evropski forum o raku

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

Statistično bo vsak drugi Slovenec zbolel za rakom

14. 12. 2022 06.00

Eden od dveh moških in ena od dveh žensk, ki so se rodili leta 2019, bodo do svojega 75. leta zboleli za rakom. Za generacije, rojene pozneje, projekcije kažejo še bolj črno sliko. Že ta hip se med prebivalci Slovenije število novoodkritih rakavih obolenj in umrljivost vsako leto večata. Najpogostejši raki pri nas – kožni, pljučni, rak dojke, prostate, debelega črevesa in danke – so tesno povezani tudi z nezdravim življenjskim slogom. Rešitev zanje je preventiva, za že obolele pa zgodnje odkrivanje.