evropski komisar

Evropski trgovinski ministri bi se z ZDA pogajali, a vseeno ne čakali v nedogled
07. 04. 2025 08.00Ministri držav članic EU, pristojni za trgovino, so ob prihodu na zredno zasedanje v Luxembourgu poudarjali pomen pogajanj z ZDA, potem ko je ameriški predsednik Donald Trump uvedel 10-odstotne dodatne carine za večino uvoza iz vseh držav sveta. Tudi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Dejan Židan je poudaril pomen preudarnega in umirjenega odziva. Vseeno pa so opozorili, da EU ne bo čakala v nedogled. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je medtem gostila srečanje s predstavniki jeklarske industrije.

Trump Američanom: Zdržite, ne bo lahko, a rezultat bo zgodovinski
05. 04. 2025 06.52Veljati začenjajo 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine za večino držav in ozemelj po svetu, tudi Evropsko unijo, uvedel ameriški predsednik Donald Trump. Za okoli 60 držav in EU pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za Unijo bo skupna dodatna carinska stopnja pri 20 odstotkih. Kitajska bo zaradi ameriških carin prizadeta veliko huje kot ZDA zaradi kitajskih, je prepričan ameriški predsednik. Američane je na svojem družbenem omrežju Truth Social pozval, naj zdržijo, češ da ne bo lahko, a da bo končni rezultat zgodovinski.

Trump uvaja 10-odstotne carine na večino uvoza v ZDA, za EU 20-odstotne
03. 04. 2025 06.26Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo naznanil uvedbo 10-odstotnih carin na uvoz iz vsega sveta, ki bo začela veljati v soboto, 5. aprila, ter še višje carine za okrog 60 držav in EU, ki bodo vstopile v veljavo prihodnjo sredo, 9. aprila. Odzivi so pričakovano negativni. Napoved Trumpa o uvedbi univerzalnih carin predstavlja velik udarec za svetovno gospodarstvo, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Prve neuradne ocene komisije kažejo, da bodo ti dodatni carinski ukrepi veljali za blago v vrednosti okoli 380 milijard evrov oziroma 70 odstotkov vsega izvoza iz EU v ZDA.

Komisarka Marta Kos bo obiskala Slovenijo: Golob, Fajonova in ministri na Brdu
25. 03. 2025 09.21Evropska komisarka za širitev Marta Kos se bo ta teden mudila na delovnem obisku v Sloveniji. Sestala se bo s premierjem Robertom Golobom in zunanjo ministrico Tanjo Fajon, na Brdu pri Kranju se bo srečala z notranjimi ministri držav Brdo procesa. Ob tem bo pristojnima odboroma DZ predstavila delovni program Evropske komisije za leto 2025.

Do leta 2027 za 160 milijonov evrov opreme za reševanje
24. 03. 2025 17.48Uprava za zaščito in reševanje bo do leta 2027 nabavila za 160 milijonov evrov opreme za reševanje v primeru naravnih nesreč. Večino denarja, sto milijonov evrov, bo prispevala Evropska unija. Smotrnost porabljenega denarja in sistem civilne zaščite v Sloveniji je v Sežani preverjal evropski komisar za proračun, boj proti goljufijam in javno upravo.

Bodo ZDA prevzele in vodile elektrarne v Ukrajini? 'Bila bi najboljša zaščita'
20. 03. 2025 09.10Predsednika ZDA in Ukrajine Donald Trump in Volodimir Zelenski sta se v sredo v okviru pogovorov o končanju vojne na ukrajinskih tleh dotaknila tudi možnosti ameriškega upravljanja ukrajinskih elektrarn. Kot je zatrdil Zelenski, je bilo sicer govora zgolj o eni, jedrski elektrarni Zaporožje, ki je trenutno pod ruskim nadzorom.

