fekalne

Smrdeča gošča na Savi: 'Velik otok odmirajočih alg ni naraven pojav', gre za fekalije?
06. 09. 2024 15.01Na reki Savi se je na Cajhnovem jezu tako kot pred šestimi leti znova pojavila smrdeča gošča. Občina Radovljica je ob domnevi, da bi lahko šlo za izliv fekalnih odplak, podala prijavo na inšpektorat, sama pa bo izvedla intervencijsko čiščenje Save. Ob tovrstnih pojavih se znova porajajo dvomi v zmogljivost čistilnih naprav.

Voda na Savskem otoku ni primerna za kopanje
20. 08. 2024 15.11Drugo letošnje vzorčenje vode v naravnih kopališčih na območju kranjske mestne občine kaže, da je voda na območju Kosorepa in Čukovega bajerja mikrobiološko ustrezna za kopanje, na območju Savskega otoka pa presega dovoljeno vrednost bakterije E.coli in za kopanje ni primerna, so sporočili z Mestne občine Kranj.

Modro morje postalo barve bele kave: Istro spet zajelo sluzenje
08. 08. 2024 16.12Modrino je v marsikaterem zalivu v okolici Pulja, pa tudi proti severu, izpodrinila rjava barva. Morje je namreč spet "zacvetelo". Pojav sicer ni nevaren, čeprav se lahko v plast sluzi ujame tudi kaj neprijetnega. Več težav pa imajo ribiči, ki se z neprijetnostjo ubadajo prav v času, ko se začenja visoka sezona lova na sardele in sardone.

Kranjska klobasa proti 'ćevapom', polne Stožice in veliko ponosa
22. 06. 2024 19.14Začetek Eura in dobre igre slovenske nogometne reprezentance so zasenčili vse ostale dogodke tedna, ki se izteka. Celo finale lige NBA, ki se je žal, vendar zasluženo končal z zmago Bostona proti Dončićevemu Dallasu. Nemška mesta in slovenske trge so preplavili navijači naše reprezentance. Prav tako odlični so bili slovenski odbojkarji, ki so se v Stožicah uspeli uvrstiti na olimpijski turnir. Gneča na ljubljanskih ulicah je bila tudi v času Parade ponosa, kjer so se zgodili manjši incidenti, ter na nekaterih upravnih enotah – v Ljubljani se je celo odvil jutranji šprint za prosto okence. Srečala sta se Putin in Kim.

Morje prekrila sluzasta koprena, ki se v nočnih urah lahko modro svetlika
20. 06. 2024 18.40Namesto modrine debela plast rjave sluzi. Pogled na slovensko morje v teh dneh ni nič kaj prijeten, podobne težave pa imajo tudi pri naših sosedih. Želatinaste prevleke so naraven pojav in same po sebi niso nevarne za zdravje, vendar pa se vanje lahko ujamejo številni, tudi patogeni organizmi, na primer fekalne bakterije, za katere ni ravno zaželeno, da zaidejo v telo. Morje bo očistil močnejši veter ali nevihta, do takrat pa se lahko tolažimo, da sluz skriva tudi očesu prijetnejše presenečenje v obliki modro-vijoličnega svetlikanja.

Šefic in Golob: Prioriteti sta preprečiti ekološko škodo in zavarovati prebivalce
03. 11. 2023 18.01V Kranju je narasla Sava dosegla in prekrila kanalizacijsko cev pod mostom pri Planiki. Če bi jo Sava, ki še vedno narašča, poškodovala, bi se lahko zgodila velika ekološka katastrofa, zato so vse pristojne službe v pripravljenosti, so opozorili na Mestni občini Kranj. Ob tem so spomnili, da je v avgustovskih poplavah narasla reka dosegla le spodnji del cevi.

Zaradi poškodovane kanalizacijske cevi v Kranju grozi ekološka katastrofa
07. 08. 2023 08.26Največja naravna katastrofa v zgodovini Slovenije je prinesla tudi zgodovinsko visok pritok reke Save mimo Kranja, kakršnega v Mestni občini Kranj ne pomnijo. Njena gladina je namreč dosegla kanalizacijsko cev na mostu pri nekdanji Planiki. Deroča voda, ki je s seboj nosila večjo količino drevja in drugih naplavin, je poškodovala betonski plašč kanalizacijske cevi, pritrjene na most. Takojšnje ukrepanje je nujno, opozarja župan Matjaž Rakovec, sicer celotnemu območju ob Savi, ne samo Kranju, grozi ekološka katastrofa neslutenih razsežnosti.

