fakulteta za farmacijo

Vrhunec kampanje: kako zapravljiv je rektor Univerze v Ljubljani?

25. 03. 2025 16.55

Pred vrati so nove volitve za rektorja Univerze v Ljubljani, kjer ponovno kandidira dosedanji rektor Gregor Majdič, poleg njega pa še Irena Mlinarič Raščan in Metka Tekavčič. Na vrhuncu kampanje, teden dni pred volitvami, pa v javnosti krožijo informacije o domnevni potratnosti Majdičevega rektorata. Predvsem so pod drobnogledom stroški rektorata, Majdičeva potovanja v tujino in stroški za reprezentanco.

Fakulteti za farmacijo in strojništvo bosta dobili nova objekta

09. 08. 2024 07.18

Ljubljanski fakulteti za farmacijo in za strojništvo sta pridobili gradbeno dovoljenje za novogradnji. Nova objekta bodo zgradili na območju Kampusa Brdo, kjer že domujejo nekatere druge fakultete. Začetek gradnje obeh objektov pa naj bi bil prihodnje leto, so sporočili z Univerze v Ljubljani.

Magistrski študijski program Industrijska farmacija

29. 05. 2024 00.15

V študijskem letu 2024/2025 na Fakulteti za farmacijo Univerze v Ljubljani ponovno vabimo k vpisu plačljivega študijskega programa Industrijska farmacija, ki poteka v angleščini. Eden izmed ključnih motivov za uvedbo takšne vrste študijskega programa je velika potreba po mednarodnih in domačih strokovnjakih iz področja farmacije in industrijske farmacije, zaradi razvoja farmacevtske industrije v Sloveniji in širše.

'Zgodovinski dan': položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa

07. 02. 2024 16.28

Na ljubljanski univerzi so simbolično položili temeljni kamen za novogradnjo kampusa medicinske fakultete na Vrazovem trgu. Po mnenju univerze gre za enega finančno najobsežnejših projektov, ki ga bodo do leta 2026 izpeljali s pomočjo evropskih sredstev. Dekan medicinske fakultete Igor Švab pa je dan označil za zgodovinskega.

76-milijonska investicija: Kako bo videti nova veterinarska fakulteta?

15. 12. 2023 12.59

V Ljubljani so simbolično položili temeljni kamen za novo veterinarsko fakulteto. Gre za nekaj več kot 76 milijonov evrov vreden projekt, sofinanciran iz proračuna in evropskih sredstev.

Za močan vonj, ki se je razširil po Ljubljani, kriv eksperiment na eni od fakultet

13. 12. 2023 09.58

Na širšem območju Viča v Ljubljani so zaznali močan vonj, podoben plinu. Klici so prihajali vse od centra mesta pa do Viča. Intervencijska ekipa Energetike Ljubljana je pojasnila, da ne gre za plin. In za kaj dejansko gre? Oglasila se je Fakulteta za farmacijo in sporočila, da je v sklopu eksperimenta prišlo do reakcije, pri kateri se je sprostil plin.

Slovesna podelitev prestižnih nagrad

16. 03. 2023 00.15

Na Ljubljanskem gradu so v četrtek, 9. marca 2023, slovesno razglasili devet zmagovalcev natečaja 9. International Medis Awards for Medical Research.

Začela so se dela za izgradnjo nove medicinske in veterinarske fakultete

11. 01. 2023 16.17

Predstavniki ljubljanske univerze so predstavili potek del za gradnjo novih stavb veterinarske in medicinske fakultete. Za slednjo so v teku pripravljalna dela, rušitve, premestitev montažnega objekta in predhodna arheološka izkopavanja. Na gradbišču nove veterinarske fakultete pa potekajo rušitvena dela in globoko temeljenje.

Ministrstvo za zdravje: Magistri farmacije ne bodo ostali brez nazivov

27. 08. 2022 20.20

Po tem, ko smo poročali, da je nekdanji zdravstveni minister 31. maja sprejel pravilnik, po katerem so študenti farmacije, ki so magistrirali po 1. juniju, ostali brez naziva magister, se je zdaj odzvalo tudi zdravstveno ministrstvo. Zatrjujejo, da pripravljajo rešitve, s katerimi bi rešili problematiko pravilnika, ter zagotavljajo, da magistri farmacije ne bodo ostali brez nazivov.