Obrambni izdatki za projekte za dvojno rabo le, če je vojaška raba glavni namen
19. 03. 2025 11.31Evropska komisija je predstavila načrt za okrepitev obrambne pripravljenosti EU do leta 2030, ki se osredotoča na več sodelovanja med državami članicami na področju obrambe. Po besedah pristojnega komisarja Andriusa Kubiliusa bo ključno izvajanje te bele knjige o evropski obrambi, saj zgolj njeno branje Moskve ne bo odvrnilo od napada. Med obrambne izdatke naj bi lahko članice štele tudi projekte za dvojno, tj. civilno in vojaško rabo, a le če je vojaška raba njihov glavni namen. Prav projekte za dvojno rabo sta izpostavila tudi premier Robert Golob in finančni minister Klemen Boštjančič.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer
17. 03. 2025 10.44Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

Evropski komisar pohvalil Slovenijo: Na področju podnebnih politik dela odlično
12. 03. 2025 18.00Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, pri strategijah razogljičenja pa izpolnjuje vidike, ki so v središču dogovora EU o čisti industriji, je v izjavi po srečanju z ministrom Bojanom Kumrom povedal evropski komisar za podnebje Wopke Hoekstra. Kumer pa je izpostavil pomembnost uravnotežene razdelitev sredstev EU za razogljičenje.

Bruselj s predlogom za hitrejše vračanje migrantov v tretje države
11. 03. 2025 19.30Evropska komisija je predstavila predlog nove uredbe EU, s katerim želi pospešiti vračanje migrantov, ki nimajo pravice do bivanja v uniji, v tretje države. Predlog vključuje tudi pravno podlago za vzpostavitev centrov za vračanje zunaj EU, v katere bi na podlagi sporazumov s tretjimi državami pošiljali migrante, ki so nezakonito v uniji.

Zmanjšanje emisij avtomobilskega sektorja: revizijo bodo opravili že letos
05. 03. 2025 16.43Evropska komisija bo revizijo uredbe, ki z letom 2035 v EU prepoveduje prodajo novih vozil z motorjem z notranjim zgorevanjem, opravila že letos, je ob predstavitvi akcijskega načrta za avtomobilsko industrijo napovedal pristojni evropski komisar Apostolos Cicikostas. Pri izpolnitvi cilja za 2025 pa nameravajo proizvajalcem dati več časa.

Trump napovedal okoli 25-odstotne carine za avtomobile, farmacevtske izdelke in čipe
19. 02. 2025 10.01Ameriški predsednik Donald Trump je v torek sporočil, da bodo carine na uvoz avtomobilov v ZDA po novem okoli 25-odstotne, uveljavili pa jih ne bodo pred 2. aprilom. Zbirajo namreč še podatke o carinah, ki jih imajo države vzpostavljene na uvoz ameriškega blaga. ZDA bodo uvedle tudi podobno visoke carine na uvoz farmacevtskih izdelkov in čipov.

Slovenska deklica in italijanski deček s pritiskom na gumb in ob pesmi 'Insieme' odprla EPK
08. 02. 2025 07.00Na obnovljenem Trgu Evrope, kjer je nekdaj meja ločevala Italijo in Slovenijo, se je začela prva čezmejna Evropska prestolnica kulture Nova Gorica-Gorica. Večurno dogajanje do uradnega odprtja je simbolno potekalo na slovenski kulturni praznik. To je zgodovinski trenutek, je bilo slišati z obeh strani meje. Otvoritveno slovesnost si je v živo ogledalo več tisoč ljudi.

Bruselj nad Temu in Shein: bo zaradi novih carin konec nizkih cen?
05. 02. 2025 16.29Evropska komisija je napovedala niz ukrepov za naslovitev tveganj, povezanih s spletnim nakupovanjem. Med drugim predlaga izvedbo na ravni EU usklajenega pregleda varnosti izdelkov in njihovega testiranja. Obenem države članice in evroposlance poziva k razmisleku o uvedbi nove carinske pristojbine. Ukrepi so uperjeni predvsem proti kitajskima spletnima trgovcema Temu in Shein.

