evropsko gospodarstvo

Lek začel z gradnjo Evropskega visokotehnološkega laboratorija v Lendavi
25. 04. 2025 09.03Lek v Lendavi gradi nov visokotehnološki laboratorij za kontrolo kakovosti zdravil v vrednosti 10 milijonov evrov, ki bo omogočal lokalne analize, stabilnostne študije in hitrejši odziv na potrebe trga. Kot so sporočili iz družbe, bo naložba ustvarila skoraj 40 novih delovnih mest in dodatno utrdila strateški pomen lendavske lokacije.

Usodo Srbije bodo krojila stara imena, šok za študente
14. 04. 2025 17.22Nova srbska vlada, če bo izglasovana, ne bo prinesla velikih sprememb. V njej ostaja skoraj polovica starih imen, svoje položaje bi ohranili predvsem tisti na najpomembnejih resorjih. Med drugim se tako ne bi zamenjali vodilni na notranjem, zunanjem, finančnem, obrambnem, zdravstvenem, gospodarskem ministrstvu. Za največje (negativno) presenečenje pa velja profesor Dejan Vuk Stanković, predlagan za ministra za izobraževanje. Bil je eden redkih profesorjev beograjske univerze, ki med večmesečnimi protesti niso podprli študentov, ampak je celo večkrat javno nastopal proti njim.

Kitajska carine dvignila na 125 odstotkov, ameriški dolar na dnu
11. 04. 2025 11.28Potem ko je ameriški predsednik Donald Trump carine za Kitajsko zvišal na skupno 145 odstotkov, je Kitajska sporočila, da bo v soboto carine na ameriški uvoz zvišala na 125 odstotkov. Iz Bele hiše medtem prihajajo jasna sporočila, da je namen carin okrepiti domače gospodarstvo. O morebitnem dvigu kitajskih carin pa je tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt ponovila besede Trumpa: "Če bodo ZDA dobile udarec, ga bodo vrnile še močnejšega". Kitajska je sicer sporočila, da bodo "ignorirale" dodatne dvige ameriških carin.

'Naslednje tri mesece je potrebno izkoristiti za konstruktivne pogovore z ZDA'
11. 04. 2025 17.03Ameriške carine na uvoz blaga bodo ameriško gospodarstvo prizadele bolj kot evropsko, je ob zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) ZDA bi se lahko po ocenah Bruslja do leta 2027 skrčil za do 1,4 odstotka, evropskega pa za okoli 0,2 odstotka. Medtem so finančni ministri držav članic EU na neformalnem zasedanju v Varšavi podprli pristop Evropske komisije k trgovinskemu sporu z ZDA, ki se je v zadnjih dneh nekoliko umiril. Kot je povedal poljski minister Andrzej Domanski, so se strinjali, da mora EU ostati enotna.

Navedbe civilnih nadzornikov po mnenju 2TDK neresnične in zavajajoče
09. 04. 2025 19.32V družbi 2TDK so zanikali navedbe članov projektnega sveta za civilni nadzor projekta drugega tira železniške proge Divača–Koper, da ta ne poteka optimalno in da so časovni roki preseženi. Navedbe članov, da se posamezne odločitve sprejemajo netransparentno in negospodarno, pa so označili za zavajajoče.

'Avtomobili so vedno orožje, s katerim se rožlja, ker so prisotne emocije'
09. 04. 2025 06.11Ameriški predsednik Donald Trump pri carinah ne popušča. Strokovnjak s področja mobilnosti Andrej Brglez ocenjuje, da se bo prodaja avtomobilov v Evropi zmanjšala. Trumpov cilj, da bi vsa avtomobilska proizvodnja slonela zgolj na ameriškem znanju in delovni sili, pa je po njegovem mnenju v današnjih časih nedosegljiv.

Nam bodo ameriške carine prinesle cenejše avtomobile, oblačila in hrano?
08. 04. 2025 12.01Delniške trge pretresa nestanovitnost. Podjetja, ki so vpletena v globalne dobavne verige, pa čutijo negotovost. Ameriška uvedba vzajemnih carin, ki so bile veliko višje, kot so mnogi pričakovali, je sprožila svetovno negodovanje. Kaj pa carine pomenijo za evropske potrošnike? Lahko bi prinesle nižje cene blaga, vsaj kratkoročno, ocenjujejo strokovnjaki.

Afera Spirit: revizija razveljavljenega razpisa ni ugotovila hujših nepravilnosti
07. 04. 2025 15.25Notranjerevizijska služba na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport pri pregledu izvedbe javnega razpisa agencije Spirit za prestrukturiranje premogovnih regij ni odkrila hujših nepravilnosti. Minister Matjaž Han kljub temu meni, da je bilo prav, da so razpis razveljavili, in napoveduje podporo dobrim projektom.

