evropski finančni ministri

Večina članic EU razmišlja o odstopanju od proračunskih pravil glede obrambe

12. 04. 2025 16.12

Velika večina članic EU razmišlja o uporabi začasnega odstopanja od proračunskih pravil unije za potrebe zvišanja obrambnih izdatkov, je po zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Pozval jih je, naj za to zaprosijo do konca meseca, da bi lahko potrebne postopke zaključili julija.

'Naslednje tri mesece je potrebno izkoristiti za konstruktivne pogovore z ZDA'

11. 04. 2025 17.03

Ameriške carine na uvoz blaga bodo ameriško gospodarstvo prizadele bolj kot evropsko, je ob zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Obseg bruto domačega proizvoda (BDP) ZDA bi se lahko po ocenah Bruslja do leta 2027 skrčil za do 1,4 odstotka, evropskega pa za okoli 0,2 odstotka. Medtem so finančni ministri držav članic EU na neformalnem zasedanju v Varšavi podprli pristop Evropske komisije k trgovinskemu sporu z ZDA, ki se je v zadnjih dneh nekoliko umiril. Kot je povedal poljski minister Andrzej Domanski, so se strinjali, da mora EU ostati enotna.

EU bi lahko uvedla carine na ameriške tehnološke velikane

11. 04. 2025 13.46

EU bi lahko, če trgovinska pogajanja med ZDA in EU ne bodo uspešna, uvedla carine na ameriške tehnološke velikane, kot sta Meta in Google, je v intervjuju za britanski Financial Times dejala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Kot morebitni ukrep je izpostavila tudi dajatev na prihodke od oglaševanja digitalnih storitev.

GZS o Trumpovem izračunu carin: Ta pristop je neka psevdoznanost

03. 04. 2025 12.37

Carine, ki jih je napovedal ameriški predsednik Donald Trump, bodo pomenile dodaten pritisk na cene slovenskih podjetij, tudi članov Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), ki so podizvajalci večjih podjetij in s tem na ameriški trg vezani posredno. Posledica so lahko tudi odpuščanja, so opozorili v OZS. Gospodarska zbornica Slovenije medtem ocenjuje, da Evropska unija izključno zaradi učinkov ameriških carin ne bi smela pasti v recesijo, potencialno nevarnost pa predstavljajo odzivi drugih držav. Vlada bo preučila vpliv novih ameriških carin na slovensko gospodarstvo in nato oblikovala stališče za sprejetje skupnih ukrepov na ravni EU, pa je napovedal gospodarski minister Matjaž Han.

EU uvaja enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu

10. 12. 2024 16.57

Finančni ministri držav članic EU so sprejeli evropsko direktivo, namenjeno poenostavitvi postopkov obdavčevanja kapitalskih dobičkov v EU. Med drugim direktiva prinaša enotno digitalno potrdilo o davčnem rezidentstvu. Članice jo morajo v nacionalno zakonodajo prenesti do konca leta 2028.

Skupina G7 potrdila dogovor o izvedbi 50-milijardnega posojila Ukrajini

26. 10. 2024 11.33

Finančni ministri skupine najrazvitejših svetovnih gospodarstev G7 so v petek potrdili dogovor o izvedbi posojila Ukrajini v višini 50 milijard ameriških dolarjev (okoli 45 milijard evrov), za odplačilo katerega bodo Kijevu namenili prihodke od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja. EU bo prispevala okoli 18 milijard evrov.

Golob o zaupanju v Boštjančiča, koalicijski pogodbi in razbremenitvi plač

13. 09. 2024 06.00

Sporočilo četrtkovega vrha koalicije je bilo, da je vlada doslej uresničila 25 odstotkov sprejete koalicijske pogodbe. Premier Robert Golob je sicer za oddajo 24UR ZVEČER odgovoril še na številna vprašanja glede dela vlade. Med drugim tudi o tem, kako trdni so odnosi med koalicijskimi partnerji, ali minister Klemen Boštjančič in ministrica Emilija Stojmenova Duh še uživata podporo premierja in o tem, kdaj lahko v gospodarstvu pričakujejo razbremenitev plač.