Zaradi novega pravilnika magistri farmacije ostali brez naziva

27. 08. 2022 07.00

Nekdanji minister za zdravje je 31. maja sprejel pravilnik, s katerim je študentom farmacije, ki magistrirajo, naložil dodatno obveznost opravljanja strokovnega izpita, študenti pa so bili s strani fakultete o tem seznanjeni šele ta teden. Vsi, ki so torej magistrirali po 1. juniju, ko je pravilnik stopil v veljavo, so ostali brez magistrskega naziva. Nekateri so se v vmesnem času tudi zaposlili, zdaj pa jim je bila čez noč odvzeta kvalifikacija za opravljanje farmacevtskega poklica. Študenti zahtevajo urgentni sestanek na ministrstvu, ministra za zdravje pa pozivajo k odpravi spornega pravilnika.

Kmalu začetek vrednotenja cepiv, prilagojenih na omikron

07. 01. 2022 08.43

Vrednotenje cepiv proti covidu-19, ki jih podjetja prilagajajo na različico omikron, bo steklo zelo kmalu, po napovedih Tomaža Bratkoviča s Fakultete za farmacijo verjetno že ta ali prihodnji mesec. Kot pravi, bo vrednotenje osredotočeno zlasti na imunogenost cepiva. Preučevali pa bodo tudi pojav morebitnih novih stranskih učinkov, ki sicer niso verjetni, saj gre pri prilagoditvi cepiva le za spremembe zaporedij v delu mRNK, vse pomožne snovi in način formulacije pa ostajajo enaki.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

'Če ni bila administrativna, je to sistemska napaka, ki se ne bi smela zgoditi'

02. 10. 2021 19.39

Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je opozoril na cepljenje 264 mladoletnikov z vektorskimi cepivi, ki za starostno skupino od 12 do 18 let niso registrirana. Starše in mladostnike sicer miri, da večje nevarnosti zaradi cepljenja z Janssenom in AstraZeneco ni. V Sekciji za primarno pediatrijo pa dodajajo, da to ne prispeva k večjemu zaupanju v cepilni program.

Slovenski raziskovalci razvili novo celično zdravilo za raka prostate

08. 09. 2021 12.44

Raziskovalci ljubljanske medicinske fakultete, UKC Ljubljana, biomedicinskega centra Celica in Zavoda za transfuzijsko medicino so razvili napredno celično zdravilo za zdravljenje raka. Kot so zapisali, se s tem odpira možnost, da bi se nova tehnologija uporabila "tudi za zdravljenje drugih oblik solidnih tumorjev".

V iskanju zdravila proti covidu bo izvedena študija z 21.000 udeleženci

26. 08. 2021 14.57

Raziskave in klinične študije se nadaljujejo, vendar je do specifičnega zdravila proti novemu koronavirusu še kar dolga pot, opozarja Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo. Do konca leta bo v mednarodno študijo glede učinkovitosti ivermektina vključenih 21.000 ljudi, samo v Braziliji 3500. Je pa trenutno v Sloveniji zdravilo REGN-COV-2. Vlada je nabavila začetno količino – 1000 enot – in to zdravilo je že na razpolago, je dodal. Gre za zdravilo, ki ga je prejel tudi nekdanji ameriški predsednik Donald Trump.

Paradoks strategije cepljenja: prednostna skupina zaposleni na fakultetah

12. 04. 2021 18.42

Naravnost paradoksalno je, da so med tistimi, ki so ena od prednostnih skupin za cepljenje, tudi zaposleni na fakultetah, čeprav so letos študente v živo srečevali manj kot mesec dni in vprašanje je, kdaj jih bodo spet. Študenti naj bi se v predavalnice vrnili v oranžni fazi, s sprostitvijo velikonočnega zaprtja države pa jih je lahko na izpitih in seminarjih naenkrat do deset. Po več kot pol leta so se v laboratorije na obvezne vaje vrnili študentje, ki brez praktičnih vaj ne morejo dokončati študija, brez prakse pa ne morejo dobiti službe.

'Lahko bi rekel, da ni bolnikov, ki ne bi smeli dobivati tega cepiva, a previdnost ni odveč'

08. 04. 2021 14.09

Odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema), da je cepivo AstraZenece varno in učinkovito, so pa možni zelo redki zapleti krvnih strdkov, je bila po mnenju Boruta Štruklja pričakovana in jo pozdravlja. Je pa kritičen do poročila Eme, saj ne opredeljuje, katerim skupinam se to cepivo priporoča, zato je to prepuščeno odločitvi držav članic. "To ustvarja navidezno zmedo," je dejal.

Letos vpisov v študijske programe nekoliko več kot lani, kje so omejitve?

07. 04. 2021 11.13

V prvem prijavnem roku za vpis v prvi letnik dodiplomskega in enovitega magistrskega študija za študijsko leto 2021/22 je bilo na 17.547 vpisnih mest oddanih 15.279 prijav za vpis, kar je 162 več kot lani. Omejitev vpisa je na 96 študijskih programih, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.