Poplavljeno vozilo: ne zaganjajte motorja, na servis naj ga odpelje vleka
07. 08. 2023 07.25Hude poplave, ki so odnesle hiše, ceste in drevesa, so zalile tudi na stotine avtomobilov. Vozilo je treba odpeljati na pregled, strokovnjaki pa poudarjajo, da ga nikar ne zaganjajte. "Ne zaganjajte motorja, ampak pokličite vleko, da vozilo odpelje v preverjeno servisno delavnico, kjer bodo serviserji zmočene dele vozila razstavili in preverili, katere komponente je voda poškodovala. Tudi na videz posušeno vozilo naj bo na pregled v delavnico pripeljano z vleko," priporočajo strokovnjaki AMZS.

'Če bo šlo vse po načrtih, bi se dela lahko začela v letu 2025'
01. 08. 2023 10.12Dars je zaprosil za okoljevarstveno dovoljenje za širitev štajerske avtoceste, kmalu naj bi prošnjo oddal tudi za primorsko. Dela bi se lahko začela čez dve leti. Obseg del, ki jih bo potrebno izvesti za vzpostavitev tretjega pasu, je izjemno obsežen, poudarjajo: "Dela bodo morala potekati ob vzpostavitvi zapor in posledično delni omejitvi prometa. Časovnica še ni znana, zagotovo pa bodo dela trajala na obeh vpadnicah več gradbenih sezon."

Komunala Žalec opozarja: 'Norovirusa v vodovodnem omrežju ne pomnimo'
09. 10. 2022 14.40Direktor Javnega komunalnega podjetja Žalec Janez Primožič je sporočil, da prebivalcem Matk, Šešč, Šempetra, Zgornjih Grušovelj in Ločice ob Savinji pitna voda v kratkem še ne bo pritekla iz pip. NIJZ je v petek potrdil prisotnost norovirusa v vodovodnem sistemu, ki je napajan iz vodnega vira Matke. Kot je pojasnil Primožič, fekalne bakterije v vodovodnem sistemu niso več prisotne, težavo pa predstavlja norovirus, ki ostaja v vodi. Na pomoč žalska komunala zdaj kliče NIJZ, saj gre, kot svari Primožič, za širši javnozdravstveni sistem. Tudi strokovnjak sanitarnega inženirstva Darko Drev poudarja, da komunala te težave brez sodelovanja zdravstvene stroke ne more rešiti sama.

'Vzrok za prelivanje fekalij v potok je mešani kanal, država ne ukrepa'
05. 08. 2022 17.55V Društvu za varstvo okolja Bled so v četrtek opozorili, da naj bi bil masovni turizem na Bledu vzrok, da je fekalna voda preplavila potok Jezernico na Bledu, ki se nato izliva v Savo Bohinjko, zaradi česar naj bi reka in potok neznosno smrdela in se dušila v razraslih algah. Iz občine in komunalnega podjetja WTE Bled, ki je koncesionar in skrbi za blejsko kanalizacijo, so pojasnili, da je kriv 20-kilometrski mešani kanalizacijski sistem, skozi katerega tečejo meteorne, izvirske in fekalne vode. Občina za rešitev problema že 15 let poziva državo, a posluha za zdaj še ni bilo.

Pogin rib v Nanoščici na Postojnskem
22. 06. 2022 18.28Pogin rib so odkrili pod mostom na relaciji Hruševje–Velika Brda. Po ogledu kraja dogodka, kjer sta bila poleg policistov prisotna še ribiški inšpektor in uslužbenec VGP Drava, so posumili na onesnaženje vodotoka s fekalno kanalizacijo, so sporočili iz PU Koper.

Avtomobil celo bolj umazan od straniščne školjke, a volan ni najbolj kritičen
20. 02. 2022 17.47Stranišča ne veljajo ravno za najbolj čist prostor, zato se zdi primerjava z notranjostjo avtomobila pretirana. Toda nedavna britanska raziskava je pokazala, da lahko avtomobili gostijo celo več mikrobov kot povprečna deska za straniščno školjko. In kateri del avtomobila je najbolj umazan?

