fda

Sistem FreeStyle Libre 2 Plus tudi v Sloveniji
04. 04. 2025 00.15EDEN REDKIH SENZORJEV NA SLOVENSKEM TRGU, KI IZPOLNJUJE STROGE KRITERIJE FDA[1], KAR MU ZAGOTAVLJA NAJVIŠJO STOPNJO NATANČNOSTI IN UČINKOVITOSTI.

'Imamo gensko zdravilo, ki pomaga, vendar pa otroci do njega ne morejo'
28. 02. 2025 15.33Otroci z redkimi boleznimi in njihovi starši se vse bolj pogosto soočajo s problematiko dostopnosti do najnovejših genskih zdravil, so ob svetovnem dnevu redkih bolezni izpostavili v Društvu Viljem Julijan. Državo pozivajo, naj čim prej zagotovi mehanizem, ki bo lahko stanje na tem področju popravil. "Na eni strani imamo gensko zdravilo, ki pomaga, na drugi pa otroke, ki do teh zdravil ne morejo," so poudarili.

Bakterija E.coli v priljubljenih hamburgerjih: za izbruh kriva čebula
25. 10. 2024 11.26Po izbruhu okužb z bakterijo E.coli v ZDA, ki so ga povezali s priljubljenim Quarter Pounder hamburgerjem, je več McDonald'sovih konkurentov iz svoje ponudbe preventivno umaknilo svežo čebulo. Ta je glede na zadnje ugotovitve najverjetnejši vir okužb.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Elon Musk: Izvedli smo prvo uspešno vsaditev čipa v človeške možgane
30. 01. 2024 06.57Milijarder Elon Musk je sporočil, da je njegova družba Neuralink dosegla nov mejnik. V človeka je namreč prvič uspešno vgradila brezžični čip, ki so ga povezali z delom možganov, ki nadzira gibanje. Prvi rezultati so po besedah Muska obetajoči, oseba, ki je prejela možganski vsadek, pa dobro okreva.

Uporaba hidroksiklorokina med pandemijo morda povzročila 17.000 smrti
09. 01. 2024 10.30Zdravilo hidroksiklorokin, ki se uporablja za zdravljenje malarije, so med pandemijo nekateri priporočali in uporabljali za zdravljenje covida-19. Zdaj pa je nova študija pokazala, da bi lahko uporabi tega zdravila med prvim valom pandemije covida-19 pripisali skoraj 17.000 smrti v šestih državah.

ZDA odobrile prvo cepivo proti virusu čikungunje
10. 11. 2023 13.40V ZDA so odobrili prvo cepivo na svetu proti čikungunji, virusni vročinski bolezni tropskega pasu, ki jo prenaša tigrasti komar. Ameriška uprava za hrano in zdravila, ki je odobrila cepivo, je virus označila za "nastajajočo globalno grožnjo zdravju".

ZPS svari pred pijačo, ki je obnorela tudi slovenske najstnike
20. 10. 2023 09.57Pijača Prime, še ne dve leti star napitek, ki je med drugim obnorel ZDA in Veliko Britanijo, je začela pohod po Sloveniji. Na trg jo dal priljubljeni spletni zvezdnik, ki nagovarja predvsem mlado občinstvo, in tudi po njegovi pijači posegajo v prvi vrsti najstniki. A težava je, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije, da zanje ni primerna. Ena od različic vsebuje kar 200 mg kofeina, cena pa je – tako ZPS – absurdno visoka.

Eden največjih izzivov sodobne družbe: razvija se počasi, enakomerno, več let ...
21. 09. 2023 09.10Okolica večinoma ne prepozna tega bolezenskega stanja, dokler bolezen že močno ne napreduje. Najbolj izstopajo težave s spominom. Govorimo o demenci, daleč najpogostejša je demenca pri Alzheimerjevi bolezni. Današnji svetovni dan tako kot že ves september, ki je svetovni mesec te bolezni, poteka pod geslom "Nikoli prezgodaj, nikoli prepozno".

BLOG: Aspartam, najpogosteje uporabljen nadomestek sladkorja
02. 07. 2023 13.35Aspartam je bil prvič odkrit leta 1965 in je eden najbolj raziskanih nadomestkov sladkorja na svetu. Poleg tega se aspartam pogosto uporablja tudi v farmacevtski industriji kot sladilo v nekaterih tekočih zdravilih in vitaminskih dodatkih.

V ZDA zelena luč za laboratorijsko pridelano meso
22. 06. 2023 09.41Ameriški regulatorji so prvič v zgodovini dovolili prodajo perutnine oz. piščančjega mesa, ki je bilo pridelano v laboratoriju iz živalskih celic. Dve kalifornijski podjetji sta od ministrstva za kmetijstvo ZDA dobili dovoljenje za prodajo tega mesa v restavracijah, kasneje pa bo sledilo dovoljenje za trgovine.

