fidler

'Podali smo predloge za dražje sladke pijače, tobačne izdelke in alkohol'
07. 11. 2023 15.13Na skupni seji strateškega sveta za prehrano in strateškega sveta za zdravstvo so danes govorili o omejitvi dostopa do sladkih pijač, tobačnih izdelkov in alkohola ter o spremljajočih ukrepih. Seje se je udeležil tudi premier Robert Golob. Kot so povedali po seji, so predlagali dvig cen sladkih pijač, tobačnih izdelkov in alkohola, hkrati pa tudi prepoved elektronskih cigaret.

Na Savinjskem in Koroškem tisoč kmetij ostalo brez dejavnosti
17. 08. 2023 19.19Potem ko so kmete v juliju prizadela neurja, toča in močan dež, večini niso prizanesle niti avgustovske poplave. Zalilo jim je polja, pašnike in njive, mnogim tudi hleve. In kot da poplave niso bile dovolj, so sledili še plazovi. Na Savinjskem in Koroškem je bilo prizadetih kar 1400 kmetij, od tega tisoč tako hudo, da so ostali brez celotne kmetijske dejavnosti, mnogi tudi brez turistične dejavnosti, ki so jo ponujali v sklopu svoje kmetije. A skrb, kako bodo poslopja sanirali in kako bodo kmetijstvo spet oživeli, se pojavlja šele v teh dneh. Najprej so morali reševati svoja življenja in poskrbeti za domove.

Zalito celo naselje: 'Večina tukaj nima niti sredstev, da bi začela s sanacijami'
10. 08. 2023 18.35Brez vsega, v kar so vlagali, so ostali številni prebivalci Sneberij pri Ljubljani. Na ulicah ležijo kupi smeti, pohištva, materiala, tudi tal in sten, ki jih ljudje odnašajo iz poplavljenih hiš. Naselje 80 hiš je med petkovimi poplavami namreč popolnoma zalilo v petnajstih minutah. Ker območje velja za poplavno, povračila od zavarovalnic ne pričakujejo, upajo pa na občinsko pomoč.

Občina Braslovče na pomoč vaščanom: 'Ne bodo ostali sami'
09. 08. 2023 20.57V občini Braslovče je brez domov ostalo kar 236 družin. Kdaj se bodo lahko vrnile, še ne vedo. Voda jim je zalila vse, hiše luščijo do golih sten, zatočišče pa so poiskali pri sorodnikih, prijateljih, nekateri pa tudi v občinskih stanovanjih. Občina je namreč poskrbela za namestitve, pomaga pri sanaciji, skrbi za dostavo hrane in pijače. Občani pa so v tem trenutku hvaležni za skupnost okoli njih.

Na ZPM vse večje pomanjkanje fizičnih donacij za pomoč družinam
31. 07. 2023 16.08Kje vse se podražitve najbolj poznajo? Tam, kjer imajo ljudje že tako ali tako malo. In to še kako opažajo v Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje. Police v skladišču pri njih že dolgo niso bile tako prazne. Prošenj za pomoč pa je vse več. Najbolj primanjkuje osnovnih potrebščin, zaradi česar težko razdelijo pakete, ki pa jih družine v času poletnih počitnic še toliko bolj potrebujejo. Trenutno imajo hrane le še do septembra.

Kolikšno škodo Tina Gaber s svojim aktivizmom povzroča Golobovi vladi?
27. 07. 2023 18.42"Nestrokovno, nedopustno, škodljivo." S temi besedami se je na navedbe aktivistke in premierjeve partnerke Tine Gaber, ki avtorju študije o vplivu nutrij Hubertu Potočniku očita sistemsko korupcijo, odzvala Biotehniška fakulteta. Ta opozarja, da so nutrije ne le pri nas, temveč po vsem svetu ena najbolj škodljivih vrst za mokrišča, pa tudi prenašalke številnih, celo za človeka nevarnih patogenov in parazitov. Kolikšno škodo s svojim aktivizmom Tina Gaber sicer povzroča vladi Roberta Goloba? Filozof Boris Vezjak meni, da bi se tako ona kot premier morala najmanj opravičiti, a premier jo brani, da ima vsak lahko svoje mnenje.