Na Bledu za preusmeritev izvirskih voda s čistilne naprave v jezero
14. 11. 2021 11.50Blejska občina si prizadeva, da bi izvirske vode, ki so speljane v mešani kanal in preobremenjujejo čistilno napravo, lahko znova speljali v Blejsko jezero, kot je to nekoč že bilo. To bi blagodejno vplivalo tudi na samo jezero, so prepričani na občini. Vendar pa za to potrebujejo dovoljenje ministrstva za okolje in prostor.

V neurju poškodovane šole in vrtci, na ljubljanskih cestah za 100.000 evrov škode
01. 10. 2021 15.35Sredino silovito neurje je v Ljubljani povzročilo številne nevšečnosti. Komunalno podjetje Ljubljana čisti nanose na voziščih na številnih lokacijah tako v ožjem kot tudi širšem središču mesta. Po grobih ocenah je na cestah za 100.000 evrov škode. Škodo na objektih je doslej prijavilo 11 šol in osem vrtcev. V kulturnih ustanovah medtem postopoma odpravljajo posledice neurja, škode zaenkrat še ne morejo oceniti. V ljubljanski Drami predvidevajo, da bodo na utečeno obratovanje pripravljeni v ponedeljek.

Zelena luč za montažne objekte za tuje delavce v Orehku
16. 09. 2021 10.02Postojnski občinski svet je na seji z 11 glasovi za in enim proti potrdil lokacijsko preveritev za omogočanje začasne rabe prostora na območju Orehka za potrebe začasnega nastanitvenega centra za zaposlene pri gradnji drugega tira, je povedal župan Igor Marentič.

Končno poročilo o odvzetih vzorcih potrdilo prisotnost bakterij, uporaba vode prepovedana
09. 07. 2021 14.30Končno poročilo analize odvzetih vzorcev na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok razkriva, da so v štirih vzorcih odkrili bakterijo Clostridium perfringens, v enem vzorcu pa so zaznali fekalne bakterije. Pitna voda torej predstavlja tveganje za zdravje uporabnikov, zato ukrep prepovedi uporabe vode iz vodovodnega sistema Golo-Zapotok ostaja v veljavi do preklica.

V slovenskih bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi le še 18 oseb
24. 05. 2020 10.23V zadnjih 24 urah v Sloveniji ponovno niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, umrla je ena oseba. Zaradi bolezni covid-19 se v slovenskih bolnišnicah zdravi le še 18 oseb. Na Jesenicah se po sprostitvi ukrepov za zajezitev epidemije že izvajajo medmestni avtobusni promet in šolski prevozi, s 1. junijem pa bodo po običajnem voznem redu začeli voziti tudi avtobusi v mestnem prometu. Vrača pa se tudi priljubljeni kulinarični dogodek Teden restavracij.

Pristojni v Piranu 'črnograditeljem' napovedali vojno
19. 08. 2019 19.09Fekalije v Žusterni so pustile madež na turistični sezoni slovenske obale, pristojni pa so zdaj črnim kanalizacijam napovedali vojno. V javnem podjetju Okolje Piran so prepričani, da je takšnih kanalizacij, ki se na črno iztekajo v morje in uničujejo dopust turistom, še veliko. Domačine pozivajo - takoj preverite svoje sisteme in prijavite nepravilnosti.

So prebivalci svoje fekalije speljali kar do bližnjega hudournika?
05. 08. 2019 15.25Na koprski komunali sumijo, da bi pri onesnaženju vode v kopališču Žusterna lahko šlo za sabotažo. V zamašenem jašku so namreč našli pulover in stiropor, kar zagotovo ni prišlo prek domačega omrežja, pač pa je jašek nekdo odprl in to vrgel noter. Sumijo, da so na kakšnem delu hudournika tudi črni priključki.

Kopanje v Žusterni še naprej odsvetujejo
03. 08. 2019 16.50Arso, zaradi fekalnega onesnaženja, še naprej odsvetuje kopanje v morju na kopališču v Žusterni pri Kopru in na Mandraču Molet. Delni rezultati vzorčenja kopalnih voda so pokazali, da so za petkrat presežene vrednosti bakterije escherichia coli na izlivu kanala v morje, na samih kopališčih pa ne.

