fairtrade

Ob svetovnem dnevu pravične trgovine sredi ljubljanskega Tivolija prav poseben piknik
13. 05. 2017 13.06"Postanite glasnik sprememb," so ob svetovnem dnevu pravične trgovine pozvale organizacije, ki se že leta trudijo, da bi kupovali pravično. V ljubljanskem parku Tivoli so se zbrali na pikniku, priredili modno revijo in izmenjevalnico oblačil iz pravične trgovine.

V trgovini z zdravo in lokalno hrano: 'Včasih že samo nasmešek in prijazna beseda človeku spremenita dan'
30. 03. 2017 07.15"Vsak izziv je bil v resnici le nova izkušnja na čudoviti poti," leto in pol po otvoritvi trgovine z zdravo in večinoma lokalno pridelano hrano v Kranju pravi njen lastnik Branko Djoković. Največjo potrditev, da je bila odločitev prava, dobiva od ljudi, ki z rednim obiskom potrjujejo kakovost ponudbe. Ne samo lokalno, Branko podpira tudi ekološko in pravično.

Zakaj državi pravična trgovina ni v interesu in kako pomembna je v resnici vloga posameznika?
10. 06. 2016 06.30Zadnji mesec in pol vas v rubriki Pravično za vse? opozarjamo, zakaj je pomembno, da kupujemo izdelke iz pravične trgovine. Razkrili smo izkoriščanja na plantažah kave, kakava, bombaža, celo v nasadih pomaranč. Opozorili na temno stran ribiške industrije, pa na to, kako smo postali sužnji tehnoloških gigantov. Tokrat odgovarjamo na vprašanje, je državi sploh v interesu, da spodbuja pravično trgovino in zakaj ne.

Pravijo, da človek je, kar jé. Bomo torej jedli bolj poceni in od daleč ali lokalno in zdravo?
30. 05. 2016 06.00Ko govorimo o pravični trgovini, običajno pomislimo na izkoriščanja delavcev nekje daleč stran. A temu ni tako, saj se izkoriščanja dogajajo tudi pri nas. Tokrat spodbujamo h kupovanju lokalno, ekološko in pravično pridelane hrane, s čimer podpremo slovenskega kmeta, mu zagotovimo pravično plačilo ter uživamo kakovostnejša živila.

Odpirajo nova delovna mesta, omogočajo šolanje otrokom in z majhnimi koraki spreminjajo družbo na bolje
27. 05. 2016 06.30Pravične začimbe, čokolada, kava, oblačila, obutev, celo nakit. Medtem ko svetovne korporacije kujejo velike dobičke z izkoriščanjem naravnih virov držav tretjega sveta, vse več ozaveščenih posameznikov želi bolj pravično proizvodnjo. Za take projekte pa potrebujejo precej začetnega kapitala, zato ga mnogi skušajo zbrati preko platform za množično financiranje.

'Na borzi se kava navzame vonja po denarju'
23. 05. 2016 06.30Kavni industriji je v interesu, da drži potrošnika v nevednosti. "Plačujete za anonimno surovino neznanega porekla, dvomljive svežine, neopredeljive kakovosti," je prepričan pražar Tine Čokl. Potrošniki so tisti, ki bi morali pritiskati na ponudnike, namesto tega pa ti pritiskajo na pridelovalce oziroma kmete. Ti so ključni za to, da okušamo in vonjamo kavo, a na žalost v celotni verigi najmanj zaslužijo.

Bo Ljubljana prvo pravičnotrgovinsko mesto v Sloveniji?
14. 05. 2016 07.00Na svetu že skoraj 50 let deluje alternativni način trgovanja, ki dokazuje, da lahko izmenjava dobrin poteka tudi brez izkoriščanja. Slovenija se je temu načinu pridružila pred 12 leti. Napočil je čas, da pravično trgovino postavimo še na višjo raven, meni Živa Lopatič vodja prve in edine pravične trgovine v Sloveniji 3Muhe.

Bi kupili izdelek, ki nosi oznako, da so ga izdelali sužnji?
13. 05. 2016 06.30"Izdelki, ki so nastali na plečih izkoriščanih otrok ali uničenega okolja, bi morali nositi oznake, ki bi nas potrošnike na to opozarjale," je prepričana vodja društva Focus. Vodja pravične trgovine pa poudarja: "Zahtevajmo informacije o tem, kdo in na kakšen način je surovino pridelal in po kakšni poti je prišla do nas." In kako sploh prepoznamo izdelke, narejene po načelih pravične trgovine?

FOTO: 'Pri nas otrok v roke dobi čokolado. Tam dobi mačeto, okusa čokolade pa sploh ne pozna'
09. 05. 2016 06.30Da mi lahko uživamo v "sladkem grehu" oz. se sladkamo s pravzaprav luksuznimi izdelki, kot je čokolada, na plantažah kakava v Slonokoščeni obali in Gani dela 2,15 milijona otrok. "Pri nas je otrok umazan od čokolade, tam od blata. To ni pošteno. A ker se dogaja tako daleč stran, si pred tem enostavno zatiskamo oči," pravi vodja pravične trgovine v Sloveniji Živa Lopatič.

Garderoba na račun ljudi in okolja: stoletja dolga beda pridelave surovine, ki je bogataše naučila izkoriščanja
06. 05. 2016 06.30Po zrušenju tovarn v Bangladešu so za kratek čas potrošniki postali bolj pozorni, v kakšnih razmerah nastajajo njihova oblačila. Poznavalci industrije danes pravijo, da je to vodilo v nekaj sprememb, ki pa so se večinoma zgodile na koncu verige, medtem ko pridelovalci surovin še naprej komaj životarijo.

Ste kdaj pomislili na otroke, ki so izdelali vaše superge?
27. 09. 2013 15.21Izkoriščanje otrok zaradi ekonomskih koristi je močno razširjen pojav, ki se ga ne zavedamo dovolj. To se ne dogaja le v nerazvitem svetu, to se dogaja tudi pri nas. Če kupujemo izdelke, ki so jih naredile otroške ročice, potem spodbujamo njihovo izkoriščanje.