Več kot 50 držav se želi pogajati z ZDA o carinah
06. 04. 2025 18.19Več kot 50 držav je stopilo v stik z Belo hišo v želji po carinskih pogajanjih, je dejal gospodarski svetovalec ameriškega predsednika Donalda Trumpa, Kevin Hassett. Države, ki so predlagale začetek pogovorov, "to počnejo, ker se zavedajo, da bo zanje veljal velik del teh carin", je zatrdil.

Macron in Starmer: Trgovinska vojna ne koristi nikomur
06. 04. 2025 11.44Francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer sta govorila o ameriških carinah in njihovem vplivu na svetovno gospodarstvo. Trgovinska vojna "ni v nikogaršnjem interesu, a morajo biti na mizi vse možnosti", sta se strinjala.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost
03. 04. 2025 12.37Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

EU zaradi kartelnega dogovarjanja oglobila 15 proizvajalcev avtomobilov
01. 04. 2025 19.41Evropska komisija je 15 večjim avtomobilskim proizvajalcem in Evropskemu združenju proizvajalcev avtomobilov (ACEA) naložila globe v skupni višini 458 milijonov evrov zaradi kartelnega dogovarjanja glede recikliranja vozil. Vsa podjetja so priznala svojo vpletenost in pristala na poravnavo, so sporočili iz Bruslja.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Novi sistem omrežnine v presojo na ustavno sodišče
19. 03. 2025 15.44Državni svet bo oktobra lani uvedeni novi sistem omrežnine pri elektriki poslal v presojo na ustavno sodišče. Kot so na seji soglašali državni svetniki, je novi sistem v nasprotju z več členi ustave, kot tudi pravnim redom EU in zakonom o oskrbi z električno energijo. Predlagajo absolutno prednostno obravnavo. Delodajalske organizacije pozdravljajo odločitev državnega sveta. Kot pravijo, državni svet in delodajalske organizacije ne nasprotujejo reformi omrežnine, a pričakujejo, da bo izvedena na način, ki ne bo "uničeval gospodarstva".

Evropska komisija razmišlja o izdaji evroobveznic za financiranje obrambe
17. 03. 2025 19.23Slovenija spada med manj zadolžene države evroobmočja. Načrtovano povečanje izdatkov za obrambo bo stopnjo zadolženosti precej dvignilo. Ne le pri nas. Evropska komisija želi izdati za 800 milijard evrov obveznic, s katerimi bi financirali evropsko obrambo.

Zgodovinski dogovor: bilijon evrov za obrambo, infrastrukturo in podnebje
14. 03. 2025 16.05Konservativna unija CDU/CSU, socialdemokrati (SPD) in Zeleni naj bi po poročanju nemških medijev le sklenili dogovor o sprejetju sprememb glede rahljanja dolžniške zavore v prid izdatkov za obrambo in skladu za infrastrukturo. Med drugim bi finančni predlog vključeval tudi 100 milijard evrov za podnebje, v naslednjem desetletju pa bi lahko omogočil kar bilijon evrov novih izdatkov.

Macron: Rusija je grožnja Franciji in Evropi
06. 03. 2025 06.38O prihodnosti Evrope se ne sme odločati v Washingtonu ali Moskvi, je dejal francoski predsednik Emmanuel Macron. Rusijo je opisal kot grožnjo za Francijo in Evropo, omenil je tudi možnost razširitve francoske jedrske zaščite in napotitve evropskih vojakov v Ukrajino, da bi zagotovili spoštovanje morebitnega mirovnega dogovora. Rusija medtem Macronu očita, da želi nadaljevati vojno v Ukrajini.

S praga Kijeva do koktajla za Putina in stoičnosti pri žvižgih granat
24. 02. 2025 14.00Ob tretji obletnici začetka vojne v Ukrajini smo se pogovarjali z našimi novinarji, ki so kot poročevalci obiskali največjo evropsko državo, medtem ko so jo pretresali krvavi spopadi. Po začetku vojne so razklano državo ekipe POP TV obiskale trikrat, zgodbe tistih, ki so odhajali, in tistih, ki so osta(ja)li, so v slovenske dnevne sobe prinašali snemalci in novinarji Alen Delanović, Damjan Banjac, Siniša Lopojda, Nenad Cakić ter Jure Tepina in Marko Gregorc, Katja Horvat Plevnik in Miro Majcen pa sta s kijevskih ulic poročala že leta 2014, ko so se začeli risati obrisi konflikta gromozanskih razsežnosti.

'Najlažje je reči, da gre prepočasi. 30 let se tega nihče ni niti lotil'
20. 02. 2025 20.59Bo predsednik vlade Robert Golob odstopil v 30 dneh, kot so to od njega zahtevali na protivladnem protestu? Bo referendum o dodatku k pokojninam za umetniške dosežke res test pred parlamentarnimi volitvami, ki lahko skrajša vladanje Roberta Goloba. Kaj bo s položnicami za električno energijo, kaj bo z nepremičninskim davkom, bo vlada razbremenila plače, kot je obljubljala, je Slovenija pri iskanju miru v Ukrajini na stranskem tiru vodilnih članic Evropske unije? Kako trdna je vladna koalicija? Premier je na vprašanja odgovarjal v oddaji 24UR ZVEČER.