Slovenci sodelovali pri odkritju, ki pomeni preboj v boju proti superbakterijam

19. 01. 2021 21.07

Mednarodna skupina raziskovalcev pod vodstvom slovenskih znanstvenikov je dosegla preboj pri zdravljenju okužb s super odpornimi bakterijami. Uspeli so namreč sintetizirati nove molekule, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje. Odkritje bo v pomoč pri razvoju učinkovitejših zdravil.

Zdravniška zbornica: Grožnje, da bi sami krili stroške v primeru bolezni, ostro obsojamo

01. 09. 2020 16.04

Gre za skrajno neprimerno grožnjo, so se na besede profesorja Štruklja, da bi morali posamezniki, ki se ne bi cepili, sami nositi stroške zdravljenja koronavirusa, odzvali v Zdravniški zbornici. Dodajajo, da tovrstne izjave še dodatno poglabljajo dvome v cepljenje.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?

21. 10. 2019 04.14

Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Zanetil gonjo proti cepljenju, njegovo delo so zavrgli, a ne odneha: Wakefield v Splitu

08. 06. 2019 07.00

Napoved, da na Hrvaško prihaja Andrew Wakefield, kontroverzni nekdanji zdravnik in aktivist proti cepljenju, je povzročila precej negodovanja v širši regiji, oglasili pa so se tudi na medicinski fakulteti v Splitu, številni pediatri in hrvaška zdravniška zbornica, kjer opozarjajo, naj ljudje "ne nasedajo lažnim informacijam, ki lahko ogrozijo življenja ljudi".

Potegujte se za MBA štipendije v skupni vrednosti več kot 100,000 EUR!

09. 05. 2019 10.21

COTRUGLI Business School, vodilna poslovna šola v JVE regiji, podeljuje Executive MBA (EMBA) in MBA štipendije ambicioznim posameznikom, ki želijo spremeniti svojo prihodnost ter investirati v znanje in mreženje.

E/MBA štipendije: Prijavite se tukaj!

15. 03. 2019 00.01

COTRUGLI Business School, vodilna poslovna šola v JVE regiji, podeljuje Executive MBA (EMBA) in MBA šolnine ambicioznim posameznikom, ki želijo spremeniti svojo prihodnost ter investirati v znanje in mreženje.

Kako zaščititi rastline, kako bolje razvijati zdravila in kako se bolj 'zeleno' hladiti?

27. 04. 2018 06.30

Z znanjem in ščepcem domišljije lahko ta svet pripeljemo v lepšo prihodnost. A brez ustrezne podpore se ta pot lahko hitro konča v slepi ulici. Tega se že več let zavedajo tudi na Univerzi v Ljubljani, kjer z natečajem Rektorjeva nagrada za naj inovacijo spodbujajo študente in tudi zaposlene, da lahko ideje uresničijo in z njimi vstopijo tudi na trg.

Študenti invalidi kljub opozarjanju postavljeni pred številne ovire

10. 03. 2018 07.00

Društvo študentov invalidov Slovenije zagovarja interese in posebne potrebe študentov invalidov. Določene prilagoditve študijskega procesa še niso povsod urejene enako dobro, zakonsko tudi še ni poskrbljeno za osebno asistenco. Predsednik društva Jakob Škantelj predvsem opozarja na arhitekturne ovire, s katerimi se invalidi spopadajo na nekaterih ljubljanskih fakultetah.

Ko ni težko tudi več kot štiri ure stati v vrsti za 'čiščenje' starih grehov

31. 08. 2016 06.30

Te dni se na referatih fakultet tre študentov različnih generacij, ki se jim mudi oddati diplomska dela. Fotokopirnice delajo s polno paro. Za študente starih predbolonjskih študijskih programov se namreč izteka rok za dokončanje študija. Teh naj bi bilo po nekaterih ocenah med 10 in 12 tisoč, a vsi zagotovo ne bodo uspeli v roku izpolniti študijskih obveznosti.

FOTO: 'Pri izbiri študija bodite pozorni tudi na kasnejše možnosti zaposlitve'

13. 02. 2015 07.30

Srednje šole in fakultete je preplavila množica bodočih dijakov in študentov, ki so na informativnem dnevu iskali različne informacije o študijskih smereh in učnih programih. Predstavili so jim potek šolanja in študija ter jim nudili različna svetovanja, da bi se mladi lažje odločili.

Kako izbrati študij? Kako do službe?

04. 03. 2010 14.22

Bodoči študenti, pozor! Postavljeni ste na eno najpomembnejših življenjskih prelomnic!

Nobena večerja ni zastonj

18. 07. 2006 07.26

Kje je denar od testiranja zdravil, zanima LDS. Stroka odgovarja, da je preizkušanje najbolj pomembno predvsem za bolnike.