NBA v Evropi: želijo City in PSG, nočejo Srbov, Grkov in Turkov
31. 01. 2025 18.54O možnostih in željah širitve najmočnejše košarkarske lige na svetu NBA v Evropo smo že pisali, sedaj pa so se v medijih pojavila tudi že konkretna imena. Sicer je zadeva še v zgodnjih fazah, a razpravlja se o klubih, kot so Real Madrid, PSG in Manchester City. Lahko projekt povsem preoblikuje evropsko košarko? Komisar lige NBA Adam Silver je med zadnjim obiskom Pariza jasno povedal, da si želi čim prej vstopiti na evropski trg.

NBA resno grozi, v Evropi nameravajo ustanoviti novo ligo
25. 01. 2025 13.45Vodilni možje lige NBA se dobro zavedajo kako dobra je evropska košarka in predvsem kako dobri so lahko njeni košarkarji. Seveda podjetni Američani razmišljajo tudi o tem kako bi lahko finančno izkoristili ogromen trg, ki po njihovem mnenju niti približno ni dosegel svojega potenciala. Komisar lige NBA Adam Silver je med nedavnim obiskom Pariza še enkrat znova jasno in glasno izrazil svojo željo, da vstopi na evropski trg.

Svetovni voditelji zaskrbljeni zaradi umika ZDA iz pariškega sporazuma
21. 01. 2025 14.56V mednarodni javnosti se vrstijo večinoma negativni odzivi in izrazi zaskrbljenosti zaradi odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA znova umakne iz pariškega podnebnega sporazuma. Znanstveniki so prepričani, da bo ta poteza spodkopala globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaskrbljena je tudi Kitajska.

Fico zaradi prekinitve tranzita plina grozi z ustavitvijo humanitarne pomoči Ukrajini
10. 01. 2025 09.54Slovaški premier Robert Fico je v četrtek po pogovorih v Bruslju po zaustavitvi tranzita ruskega plina v Evropo prek Ukrajine znova zagrozil z omejitvijo pomoči ukrajinskim beguncem na Slovaškem. Omenil je tudi možnost ustavitve vse humanitarne pomoči Ukrajini ali dobave elektrike v izrednih razmerah.

Avstrija Sircem ponuja po tisoč evrov za vrnitev v domovino
13. 12. 2024 16.35Avstrijska vlada je sporočila, da bo sirskim beguncem za vrnitev v domovino po padcu režima predsednika Bašarja al Asada ponudila po tisoč evrov. Kancler Karl Nehammer je sicer že ob padcu Asadovega režima dejal, da je treba znova oceniti varnostne razmere v Siriji, da bi omogočili vrnitev sirskih beguncev.

Dva odstotka 'za Nato' ne bosta dovolj: 'Morali bomo zapraviti več'
12. 12. 2024 09.28Dvoodstotni izdatki za obrambo so bili dolgo časa neizpolnjena zaveza večine držav članic Nata. To vsekakor ni godilo ZDA, vodilni vojaški sili in proizvajalki orožja v zavezništvu. Donald Trump je bil že v prvem mandatu izjemno kritičen do "skopuštva" drugih članic. Ruska invazija na Ukrajino je spremenila vse, danes večina držav 'troši' več kot dva odstotka. Vendar to ni zgornja meja, ampak minimum, vse glasneje sporočajo iz Bruslja. Nekateri uradniki so začeli govori o zvišanju minimalnega praga na tri odstotke.

Macron namerava novega premierja imenovati v 48 urah
10. 12. 2024 17.31Francoski predsednik Emmanuel Macron je vodjem strank na srečanju v Elizejski palači povedal, da namerava novega premierja imenovati v 48 urah. Srečanje z voditelji vseh strank, a brez skrajne levice in desnice, je pripravil prvič v okviru prizadevanj, da bi oblikoval široko zasnovano vlado po padcu desnosredinske vlade Michela Barnierja.