Študenti na pomoč občini, ki jo je prizadelo neurje
18. 07. 2023 20.15Je kdo od vas še bil del mladinske delovne brigade v nekdanji skupni državi? Ali pa ste o tem poslušali od svojih staršev? Po drugi svetovni vojni in do leta 1952 se je namreč v nekdanji državi veliko gradilo. S pridnimi rokami in zastonj so zgradili velik del Avtoceste bratstva in enotnosti, del Novega Beograda, več železniških prog na področju nekdanje Jugoslavije, tovarne in drugo infrastrukturo. Takšnih udarniških akcij že dolgo ni več. Zdaj velike projekte pri nas gradijo tujci. Dekleta in fantje študentske organizacije Maribor pa že 24. poletje pomagajo pri urejanju občine, tokrat pa so poprijeli za delo tudi tam, kjer je neurje pokazalo zobe.

Na dražbi prodali prve tri Zavašnikove hišice
17. 07. 2023 20.16Finančna uprava je na spletni dražbi prodala prve tri od šestih zaseženih mobilnih hišk, ki jih je na svojem posestvu pod Šmarno goro oddajal Robert Tomas Zavašnik, znan iz tragedije Lipa, ko je pred osemnajstimi leti pred klubom Lipa množica do smrti poteptala tri dekleta. Dražba je sicer zgolj prva, sledile bodo še druge za preostale tri mobilne hiške, opremo mobilnih hišk, otroška igrala in tudi betonske tlakovce.

Haskap jagoda ali 'sadež dolgega življenja' na slovenskem trgu
09. 06. 2023 15.25Ste že slišali za sadež, ki je poln antioksidantov, ima več vitamina C kot pomaranča, njegovo drugo ime pa je tudi jagoda dolgega življenja? Gre za sibirske borovnice ali haskap jagode. V Sloveniji haskap jagode goji več kot 30 pridelovalcev, ki pa so zaradi nepričakovane prekinitve pogodbe odkupovalca ostali brez vsakoletnega odkupa. Na začetku niso vedeli, kam z vsem pridelkom, nato pa so se odločili, da se povežejo v društvo. Zdaj uspešno predstavljajo sadež širšemu slovenskemu trgu, nabirate pa ga lahko tudi vi.

Dinamični avtosalon: avtomobile lahko preizkusite na poligonu
30. 05. 2023 17.15Ne le motoristi, na nepredvidljive situacije v prometu moramo biti pripravljeni vsi. In na to, kaj vse nas na cesti lahko doleti, se med drugim lahko pripravimo na Vranskem, ki pa se za kratek čas poleg AMZS Centra varne vožnje spreminja v največji slovenski avtomobilski salon. Ta ne bo takšen, kot jih poznate, saj boste lahko vozila na poligonu tudi preizkusili in morda prvič sedli v električni avtomobil.

Slabo leto od požara na Krasu: okrepljena varnost na celotnem območju
23. 05. 2023 18.35Skoraj leto mineva od največjega požara v zgodovini Slovenije. Še dolga leta si Kras ne bo v celoti opomogel, spomin na ogenj, ki je pred sabo goltal naravo, pa je med občani še kako živ. Vsekakor pa je poleg strahu požar okrepil tudi varnost na celotnem območju. V občinah so tako sprejeli več ukrepov, kako preprečiti ali čim hitreje zajeziti take požare. Pri obnavljanju opustošene pokrajine pa lahko s posebnimi mili, narejenimi prav iz pepela kraških dreves, pomagate tudi vi.