Boštjančič: Lahko bi sodeloval s francosko skrajno desnico

21. 06. 2024 11.14

Finančni minister Klemen Boštjančič je v pogovoru za Politico dejal, da ne vidi težav pri sodelovanju s francosko skrajno desnico ter da jesenske predsedniške volitve v ZDA niso tako pomembne, kot je dogajanje v Evropi. Podpredsednik vlade je tudi dejal, da se z nekaterimi tujimi finančnimi ministri razume bolj kot s kolegi v lastni vladi in s tem poskrbel za dvignjene obrvi tudi pri predsedniku SD in gospodarskemu ministru Matjažu Hanu, ostro so se odzvali tudi v Levici. Finančno ministrstvo pa je v odzivu na prispevek Politica sporočilo, da intervju ni bil avtoriziran.

Španska ministrica Nadia Calvino bo postala nova predsednica EIB

08. 12. 2023 15.43

Vodenje Evropske investicijske banke (EIB) bo prevzela španska ministrica za gospodarstvo Nadia Calvino, so se v Bruslju dogovorili finančni ministri članic EU. Calvinova bo prva ženska na čelu banke s sedežem v Luksemburgu. Imenovanje španske ministrice je podprla tudi Slovenija.

Pogajanja o reformi fiskalnih pravil gredo po mnenju Slovenije v pravo smer

08. 12. 2023 06.41

Finančni ministri članic EU, ki jim ponoči ni uspelo doseči dogovora o reformi evropskih javnofinančnih pravil, poudarjajo v pogajanjih doseženi napredek. Špansko predsedstvo Sveta EU pa je pripravljeno do konca leta sklicati novo izredno zasedanje, da bi sklenili dogovor, je povedala španska gospodarska ministrica Nadia Calvino. Da gredo pogajanja o reformi evropskih javnofinančnih pravil v smer, ki je po mnenju Slovenije ustrezna, meni tudi minister Boštjančič.

Na črnem seznamu davčnih oaz tudi Rusija

14. 02. 2023 14.40

Finančni ministri EU so posodobili evropski črni seznam davčnih oaz. Nanj so dodali štiri nove davčne jurisdikcije: Britanske deviške otoke, Kostariko, Marshallove otoke in Rusijo, so sporočili iz Sveta EU. Na seznamu je zdaj 16 jurisdikcij, od večjih držav le Rusija.

Evropska komisija za Slovenijo zvišala napoved rasti

13. 02. 2023 10.10

Evropska komisija je za Slovenijo zvišala napoved gospodarske rasti z 0,8 odstotka na odstotek, za prihodnje leto pa z 1,7 odstotka na dva odstotka. Glede inflacije pričakuje, da se bo letos umirila nekoliko bolj od pričakovanj iz lanske jeseni, in sicer naj bi dosegla 6,1 odstotka namesto prej pričakovanih 6,5 odstotka.

Finančni ministri o gospodarskih posledicah vojne v Ukrajini

17. 01. 2023 06.33

Finančni ministri držav članic EU so v Bruslju opravili intenzivno razpravo o evropskem odzivu na ameriško zakonodajo za zniževanje inflacije (IRA), je po zasedanju povedala švedska ministrica za finance Elisabeth Svantesson. Poudarila je, da so pogledi držav članic različni.