V Siju zmerni optimisti glede okrevanja jeklarske industrije
18. 02. 2025 15.10Slabe razmere v jeklarski industriji iz zadnjih dveh do treh let so dosegle dno in letos bi se lahko začelo okrevanje, ocenjujejo v Slovenski industriji jekla (Sij). Pozdravljajo pobudo Evropske komisije za povečanje konkurenčnosti energetsko intenzivne industrije in menijo, da bi lahko bil z ZDA dosežen kompromis glede carin.

EU bo za umetno inteligenco namenila 150 milijard
10. 02. 2025 17.34Več kot 60 znanih evropskih podjetij je združilo moči v pobudi za pospeševanje razvoja in uporabe umetne inteligence. Namen partnerstva, ki so ga predstavili danes na akcijskem vrhu o umetni inteligenci v Parizu, je okrepiti položaj Evrope na tem področju. V naslednjih petih letih bo na voljo 150 milijard evrov.

"Lotimo se dela": Spodbujanje dialoga o delavskih pravicah in socialni enakosti
10. 02. 2025 00.15Intervju z dr. Jernejo Jug Jerše, vodjo Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji

Domnevne nepravilnosti pri razpisu Spirita naj bi preiskovalo evropsko javno tožilstvo
06. 02. 2025 19.50Domnevne nepravilnosti pri razdeljevanju 82 milijonov na razpisu za gospodarsko prestrukturiranje v zasavski in savinjsko-šaleški premogovni regiji naj bi sedaj preiskovalo evropsko javno tožilstvo, kjer navedb sicer niso ne potrdili ne zanikali, poroča portal Necenzurirano.

Umrl nekdanji nemški predsednik Horst Köhler
01. 02. 2025 11.06Po kratki bolezni je umrl nekdanji nemški predsednik Horst Köhler, so sporočili iz urada nemškega predsednika. Star je bil 81 let, predsednik pa je bil med letoma 2004 in 2010.

Poseg v omrežnino: vlada predlog podpira, SDS: Zakon ne rešuje ničesar
30. 01. 2025 08.28Poslanci koalicije so na izredni seji DZ predstavili predlog za ublažitev finančnih posledic prenove metodologije obračunavanja omrežnine iz lanskega oktobra. Po predlogu se bo gospodinjskim odjemalcem elektrike začasno v najdražjem časovnem bloku obračunavala nižja omrežnina, ocenjenih 19,5 milijona evrov izpada prihodkov pa bo pokril Eles. Na OZS so medtem opozorili, da nov sistem omrežnin obremenjuje tudi malo gospodarstvo in zmanjšuje konkurenčnost podjetij, s tem pa je ogrožen tudi obstoj podjetij in delovnih mest. Zato pričakujejo, da bodo razbremenili tudi gospodarstvo.

Bodo obrestno mero do junija spravili na dva odstotka?
29. 01. 2025 11.08Svet ECB naj bi po pričakovanjih na četrtkovi seji znova znižal obrestno mero, ki je trenutno pri 2,75 odstotka. Odločitev bodo sprejeli v senci Trumpovih groženj s carinami, ki bi lahko močno prizadele evropsko gospodarstvo. Nekateri člani Sveta naj bi sicer nakazali, da želijo do junija obrestno mero spraviti na dva odstotka. Za primerjavo, junija lani je bila pri štirih odstotkih.

Zakonski predlog: nižja omrežnina za januar in februar
22. 01. 2025 19.15Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala.

Vlada še ne bo predlagala razrešitve treh članov sveta agencije
16. 01. 2025 11.00Agencija za energijo je vlado pozvala, naj DZ čim prej predlaga manjkajoče člane sveta agencije, ki je od konca lanskega decembra nesklepčen. Svet, ki je po zakonu šestčlanski, ima namreč zaradi spora glede novega obračuna omrežnine trenutno le tri člane in ne more sprejemati odločitev. Čeprav je vlada napovedovala, da bo predlagala razrešitev še preostalih treh članov agencije, se to za zdaj še ne bo zgodilo. Vlada sicer razmišlja o zahtevi za presojo ustavnosti nove metodologije omrežnine.

Nova Gorica in Gorica letos epicenter kulturnega dogajanja širše regije
13. 01. 2025 19.51Nova Gorica in Gorica bosta letos epicenter kulturnega dogajanja širše regije. Na slovenski kulturni praznik, 8. februarja, bosta sestrski mesti uradno postali evropski prestolnici kulture pod sloganom GO! 2025: Brezmejni. V Novo Gorico in bližnjo okolico prihajajo zvezde svetovnega formata: od igralca in pevca Jareda Leta s skupino 30 Seconds To Mars do Alanis Morissette in mnogih drugih.