Rešene iz ujetništva in naseljene po državi, sedaj pa jih čaka odstrel
22. 05. 2023 19.42Nutrije so sprva množično gojili na farmah, dokler zanimanje za krzno ni začelo upadati, nutrije pa so, same ali pa s pomočjo, našle pot iz ujetništva. A te prijazne živali postajajo prava nadloga, predvsem ob Ljubljanici in tudi na Ljubljanskem barju, pa tudi marsikje drugje po državi. Spodkopavajo rečno nabrežje in izpodrivajo avtohtone vrste, tako rastlinske kot živalske. Tudi evropska direktiva o invazivnih vrstah veleva odstrel ali pa vsaj močno omejitev. Peticijo proti odstrelu je v zgolj treh dneh podpisalo že več kot 15 tisoč ljudi. Nasprotniki odstrela rešitev vidijo tudi v sterilizaciji.

'Ko moraš zaščititi sebe in otroka, imaš samo en cilj, umakniti se in oditi'
19. 05. 2023 18.49"Včasih sem bila jaz tista, ki je darovala, pošiljala sporočila za dobrodelne projekte in nikoli si nisem predstavljala, da bom na koncu tudi sama potrebovala pomoč." To je zgodba matere samohranilke, ki je zaradi nasilja – psihičnega, finančnega in tudi spolnega – s sinom zbežala od nekdanjega partnerja. Začasen dom je našla v varni hiši in tam izvedela za projekt Verige dobrih ljudi. Najprej me je bilo sram prositi za pomoč, pripoveduje, a danes sem prav zaradi tega, ker sem se opogumila, znova srečna.

Kako bomo vzgojili generacije, ki bodo oblikovale drugačno družbo?
18. 05. 2023 18.04Izbruhi nasilja med mladimi so dejanja in zločini, ki najbolj bolijo. In prav zaradi medvrstniškega nasilja, ki je izbruhnilo v Celju, in krutih dejanj v Beogradu, ki so pretresla ves Balkan, POP TV v ponedeljek ob 20. uri pripravlja posebno oddajo z imenom NEnasilje. Kako bomo vzgojili generacije, ki bodo oblikovale drugačno družbo, družbo strpnih in nenasilnih? Družbo čutečih oseb, ki spoštujejo meje?

Plavajoči turistični hiški na Ljubljanici napadajo nutrije
17. 05. 2023 18.40Se spomnite dveh plavajočih hišk na Ljubljanici, ki ju je v Gruberjevem prekopu v začetku leta zasidralo podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice? Prve goste bi morali po takratnih načrtih sprejeti aprila, a jih še vedno niso. Zagodla pa jim je ni le birokracija, ampak tudi nutrije, glodavci, ki se sprehajajo po nabrežju Ljubljanice. Poškodovale so cevi. Nutrijam se tako kmalu ne piše nič dobrega.

Smernice glede prehranjevanja otrok v veljavi že naslednje šolsko leto?
10. 05. 2023 18.17Strateški svet za prehrano je razpravljal o prehrani otrok in mladostnikov v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Skupni cilj so po besedah članov sveta boljše prehranjevalne navade in prehranjevalni status otrok. Računajo, da bodo konsenz glede smernic prehranjevanja dosegli v kratkem, da bi te v veljavo stopile že z naslednjim šolskim letom.

Brezplačno kosilo za vse učence? 'Veliko otrok v Sloveniji je še vedno lačnih'
09. 05. 2023 17.40Sodelujoči na javni predstavitvi mnenj o predlogih sprememb zakonov o šolski prehrani in o osnovni šoli so predlog za brezplačno kosilo za vse učence pozdravili. Inštitut 8. marec, ki je predlog vložil v državni zbor, pa je vlado pozval, naj takoj poskrbi za tiste učence pod pragom tveganja revščine, ki zdaj nimajo subvencije za topel obrok.