Zaradi fekalnega onesnaženja odsvetovano kopanje v Žusterni v Kopru
02. 08. 2019 15.24Z Agencije RS za okolje so sporočili, da so na območju kopališča Žusterna v Kopru zaznali fekalno onesnaženje vode. Do manjšega izpusta fekalnih voda je prišlo v okviru čiščenja zamašenega kanalizacijskega jaška v neposredni bližini hudournika v Žusterni, ki se izteka v morje. Pristojne institucije kopanje do nadaljnjega odsvetujejo, v vmesnem času bo kopalcem omogočeno brezplačno kopanje v bazenu.

Strokovnjaki opozarjajo: Vodo iz studencev je pred pitjem treba prekuhati
11. 01. 2019 09.56Na Mestni občini Celje so naročili analize, s katerimi so preverili kakovost vode v treh studencih na območju Celja - Gabrovka, Skalna klet in Meškov studenec, iz katerih občani na lastno odgovornost pogosto pijejo vodo ali pa jo odnašajo domov. Analize so pokazale, da ima najboljšo kakovost pitne vode studenec Skalna klet, medtem ko ima studenec Gabrovka najslabšo.

Ponekod znova neurje: na Goričkem klestila toča, v Lendavi poginile ribe
03. 06. 2018 08.08Nevihtnih popoldnevov še ni konec. Na Goričkem je znova klestila toča. Marsikje pa še vedno odpravljajo škodo po sobotnem neurju, ki je povzročilo precej težav. V Tišini denimo gasilci pomagajo pri prekrivanju strehe cerkve, ki je bila poškodovana. V reki Ledava so poginile ribe, sumijo, da je vzrok pomanjkanje kisika v vodi zaradi neurja.

FOTO: Gramozne jame – neizkoriščene turistične priložnosti ali nevarnosti, ki se jih premalo zavedamo?
02. 08. 2017 06.30Slovenija je z vodnimi viri izredno bogata dežela. Poleg urejenih kopališč poleti številne kopalce pritegnejo tudi divja kopališča. Med slednja štejemo gramozne jame, kjer pa je kopanje lahko zelo nevarno. Po drugi strani pa tako lokalne skupnosti kot zasebni vlagatelji čedalje bolj prepoznavajo turistični potencial takšnih kopališč in jih želijo ustrezno sanirati in tudi tržiti.

Piti vodo iz pipe ali iz plastenke?
11. 06. 2016 07.00V Sloveniji – za razliko od mnogih drugih držav – večinoma pijemo dobro, neoporečno vodo. Kar dve tretjini prebivalcev naše države ima dostop do vode prek velikih vodovodov in ta je praviloma ustrezna. Ljubljana pa je ena redkih prestolnic, kjer prebivalci pijejo izjemno dobro vodo.

Kljub novi kanalizaciji, v Kranjski Gori komunalne odplake občasno izlivajo v reke
11. 06. 2015 10.46Revizija gradnje kanalizacije v kranjskogorski občini je pokazala, da kanalizacijsko omrežje ni do konca zgrajeno in da sistema za padavinsko in odpadno vodo nista med seboj povsem ločena, zato se komunalne odplake občasno izlivajo v Pišnico in Savo. Sanacija in dograditev bi stala 2,5 milijona evrov.

Stvari, ki jih počnemo, a pozabimo, da so nagnusne
31. 05. 2014 07.00Nekatere navade, ki jih imamo, se nam zdijo povsem neškodljive, a ko bolje pomislimo, so precej nagnusne. Denimo pihanje svečk na torti. Ali res želite pojesti to, kaj s pihanjem pride iz ust slavljenca?

Slovenska kopališča so varna, niso pa najboljša. Ta so na Cipru in v Luksemburgu
27. 05. 2014 13.03Nobeno od slovenskih kopališč v poročilu Evropske komisije o kakovosti kopalnih voda ni dobilo slabe ocene. Najboljše so se na splošno odrezala kopališča na Cipru in v Luksemburgu, sledila pa so tista na Malti, Hrvaškem in v Grčiji.

Zaradi smrti otroka od komunale zahtevajo 80.000 evrov odškodnine
07. 11. 2012 13.03Potem ko je avgusta lani 11-mesečni otrok umrl, je cerkniška komunala zdaj dobila zahtevek za plačilo odškodnine. Otrok naj bi namreč umrl zaradi posledic okužbe s pitno vodo, a na komunali poudarjajo, da niso in ne morejo biti odgovorni za njegovo smrt.