Prelomno zdravilo, ki 'iz možganov čisti Alzheimerjevo', kmalu tudi v Evropi?
04. 06. 2023 13.53V začetku letošnjega leta je Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) odobrila lacanemab, zdravilo, ki upočasni napredovanje Alzheimerjeve bolezni v zgodnji fazi. Kmalu bi bilo lahko na voljo tudi v Evropi. Evropska agencija za zdravila je namreč že prejela zahtevo za njegovo oceno.

Elonu Musku zelena luč za uporabo možganskih čipov pri ljudeh
26. 05. 2023 09.08Podjetje Elona Muska je dobilo zeleno luč ameriške Uprave za hrano in zdravila (FDA) za uporabo možganskih čipov pri ljudeh. Neuralink bo tako lahko kmalu začel s testiranjem tehnološko napredne naprave tudi na naši vrsti.

Novo zdravilo prinaša dobre obete za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni
04. 05. 2023 09.56Ameriški proizvajalec zdravil Eli Lilly je sporočil, da je v obsežnem kliničnem preizkušanju novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen za več kot tretjino upočasnilo upadanje kognitivnih sposobnosti bolnikov. Podjetje namerava do konca junija zaprositi za odobritev zdravila donanemab.

Mifepriston, ki ga uporablja več kot pet milijonov žensk, (zaenkrat) ostaja
22. 04. 2023 08.25Ameriško vrhovno sodišče je ohranilo dostop do pogosto uporabljene tabletke za splav in odločilo, da lahko ostane na voljo, medtem ko se pravni primer nadaljuje.

Ameriško vrhovno sodišče začasno ohranilo pravico do dostopa tabletke za splav
14. 04. 2023 22.10Ameriško vrhovno sodišče bo začasno ohranilo pravico dostopa do tabletke za splav, saj želijo zadevo podrobneje preučiti. Do odločitve prihaja po tem, ko je pravosodno ministrstvo vložilo pritožbo na vrhovno sodišče. S pritožbo želijo preprečiti prepoved in omejitve tabletke za splav mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti. Vrhovno sodišče pa so še pozvali, naj zamrzne vse nedavne razsodbe glede prepovedi in omejitev uporabe omenjene tabletke.

Ameriško sodišče začasno odobrilo dostopnost tabletke za splav
13. 04. 2023 14.05Ameriško zvezno prizivno sodišče je odločilo, da bo tabletka za splav mifepriston kljub odločitvi zveznega sodnika v Teksasu še naprej začasno na voljo, vendar pod strožjimi pogoji. Pravosodno ministrstvo ZDA pa je sporočilo, da se bo glede prepovedi tabletke za splav mifepriston, ki jo v ZDA uporabljajo za več kot polovico prekinitev nosečnosti, obrnilo na vrhovno sodišče.

'V petih letih bomo dobili cepivo proti raku'
11. 04. 2023 13.36Do leta 2030 bi lahko imeli cepiva proti raku, kardiovaskularnim in avtoimunskim boleznim. Sliši se kot znanstvena fantastika, a raziskovalci pri farmacevtski družbi Moderna – pri nas jo še najbolj poznamo po cepivu proti covid-19 – so prepričani, da je cilj dosegljiv.

Ameriška vlada želi ustaviti sodbo o prekinitvi prodaje tabletk za splav
11. 04. 2023 07.38Ameriško ministrstvo za pravosodje je prizivno sodišče pozvalo, naj zadrži odločitev zveznega sodnika v Teksasu, s katero bi prepovedali tabletko Mifepriston, ki se uporablja za več kot polovico prekinitev nosečnosti, ki jih na leto opravijo v ZDA. Primer, ki je vzbudil veliko pozornosti, bo verjetno končal na vrhovnem sodišču.

Zvezni sodnik v Teksasu prepovedal uporabo tablete za splav
08. 04. 2023 08.37Zvezni sodnik v ameriški zvezni državi Teksas je v petek prepovedal uporabo tablete za splav, ki jo v ZDA običajno uporabljajo za prekinitev nosečnosti. Odločitev, ki bo veljala po celotnih ZDA, naj bi v veljavo stopila čez teden dni, zvezna vlada pa je že napovedala pritožbo.

Bi poskusili mesne kroglice iz 'mamutovega' mesa?
28. 03. 2023 17.21V arktičnem permafrostu so našli že kar nekaj ostankov mamutov, znanstveniki pa so tako lahko sekvencirali genom te živali in izvedeli zanimive podrobnosti o življenju o teh izumrlih ledenodobnih velikanov. No, nekateri znanstveniki pa so šli še korak dlje. Nekatere od pridobljenih informacij so v laboratoriju namreč uporabili za izdelavo približka "mamutovega" mesa – če temu sploh lahko rečemo mamutovo meso.