Kdo je umetnik, ki ustvarja poslikave na skalah pod Soriško planino?
02. 05. 2023 18.39Pretekle dni so marsikoga, ki se je sprehajal pod Soriško planino, pozdravile čudovite poslikave na skalah sredi gozda. Morda ste jih opazili tudi na družbenih omrežjih, saj se mimoidoči ob poslikavah, ki takole v naravi jemljejo dih, tudi radi fotografirajo. Gre za umetniško delo domačina Mohorja Kejžarja, vsestranskega umetnika, ki obožuje ustvarjanje in naravo.

Učitelji: Zaradi prestrogih kriterijev učenci izgubljajo motivacijo
27. 04. 2023 18.44Šolstvo je še eno od področij, na katerem vlada Roberta Goloba napoveduje spremembe. Na ministrstvu predlagajo, da bi se v tretji razred vrnil nacionalni preizkus znanja, prvi tuji jezik bi bil obvezen že v prvem razredu, drugi tuji jezik pa bi dodali v sedmem. Velik poudarek bi namenili tudi digitalizaciji in zelenemu prehodu. Učitelji pa so ob teh morebitnih spremembah zaskrbljeni.

Nezakonito odložene smeti podjetja Isberg še vedno brez zaključka
21. 04. 2023 18.31V Volčji Dragi na Goriškem prebivalce že dalj časa skrbijo velike vreče plastičnih odpadkov, ki jih je na zasebnem zemljišču nezakonito odložilo podjetje Isberg. Enake vreče so se pred dvema letoma pojavile tudi na Dolenjskem, v občini Šempeter. Gre za vreče istega podjetja, ki vsebujejo industrijske odpadke, ki so lahko tudi visoko vnetljivi. Vse občine so nevarne odpadke prijavile na Inšpektorat RS za okolje in prostor, a ker se podjetje izmika vročitvi odločb za umik odpadkov, imajo občine še naprej zvezane roke, vreče odpadkov ostajajo, odškodnine ni.

Kdo bo poskrbel za odstrel 230 medvedov?
20. 04. 2023 17.10Kljub pozivu okoljevarstvenikov in premierja Goloba, naj se z odstrelom počaka, se medvedom, ki naj bi jih bilo v Sloveniji za skoraj tretjino preveč, ne piše dobro. Minister Brežan je neomajen, odstrel 230 medvedov velja. Jasni so tudi rejci drobnice, naj pri upravljanju s populacijo medvedov odloča stroka, ne politika. V opozicijski Novi Sloveniji pa zahtevajo skupno sejo parlamentarnih odborov o staležu zveri v slovenskih gozdovih, ki ga je po njihovem treba vrniti na stanje pred 30 leti.

V Londonu priprave na kronanje Karla III. že v polnem teku
18. 04. 2023 16.38Vse bolj se približuje dan, ko se bo na Otoku zgodil najpomembnejši dogodek po letu 1953. Gre za kronanje britanskega monarha Karla III. V torek ponoči so na praznih ulicah Londona že potekale prve vaje vojaške parade. A kronanje Karla III. bo v marsičem drugačno od kronanja pokojne kraljice Elizabete II.

Na pomoč Urbanu poleg slovenskih nogometašev tudi dobrodelna katrca
14. 04. 2023 18.48Tik pred ciljno črto je štiriletni Urban, za katerega že dve leti zbiramo finančna sredstva, ki mu bodo omogočila zdravljenje zelo redke nevrorazvojne motnje. Genska terapija, ki jo razvijajo v Avstraliji, stane 2 milijona evrov, in ker jim do končnega zneska manjka še 250 tisoč evrov, so svojo pomoč ponudili slovenski nogometaši. Z dobrodelno dražbo nogometnih dresov in podpisane nogometne žoge.

V vrtcih in šolah več zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic
04. 04. 2023 20.56Člani strateškega sveta za prehrano so se seznanili z recenzijo smernic za prehranjevanje v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Te so nespremenjene od leta 2010, nove pa morajo po besedah predsednice sveta upoštevati uradna priporočila glede omejitev nasičenih maščob, holesterola in prostih sladkorjev ter zagotoviti dovolj prehranskih vlaknin.