Francija tone v politično krizo, Macron ne bo odstopil
05. 12. 2024 11.44Po tem, ko so poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, se je ta v Elizejski palači srečal s predsednikom Emmanuelom Macronom in podal svoj odstop. Na položaju je bil komaj tri mesece, nezaupnico pa si je prislužil, ker je izsilil sprejem zakona o proračunu. Vodja skrajno desne stranke Nacionalni zbor Marine Le Pen je omenjeni zakon označila za "strup za Francoze". Macron je napovedal, da bo novega predsednika vlade imenoval v prihodnjih dneh. Ob tem je zatrdil, da bo svoj predsedniški mandat izpolnil do konca.

Francoski poslanci izglasovali nezaupnico vladi Michela Barnierja
04. 12. 2024 07.27Poslanci spodnjega doma francoskega parlamenta so izglasovali nezaupnico vladi premierja Michela Barnierja, ki jo je vložilo zavezništvo levih strank Nova ljudska fronta, potem ko je Barnier v ponedeljek izsilil sprejem zakona o proračunu. Barnierjeva vlada je tako padla kot prva po letu 1962, ki jo je odneslo glasovanje o nezaupnici.

Finančni komentar: Stabilnost, rast in prilagodljivost
26. 11. 2024 07.00Na podlagi analize poslovnih poročil Zavarovalnice Triglav, Luke Koper in Skupine Sava je mogoče opaziti, da vse tri skupine dokazujejo odpornost in sposobnost prilagajanja spreminjajočim se tržnim razmeram, kar obeta uspešno poslovanje tudi v prihodnjih letih.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Dogovor v Evropskem parlamentu: potrjeni vsi komisarski kandidati
20. 11. 2024 17.58Politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP), socialistov in demokratov (S&D) ter liberalcev (Renew) so po več kot enem tednu pogovorov dosegle dogovor o potrditvi nove Evropske komisije pod vodstvom Ursule von der Leyen. Potrdile so vseh šest podpredsednikov Evropske komisije in komisarskega kandidata iz Madžarske Oliverja Varhelyija. Tako se je prvič po letu 1999 zgodilo, da parlament na zaslišanjih ni zavrnil nobenega komisarskega kandidata, ki ga je predlagal novoizvoljeni predsednik komisije.

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih
19. 11. 2024 19.48Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.

Borrell: Večina članic za nadaljevanje dialoga z Izraelom
18. 11. 2024 16.59Predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Borrella za prekinitev političnega dialoga z Izraelom na zasedanju v Bruslju ni prejel podpore zunanjih ministrov članic EU. Kot je po zasedanju povedal Borrell, se večina članic zavzema za nadaljevanje dialoga. Za Slovenijo je bil sicer razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu, je dejala ministrica Fajonova. Izrael medtem nadaljuje spopade na dveh frontah, v Libanonu in Gazi. Izraelska vojska je sporočila, da je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji na severu Izraela priletelo več deset raket. Pred tem je potrdila, da je v nedeljskem napadu na Bejrut ubila tiskovnega predstavnika Hezbolaha Mohameda Afifa.

Nekdanji predsednik Pahor prejel nagrado nemške socialne demokracije
18. 11. 2024 19.42Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je prejemnik nagrade nemške socialne demokracije za izjemno družbeno in demokratično angažiranost v Srednji in Vzhodni Evropi. Nagrado je Pahor sprejel z upanjem, da bo izročilo socialne demokracije navdihovalo nov rod Evropejcev.

Proračun za 2025 zaznamovale geopolitične, varnostne in gospodarske razmere
16. 11. 2024 16.14Vlada je pri pripravi predloga sprememb proračuna za leto 2025 upoštevala učinke pred kratkim dogovorjene plačne reforme, pričakuje pa tudi več prihodkov, kot jih je načrtovala doslej. V ospredju so še vedno ukrepi za obnovo po lanskih poplavah, je predlog proračuna v DZ predstavila Saša Jazbec s finančnega ministrstva. Tudi Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o proračunu za leto 2025, ki se osredotoča na glavne politične prioritete Unije. Proračun je težak skoraj 200 milijard evrov v obveznostih in nekaj več kot 155 milijard evrov v plačilih, so sporočile institucije EU.