinarjev. Naši sogovorniki z zahoda in vzhoda države menijo, da bi se morala država osredotočiti na povečanje izvoza in na obiskovalce iz bližnjih držav, svarijo pa, da omejitveni ukrepi za gostince vplivajo na celotno verigo.

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Fitnes industrija: 'Država je storila bore malo, da bi pomagala panogi'
28. 02. 2021 12.39Vlada RS je pred dvema tednoma sprostila športno rekreacijo in odprla tudi športno-rekreativne dvorane in fitnese. Lastniki fitnes centrov in telovadnic so zadovoljni, da so lahko znova odprli svoja vrata, toda opozarjajo na ogromno gospodarsko škodo, ki jo je utrpela fitnes industrija. Tudi država jih je v sklopu pomoči pustila na cedilu. Ob tem izpostavljajo še, da se bodo posledice zaprtja na našem zdravju poznale še dolgo.

Skoraj petina več izbrisov samostojnih podjetnikov kot pretekla leta
04. 02. 2021 18.35Napačni podatki v bazah vplivajo tudi na odločitve vlade, katere ukrepe in dejavnosti sprošča in katerih ne. Ob koncu januarja letos je bilo registriranih 91.499 brezposelnih, kar je za 4,8 odstotka več kot decembra 2020. V primerjavi z januarjem lani pa je bila brezposelnost višja za kar 14,6 odstotka. Da se gospodarstvo krči, kaže tudi to, da se ustanavlja manj podjetij, pa tudi, da je več izbrisov. Predvsem pa so na udaru samostojni podjetniki, pri katerih Ajpes beleži za 18 odstotkov več izbrisov kot druga leta.

Trgovci, obrtniki in podjetniki o delnem sproščanju ukrepov: Želimo delati
22. 01. 2021 06.00Poleg šol in vrtcev, ki se odpirajo v torek, se že v soboto v devetih regijah z najboljšo epidemiološko sliko odpira še nekaj drugih dejavnosti. Trgovci, podjetniki in obrtniki sicer pozdravljajo rahljanje ukrepov, a preveč zadovoljni niso, saj so pričakovali odprtje večjega dela dejavnosti. Zato od vlade pričakujejo konkretno pomoč za tiste, ki so zaradi ukrepov v celoti že več mesecev zaprti.

Na Fursu že lahko oddate izjavo za delno povračilo nekritih fiksnih stroškov
14. 12. 2020 12.07Šesti protikoronski paket predvideva tudi pomoč v obliki delnega povračila nekritih fiksnih stroškov. Izjavo lahko že oddate na portalu eDavki, zadnji rok za oddajo pa je 31. december.

Kako do delnega kritja fiksnih stroškov podjetja?
30. 11. 2020 14.43Poglavitna novost PKP 6 je delno kritje fiksnih stroškov podjetij. Pomoč bo na voljo za zadnje tri mesece letos, izplačana pa bo v enkratnem znesku januarja. Na Fursu so pripravili navodila, kako do te pomoči.

Protest sindikalnih central zaradi zavrnitve udeležbe na seji Odbora za finance o predlogu PKP6
23. 11. 2020 06.21Kot zadnje od parlamentarnih delovnih teles predlog šestega protikoronskega zakona obravnava še odbor DZ za finance. Seja bo po pričakovanjih dolga, uvodoma pa je poslancem zanimiv predvsem ukrep delnega povračila fiksnih stroškov najbolj prizadetim podjetjem zaradi epidemije. V opoziciji menijo, da ponujena pomoč ne bo zadoščala. Medtam pa sindikalne centrale ostro protestirajo, ker niso bile povabljene k razpravi na seji Odbora za finance o predlogu PKP6.

Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa do 30. junija 2021
11. 11. 2020 12.17V DZ so poslali šesti protikoronski paket za pomoč gospodarstvu, ki je težak približno milijardo evrov. Ključni in hkrati najdražji ukrep, ki ga prinaša, je delno pokrivanje fiksnih stroškov, je pojasnil minister za gospodarstvo. Vseeno v sekciji za gostinstvo in turizem napovedujejo nov val odpuščanj in zapiranje gostinskih lokalov, saj so prepričani, da šesti paket ne rešuje njihovih težav. Na MDDSZ medtem ocenjujejo, da bodo ukrepi pomembno pripomogli k ohranjanju delovnih mest.

Hotelirji so si obetali dobro zasedenost, a ponekod dežujejo odpovedi rezervacij
19. 10. 2020 14.46Tako hotelirji na obali kot zdravilišča po vsej državi so si med prihajajočimi krompirjevimi počitnicami obetali dobro zasedenost, zato obžalujejo nove vladne ukrepe, ki gibanje omejujejo na regijo ne glede na turistično rezervacijo. Gorenjski hotelirji opozarjajo, da bodo primorani hotele zapreti, frizerji in kozmetiki pa od vlade pričakujejo milejše omejitve, predvsem odpravo ukrepa ene stranke na prostor.

Smo tik pred razglasitvijo epidemije?
17. 10. 2020 06.00Kaj preostane vsem, ki so se s polnočjo zaprli? Denarja, kot ga je bilo spomladi, ni več, tako predsednik vlade Janša, na drugi strani pa gostinci, frizerji, kozmetiki z novimi zahtevami. In najbrž ne bodo edini – glede na to, kaj pravijo številke.

Novi ukrepi: katere dejavnosti se zapirajo in kako, če sploh bo pomagala država
15. 10. 2020 06.44Pristojni ministri so podrobneje predstavili ukrepe proti epidemiji, ki jih je sinoči sprejela vlada. Pouk bo za učence od 6. razreda OŠ in dijake od ponedeljka potekal na daljavo. Od sobote se začasno zapirajo gostinski lokali in fitnes centri. V OZS ob tem opozarjajo, da mora država nosilcem prizadetih dejavnosti zagotoviti ustrezno finančno pomoč. Vlada konkretnih rešitev za to (še) nima, Počivalšek je sicer omenil, da razmišljajo o šestem protikoronskem paketu.

Z Air Serbio priletelo 24 potnikov, več kot polovici odrejena karantena
29. 05. 2020 08.00Po mesecih zatišja zaradi razglašene epidemije covida-19 je na ljubljansko letališče prispel prvi redni potniški let. Ob 9. uri je pristalo letalo srbske družbe Air Serbia, s čimer se vzpostavlja redno letenje na Brnik. Na letalu je bilo 24 potnikov, 12 potnikom je bila odrejena karantena, trije pa sploh niso vstopili v državo, saj so se odločili, da se raje vrnejo v Beograd.