V EU dogovor o načrtu za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv

14. 12. 2022 14.04

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla politični dogovor o načrtu za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv RePowerEU. Po sprejetju bodo lahko članice EU v svoje načrte za okrevanje in odpornost dodale investicije, med drugim za povečanje uporabe obnovljivih virov energije, energetske učinkovitosti in zmogljivosti za shranjevanje energije.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje

11. 12. 2022 17.50

Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

Madžarski veto preprečil dogovor glede pomoči Ukrajini? Orban: To je laž

06. 12. 2022 13.21

Finančni ministri Evropske unije so se v Bruslju razšli brez dogovora glede makrofinančne pomoči Ukrajini. Madžarska še naprej blokira sprejetje nadaljnje večmilijardne pomoči tej državi, svojo podporo pa pogojuje z izplačilom evropskih sredstev. A madžarski premier Viktor Orban je slednje označil za lažne novice. Na spletu je poudaril, da je njegova država pripravljena nameniti finančno pomoč, a na bilateralni ravni. Premier Robert Golob je bil medtem v Tirani kritičen do predloga Evropske komisije za omejevanje cene plina pri 275 evrih na megavatno uro. Po njegovih besedah je ta predlog neustrezen.

Evropska komisija vztraja pri predlogu za zamrznitev evropskih sredstev Madžarski

30. 11. 2022 12.15

Evropska komisija je ocenila, da Madžarska ni ustrezno izpolnila 17 zavez, ki jih je podala v zameno za izplačilo 7,5 milijarde evrov kohezijskih sredstev. Zato komisija ohranja predlog Svetu EU, da se Madžarski ta sredstva zamrzne. Komisija je obenem pozitivno ocenila madžarski načrt za okrevanje, a je izplačilo sredstev pogojeno s 27 ukrepi.

Kako bi kandidati za župana Velenju povrnili naziv 'mesto priložnosti'?

18. 11. 2022 18.01

V Velenju se za mesto župana potegujejo štirje kandidati in dve kandidatki. Aktualnega župana Petra Dermola izziva pet protikandidatov: Milan Medved, nekdanji direktor Premogovnika Velenje, inženir in podjetnik Benjamin Strozak, specialistka andragogike Lidija Črnko, gostinka in organizatorka socialne mreže Lidija Šolinc ter Jože Hribar, gostinec in mestni svetnik. Kako bodo mestu, ki mu grozi zapiranje za občino ene najpomembnejših panog, povrnili naziv "mesto priložnosti"?

Sunak tudi uradno britanski premier: 'Skupaj lahko dosežemo neverjetne stvari'

25. 10. 2022 06.44

Rishi Sunak je po srečanju s kraljem Karlom III. tudi uradno postal 57. predsednik vlade Združenega kraljestva. Kralj ga je povabil k sestavi vlade. Sunak je sicer tretji premier Velike Britanije v letošnjem letu, funkcijo pa prevzema kot najmlajši premier v zadnjih dveh stoletjih. "Zgradil bom vlado, ki bo predstavljala najboljše iz naše stranke," je dejal. Evropska komisija ga je pozvala k spoštovanju dogovorov z EU, sklenjenih po brexitu, zlasti severnoirskega protokola. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski mu je čestital, iz Moskve pa so sporočili, da se tudi pod njegovim vodstvom ne nadejajo izboljšanja odnosov med Veliko Britanijo in Rusijo.

EU načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno

21. 10. 2022 16.22

Drugi dan srečanja v Bruslju so voditelji EU razpravljali o o vse intenzivnejši agresiji Rusije. Ob tem je Evropski svet izpostavil, da Rusija nima mednarodnopravne podlage za ukrepanje na ozemlju Ukrajine, in ponovno izrazil močno podporo ozemeljski celovitosti te države. Hkrati so Rusijo pozvali k takojšnjemu umiku sil s celotnega ozemlja napadene države, ustavitvi vseh napadov in k preučitvi možnosti za zagotovitev sojenja storilcem. Ursula von der Leyen je po koncu srečanja dejala, da Unija načrtuje pomoč Ukrajini v višini 1,5 milijarde evrov mesečno.