Kako priti do informacij, ki so zapisane v možganih?
18. 03. 2023 18.50Tehnologija je tako napredovala, da lahko z njeno pomočjo zaznavamo aktivnost v možganih in jo prevajamo v razumljiv govor. Tovrstne možnosti so dobrodošle predvsem za bolnike, ki so zaradi različnih bolezni ali poškodb priklenjeni na posteljo ali invalidski voziček in niso sposobni komunicirati z drugimi ljudmi. A kako blizu smo možganskim čipom?

Teksaško sodišče razpravlja o preklicu odobritve tablete za splav
15. 03. 2023 18.56V Teksasu sodišče obravnava tožbo skupine, ki zahteva, da se tableti za splav mifepriston prekliče odobritev za uporabo. Zdravilo je odobreno že 20 let in se uporablja pri več kot polovici prekinitev nosečnosti v ZDA.

EEG v ušesih, napoved bolezni: podatki pa tudi zavarovalnici in delodajalcu?
21. 01. 2023 10.17Kako se bomo zdravili v prihodnosti? Veliko vlogo naj bi v našem zdravju igrale nove tehnologije, tudi umetna inteligenca. Trendi kažejo, da naj bi se velik del zdravljenja preselil na domove – s pomočjo pripomočkov, aplikacij, preko katerih bi izmenjavali podatke z zdravstveno ustanovo. A to s seboj prinaša etična in varnostna tveganja. Si res želite leta vnaprej vedeti, kakšna bolezen vas bo pestila? Je sploh mogoče povsem zavarovati medicinske podatke? In kdo naj ima od njih korist? Le pacient? Zavarovalnice? Delodajalci? Strokovnjaki so jasni – veliko dela čaka zakonodajalce. Vprašanje pa je, če so zmožni s hitrostjo svojega dela slediti hitrosti tehnološkega razvoja – in ga tudi razumeti v vseh njegovih dimenzijah.

Odobritev novega zdravila za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni
13. 01. 2023 21.35Več kot 30 tisoč ljudi v Sloveniji živi z Alzheimerjevo demenco, poleg njih pa zaradi te bolezni trpi še na tisoče sorodnikov in prijateljev. Kot pravijo sami, je demenca tudi bolezen svojcev. A prihajajo spodbudne novice: Ameriška FDA je namreč zdaj odobrila še drugo, doslej najbolj učinkovito zdravilo, ki v zgodnjih fazah upočasni napredovanje te bolezni. V Sloveniji bi ga lahko začeli uporabljati že naslednje leto.

V ZDA odobrili novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen
07. 01. 2023 17.48Ameriška Uprava za hrano in zdravila (FDA) je v petek odobrila novo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen, ki naj bi zavrlo upad kognitivnih sposobnosti pri ljudeh v zgodnjih fazah te bolezni. Gre za težko pričakovano zdravilo z učinkovino lecanemab, ki sledi odobritvi zdravila s podobnim delovanjem, a vprašljivo učinkovitostjo, izpred leta in pol.

Novo v Sloveniji: Dišeče sveče, ki nevtralizirajo vonjave hišnih ljubljenčkov
02. 12. 2022 00.15Na naš trg ravno pred prazničnim časom prihajajo sveče naravnih sestavin, ki nevtralizirajo in ne samo prekrijejo vonjave naših hišnih ljubljenčkov.

'Zmagoslavni preboj': prvo zdravilo za Alzheimerjevo bolezen
30. 11. 2022 08.39Po desetletju neuspešnih raziskav je znanstvenikom uspel preboj. Ustvarili so prvo zdravilo, ki upočasni razkroj možganskih celic pri najpogostejši obliki demence – Alzheimerjevi bolezni. Strokovnjaki najdbo označujejo za zgodovinsko. Zdravilo lecanemab ima sicer manjši učinek od pričakovanega, zato še vedno potekajo razprave o možnosti uporabe.

Ameriški regulatorji: Meso, vzgojeno v laboratoriju, je varno za uživanje
18. 11. 2022 07.55Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je po "skrbni oceni" odobrila piščanca, vzgojenega v laboratoriju. Podjetje Upside Foods je meso izdelalo v jeklenih posodah z uporabo celic, pridobljenih iz živih živali. Potrošnikom bo na voljo po pregledu, ki ga bo opravilo še ameriško kmetijsko ministrstvo. Gre sicer za prvi mesni izdelek, pridelan v laboratoriju, ki je prejel dovoljenje, da se ga lahko uporabi za prehrano ljudi.

Socialno podjetništvo brez zaposlenih in kako zadržati Rogliča v Sloveniji?
15. 10. 2022 07.00V studiu večerne oddaje so se sinoči soočili štirje kandidati za predsednika, ki se po anketah javnega mnenja uvrščajo od četrtega do sedmega mesta: Sabina Senčar, Miha Kordiš, Janez Cigler Kralj in Vladimir Prebilič. Ali socialno podjetje Mihe Kordiša s tem, ko nima zaposlenih, krši zakon? Se vsem kandidatom premoženje Slovencev v davčnih oazah zdi sporno? In kakšna so dejstva o cepljenju in ukrepih med epidemijo?