Običajen pouk na OŠ Gradec zamenjala soba pobega
28. 03. 2023 17.12Ko se spomnimo časa, preživetega v šolskih klopeh, smo si verjetno vsi kdaj zaželeli, da bi lahko za kratek čas pobegnili. No, otroci na Osnovni šoli Gradec lahko. A brez skrbi, pobegnejo lahko iz domiselne sobe pobega.

Bi znali rešiti matematično nalogo, namenjeno šestletnikom?
24. 03. 2023 18.48Po spletu je zakrožila matematična naloga, ki so jo reševali otroci v prvem razredu na tekmovanju iz matematike, ki je za šestletnike zahtevna. Naloga ima precej dolgo besedilo, kjer naštejejo kar nekaj podatkov o starosti otrok, ki imajo tudi precej podobna imena. Šestletnik, ki ne zna brati ali pa mu to še ne gre dobro, je torej pred težko nalogo. Ko pa smo jo pokazali starejšim, je bil izplen prav tako slab. A kot pojasnjujejo snovalci naloge, je ta namenjena res nadarjenim otrokom, ki jim področje matematike in logike ne dela težav in se za takšno tekmovanje odločijo sami.

V Mariboru se odpira nov center, ki bo nudil varno zavetje najmlajšim
17. 03. 2023 18.30V Mariboru bo od sobote dalje otrokom, ki so zaradi slabih družinskih razmer umaknjeni od doma, na voljo varno zatočišče. V začasni dom bodo nameščali otroke, stare do šest let, zanje pa bodo skrbeli vzgojitelji, ki se bodo trudili, da bodo otroci začutili toplino, ljubezen in varnost. V Sloveniji smo doslej imeli le krizni center za otroke Palčica, ki pa je na žalost vedno prezaseden, zato je bilo odprtje še enega nujno. Sprejemali bodo otroke s severovzhodnega dela države, v želji, da hiša ne bi bila nikoli polna.

Zaskrbljenost zaradi zimske posušene podobe Evrope
09. 03. 2023 18.54V zahodni Evropi bijejo plat zvona, govora je o tako imenovani zimski suši. Prazne struge rek, prazni rezervoarji podtalnice, suha polja, taki so prizori v Španiji, Italiji, Nemčiji. V Evropi lahko 32-dnevna suša in mila zima, ki je sicer pomagala pri zmanjšanju odvisnosti od ruskega plina, popolnoma spremenita evropsko kmetijstvo. Letošnji januar je bil namreč nadpovprečno topel, februar pa ni prinesel kakšnih obilnejših padavin.

Edina želja 11-letnice je, da bi kdaj normalno hodila
08. 03. 2023 20.14Brina je 11-letna deklica, ki se bori s cerebralno paralizo in potrebuje konstantno pomoč. Njena edina želja je, da bi lahko kdaj normalno hodila. Z mamo in očetom je nekaj tednov na terapijah, ki ji pomagajo, da bo hodila. Kot pravita starša, pridno trenira in vse to se pozna. V petek, 10. marca, bodo z dobrodelnim veleslalomom v Kranjski Gori, kjer bodo med količki vijugale smučarske zvezde, zbirali denar za deklico Brino.

Golob napovedal spremembe: Na šolski prehrani gradimo zdravje naroda
07. 03. 2023 16.56Bo imela vsaka slovenska šola v prihodnosti svoj eko vrt? Takšen primer dobre prakse namreč izpostavlja predsednica strateškega sveta za prehrano, ki poudarja, da se tako učenci učijo tudi boljšega odnosa do hrane, to znanje pa potem prenašajo tudi na svoje starše. Poleg tega bi lahko dobili profesionalne centralne kuhinje, ki bi kakovostne obroke nato distribuirale do osnovnih šol. Najprej je treba sicer narediti prvi korak, modelni projekt, kjer bodo izračunali stroške in ekološki odtis, potem pa bi to lahko morda zaživelo na ravni države, napovedujejo.