Finančni ministri dosegli dogovor za odpravo odvisnosti od ruskih goriv

04. 10. 2022 06.18

Finančni ministri držav članic EU so na zasedanju v Luxembourgu dosegli dogovor o izhodiščih Sveta EU za pogajanja o predlogu načrta za odpravo odvisnosti od ruskih fosilnih goriv RePowerEU. Predlog vključuje večjo uporabo obnovljivih virov energije in večje varčevanje z energijo. Predstavljenih je bilo več predlogov za dopolnitev več evropskih uredb in direktiv, tudi uredbe o mehanizmu za okrevanje in odpornost. Tako bi cilje iz RePowerEU vključili v nacionalne načrte za okrevanje, ki so podlaga za črpanje sredstev iz 672,5 milijarde evrov vrednega evropskega mehanizma za okrevanje in odpornost. Finančni minister Klemen Boštjančič je na današnjem zasedanju predstavil pismo, v katerem Slovenija predlaga ukrepe za regulacijo evropskih energetskih trgov.

Najbolj razvita gospodarstva bi rada Rusijo prisilila, da nafto prodaja po nižji ceni

02. 09. 2022 17.39

Finančni ministri držav skupine G7 želijo uvesti zgornjo mejo za cene ruske nafte, so zapisali v skupni izjavi. Pravijo, da želijo s cenovno kapico na rusko nafto preprečiti, da bi se Moskva okoristila s posledicami vojne v Ukrajini. S to potezo želi sedem najbolj razvitih gospodarstev sveta prisiliti Rusijo, da bi v prihodnosti nafto velikim kupcem, kot je Indija, prodajala po veliko nižji ceni. Rusija pa je že zagrozila, da bo prenehala prodajati nafto vsem državam, ki bodo sprejele cenovno kapico.

Finančni ministri EU menjalni tečaj kune določili pri 7,5 kune za evro

12. 07. 2022 14.51

Finančni ministri članic EU so sprejeli pravno podlago, ki bo Hrvaški omogočila, da bo od 1. januarja 2023 uporabljala evro. Menjalni tečaj so postavili pri 7,53450 kune za evro.

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje

17. 06. 2022 17.40

Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.

Evroskupina prikimala vstopu Hrvaške v območje z evrom

16. 06. 2022 18.13

Finančni ministri držav članic območja z evrom so predlagali, da Hrvaška s 1. januarjem 2023 postane 20. članica območja. Strinjali so se z oceno Evropske komisije in Evropske centralne banke, da je Hrvaška za prevzem evra izpolnila vse zahtevane kriterije. Zadnjo besedo bodo imeli voditelji držav in vlad EU na zasedanju prihodnji teden.

EU z novimi sankcijami zoper Rusijo. 'Jasno stališče je ključnega pomena za ves svet'

05. 04. 2022 15.12

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je predstavila peti paket sankcij, ki jih Komisija predlaga zoper Rusijo. Med njimi je naštela tudi prepoved uvoza premoga iz Rusije v vrednosti štirih milijard evrov na leto, popolno prepoved transakcij za štiri ključne ruske banke, prepoved dostopa ruskim plovilom v pristanišča EU, nadaljnje prepovedi izvoza v vrednosti 10 milijard evrov na nekaterih ključnih področjih ter posebne nove prepovedi uvoza v vrednosti 5,5 milijarde evrov. "Jasno stališče je ključnega pomena za ves svet. Jasno stališče proti Putinovi vojni, proti poboju civilistov," je dejala ob tem.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu

24. 02. 2022 08.17

Voditelji članic EU so se v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". V pričakovanju novih sankcij so mediji sicer poročaali o težavnosti naslednjega koraka zaradi zahtev posameznih članic, saj bodo ostre sankcije proti Rusiji močno prizadele tudi članice Unije. Medtem je Rusija obljubila "oster" odgovor na evropske sankcije in dejala, da te "ne bodo preprečile" pomoči Moskve proruskim separatistom v vojni proti Ukrajini.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov

15. 02. 2022 06.15

Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček

18. 01. 2022 06.54

Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.